Jump to content

Kutsal Kitap Kuran piyasadaki sahte Tevrat'ın bir hatasını daha düzeltiyor

Recommended Posts

• İleti 173
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

22 dakika önce, sağduyu yazdı:

Diğerleri Ba'l'in sözüydü herhalde. Zaten aralarında rekabet olduğu için put o yüzden diğer kitapları korumadı demek ki.

Ne demiştim, konu din olunca mantık falan kalmıyor. Herif Kuran Allah'ın sözü olduğu için korundu diyerek aslında diğer kitapların Allah'ın sözü olmadığını iddia ettiğinin farkında bile değil. Beyin tamamen gitmiş.

hakikaten ya einstein derecesinde zekaya sahip adamlar konu dine gelince sizin dediğiniz oluyor.Size zamanla hak vermeye başladım .

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, deadanddark yazdı:

Sorun tanrinin her yeni kitapla sinavi yeniden baslatmasi.

Saati kurdun, "baslayin" dedin. Sinav basladi. Neden sinava sürekli müdahale ediliyor.

Sinavla ilgili sorunu ne?

1.İnsanlara yol göstermek zamanla insanlar yollarını şaşırıyor düşüncesiyle.

2. İnsanların bilgi ve biliş seviyesine göre kitap gönderiyormuş örn: ortaokul öğrencisine lise kitabı veya üniversite kitabı olmaz diye .Son olarak kuranı göndermiş hem 1400 yıl öncesine hem de tüm zamanlara hitap edebilecek kural ve şeriatları özellikleri barındırdığı için .

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Emre Karaköse yazdı:

Kuran'ın Allah'ın sözü olduğu ve korunarak günümüze geldiği bilgisine delillere bakarak ulaşıyoruz elbette.

Selam

12 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

1.İnsanlara yol göstermek zamanla insanlar yollarını şaşırıyor düşüncesiyle.

2. İnsanların bilgi ve biliş seviyesine göre kitap gönderiyormuş örn: ortaokul öğrencisine lise kitabı veya üniversite kitabı olmaz diye .Son olarak kuranı göndermiş hem 1400 yıl öncesine hem de tüm zamanlara hitap edebilecek kural ve şeriatları özellikleri barındırdığı için .

1. Kuran: Son nebi, 2. Kuran: Son peygamber; 1. Kuran: Namaz var, 2. Kuran: Namaz yok; 1. Kuran: Kuran müslümanları, 2. Kuran: İşid, 3. Kuran: Tarikatlar... ama kuran değiştirilmedi(!).

Kuran bütün zamanlara hitap ediyormuş, 1400 yıl önceki insanların hayatına çok benziyor hayatlarımız(!).

Allahın değişmeyen, değiştirilemez kitabı evrendir. İlk insanlarda, bizde aynı evrende yaşıyoruz; bizden sonra gelecek insanlarda aynı evrende yaşayacak. Gerçekler gözlemciden bağımsızdır, evreni farklı şekilde yorumlamak evreni değiştirmez. 

Sitelerde Paylaş
14 hours ago, Emre Karaköse said:

Kuran'ın Allah'ın sözü olduğu ve korunarak günümüze geldiği bilgisine delillere bakarak ulaşıyoruz elbette.

Selam

Hangi delillere, nereden bakıyoruz? Orijinalinden mi (!)

Diğer gerçek kitapların saklandığı bilgisi trajikomik olmuş..

Sitelerde Paylaş
On 19.01.2019 at 23:52, Emre Karaköse said:

Gerçekte bir hadis kitabı olan sahte Tevrat'ta Yusuf'un gelecekle ilgili gördüğü rüya gerçekleşemiyor. Çünkü annesi kavuşamadan hayatını kaybediyor bu hadis kitaplarında:

Yaratılış 37:9 Yusuf bir düş daha görüp kardeşlerine anlattı. “Dinleyin, bir düş daha gördüm” dedi, “Güneş, ay ve on bir yıldız önümde eğildiler.”

Yaratılış 37:10 Yusuf babasıyla kardeşlerine bu düşü anlatınca, babası onu azarladı: “Ne biçim düş bu?” dedi, “Ben, annen, kardeşlerin gelip önünde yere mi eğileceğiz yani?”

