Jump to content

Kutsal Kitap Kuran piyasadaki sahte Tevrat'ın bir hatasını daha düzeltiyor

Recommended Posts

39 dakika önce, bir_akil_insan yazdı:

ne kadar anlayabildiğinizle ilgili. tanrı şudur diyorsanız, şu olma durumuna aykırı yalnız bir örnek veya çıkarım bile tanrınızı uydurduğunuzu gösterir.

örneğin yalnız ben bile yazılarımda bir kaç kere mükemmel varlığın neden kesinlikle olamayacağını anlattım. tanrım mükemmeldir diyorsanız, tanrınız yoktur. 

bunun olasılığı, berisiliği yoktur. vardır diyorsanız, tutup kuyruğundan getirmeniz gerekiyor tanrınızı. diğer türlü, tanrınız tanımlarla ancak var saydığınız bir şeydir ve bu tanımlara göre

olamazlığı gösterildiği anda, artık açıktır ki tanrınız sizin uydurmanızdır.

Tanrının varlığı konusunda kesinlik yoktur(şu anda, belki gelecekte de). Tanrının özellikleri hakkında kesinlik olabileceğini düşünüyorum. Benim düşündüğüm gibi bir tanrının var olamayacağını kanıtlamak, bir tanrının var olmadığını göstermez. Sadece benim düşündüğüm gibi bir tanrının var olmadığını gösterir. Ben tanrıyı tanıdığımı iddia etmiyorum. Zamandan münezzeh olduğunu söylemiştim, çünkü maddenin başlangıcı oluğunu düşünüyordum. Maddenin başlangıcı yoktur, benim inandığım tanrı zamandan münezzeh değildir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 173
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 saat önce, Nuri Kara yazdı:

Tanrının varlığı konusunda kesinlik yoktur(şu anda, belki gelecekte de). Tanrının özellikleri hakkında kesinlik olabileceğini düşünüyorum. Benim düşündüğüm gibi bir tanrının var olamayacağını kanıtlamak, bir tanrının var olmadığını göstermez. Sadece benim düşündüğüm gibi bir tanrının var olmadığını gösterir. Ben tanrıyı tanıdığımı iddia etmiyorum. Zamandan münezzeh olduğunu söylemiştim, çünkü maddenin başlangıcı oluğunu düşünüyordum. Maddenin başlangıcı yoktur, benim inandığım tanrı zamandan münezzeh değildir.

tanrı konusunda kesinlik vardır. tanrı dediğiniz şeyi tanımlayamıyorsanız, onu uydurmuşsunuz demektir.

tanrı dediğiniz şeyi tanımlayabiliyorsanız, o tanıma göre tanrının varlığı sorgulanabilir ve kesin bir yargıya varılabilir.

siz şu anda uydurduğunuz bir tanrıyı sorgulaya sorgulaya yok ediyorsunuz. yalnızca, sizin için normalden uzun sürüyor. gittiğiniz yolu görmek istiyorsanız,

kireç'in yazılarına bakabilirsiniz.

örneğin: tanrım şu masadır diyorsanız, evet tanrınız vardır. fakat tanrı sözcüğünü yanlış bir bağlamda ve anlamda kullanmaktasınız demektir, çünkü geleneksel tanrı tanımı içinde yer alan üstün herhangi bir özellik sizin tanrınızda söz konusu değildir. amcam şu masadır demekten pek bir farkı bulunmuyor. .

bunun dışında doğüstülük barındıran bir tanrı inancınız varsa - ki var sanıyorum - tanrınızı tanımlamadığınız sürece yalnızca korkularınız ya da beklentileriniz doğrultusunda uydurmaktasınız demektir. 

özetle: tanrınızın varlığı konusunda kesin bir yanıt arıyorsanız, tanrınızı tanımlayın ve size kesin yanıtınızı verelim. tanrınızı tanımlayamıyorsanız, onu varlığını uydurmuşsunuz demektir, çünkü ona dair söyleyebileceğiniz hiçbir şeyiniz yoktur; yani tanrınız hakkında hiçbir bilginiz yoktur. bu nedenle vardır diyebilmeniz ancak uydurmanızla mümkündür.

