Jump to content

Akran zorbalığı

Recommended Posts

Bunu yasamis olan var mi aramizda? Dunya genelinde yaygin bir sorun, hatta Japonya'da baya yaygin diye biliyorum.

Ben 12 - 14 yaslari arasinda zorbaliga maruz kalmistim ve bu zorbalik derealizasyona neden oldu ve hala gecmiyor. Hatta bu yaygin bir durummus. Yani kucukken zorbaliga ugrayanlar, hayatlarinin ileri donemlerinde derealizasyon yasayabilirmis.

Bunu evrimsel psikoloji ile aciklayabilecek olan var mi mesela?

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, Klonopin yazdı:

Bunu yasamis olan var mi aramizda? Dunya genelinde yaygin bir sorun, hatta Japonya'da baya yaygin diye biliyorum.

Ben 12 - 14 yaslari arasinda zorbaliga maruz kalmistim ve bu zorbalik derealizasyona neden oldu ve hala gecmiyor. Hatta bu yaygin bir durummus. Yani kucukken zorbaliga ugrayanlar, hayatlarinin ileri donemlerinde derealizasyon yasayabilirmis.

Bunu evrimsel psikoloji ile aciklayabilecek olan var mi mesela?

Ben önceleri çok korkaktım ve sürekli ezilmeye çalışılırdım.Ama sonra spor yapmaya basladim.Her gün çalışıyordum.Okuldaki en kabadayı artist tiplerle kavga ettim ve ağızlarını yüzlerini dağıttım.Ne kadar kabadayı varsa hepsini dövdüm.Evet artık kral bendim,en güçlü en sert erkekte bendim.Okulda bana kahram gözüyle bakılmaya başlandı.Kendime olan özgüvenim o kadar arttı ki okuldaki anasınıfı çocuklarının kullandığı parkın bir bölümünü kendime bağımsız bölge yaptım.10 kişilikte bir grup kurdum.Korkak olanları gruptan attığım oluyordu.Benden onay almadan kimse oraya gelemiyordu.Bu okuldan mezun olana kadar devam etti.

Hayatımdan bir bölümü anlattım, umarım zevkli ve faydalı bir yazı olmuştur.

tarihinde adalet123 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, adalet123 yazdı:

Ben önceleri çok korkaktım ve sürekli ezilmeye çalışılırdım.Ama sonra spor yapmaya basladim.Her gün çalışıyordum.Okuldaki en kabadayı artist tiplerle kavga ettim ve ağızlarını yüzlerini dağıttım.Ne kadar kabadayı varsa hepsini dövdüm.Evet artık kral bendim,en güçlü en sert erkekte bendim.Okulda bana kahram gözüyle bakılmaya başlandı.Kendime olan özgüvenim o kadar arttı ki okuldaki anasınıfı çocuklarının kullandığı parkın bir bölümünü kendime bağımsız bölge yaptım.10 kişilikte bir grup kurdum.Korkak olanları gruptan attığım oluyordu.Benden onay almadan kimse oraya gelemiyordu.Bu okuldan mezun olana kadar devam etti.

Cok buyuk bir basari dostum, tebrik ederim. Umarim hayatinin geri kalaninda da boyle basarili olursun.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Klonopin yazdı:

Derealizasyon zor, evet. Neyseki depersonalizasyonum yok. Aslinda vardi ama cok onceden atlattim. O cok daha zor.

İyide böyle yaşamaya niye çalışıyorsun?

Psikoloğa verecek paran  varsa git ve tedavi ol.

Sitelerde Paylaş

Zorba insanlarla hayatinizin her döneminde karsilasirsiniz. Zorbalik güc gösterisidir. Hayvanlarda da var. En büyük benim diye anirip gider önüne ilk cikana boynuzlarini gecirir.

12-14 yaslarinda zorbaliga maruz kaldin, keske sesini duyurup büyüklerinden yardim alsaydin. Zorba insanlarla ayni ortamda bulunmak durumundaysaniz görünmez olmaya calisin. Örnegin askerdeyseniz fazla göze batmamaya gayret gösterin. Zorbalik sizin icinizde de varsa buna gerek yok, dinsizin hakkindan imansiz gelir.

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, priest of nature said:

Özelde olsa aldığın ilaçları sigortanın karşılaması lazım.

Arkadas psikologa gidiyormus. Psikologlar ilac yazamaz bu yuzden de  sigorta olup olmamasi bir sey degistirmez. Zaten devlet hastanelerin cogunda psikoterapi sadece 15 dk dir. Bu 15 dk lik psikoterapiye yonlendirmeleri bir kac seneyi de bulur

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, priest of nature said:

Özelde olsa aldığın ilaçları sigortanın karşılaması lazım.

Arkadas psikologa gidiyormus. Psikologlar ilac yazamaz bu yuzden de  sigorta olup olmamasi bir sey degistirmez. Zaten devlet hastanelerin cogunda psikoterapi sadece 15 dk dir. Bu 15 dk lik psikoterapiye yonlendirmeleri bir kac seneyi de bulur

tarihinde fumes tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, fumes yazdı:

Yok, psikologa degil, psikiyatriste gidiyorum. Kendisi ayni zamanda psikoterapist. Hem terapi yapabiliyor hem de ilac yazabiliyor yani.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...