Yaratılış 35:19 Rahel öldü ve Efrat –Beytlehem– yolunda gömüldü.

Yaratılış 43:26 Yusuf eve gelince, getirdikleri armağanları kendisine sunup önünde yere kapandılar.

Yusuf'un rüyasında anne ve babası ve kardeşlerinin kendisinin önünde eğilmeleri sembollerle gösteriliyor. Ama görüldüğü üzere sahte Tevrat'a göre annesi bu olayı yaşayamadan bu dünyadan ayrılmış durumda. Ve böylece gelecekle ilgili kendisine gösterilen bu bilgi tam gerçekleşememiş oluyor.

Ama Kutsal Kitap Kuran bu olayın gerçek halini anlatır.

Rabbin, peygambere gelecekle ilgili gösterdiği rüya elbette bir bilgi idi ve aynen gerçekleşecekti.

Yusuf Suresi

12:4 Yusuf, bir zamanlar babasına: "Babacığım, on bir gezegeni, güneşi ve ay'ı gördüm, onların bana secde ettiklerini gördüm" dedi.

12:100 Ana-babasını tahtın üstüne çıkardı. Hepsi, Yusuf'un önünde secde eder gibi eğildiler. Yusuf dedi: "Babacığım, işte bu, benim önceden gördüğüm rüyanın yorumudur. Rabbim onu gerçekleştirdi. O, bana çok güzel lütuflarda bulundu. Şeytan, benimle kardeşlerim arasına yamukluk soktuktan sonra, O beni zındandan çıkardı. Sizi de çölden getirdi. Rabbim, dilediği şeyde çok ince lütuflar sergiliyor. Alim olan O'dur, Hakim olan O'dur."

Evet Kuran Yusuf'un annesinin yaşadığını, ona kavuştuğunu ve ailenin diğer fertleriyle birlikte onun önünde eğildiğini anlatarak rüyanın gerçek hayatta karşılığını bulduğunu belirtir.
Ve yine hadis kitapları olan piyasadaki sahte İncillerin/Tevrat'ın bir hatasını daha düzeltmiş olur..

Yusuf bir düş gördü. Bunu kardeşlerine anlatınca, ondan daha çok nefret ettiler. 

Yusuf, “Lütfen gördüğüm düşü dinleyin!” dedi, 
“Tarlada demet bağlıyorduk. Ansızın benim demetim kalkıp dikildi. Sizinkilerse, çevresine toplanıp önünde eğildiler.”
Kardeşleri, “Başımıza kral mı olacaksın? Bizi sen mi yöneteceksin?” dediler. Düşlerinden, söylediklerinden ötürü ondan büsbütün nefret ettiler.
Yusuf bir düş daha görüp kardeşlerine anlattı. “Dinleyin, bir düş daha gördüm” dedi, “Güneş, ay ve on bir yıldız önümde eğildiler.”
Yusuf babasıyla kardeşlerine bu düşü anlatınca, babası onu azarladı: “Ne biçim düş bu?” dedi, Ben, annen, kardeşlerin gelip önünde yere mi eğileceğiz yani?” 
Kardeşleri Yusuf’u kıskanıyordu, ama bu olay babasının aklına takıldı

Dikkatlı oku, yine Kuranda yaptığın gibi anlam kaydırmaya çalışıyorsun. Baştan sona bir daha oku.
“Ben, annen, kardeşlerin gelip önünde yere mi eğileceğiz yani?” diyen babası. 
Yusuf böyle bir şey söylemiyor!

Tevratta  Yusufun annesi Rahelin, Yusufun küçük kardeşi Ben-Oninin/Benyaminin doğumunda öldüğünü yazar. (Sonraları Yusufun babasının başka karıları olmuştur). 

Yusufun başına gelen olaylardan dolayı Yakub’un ne kadar çok üzüldüğü anlatılırken, Kuranda anneden hiç bahsedilmez! Anneler duygusal olur ama Yusuf bu kadar perişanken Kuran, Yusufun annesinden hiç bir haber vermez. 
-Neden acaba?

