Jump to content

Tanrı ve mantık...

Recommended Posts

• İleti 109
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 minute ago, ikiaradabiderede said:

Tanrı kaldıramayacağı taş yaratamaz demek,tanrı ölümsüz bir fani yaratamaz demekle aynı burada mantık hatası yapan sizsiniz

İşte aynen onu diyoruz, herşeyi yapabiliyorsa, kaldıramayacağı taş gibi, ölümsüz bir fani de yaratabiliyor olurdu. Demekki, tanrıda kısıtlı bir şey, el mahkum, ne yapsın gariban şey.

Sitelerde Paylaş

Biraz sapıksı bir yorum oldu,yorumunuz

Niye? Tanrı kısıtsız ise, herşeye muktedirdir, böyle bacak omza falan yapılmaya da elbette.

Bak tanrının kısıtlı olduğu bir şey daha bulduk, gördün mü?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

İşte aynen onu diyoruz, herşeyi yapabiliyorsa, kaldıramayacağı taş gibi, ölümsüz bir fani de yaratabiliyor olurdu. Demekki, tanrıda kısıtlı bir şey, el mahkum, ne yapsın gariban şey.

Dostum,bildiğin dinlere mensup değilim yani önce tanrıyı kabul ettirip daha sonra bir din empoze etmek gibi bir düşüncem yok ama şunu bil burada mantık hatası yapan sensin

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, anibal yazdı:

Niye? Tanrı kısıtsız ise, herşeye muktedirdir, böyle bacak omza falan yapılmaya da elbette.

Bak tanrının kısıtlı olduğu bir şey daha bulduk, gördün mü?

Sapıksı konuşuyorsun,tanrı sapık olmaz,tanrı fikrine neden kızgınsın yürekten samimi bir şekilde anlatabilir misin?bu konuyu daha iyi anlamamızı sağlar

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, ikiaradabiderede said:

Dostum,bildiğin dinlere mensup değilim yani önce tanrıyı kabul ettirip daha sonra bir din empoze etmek gibi bir düşüncem yok ama şunu bil burada mantık hatası yapan sensin

Tam tersi işte, eğer kısıtsız bir tanrı varsa, kısıtsızdır, bunları da yapabiliyor olmalı, bu durumda otomatikman kısıtlı bir tanrı olur çıkar.

Sitelerde Paylaş
Just now, ikiaradabiderede said:

Sapıksı konuşuyorsun,tanrı sapık olmaz,tanrı fikrine neden kızgınsın yürekten samimi bir şekilde anlatabilir misin?bu konuyu daha iyi anlamamızı sağlar

Bana sapıkmış gibi geliyor? Tanrı neden sapık olamaz? Sana göre her şeyi o yarattıysa sapıklığı da o yaratmış demektir. Demek ki sapıklığın ne olduğunu biliyor. Nasıl biliyor dersen içinde sapıklık olmasa nereden bilecek?

Sitelerde Paylaş

Tanrı fikrine nedne kızgın olayım ki? Hiç kızgın falan değilim, bu fikre. Burada basitçe mantık yürütüyoruz, konu bu aşamada tanrı kısıtsız olur mu, olmaz mı mevzusu. Tanrı kısıtsız ise, sapıkta olur, hatta olmalıdır elbette. Kısıtsız bir tanrı, şüphesiz her tür sapıklığa da sahip olan bir tanrı olacaktır. 

Mesela malum homoseksüellik. İddiaya göre tanrı kısıtlamış ve insanlar olamıyor, olmaması gerekiyor. Ama tanrı kısıtsız ise, demekki aynı zamanda homoseksüelde olmalıdır. 

Sitelerde Paylaş

Kısıtsız tanrıdan kısıtlı davranmasını istiyorsun mantıklı mı sizin bu isteğiniz?

Ben kimsenin öyle ya da böyle davranmasını istemiyorum ki. Kısıtsız tanrının nasıl olmak zorunda olduğunu söylüyorum. Ha, dersen ki, elbette tanrı kısıtlıdır, o zaman mevzu başka olur tabi.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bana sapıkmış gibi geliyor? Tanrı neden sapık olamaz? Sana göre her şeyi o yarattıysa sapıklığı da o yaratmış demektir. Demek ki sapıklığın ne olduğunu biliyor. Nasıl biliyor dersen içinde sapıklık olmasa nereden bilecek?

Tanrının bir sapık yaratmış olması bu tanrının sapık olduğu anlamına gelmez,insana düşen tanrının neden sapık yarattığını öğrenmektir

Sitelerde Paylaş

Tanrının bir sapık yaratmış olması bu tanrının sapık olduğu anlamına gelmez,insana düşen tanrının neden sapık yarattığını öğrenmektir

Neden gelmesin? Bu tanrı bir sapık tasarlayabiliyorsa demek ki sapıklığın ne olduğunu biliyor, içinde var sapıklık yani.

Bana düşen tanrının neden sapık yarattığını öğrenmekse öğrendim işte. Kendi içindeki sapıklığı yarattığı sapıkta gösteriyor yani onun sapık olduğunu bilmemizi istiyor.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, anibal yazdı:

Ben kimsenin öyle ya da böyle davranmasını istemiyorum ki. Kısıtsız tanrının nasıl olmak zorunda olduğunu söylüyorum. Ha, dersen ki, elbette tanrı kısıtlıdır, o zaman mevzu başka olur tabi.

"Kısıtsız tanrı böyle olmak zorunda" diye bir cümle kurdu kısıtsız tanrının var ettiği bir canlı??????????

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, ikiaradabiderede said:

Bu bizim derdimiz değil. Ama sanırım birilerine dert olmuş. Mesela, tevratta ve hadislere bakılabilir. Yahudilerin tanrısı, insanı kendi suretinde yaratmış. Çok sağlam bir hadise göre de, allah denen bedevi tanrıcığı, insanı kendi suretinde yaratmış. 

Bu durumda, insanda olan sapıklıkta, haliyle tanrıdan geliyor olacaktır, sapık bir tanrı, kendine benzer bir şey yaratırsa, elbette o şeyde sapık olacaktır. 

Tabi bu konunun biraz dışında, velakin, tanrı kısıtlı olsa bile, en azından tevradın ve bedevilerin tanrılarının bir sapık olduğunu görüyoruz, apaçık şekilde.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...