Jump to content

RUM SURESİ MUCİZESİ VE KANITLAR

Recommended Posts

25 dakika önce, teflon yazdı:

Foruma geldiğinde ne idin, şimdi ne oldun :) 

Attığını bilmen yeter.

Ben ya da birisi belirtmezse farkında olacağın yok çünkü.

Ha bir de, çok fazla atınca, forum kirleniyor.

İnsanın kendisine saygısı da örseleniyor.

Yani normalde öyle olması lazım.

anlayamadıgim  tanrı  nasıl zamandan  ve  mekandan  önce  olur  sizce 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 453
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

27 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

anlayamadıgim  tanrı  nasıl zamandan  ve  mekandan  önce  olur  sizce 

Hatlar karıştı sanırım, bu sorunun muhatabı ben mi oluyorum?

Biz zaten olamaz diyoruz ya.

Kaldı ki, buna benzer sorular da yorumlanmıştı açtığın binlerce başlıktan birinde..Bulabilene aşkolsun. Kendi içinde bir forum oluşturdun resmen..

10 minutes ago, marechal1 said:

Ben cevap verince cahil yobaz oluyorum maalesef..

Yahu ben ne gördüysem onu yazdım. Sana hakaret olsun diye, böyle bir kasıtla da yazmadım.

Ha belki biraz galeyana gelir de, oturur gerçekten araştırırsınız umuduyla, biraz iğneleyerek yazıyorum kendimce. Doğrudur.

Bu kadar alınganlık göstermene gerek yok, buyur yaz ne yazacaksan, ben kimim ki neticede, adamın biri işte..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, teflon yazdı:

Hatlar karıştı sanırım, bu sorunun muhatabı ben mi oluyorum?

Biz zaten olamaz diyoruz ya.

Kaldı ki, buna benzer sorular da yorumlanmıştı açtığın binlerce başlıktan birinde..Bulabilene aşkolsun. Kendi içinde bir forum oluşturdun resmen..

tamam  peki  neden  olamaz  diye  sorayım?

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

tamam  peki  neden  olamaz  diye  sorayım?

Anaa..Adam tamam deyip aynısını soruyor.

O başlığı ve yazıyı ben yerine sen bul oku. Hatta forumda bir yerlerde mutlaka vardır buna karşılık gelen bir şeyler.

Şimdi uzun uzadıya yazacak durumum yok. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, teflon yazdı:

Anaa..Adam tamam deyip aynısını soruyor.

O başlığı ve yazıyı ben yerine sen bul oku. Hatta forumda bir yerlerde mutlaka vardır buna karşılık gelen bir şeyler.

Şimdi uzun uzadıya yazacak durumum yok. 

siz  genellikle  mantıksız  olmasından  dem  vuruyorsunuz bu  durumun.Teistlerde  zaten  aklımız  kavramaya  yetmez  diyor.Buna  cevaben 

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, marechal1 yazdı:

Bir teist olarak aklımız sadece her şeyden münezzeh bir Tanrı'yı kavrayabilir diyorum. Big Bang'den önce neredeydi, napıyordu, nasıl ezeli ve ebedi işte bunu kavramak mümkün değildir.

evrenin  dışında  duran  bir  Tanrı  mekandan  mı  munezzeh  ya  da  kendine  ait  bir  mekanı  mı  var.Parcalardan  oluşmadigina  göre  nasıl  bir  şey  olabilir. Nur  desek  bile  o  da  maddi  bir şeydir.Ya  da  Tanrı  insanın  küçüklükten  beri  babanın  kudreti  otoritesi ve  annenin  şefkat  ve  korumasını  simgeleyen  bir  soyutlama  mı? Farkindaysaniz  çocuklar soyut  döneme  geçince  12-13 yaşından  sonra  Tanrı  gittikçe  soyutlasiyor  ama  insansı  kalıyor. Aslında  Teist  tanrı  insan × sonsuz  = Kişi  Tanrı  oluyor. 

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, marechal1 yazdı:

Bir teist olarak aklımız sadece her şeyden münezzeh bir Tanrı'yı kavrayabilir diyorum. Big Bang'den önce neredeydi, napıyordu, nasıl ezeli ve ebedi işte bunu kavramak mümkün değildir.

Her  şeyden  münezzeeh  bir  tanrıyı  kavrayamiyoruz.Tam  tersi  bilmiyorum  demek  karanlık  ve  korkutucu  geliyor.evrenin  ötesine  Tanrı  yerleştirip böylece  meseleyi  kapatıyoruz.