-Kuranda Yusufun annesi hakkında hiç bir bilgi var mıdır?
-Varsa hangi bilgilerdir, ne yapmıştır, ne zaman, nerde ölmüştür? Bize biraz bilgi verebilir misin?

Aslında Tevratı savunmak benim işim değil ama hem onlardan yarım yamalak kopya çekmişler, hem de kopya çektiğimiz kitap yanlış diyorlar. Yüzsüzlüğün, yalanın da bir sınırı olmalı ama değil mi!
Tevrat olmasa Kurandaki hikayelerin bir coğu anlaşılmaz bile ?

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Nuri Kara said:

1. Kuran: Son nebi, 2. Kuran: Son peygamber; 1. Kuran: Namaz var, 2. Kuran: Namaz yok; 1. Kuran: Kuran müslümanları, 2. Kuran: İşid, 3. Kuran: Tarikatlar... ama kuran değiştirilmedi(!).

Kuran bütün zamanlara hitap ediyormuş, 1400 yıl önceki insanların hayatına çok benziyor hayatlarımız(!).

Allahın değişmeyen, değiştirilemez kitabı evrendir. İlk insanlarda, bizde aynı evrende yaşıyoruz; bizden sonra gelecek insanlarda aynı evrende yaşayacak. Gerçekler gözlemciden bağımsızdır, evreni farklı şekilde yorumlamak evreni değiştirmez. 

Allah bir arap tanrısıdır, ona atfedilen kitap da Kuran'dır, evren falan değildir. Sende kavram kargaşası var. Arabın putunu sahiplenip dinini eleştirmek çok komik oluyor.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Nuri Kara said:

........

..Evreni Allah'a nasıl malediyorsunuz Nuri Kara?

Sitelerde Paylaş

Anne ve babasının önünde eğileceği astronomik sembolle Yusuf'a gösteriliyor ve bunu ailesine açıklayınca babası hiddetleniyor sahte Tevrat'ta.

Annen ve ben önünde eğileceğiz mi diyor.

Ve bu rüya gerçekleşmiyor sahte Tevrat'a göre.

Ama Kuran olayın gerçeğini yazıyor ve annesinin yaşayarak önünde eğildiğini belirtiyor.

Zaten sahte Tevrat ve sahte İnciller insan yazımı hadis kitapları.

Şu an piyasadaki tek kutsal kitap Kuran.

Hiç boşuna  ağlaşmayın misyoner yazarlar.

Acı gelse de size, gerçek bu.

Selam

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, Emre Karaköse said:

Anne ve babasının önünde eğileceği astronomik sembolle Yusuf'a gösteriliyor ve bunu ailesine açıklayınca babası hiddetleniyor sahte Tevrat'ta.

Ama Kuran olayın gerçeğini yazıyor ve annesinin yaşayarak önünde eğildiğini belirtiyor.

Selam

Kurandan Yusufun annesi hakkında bilgiler alalım.

Buyrun yazın, öğrenelim

Sitelerde Paylaş

Hadis kitaplarında bir ton abuk sabuk romansı sahte bilgiler var.

Hadis kitapları insan yazımı olduğundan ciltler dolusu romanlar yazılıyor.

Tıpkı sizin insan yazımı hadis kitaplarınız olan sahte Tevrat ve sahte İnciller gibi(şu an dört tanesini kullandığınız).

Ama şu an elimizdeki tek kutsal kitap olan Kuran gerçek ve gerekli bilgileri yazar.

Örneğin dünya yumurta şeklindedir der. Bitti gitti.

Yusuf'la ilgili de tek gerçek kaynak da sadece Kuran'dır. 

Bilmemiz istenen tüm gerekli ayrıntı da sadece onda var.

