Jump to content

Dinler akıl hastalığıdır.

Recommended Posts

Dinlere inanan kişilerin acilen hastaneye yatırılıp psikoterapi ve antipsikotik tedaviye alınmaları, toplumdan uzaklaştırılmaları gerekir. 

Şizofreninin ayıp olur diye tanımlanmamış bir türünü oluştururlar.

Görmedikleri, tanımadıkları insanların masallarına kanıt olmadan inanır ve bunun için tanımadıkları insanları kesip katliam yaparlar. Ateist olarak bu masallar yaşanmamış, nereden biliyorsun diye itiraz edersen senden şizofreninin kliniğine uygun olarak itiraza kanıt getirmeni isterler.

Kişilik yıkımı olduğu için tek başına hareket edemez, papaz, imamlarından komut beklerler. Onlardan icazet almadan yaptıkları işlerde yanlış yapmalarından çok ama çok korkarlar. 

Şizofrenin kliniğine uygun olarak obsesif ritüelleri fazlasıyla uygularlar.

Şizofrenin doğasına uygun olarak sosyal ilişkileri zayıftır, inançlarının dışındakilerini dışlarlar, iletişime geçmezler, düşmanlık beslerler, hiç tanımadıkları halde onların kendilerine komplo kurduğunu düşünürler.

Şizofrenin beyinde yarattığı pseudo eksitasyonla dünyanın en üstün varlığı olduğuna inanır, aynı dinden de bile olsa düşman bulmakta güçlük çekmezler.

Aksi bir din veya sıkı dindar bulamazsınız.

Sitelerde Paylaş

Düşünmek istemeyen herkes dindardır. Bu açık bir örnek.

İbadetlerini bile cennetteki beleşe ve mala mülke konmak için yapıyorlar. Şahsen ben Allah olsaydım cennetin kapısından ilk önce onlara hasss..gittirin.. diye cevap verirdim

Şizofren olmaları konusunda ise evliya dedikleri insanların şizofren olabileceğine dair ihtimaller var.

Ancak dinlerin kökeni Siyonizm'dir.. Asıl amaç tek dünya devleti kurabilmektedir. Geçmişte Süleyman dedikleri kişi bunu başarmış ama daha sonra o bilgiler saklanarak unutturulmus. Kur'an kitabında da bundan bahseder ve En'am bölümünde onlar bilgiyi gizliyorlar diyerek yoklama çekiyor.  Kayıp olan bu bilginin pesindeler. Düşünsene herşeyi bilen Allah bile o bilgiyi arıyorsa bu işte bir bit yeniği var demektir.

Siyonistlerin bu projesini kopyalamaya çalışan Yahudilere karşı büyük bir öfke duyarlar.  Bu yüzden Kuran'da hep Yahudileri kötüler. Çünkü zamanında onları kullanmışlar ama Yahudiler işin aslını farkedince rakip olmaya başlamışlardır.  Bunu kutsal dediğiniz tarih kitaplarında çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Şu an ise ortak çalışıyorlar ama birisi o bilgiyi bulsa işte o zaman kıyamet kopacak.

Sitelerde Paylaş

Eskiden peygamber sanılan kişiler gerçekte temporal lob epilepsi hastasıdır. 

Kısmi temporal lob epilepsi (TLE) hastalarının %0.4-%3.1i dini deneyimler yaşıyor. (Bkz. Peygamberlik sanrısı)

https://www.sozcu.com.tr/2016/saglik/tanri-ile-konustugunu-iddia-eden-epilepsi-hastasinin-noral-aktiviteleri-bilimsel-arastirma-olarak-yayimlandi-1234355/

Bu hastalar nöbet esnasında dini deneyim, vahiy, melekle görüşme gibi sanrılar yaşayabilir. Nöbetler illa da yere yatıp, kasılmalar/köpürmeler şeklinde olmaz.
Vahyin nasıl olduğuna dair Hadisler de, vahiy anının aslında bir nöbet anı olduğunu doğrular niteliktedir.

CauB83JUMAIwwgr.jpg

CauCrQ5W0AAG9oJ.jpg

Akıl hastanelerini ziyaret ederseniz bu tarz peygamberlik sanrısı yaşayan hastalarla karşılaşırsınız. TLE illetinden muzdarip hastalar kendileri için geliştirilen ilaçlar sayesinde artık dini deneyimler yani vahiy almaktan kurtuluyorlar, ilacı kestiğinizde vahiyler tekrar gelmeye başlıyor. Yani  peygamber diye bir şey yok, hasta var, hastalık var. Eskiden peygamber dediklerimize artık kısmi temporal lob epilepsi hastası diyoruz. 

