Jump to content

Yavrularını yiyen canlılar ve tasarım

Recommended Posts

3 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

işte ben  onu  tam  anlamadım  neden  yerler  meselâ  ölü  doğduğunda  veya  hastalığı  olduğunda  mı  yerler  yavrularını  

Bilmem, tanrı ne diyor bu konuda? Neden böyle bir şey tasarlamış?

1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

Bugun  arkadaşlarla  konuştukta adem  şeytan  meselesini  konu  olduğu  için  sordum  .

İnternette "tanrının ve şeytanın günlüğü" diye ilginç ve eğlenceli bir yazı var, onu arayıp bul. Hem eğlenirsin hem de ufkun açılır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

1 saat  önce  okudum  attığınız  evrim  ağacı  linkini  ama  yeme  koşulları  keyfi  mi  yoksa  belirli  nedenden  mi  mesela  aşağıda  yazdığım  gibi  kedi  köpek  gibi  canlılarda  yer  mi  yerse  hastalık  ve  ölü  doğum  mu  sebebi?

Ben şahsen kedinin ölmüş olan yavrusunu yediğini gördüm. Yani ona göre et boşa gitmesin diye yemiş olabilir.Ama bir  anne için bu çok acımasızca.

Köpeklerdeyse yavrularını canlı canlı yiyenler oluyormuş okuduğuma göre.Sebebide erken yaşta çiftleştiği için kendilerini yavruya bakmak için hazır hissetmiyormuş.

Mesela balıkların yavrularını yediklerini biliyorum.Bunun bir sebebi olamaz. Zaten bir balık yaşamın ne kadar farkında belki açlıktan belkide hiç sebep yokken yiyor.

Benim fikrim ve gördüğüm ; Hem sebepli yiyen var hemde sebepsiz. Sen gene en iyisi yabancı kaynaklardan derin derin araştır 1-2 siteye bağlı kalma.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, lawrenceKrauss yazdı:

Ben şahsen kedinin ölmüş olan yavrusunu yediğini gördüm. Yani ona göre et boşa gitmesin diye yemiş olabilir.Ama bir  anne için bu çok acımasızca.

Köpeklerdeyse yavrularını canlı canlı yiyenler oluyormuş okuduğuma göre.Sebebide erken yaşta çiftleştiği için kendilerini yavruya bakmak için hazır hissetmiyormuş.

Mesela balıkların yavrularını yediklerini biliyorum.Bunun bir sebebi olamaz. Zaten bir balık yaşamın ne kadar farkında belki açlıktan belkide hiç sebep yokken yiyor.

Benim fikrim ve gördüğüm ; Hem sebepli yiyen var hemde sebepsiz. Sen gene en iyisi yabancı kaynaklardan derin derin araştır 1-2 siteye bağlı kalma.

ingilizcem  yok  maalesef  ondan  dolayı 

Yani  ben  ilahi  açıdan  nasıl  değerlendirilir  cihetinden  merak  ettim  açıkçası  neden  bu  şekilde  tasarlanmış  acaba  diye  

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, lawrenceKrauss yazdı:

Atacağım linklerden geniş bilgi alabilirsin. İngilizce yazıp arattığında çok daha fazla bilgi var internette her konuda. Türkçeye çevirip yayınlayan pek yok malesef. Yani ingilizce cümleyi kurup aratırsan pek çok şey bulursun.

https://evrimagaci.org/yamyamlik-kanibalizm-bazi-yavrular-annelerini-yer-2047

https://www.livescience.com/2053-animals-eat-offspring.html

Yamyamlık en çok böceklerde ve balıklarda görülüyormuş (kendi yavrusunu yeme dahil). Sanırım canlılarda zeka seviyesi arttıkça azalıyor bu durum.

Millet oturup sorunun cevabını şak diye koyuyor buraya helal olsun.

Demek ki internette 1 dakika arama yapılsa cevabı bulunabiliyor.

Peki soruyu soranın bu aramayı yapamamasına neden ne?