Selam

Sitelerde Paylaş

kitaplarını koruma..sonra bu yüzden kulların sapıtsın, fakat doğru yolda olduklarını sansınlar..sonra Allah bunları suçlasın..sonrada ben adaletliyim ,merhametliyim desin..

ne tevrat ne incilde muhammed müjdelenmez..hatta bu iki kitap kuranı lanetler..

bu kitaplar beni desdekliyor de,ama o kitaplar seni lanetlesin..lanetlemeseydi belki daha inandırıcı olurdu  ..

tevrat ve incili okuduğumda islamdan çıktım.artık bu üç semavi dinede inanmıyorum..eğer inansaydım kesinlikle musevi olurdum..gördüklerime inandığımda,aklımın sesini dinlediğimde vardığım sonuç bu..

tahrif inancı tanrıya hakarettir. 

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
30 minutes ago, Emre Karaköse said:

Aslı nasıldı ki bunların? Direk tanrı tarafından ciltlenerek indirilmiş versiyonları mı vardı? Yoksa asıllarının güzergahı da bu mu?

Ne anlamalıyız ki bu yazılandan?

Bunun neresi acı gelecek? Orjinali dahi olmayan bir kitap mı?

Daha kitap olarak inmeyi bile becerememiş ve daha sonra aciz insanlar tarafından kitaplaştırılmış, onların eline kalmış bir metin ve sahifeler sürüsü mü?!

O da başka bir efsaneye göre tabii..

Şu an piyasada kuranla birlikte, milyarlarca insanın kabul ve de riayet ettiği diğer kitaplar da var mı var.

Onlar saf mı? O zaman senin farkın ne? Onların bir bildiği mi var, o zaman senin farkın ne?

Hepiniz aynısınız işte. Ama aynı zamanda hepiniz diğerini afaki bir ötekileştirme çabası içerisinde.

Hepsi külliyen masal işte. Al birini, vur ötekine..

Misyonermiş..Yav he he!

Ve tekrar sorayım: Hangi delillere, nereden bakıyoruz? Orijinalinden mi (!)

Boş beleş slogan ağzı yazınlara karnımız tok.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
26 minutes ago, Emre Karaköse said:

Selam

Bu sana göre sahte Tevrat ve İnciller ne zaman piyasaya sürülmüş olabilir? Bunların piyasaya sürülmesi ile Kuran'ın ortaya çıkması arasında kaç yıl var? Yani Kuran sana göre bu olayın gerçeğini yazana kadar aradan ne kadar zaman geçmiş?

Bir de bu put neden kendi kitaplarının sahtelerinin yazılmasını izin veriyor? Neden engellemiyor? Bu kitaplara uyan insanların suçu ne o zaman?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
37 minutes ago, Emre Karaköse said:

Hadis kitaplarında bir ton abuk sabuk romansı sahte bilgiler var.

Hadis kitapları insan yazımı olduğundan ciltler dolusu romanlar yazılıyor.

Tıpkı sizin insan yazımı hadis kitaplarınız olan sahte Tevrat ve sahte İnciller gibi(şu an dört tanesini kullandığınız).

Ama şu an elimizdeki tek kutsal kitap olan Kuran gerçek ve gerekli bilgileri yazar.

Örneğin dünya yumurta şeklindedir der. Bitti gitti.

Yusuf'la ilgili de tek gerçek kaynak da sadece Kuran'dır. 

Bilmemiz istenen tüm gerekli ayrıntı da sadece onda var.

Selam

Bakın Kuranda ne yazar?

Onu(Yusufu) ucuz bir fiyata, birkaç dirheme sattılar. Zaten ona değer vermiyorlardı. 12:20

Dirhem nedir? O zamanın Arap para birimidir.
Yani günümüzde (Mezarcı gibi) kendini peygamber sanan birinin "Onu bir kaç liraya sattılar" demesi gibi.
Veya Edip Yükselin "onu bir kaç dolara sattılar" demesi gibi.

Mısırda dirhemin işi ne?
Hatta Yusuf zamanında ortada daha sikke/para dahi yoktur!

Yazdıklarınızın yalan olduğunu sizde biliyorsunuz, zaten sorulara cevap veremediniz ve kaçtınız. Ve sorulara cevap veremeyeceğinizi siz de biliyorsunuz ?

İyi günler

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Emre Karaköse yazdı:

Selam

Hah popomun kutsalı ! Bütün ibrahimi dinler yalan çünkü evrim hepsini çürütüyor senin kitabının mantıksızlıklarını anlatmaya bile gerek yok.