Sitelerde Paylaş

1-Kesinlikle katılmıyorum

2-Orta düzeyde katılmıyorum

3-Çok az katılmıyorum

4-Ne katılıyorum ne de katılmıyorum

5-Çok az katılıyorum

6-Oldukça katılıyorum

7-Tamamen katılıyorum

1.Çevremdeki şeylerin genellikle tehlikeli olduklarını düşünürüm.

1     2     3     4     5     6     7 

2.Bir şeyden tam olarak emin değilsem hata yapmam kaçınılmazdır.

3.Benim kendi ölçütlerime göre her şey mükemmel olmak zorundadır.

4.Değerli bir insan olabilmek için yaptığım her şeyde mükemmel olmak zorundayım.

1     2     3     4     5     6     7 

5.Fırsatını bulduğum zaman kötü şeylerin olmasını engellemek için harekete geçmem gerekir.

6.Zarar görme olasılığı olmasa bile her ne pahasına olursa olsun zararı engellemeye çalışmam gerekir.

1    2     3     4     5     6     7 

7.Bana göre kötü isteklere sahip olmak, onları gerçekten yapmak kadar kötüdür.

8.Tehlikeyi önceden gördüğümde harekete geçmezsem her türlü sonuçtan ben sorumlu olurum.

1     2    3     4     5     6     7 

9.Bir şeyi mükemmel şekilde yapamayacaksam onu hiçbir şekilde yapmamalıyım.

10.Her zaman bütün potansiyelimi kullanmak zorundayım.

11.Bir duruma ilişkin olası bütün sonuçları dikkate almak benim için önemlidir.

12.Küçük hatalar bile bir işin tamamlanmadığı anlamına gelir.

13.Sevdiklerim hakkında saldırgan düşüncelere ve dürtülere sahipsem, bu benim içten içe onlara zarar vermek isteyebileceğim anlamına gelir.

14.Kararlarımdan emin olmak zorundayım.

15.Gündelik karşılaşılabilecek her türlü durumda, zarara engel olamamak kasten zarara sebep olmak kadar kötüdür.

16.Ciddi problemlerden (örneğin, hastalık veya kazalar) kaçınmak benim açımdan sürekli çaba harcamayı gerektirir.

1     2     3     4     5    6     7 

17.Benim için bir zararı engellememek zarara neden olmak kadar kötüdür.

18.Bir hata yaparsam üzüntü duymam gerekir.

19.Benim kararlarımın veya yaptıklarımın olumsuz sonuçlarının başkalarına herhangi bir zarar vermeyeceğinden emin olmam gerekir.

20.Bana göre mükemmel olmayan şeyler doğru değildir.

21.Müstehcen düşüncelere sahip olmak korkunç bir insan olduğum anlamına gelir.

22.Ekstra önlemler almazsam, ciddi bir kaza geçirme veya ciddi bir kazaya neden olma olasılığım bir başkasına göre çok daha fazladır.

23.Kendimi güvende hissedebilmek için ters gidebilecek herhangi bir şeye olabildiğince hazırlıklı olmak zorundayım.

24.Tuhaf veya tiksinti uyandıran düşüncelerim olmamalı.

25.Benim için bir hata yapmak tümüyle başarısız olmak kadar kötüdür.

26.Küçük meselelerde bile her şeyin açıkça belirlenmiş olması önemlidir.

27.Dine aykırı bir düşünceye sahip olmak din dışı bir şey yapmak kadar günahtır.

28.Zihnimi istenmeyen düşüncelerden uzak tutabilmeliyim.

29.Kendime veya başkalarına kazara zarar vermeye diğer insanlardan daha yatkınım.

30.Kötü düşüncelere sahip olmak benim acayip veya anormal biri olduğum anlamına gelir.

31.Benim için önemli olan şeylerde en iyi olmak zorundayım.

32.İstenilmeyen bir cinsel düşünce veya hayale sahip olmak onu gerçekten yapmak istediğim anlamına gelir.

33.Muhtemel bir felaketin yaşanmasında yaptıklarımın az bir etkisi bile olsa ortaya çıkacak sonuçtan ben sorumlu olurum.

34.Dikkatli olduğum zamanlarda bile genellikle kötü şeylerin olacağı düşüncesine kapılırım.

35.İstem dışı gelen düşüncelere sahip olmak kontrolden çıktığım anlamına gelir.