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

ingilizcem  yok  maalesef  ondan  dolayı 

Yani  ben  ilahi  açıdan  nasıl  değerlendirilir  cihetinden  merak  ettim  açıkçası  neden  bu  şekilde  tasarlanmış  acaba  diye  

Hastalık olsun başka bir sebeple olsun bir canlının yavrusunu yemesinin hiç bir sekilde  mantıklı bir açıklaması olamaz böyle bir akıllı Tasarım olamaz. Hastaysa sakatsa öldür bırak neden yiyorsun. Eğer bir tanrı varsa, canlıların evrimleşmesine müdahalesi olmamıştır gerek bu konu olsun gerekse canlıların baştan sonra tüm evrimsel gelişmesi olsun dışardan bir müdahele olmadığı bariz. Bu durumda tanrıya nereye koyarsın bilmiyorum belki big bangi yaptı bıraktı diyebilirsin. Ama bugünkü bilimin onada cevabı var. Pozitif enerji + Negatif enerji = 0 . Yokluktan bir evren imkansız değil yani.

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, lawrenceKrauss yazdı:

Hastalık olsun başka bir sebeple olsun bir canlının yavrusunu yemesinin hiç bir sekilde  mantıklı bir açıklaması olamaz böyle bir akıllı Tasarım olamaz. Hastaysa sakatsa öldür bırak neden yiyorsun. Eğer bir tanrı varsa, canlıların evrimleşmesine müdahalesi olmamıştır gerek bu konu olsun gerekse canlıların baştan sonra tüm evrimsel gelişmesi olsun dışardan bir müdahele olmadığı bariz. Bu durumda tanrıya nereye koyarsın bilmiyorum belki big bangi yaptık bıraktı diyebilirsin. Ama bugünkü bilimin onada cevabı var. Pozitif enerji ve Negatif enerji = 0 . Yokluktan bir evren imkansız değil yani.

Diğer  yavrulara  hastalık  bulaşmasın  diyenlerde  vardı. 

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Sundance yazdı:

yaptım öncesinde  elbette  teistlerin  her  şey  hoş  güzel  demesine  karşılık  canlılarda  spesifik  örnekler  nedir  diye  sordum  böyle  durumlara  dair 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Sundance yazdı:

Linklediğin bir siteyi benden önce açıp okudum dedi arkadaş. Ama sanırım bizden bir cevap bekliyor. Bilmiyorum belki bizim bir açığımızı yakalayıp peşindende kendi tanrı modelini yapıştırmak istiyor olabilir ? Her davranışın arkasında bir ilahı tasarım aramak saçma. Tanrı böyle yapmış dersek hic bir zaman gerçek cevabı bulamayız. O yüzden sürekli sorgulamamız lazım özellikle o arkadaş. Ama iyi niyetli olduğuna inanıyorum onun sorgulama aşamasına geçmiş gibi, bu sitede takıldığına göre. 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Diğer  yavrulara  hastalık  bulaşmasın  diyenlerde  vardı. 

Hastalıklı yavruyu neden yersin ama. Öldürüp başka yere gömersin bu kadar basit . Ayrıca hastalığın bulaşacağını nerden biliyor bu hayvan. Yada ne kadar emin bu hastalığın geçmeyeceğinden? Ama insanlar bile bu kadar mantıksızken hayvanlardan böyle bir mantık bekleyemeyiz değil mi?

Sitelerde Paylaş

Konu sahibi durumu anlayacak bir insan olsa uzun zaman önce anlardı. Şuan en iyi halde vereceği tepki "allah bir sebepten öyle yaratmış" olacaktır. 

Ayrıca balıkları hafife almayın, yavrularını başka bir balığa yaklaştığı için ağzına alıp akvaryumun diğer tarafına tüküren balığım vardı. Ne diğer balıkları yavrulara , nede yavruları diğer balıklara yaklaştırıyordu. Akvaryum 1/5 - 4/5  oranda bölünmüştü ve büyük olan taraf yavrularını koruyan balığın egemenliğindeydi.

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, lawrenceKrauss yazdı:

Linklediğin bir siteyi benden önce açıp okudum dedi arkadaş. Ama sanırım bizden bir cevap bekliyor. Bilmiyorum belki bizim bir açığımızı yakalayıp peşindende kendi tanrı modelini yapıştırmak istiyor olabilir ? Her davranışın arkasında bir ilahı tasarım aramak saçma. Tanrı böyle yapmış dersek hic bir zaman gerçek cevabı bulamayız. O yüzden sürekli sorgulamamız lazım özellikle o arkadaş. Ama iyi niyetli olduğuna inanıyorum onun sorgulama aşamasına geçmiş gibi, bu sitede takıldığına göre. 

Tebrik ederim çok güzel düşünüyorsunuz.

Koyulaştırdığım kısımda söylediklerinize birebir katılıyorum.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

yaptım öncesinde  elbette  teistlerin  her  şey  hoş  güzel  demesine  karşılık  canlılarda  spesifik  örnekler  nedir  diye  sordum  böyle  durumlara  dair 

Eeee? Azıcık araştırdıysan internette bir dünya spesifik örnek verildiğini görmüş olman gerekir.