Bütün üniversitelerde bu anlatılıyor bölümleri bile var. Bilimsel olarak yüzlerce defa kanıtlandı. Bütün bilim adamları bunun kabul ediyor.Milyonlarca fosil kanıt var. Senin anlattığın zırvalıklara  sadece ortadoğudaki ve kuzey afrikadaki cahil insanlar inanıyor.

Sende boşuna uğraşma , taklalar atma din tüccarı yazar. Dinlerin ömrü bitiyor. 

Acı gelsede gerçek bu.İstediğin kadar ağlayabilirsin.

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, teflon yazdı:

..Evreni Allah'a nasıl malediyorsunuz Nuri Kara?

Öncelikle, allahın var olduğunu biliyorum.

Evrenin, dünyanın ve insanın pek çok farklı şekillerde var olma potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Bu halde olmasını tanrının - tanrının var olduğunu bildiğim için - istediğini düşünüyorum.

Bir insanın söyledikleri yaptıklarıyla çelişiyorsa, yaptıkları gerçek kişiliğini yansıtır. Beni, başka insanları bu duruma allah soktu. Vücudumuzun ve evrenin şekli yüzünden acılar, mutluluklar vs. var. Gerçekleşmesi mümkün olan şeylere bakarak onu tanımaya çalışıyorum. 

Ek olarak: 

İyi olanın ne olduğunu açıklayamıyorum. İyi olan iyi olduğu için iyi. Bize iyi olan söyleniyor, biz kendimiz iyi olanı keşfetmiyoruz. İyi olan bir şeyin etkilerinden bahsedebilirim ama bu etkilerin neden onu iyi olan yaptığını söyleyemem.
Neden bencillik kötü, paylaşmak iyi? İyi ve kötü olduğunu düşündüğümüz hiçbir şeyin neden iyi ve neden kötü olduğunu bilmiyorum. Paylaşmanın iyi olduğunun insana fısıldandığını düşünüyorum.

Bencillik sadece kendini düşünmektir. Bu birçok kötülüğün temeli. Bencil bir insan kendisi için küçük bir yarar uğruna başkasına büyük zararlar vermekten çekinmez. Evrim üzerinden düşünecek olursam, tür içi küçük bir yarara büyük bir zarar takası olduğu için, insan türüne zarar verir. Ben insan türünü düşündüğüm için mi paylaşımcıyım? Madem evrimin ürünüyüm(paylaşımcılık için), nasıl bencil insanlar olabiliyor?
İnsan akıl sahibidir. Ben insan türünü düşündüğüm için paylaşımcı olmadığımın farkındayım. Tanrının rızasını istediğim için paylaşımcıysam, tanrıya inanmayan insanlar nasıl paylaşımcı olabiliyor?
Paylaştığım kişi bana iyilik yapar diye de paylaşımcı olmadım.
Neden paylaşıyorum?

2. Ek: 

32. Dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlencedir. Elbette ki ahiret yurdu Allah'a karşı gelmekten sakınanlar için daha hayırlıdır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız? 

Bir gol atmak, sadece kaleye topu sokmaktır. O topu kaleye sokmanın iyi veya kötü bir etkisi yoktur, sadece insanlar - yükledikleri anlam dolayısıyla - etkileniyorlar.

Yok olacak olan dünyada mal vs. sahibi olmanın, insanın kendisi yok olduktan sonra bir anlamı kalmayacak. Yok olacak bir şeyler için çabalıyoruz.

3. Ek:

Kutsal kitaplar insanı allahın yarattığını söylüyor. Ben kutsal kitapların allahın sözü olduğunu biliyorum.

Sitelerde Paylaş
On 20.01.2019 at 21:15, Emre Karaköse yazdı:

Selam

Boş beleş atıp tutmayalım ve delillere bakalım ozaman;

En eski kuran buluntularından sana'a kuranına bakalım mesela;

https://en.wikipedia.org/wiki/Sana'a_manuscript#cite_note-4

o da ne!! günümüz kuranıyla arasında bir çok farklılıklar mevcut!? yani kuran değiştirilmiş..