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O'nun hakkında bildiğimiz şey bize akıl ve vahiy yoluyla ulaştırdığı şeyler. Anlamak çok güç. İnsan Tanrı'yı buluyor ama tanımını tam olarak yapamıyor. Aklında hayal edemiyor çünkü sen hayatın boyunca hiçbir zaman göremeyeceğin ve hiçbir tanımın senin aklında şekillenemsine izin vermediği bir Tanrı var.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, marechal1 yazdı:

O'nun hakkında bildiğimiz şey bize akıl ve vahiy yoluyla ulaştırdığı şeyler. Anlamak çok güç. İnsan Tanrı'yı buluyor ama tanımını tam olarak yapamıyor. Aklında hayal edemiyor çünkü sen hayatın boyunca hiçbir zaman göremeyeceğin ve hiçbir tanımın senin aklında şekillenemsine izin vermediği bir Tanrı var.

vahiy  dediğimiz  şeyin  güvenirliği  bir  yana. Sonsuz  Tanrıyı  sınırlı  bir  kitapla  yani  belirli  sifatlarla  veya  isimlerle  sınırlamak  aslında  insanın  vasiflarinin  dışa  vurumu  gibi. Kısacası  sonsuz  olan  Tanrıyı  sonlu  ve  kısıtlı  evren  veya  evrenlere  bağlı  kılmak  bunları  uyuşturmak  çok  güç  görünüyor. Sonrada  Tanrı  algilanamaz  tarif  edilemez  diyoruz.tabi  edilemez  öyle  vasıflar  atfettik  ki  tanimlamasi  çok  güç 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, marechal1 yazdı:

Benim demek istediğim şey o değildi. Zaman nasıl oluyor da Karadeliklerin yanında yavaş, dünyada ona nazaran hızlı geçiyor oydu. Tanrı ile ilgisi yoktu onun. Gerçekten de merak konusu açıkçası.. Uzayı büken bir madde var ve bu bükülme zamanı da etkiliyor.

Önce özel sonra genel 

Bu lise düzeyi seviye gayet uygun

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, marechal1 yazdı:

Benim demek istediğim şey o değildi. Zaman nasıl oluyor da Karadeliklerin yanında yavaş, dünyada ona nazaran hızlı geçiyor oydu. Tanrı ile ilgisi yoktu onun. Gerçekten de merak konusu açıkçası.. Uzayı büken bir madde var ve bu bükülme zamanı da etkiliyor.

Bunu söylerken normalmis gibi geliyor ama düsünmeye baslayinca bulaniklasiyor. Bu sorunu kendi kafamda bende cözemedim. Hani tam oldu bu is derken birden elektrikler kesilir ya iste öyle birsey.

Simdi örümcek agini düsün, ic ice gecmis teller. Bu teller uzay zamani temsil etsin. Simdi örümcek agini tam ortasindan tutup asagi dogru cektigimizi ve bunu örümcek agini bozmadan basardigimizi varsayalim. Tellerin arasi iyice acilir.

Buraya kadar hersey normal, beynimizin isinmasina neden olan kisma gelelim. Örümcek aginda bir telden digerine gecme süremiz 1 saniye olsun. Bu 1 saniyelik uzaklik tellerin arasi iyice acildiginda da hala 1 saniye.Fakat disardan bakan kisi o bir saniyelik mesafeyi 2 saniyelikmis gibi görüyor. Yani sen 1 saniyede o mesafeyi gectigini sanirken disaridaki gözlemci senin bu mesafeyi 2 saniyede aldigini görüyor.  Sen 1 saniyede bir telden digerine atlarken , uzaktaki biri bunu 2 saniyede yaptigini görüyor.

Bir diger tuhaflikta sen disaridaki birinin bir telden digerine atlayisini yarim saniyede yaptigini görüyorsun. Cünkü senin bulundugun yerdeki 1 saniye aslinda 2 saniye olmus.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peki bir şey soracağım. Lawrence Krauss'un ''enerji sıfır olunca..'' ifadesini hiçten var olabilen evren tezi çıkmıştı ya. Yani evrenin başında enerji olduğunu iddia ediyordu. Bu iddia tam olarak doğru mu? Lawrence'ın bahsettiği ortam kuantum vakum ortamı mı oluyor, eğer böyle oluyorsa bu hiçlikten var olmayı tam olarak açıklar mı? Kuantum vakumu sonuçta potansiyel bir enerjisi olan şey değil mi?

Cahilsem cahilliğime verin lütfen.

Yani demek istediğim, ortada bir enerji var ki sıfırlanıyor. Pozitif ve negatif enerjiler var yani sonuçta. Sonradan ortaya çıkan enerjilerin birbirini sıfırlayınca hiçlikten evrenin oluşabileceğini söylemesi doğru mu onu soruyorum..

tarihinde marechal1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...