Sitelerde Paylaş

Kuran bu hikayeyi Tevrat ve Mişnada almıştır. 
"Bundan dolayı İsrailoğullarına (Kitap’ta) şunu yazdık: “Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa, sanki bütün insanları yaşatmıştır."
Mesela yukardaki ayette Mişnadandır. Bunu Mişnada baştan sona okursan tam başka bir anlamı olduğunu görürsün.
Yusufun hikayesinde de islama uydurmak için bazı olaylar çıkartılmış ve bazı olaylar eklenmiştir. Bu yüzden Yusufun ilk rüyası Kuranda yazmaz.

Yahudiler Yusufun ilk gördüğü rüyadaki demetlerin Yusufun 10 erkek kardeşini sembolize ettiğini söylerler (11. erkek kardeş Benyamin olaylara katılmadığı için ayrı tutulmuştur). Müslümanlar, yahudilerden geri kalacak değil ya. Onlar da 11gezegen, ay ve güneş diyerek kendilerine göre bir anlam yüklemişlerdir. Güneş ve ay, anne ve baba olur. 11 gezegen de 11 erkek kardeşler olur. (Benyamini de sayarlar)
O günün koşullarına göre iyi bir fikir ama günümüzde modern müslümanlarca pek tutulmuyor galiba. Çünkü Yusufun bir de kız kardeşi vardır. 7.yüzyılda, Arap yarımadasında kadının bir değeri olmadığından 11 erkek kardeş artı ay ve güneş (anne ve baba) iyi olmuş ama bu gün kız kardeşin sayılmıyor olması bazı "modern" müslüman için bir sorun oluyor. Sanırım bu nedenle cevap verilemiyor!

Kuran kendinden önceki Tevrat ile oldukça fazla benzerlikler içerir, peki Tevrat kendisinden önceki bazı metinlerle benzerlik gösterir mi?
Evet, Sümer yazıtlarında !

Şimdi, Kuran, Tevrat ile benzer dediğimizde, aynı Allahtan geldiği için diyen arkadaşımız bu mantığını yürütmeye devam ederse, Sümer Metinleri, Tevrat'a, Tevrat da Kuran'a benzer çünkü üçü de aynı Allah'tan gelmiştir demeye devam edebilir mi?
Hayır?
Neden?
Aynı Allahtan gelemez,
Çünkü Sümerler Çok Tanrılıdır.

Kuran( Bkz. Kassas Suresi) ve Tevrat okunduğunda, çok tanıdık bir hikaye ile karşılaşırız.

Doğan erkek çocuklar öldürülmektedir, ve bir erkek bebek öldürülmekten kurtarılarak, bir sepet veya bir sal ile suya veya nehre bırakılır ve bebek soylu bir aile veya simgeleyen hayvan vs tarafından bulunarak büyütülür ve mutlaka öz annesi ortaya çıkar bazen kimliğini gizleyerek çocuğun süt annesi olur. Çocuk büyür ve önemli bir şahsiyet olur, kendi milletine lider olur onları kurtarır vs vs.

Şimdi bu hikayeyi Babil'in kurucusu Agadeli Sargondan (MÖ 2800) dinleyelim.

'Annem bir BAKİRE idi (Burada Meryem İsa bağlantısı kurulabilir), Annem beni Fırat kıyısında gizlice doğurdu, kamıştan yapılmış bir sandığın içine kapatarak nehre bıraktı, Sucu Akhi beni sudan çıkardı büyüttü ve bahçıvanı yaptı, Tanrıça Ishtar beni sevdi ve Kral oldum'

Sargon gibi öyküsü benzerlik gösterenler, Cyrus, Odipus, Karna, Parisi;Telephos, Perseus, Heracles, Gılgamış, Amphion ve Zethos ve bizde iti bilinen Romus Romulus hikayesi vardır, sala bırakılan iki kardeşi Bozkurt büyütür.