Peki, günümüzde mevcut ve satın alınabilen arapça kuran versiyonlarına bakıyoruz;

Standard bir müslüm olarak size belletildiği üzere tüm dünyada tek bir kuran versiyonu olduğunu sanıyorsunuz ama yanılgı içerisindesiniz.
https://answering-islam.org/Green/seven.htm

Linkte toplamda 7 ayrı versiyondan bahsedilmiş ama bunlardan daha az popüler olan başka versiyonların mevcut olduğunu da eklemişler. 2 farklı versiyonu ele alıp kritiği yapılmış bunlar Türkiye'de bulunan 1924 Mısır standard "imam hafs" versiyonu ve genellikle kuzey afrika, cezair, tunus, sudan ve batı afrika topraklarında yaygın kullanılan "imam warsh"  versiyonu kuranlar karşılaştırma yaparken ana hatlarıyla 4 farklı kategoride uyuşmazlıklar tesbit edilmiş, bunlar; 

-temel harf / grafiksel farklılıklar
-vurgu farklılıkları
-sesli harf farklılıkları
-besmele farkları

Ve kuran'ın değişmediği efsanesi yine çuvallıyor. 

Şimdi kutsal uyuşturucunuza tutunabilmek için bunları görmezden gelip yüzsüz yüzsüz kuran değişmedi demeye devam edebilirsiniz.

Not:
Bahsedilen birbirinden farklı versiyon kuranları satın alabilirsiniz, buyrun satın almak için linkler;

http://www.easyquranstore.com/tajweed-quran-in-other-narrations-rewayat/
http://www.neelwafurat.com/itempage.aspx?id=lbb136244-96455&search=books
http://www.iqrashop.com/Le_Saint_Coran_pack_de_2_masahifs_avec_les_2_lectures_de_Albazi_et_de_Qonbol_d_apres_Ibn_Kathir--Livre_livres-Saint_Coran-8099-.html
http://audio.islamweb.net/audio/index.php?page=rewayat&rewaya=2
https://tr.scribd.com/document/10883768/01b-ورش-جزائر

Sitelerde Paylaş

Bilenler, bilmeyenlere ulaştırsın...

İnanmayanlar araştırsın...

Afrika´da benim de çok sevdiğim, sempatik bir kabile (Maassai kabilesi) var. Bunların tanrısı Engai´nin arşı(bildiğiniz taht işte), Ol Doingo Lengai yanardağının tepesinde bulunur. Kendisi Maassai kabilesine büyük bir kıyak geçmiştir. Bu kıyak meselesi çok önemlidir, harbiden öyle umursamazlığa gelmez. Hani Yahudi´ler kendileri tanrılarının seçilmiş kulları zannediyorlar ya veya Müslümanlar tanrılarının kendi dinlerini son din olarak seçtiğini zannediyorlar ya, bunlarınki ise şöyle:
Bunların tanrısı yeryüzündeki bütün sığırları kendilerine hibe etmiştir. Yanlış okumadınız, aynen böyle. Haliyle kendilerinin dışındaki sığır sahiplerinin hepsini sığır hırzısı olarak görüyorlar. Bununla da kalmayıp, kendinden olmayanların sığırlarını kaba kuvvetle almaya haklarının olduğuna da inanıyorlar. Bu nedenle çevrelerindeki başka kabilelerle sık sık sığır savaşları yaşanmaktadır. Bilhassa "benim dinim en doğrusu, benim tanrım en yakışıklısı" minvalinde gazel okuyanlara duyurulur. :D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
45 minutes ago, Nuri Kara said:

Öncelikle, allahın var olduğunu biliyorum.

Nereden biliyorsun? Bir yerde falan mı gördün? Nasıl bir şey?

Ben Allah'ın olmadığını biliyorum derim çünkü Allah bir arap palavrası. Bu o kadar açık ki görememek için beynin bebeklikten itibaren yıkanmış olması gerek. Bir de şu var, insanın beyni bebeklikten itibaren beyni yıkanmış olmasına rağmen bir şekilde sorgulamaya başlayıp da hala görememesi onun süzme aptal olduğunu gösterir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...