Madem okudun, anladın, bizden beklediğin özel bir spesifik örnek mi var?

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, Sundance yazdı:

Eeee? Azıcık araştırdıysan internette bir dünya spesifik örnek verildiğini görmüş olman gerekir.

Madem okudun, anladın, bizden beklediğin özel bir spesifik örnek mi var?

Yalnızca  annesini  veya  yavrusunu  yiyen  canlılar  gördüm. Zombi  karıncalar, bal  arilarini  yağmalayan  eşek  arilari, aslanların  cinsellik  için  yavrulari  öldürmesi , guguk  kuşu  örneğini  falan  gördüm  sizin  eklemek  istediğiniz  (hoş  güzel  harika  )olamayana  örnek varsa  demek  istedim. 

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Konu sahibi durumu anlayacak bir insan olsa uzun zaman önce anlardı. Şuan en iyi halde vereceği tepki "allah bir sebepten öyle yaratmış" olacaktır. 

Ayrıca balıkları hafife almayın, yavrularını başka bir balığa yaklaştığı için ağzına alıp akvaryumun diğer tarafına tüküren balığım vardı. Ne diğer balıkları yavrulara , nede yavruları diğer balıklara yaklaştırıyordu. Akvaryum 1/5 - 4/5  oranda bölünmüştü ve büyük olan taraf yavrularını koruyan balığın egemenliğindeydi.

Tam  tersi  ilahi  bir  duruma  ters  örnekleri  merak  etmekteyim. Doğa mükemmel  canlilardaki  döngü  muazzam  demek  yerine  örneklerle biliyorsaniz  soyleminizi  rica  ediyorum.  

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Yalnızca  annesini  veya  yavrusunu  yiyen  canlılar  gördüm. Zombi  karıncalar, bal  arilarini  yağmalayan  eşek  arilari, aslanların  cinsellik  için  yavrulari  öldürmesi , guguk  kuşu  örneğini  falan  gördüm  sizin  eklemek  istediğiniz  (hoş  güzel  harika  )olamayana  örnek varsa  demek  istedim. 

Dostum bak ne güzel örnekler işte araştırmışsın. Yani bunun arkasında nasıl mükemmel  bir tasarımcı oluyor? Tanrı canlıları böyle yaratıp yukardan izleyip zevk mi alıyor?

Yani en basitinden hasta yavrusunu yiyen kedi diyorsun. Hastalığı yaratmasın o zaman o ufacık yaratıktan ne istiyor? Bunlar cennete cehenneme de gidemiyor. Tanrı neyle sınıyor bu canlıları? Sayılarının fazla olmasını engellemek istiyor olabilir diyebilirsin. E o zamanda bende derimki limit koysun 10-15 tane doğurmasınlar...

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, lawrenceKrauss yazdı:

Dostum bak ne güzel örnekler işte araştırmışsın. Yani bunun arkasında nasıl mükemmel  bir tasarımcı oluyor? Tanrı canlıları böyle yaratıp yukardan izleyip zevk mi alıyor?

Yani en basitinden hasta yavrusunu yiyen kedi diyorsun. Hastalığı yaratmasın o zaman o ufacık yaratıktan ne istiyor? Bunlar cennete cehenneme de gidemiyor. Tanrı neyle sınıyor bu canlıları? Sayılarının fazla olmasını engellemek istiyor olabilir diyebilirsin. E o zamanda bende derimki limit koysun 10-15 tane doğurmasınlar...

Işte başka  ne  gibi  kötü  durumlara  örnek  verebilirsiniz  hatırladiginiz?

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, lawrenceKrauss yazdı:

zaten  mukemmel  tasarımcı  demiyorum  ki  tam  tezat  olarak  neler  söylenebilir  diye  soruyorum. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

zaten  mukemmel  tasarımcı  demiyorum  ki  tam  tezat  olarak  neler  söylenebilir  diye  soruyorum. 

Tamam dostum sorgulaman güzel. Bende diyorum ki Herşeyi gözeten herşeyi kontrol eden,her hastalığı yaratan , kendisine tapılmasını isteyen bir tanrı fikri saçmalıktır. Eğer gerçekten böyle bir tanrı varsa bu tanrı barbar,piskopat,bencil,egoist ve sadisttir. Kuranın iddaa ettiği gibi merhametli ve adil değildir yani...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...