-Sümerler Tapınağa girerken, kurban keserken, dua ederken vücutça temiz olmaya özen gösterirler.
-Sümer de Tanrılar 'OL' der ve her şey olur.
-Sümer'de, Tanrılar kızdı mı azab ediyor, kendi milletlerin helak ediyor.
-Sümer Ay Tanrısının sembolu, cami ve minarelerin tepesinde gördüğümüz yarımaydır.
-Hamurabi (İÖ 1750) Güneş Tanrısından kanunu alır, Musa'da Tevrat'ın Tanrısından.
-Sümer'de kadın kısırsa, kocasına çocuk doğurması için cariye verir ve cariye haddi aşarsa kapı dışarı eder.

-Taşlanma cezası Sümerlerde var, İÖ 2200 de Lagaş kralı Urukagina, iki koca alan kadınların (yanlış okumadınız)
Yazılı taşlarla (Bknz Kurandaki işaretli taşlar) taşlanmasını emretmiş.
-Sümerliler kadınları Tarlaya benzetir, Tevrat ve Kuran da.
-Sümer de 7 sayısı önemli, Yeraltı dünyasının 7 kapısı var.
Kuran da da 7 kat gök, cennetin 7 kapısı şeklinde var.
-Sümerlerde Tanrılara Kurban kesiyor, sağ kalça ve iç organlar Tanrıya takdim edilir gerisi dağıtılır.
-Sümerlerde 6 gün çalışma 7. Gün dinlenme var,
Tevrat ta da aynı şey sözkonusu Şabbat günü !
-Sümer Tanrılarının gökte toplandıkları Duku adlı bir yerleri var.
Kuran da Göklerde bir meclis var, Kuran okunur, şeytanlar bu meclisi dinler, ve Arş !
-Sümer de Bilgelik Tanrısı Enki, Tufanın olacağını, Nuh'un karşılığı olan Ziusudra'ya duvar arkasından söyler,
Tevrat ta ve Kuran da da Tanrı Musa ile perde arkasından konuşur ve Tufan olayı vardır.
-Sümerde günah çıkaran rahipler var.

Sümer’de rüyalar Tanrı bildirisi olarak yorumlanıyor. Bu rüyalardan bazılarının etkisi Tevrat ve Kuran’da görülmektedir. Bunlardan en ilginci Yakub'un oğlu Yusuf'un rüyasıdır. Yusuf "Rüyamda tarlanın ortasında demetler bağlıyorduk. Benim demetim kalktı dikildi. Sizin demetiniz onun etrafını kuşatıp benim demetime eğildiler" deyince, kardeşleri "Bu bizim üzerimize kral mı olacak?" dediler. Yusuf’un ikinci rüyasında güneş, ay ve 11 yıldızın kendisine eğildiklerini söylemesi üzerine, kardeşleri onu öldürmeye karar veriyorlar. (Tekvin 97:7,9.)(22)
Aynı şekilde Sümer Kralı Urzababa'nın yanında çalışan Sargon, gördüğü rüyayı Krala söyleyince, Kral "Benim yerime kral olacak" korkusuyla Sargon'u öldürmek istiyor.

Burada pek çok müslümanın aklına şu gelmektedir: 'Biz hemen hemen bütün kavimlere peygamber geldiğine inanıyoruz. Dolayısıyla, belki de bu benzerlikler normaldir. '
Tevrat ve Kuran, Sümer metinleri ile benzeşiyorsa elbette Sümer metinlerini de ilahi kabul etmek adına onlara de Peygamber geldiğine inanmaktan başka çıkar yol kalmıyor"

Ancak Sümer metinlerinde, ne böyle bir Peygamber vardır ne de tek Tanrı inancı, ne de kitap !

Sümer dini çoktanrılı bir dindi. Dünyada, evrende, doğada görülen, hissedilen her nesnenin bir Tanrısı vardı. Tanrılar insan görünümünde, fakat insanüstü güçleri olan ölümsüz varlıklardı. İnsanlar gibi, onların da çocukları ve eşlerinden oluşan aileleri bulunuyordu. Bu aileler kral gibi bir Baştanrı altında toplanmışlardı. Tanrılar da insanlar gibi sever, üzülür, kızar, kıskanır, kavga eder, kötülük yapar, hastalanır, hatta yaralanabilirlerdi. Yer, Gök, Hava, Su Tanrıları yaratıcı, diğerleri yönetici ve koruyucu Tanrılardı.

Görülüyor ki; gerek Musevilik, gerek Hıristiyanlık, gerekse de İslamiyet'te bulunan çeşitli uygulama ve inançların kökeni Sümer dininden kaynaklanmaktadır. Tüm peygamberler, kendilerinden önce gelen ve kendilerini Tanrı elçisi olarak tanıtan ve böylece saygı ve güvenirlik uyandırmak isteyen peygamberlerin uydurdukları dinlerden şu ya da bu şekilde esinlenerek yeni bir din uydurmuşlardır. Muhammedde bunlardan biridir!

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, Emre Karaköse said:

Hayır, hikayenin gerçek halini anlatan tek Kuran.

Kısacası şu an elimizdeki tek kutsal kitap.

Siz Hıristiyan misyonerler de bunun farkındasınız artık.

Selam

Arapların eline verdiği paçavraya kutsal kitap diyen bir enayi daha. Be geri zekalı, müslüman bir ana babadan değil de hristiyan bir ana babadan doğmuş olsaydın İncil kutsal, Kuran arap yalanları diyecektin. Senin gibiler önüne hangi put konursa ona tapar. Dinci kendisi gibi dincilere diş biliyor, işe bak. O diş bilediğin kişi aslında sensin ama farkına bile varamayacak kadar salaksın. Söyle bakalım, senin bir hristiyandan farkın ne? Aynı bokun laciverdi olduğunu bile göremeyecek kadar malsın.

Sitelerde Paylaş

Kur'an'da başı sonu belli tek tam hikaye olarak Yusuf süresini gösterirler. 

tabi öyle olacak.çünkü Yusufun hikayesi Tevrat'da da tam ve en uzun anlatılan hikayelerden biri. ki olduğu gibi kopyalanmış. Ufak değişiklikler dışında  aynen Kur'an'a eklemişler. 

Kur'an alıntılar kitabı olmasına ve bol tekrarına rağmen  " denizler murekkep ağaçlar kalem olsa Allah'ın sözleri tükenmez " denir. Madem öyle niye bol alıntı ve tekrar var ? Siz bir kitap yazsanız, kitabınız alıntı ve tekrarlarla dolu olsa, buna rağmen "ben piyasadaki en yaratıcı yazarım, bende bin roman yazacak kapasite ve hayal gücü var " deseniz, size kim inanır ?  

Tevrat 1000 sayfadan fazla bir kitap.buna rağmen hiç tekrar yok.çok detaylı.İncil'de harika , bütünlük arz eden yazılmış  İsa 'nın hayatı var.Hollywood bile film senaryolarını hazırlarken İncil'in anlatım tarzından esinlenmiş.mesela Yönetmen filmindeki bir sahneyi çarmıh olayına gönderme  bir tarzla çekiyor, filmini daha etkileyici kılmak için. Öylede oluyor.bu sahne  Niye etkileyici diye araştırınca kaynağın İncil olduğu anlaşılıyor. İsa ve havarileri  , Pavlus ve arkadaşları  ne yaşamış ise  İncil'i oluşturmuş. önce yaşanmış sonra kaydedilmiş, İncil'e dönüşmüş. Yani  yazılması için önce yaşanması gerek.günlük gibi düşünün. Fakat Kur'an'da Allah " İsa'ya İncil'ı verdik" diyor. Bu durumda Allah henüz yaşanmamış olayları yaşanmış gibi anlattığı bir kitabı İsa'ya indirmiş oluyor. O zaman yaşananların bir esprisi kalır mı ? Bu nasıl bir mantık, biri izah etsin. Ve Allah diyor ki "hristiyanlar ellerinde ki İncil ile hükmetsinler "..İncil bir hüküm kitabı değil ki.tarih kitabı , günlük karışımı bir şey. Zinanın, hırsızlığın ,öldürmenin dünyadaki verilmesi emredilen cezasından , miras paylaşımının nasıl olması gerektiğinden vs hiç bahsedilmez.

Bunlara rağmen Tevrat ve İncil'ı beğenmiyorlar, eksik görüp kücümsüyorlar .kaynak küçümsenir mi ?  

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kendi söylediklerine kendileri de inanmıyorlar. Yalan olduğunu biliyorlar. Ama birkaç müslümanı hala bu islam adındaki sömürü sisteminde tutabilmek icin aynı yalanları tekrarlayıp duruyorlar.

Kuran: 
De ki: “Eğer doğruysanız, bu durumda Allah katından bu ikisinden (Musa'ya indirilen Tevrat ve bana indirilen Kur'an'dan) daha doğru olan bir kitap getirin de böylece ben de ona uymuş olayım.”

Ve başka bir ayet:
Ve (Ey Muhammed) sana ellerindeki kitapları tasdik edici (doğrulayıcı) ve onu koruyucu olarak bu Kitab’ı hakk ile indirdik. ...

Ve:
Ve içinde Allah’ın hükümleri bulunan Tevrat onların yanında iken, seni nasıl hakem yapıyorlar. 

Buyur Emre Karaköse göster kendini:

Tevrat ve İncil ne zaman değiştirilmiştir?

Cevabını bekliyoruz

ama sanırım görmezden geleceksin, her zaman olduğu gibi;-)

Sitelerde Paylaş
Tabii tekrar hatırlatalım; şu an piyasadaki İnciller, Zebur veya Tevrat adını verdikleri kitaplar insan yazımı hadis kitaplarıdır. Yani gerçekleri değildir.

Zaten Kuran, onların gerçek kitaplarını sakladıklarını belirtir:

En'am Suresi 91: Allah'ı, kadrine/şanına yaraşır şekilde tanıyamadılar. Çünkü, "Allah, insana hiçbir şey vahyetmemiştir." dediler. De ki "Mûsa'nın insanlara bir ışık, bir kılavuz olarak getirdiği Kitap'ı kim indirdi? Siz o Kitap'ı birtakım parşömenler yapıp ortaya sürüyorsunuz, birçoğunu da saklıyorsunuz. Size, sizin de atalarınızın da bilmediği şeyler öğretildi." "Allah" de, sonra bırak onları saplandıkları batakta oynayadursunlar.

Tarih mi soruyorsun, yazımı oku ve düşün.

Selam
Sitelerde Paylaş
5 hours ago, Emre Karaköse said:
Tabii tekrar hatırlatalım; şu an piyasadaki İnciller, Zebur veya Tevrat adını verdikleri kitaplar insan yazımı hadis kitaplarıdır. Yani gerçekleri değildir.

En'am Suresi 91: Allah'ı, kadrine/şanına yaraşır şekilde tanıyamadılar. Çünkü, "Allah, insana hiçbir şey vahyetmemiştir." dediler. De ki "Mûsa'nın insanlara bir ışık, bir kılavuz olarak getirdiği Kitap'ı kim indirdi? Siz o Kitap'ı birtakım parşömenler yapıp ortaya sürüyorsunuz, birçoğunu da saklıyorsunuz. Size, sizin de atalarınızın da bilmediği şeyler öğretildi." "Allah" de, sonra bırak onları saplandıkları batakta oynayadursunlar.

Selam

Adam o kadar salak ki kendi verdiği ayetin bile ne dediğini anlamıyor. Ne deniyor ayette: Kitap'ı bir takım parşömenler yapıp ortaya sürüyorsunuz, bir çoğunu da saklıyorsunuz.

Ortaya parşömen yapılıp sürülen ne: Kitap

Be geri zekalı mal, kendi verdiğin ayet bile adamların kitap'ı parşömenlere yazıp ortaya sürdüğünü yazıyor, sen hala adamlar kitabı saklamış, hadis yazmışlar diyorsun. Ne çeşit bir malsın sen?

Sitelerde Paylaş
14 hours ago, Emre Karaköse said:

Selam

Hala doymadın mı sen salak salak gezinip durmaya?

Olay, angutun biri bir  masal anlatmış, bir sürü salakda masala kanıp senelerce böyle böyle diye sayıklamış. Sonra da başka bir lavuk çıkmış, amanda o masal öyle değil, böyle olacaktı diye sallamış, bir takım başka salaklar da ona inanıp gitmiş..

Sende gelmiş, bu inanıp gidenler listesine kendini başsalak olarak yazdırıp katılmışsın, hepsi bu.

Yani, artık bu masalları geçip salak salak gezinmekten usanmadın mı? Büyü artık biraz, sen miydin, amanda şu sene kıyamet kopacak falan diye buralarda sayıklayan? Bunlardan bari ders çıkarda, büyü biraz, eşşek kadar adam oldun, yakışmıyor salak salak işler artık sana.

Sitelerde Paylaş
14 hours ago, Emre Karaköse said:

Gelelim şu salak salak sayıkladığın diğer hadiseye..

Kuran dediğin şeyde, aynen insanların sonradan yazdığı şeylerdir. Hadis dediklerin ise, "sonradan çıkan" demek olup, o zamanında yazılan laflar içine girmemiş olup sonradan bulunan laflardır.

Yani, o salak kafan almadıysa, tekrar anlatayım, kuran ile diğerleri arasında hiç bir fark yoktur, hepsi de aynı şekilde insan yazımı geçmişte olmuş bir şeyleri güya hikaye eden kitaplardan ibarettir.

Sitelerde Paylaş
14 minutes ago, marechal1 said:

Yani diyorsun ki 3-4 (?)   milyar insan aptal gibi masallara inanıyor?

Argümanın hası geldi..Forumu kapatabiliriz. Dağılın!

Dünyada ne kadar hindu var? Onlar salak mı? Peki ya senin dinine inanmayan hristiyanlar? Şu bu...?

Ha tanrı diyorsan eğer, insanlar eskiden güneşe, ota moka da tapıyormuş. Onları referans al istersen..

Sen arkana değil, önüne bak.

Argüman diye böyle safsataları getirme buraya. Çünkü bu da aslen bir mantık safsatası.

Sitelerde Paylaş
22 minutes ago, marechal1 said:

Az söylemişsin, 6-7 milyar insan aptal gibi masallara inanıyor. İnsanların çoğunluğu bir zamanlar dünyanın düz olduğuna da inanıyordu. Çoğunluğun bir şeye inanıyor olması o şeyi doğru, gerçek yapmaz. Çoğunluk inanır, aradan bir kaç kişi çıkar, inanmayı bırakıp beynini kullanmaya, düşünmeye, soru sormaya başlar, işte gerçeği, doğruyu bulanlar onlardır.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Emre Karaköse yazdı:

Selam

Kur'an'ın bahsettiği orijinal Tevrat ve İncil'i gösterin diyoruz. Gösteremiyorlar.  Kanıt yoksa Kur'an'da ki iddianın doğruluğu nasıl kanıtlacak ? Kanıtlanamıyacak. "Allah böyle söyledi, kanıta ihtiyaç yok, biz iman ediyoruz" demek sadece Kur'an'ın Allah kelamı olduğuna inananı  bağlar. Böyle kanıt olur mu ? "Ben bu adamın suçlu olduğuna  inanıyorum .suçlu olduğuna dair kanıt yok,fakat suçsuz olduğuna dair kanıtlar var ama yinede bu adamın suçsuz olduğuna inanmıyorum. Bizim kanıta manıta   ihtiyacımız yok " diyen bir hakimin durumu neyse sizinkide o. 

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, marechal1 said:

Şu devirde düz dünya masalına inanan kaç kişi var bir oturup sayarsan, durumun vahametini anlaman çok zor olmaz. 

aHR0cDovL3d3dy5saXZlc2NpZW5jZS5jb20vaW1hZ2VzL2kvMDAwLzA5OS81OTgvb3JpZ2luYWwvZmxhdC1lYXJ0aC1OTy1SRVVTRS5qcGc=

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, marechal1 said:

Niye, kutsal kitaplar düz mü diyor yoksa?

İblis bu kez İsa’yı çok yüksek bir dağa çıkardı. O’na bütün görkemiyle dünyadaki tüm ülkeleri göstererek, “Yere kapanıp bana taparsan, bütün bunları sana vereceğim” dedi. (Matta, bilmem kaç..)

Dünya düz değilse, isa nasıl olacakta yüksek dağın tepesinden her yeri görecek? 

Ama, şu an gidip arar bakarsan, dünya düzdür diye inanıp yırtınan o kadar çok kişi göreceksin. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...