36.Çok dikkatli olmazsam zarara sebep olacak olaylar meydana gelecektir.

37.Bir şeyler tam olarak doğru bir şekilde yapılana kadar üzerinde çalışmam gerekir.

38.Saldırgan düşüncelere sahip olmak kontrolü kaybedeceğim ve saldırganlaşacağım anlamına gelir.

39.Bana göre bir felakete engel olamamak ona neden olmak kadar kötüdür.

40.Bir işi mükemmel şekilde yapmazsam insanlar bana saygı göstermezler. 

41.Hayatımdaki sıradan deneyimler bile risk doludur.

42.Kötü bir düşünceye sahip olmak ahlaki olarak kötü bir iş yapmaktan farklı değildir.

43.Ne yaparsam yapayım yeterince iyi olmayacak.

44.Düşüncelerimi kontrol etmezsem cezalandırılacağım.

Bir yobaz, dincinin yerine kendinizi koyarak  veya yobaz bir dinci iseniz direkt olarak bu obsesif inanışlar anketini cevaplayın. Bakalım aklınız uçmuş mu uçmamış mı?

Sitelerde Paylaş
46 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

1-Kesinlikle katılmıyorum

2-Orta düzeyde katılmıyorum

3-Çok az katılmıyorum

4-Ne katılıyorum ne de katılmıyorum

5-Çok az katılıyorum

6-Oldukça katılıyorum

7-Tamamen katılıyorum

1.Çevremdeki şeylerin genellikle tehlikeli olduklarını düşünürüm.

2.Bir şeyden tam olarak emin değilsem hata yapmam kaçınılmazdır.

3.Benim kendi ölçütlerime göre her şey mükemmel olmak zorundadır.

4.Değerli bir insan olabilmek için yaptığım her şeyde mükemmel olmak zorundayım.

1     2     3     4     5     6     7 

5.Fırsatını bulduğum zaman kötü şeylerin olmasını engellemek için harekete geçmem gerekir.

6.Zarar görme olasılığı olmasa bile her ne pahasına olursa olsun zararı engellemeye çalışmam gerekir.

1    2     3     4     5     6     7 

7.Bana göre kötü isteklere sahip olmak, onları gerçekten yapmak kadar kötüdür.

8.Tehlikeyi önceden gördüğümde harekete geçmezsem her türlü sonuçtan ben sorumlu olurum.

1     2    3     4     5     6     7 

9.Bir şeyi mükemmel şekilde yapamayacaksam onu hiçbir şekilde yapmamalıyım.

10.Her zaman bütün potansiyelimi kullanmak zorundayım.

11.Bir duruma ilişkin olası bütün sonuçları dikkate almak benim için önemlidir.

12.Küçük hatalar bile bir işin tamamlanmadığı anlamına gelir.

13.Sevdiklerim hakkında saldırgan düşüncelere ve dürtülere sahipsem, bu benim içten içe onlara zarar vermek isteyebileceğim anlamına gelir.

14.Kararlarımdan emin olmak zorundayım.

15.Gündelik karşılaşılabilecek her türlü durumda, zarara engel olamamak kasten zarara sebep olmak kadar kötüdür.

16.Ciddi problemlerden (örneğin, hastalık veya kazalar) kaçınmak benim açımdan sürekli çaba harcamayı gerektirir.

1     2     3     4     5    6     7 

17.Benim için bir zararı engellememek zarara neden olmak kadar kötüdür.

18.Bir hata yaparsam üzüntü duymam gerekir.

19.Benim kararlarımın veya yaptıklarımın olumsuz sonuçlarının başkalarına herhangi bir zarar vermeyeceğinden emin olmam gerekir.

20.Bana göre mükemmel olmayan şeyler doğru değildir.

21.Müstehcen düşüncelere sahip olmak korkunç bir insan olduğum anlamına gelir.

22.Ekstra önlemler almazsam, ciddi bir kaza geçirme veya ciddi bir kazaya neden olma olasılığım bir başkasına göre çok daha fazladır.

23.Kendimi güvende hissedebilmek için ters gidebilecek herhangi bir şeye olabildiğince hazırlıklı olmak zorundayım.

1     2     3     4     5     6    

24.Tuhaf veya tiksinti uyandıran düşüncelerim olmamalı.

25.Benim için bir hata yapmak tümüyle başarısız olmak kadar kötüdür.

26.Küçük meselelerde bile her şeyin açıkça belirlenmiş olması önemlidir.

27.Dine aykırı bir düşünceye sahip olmak din dışı bir şey yapmak kadar günahtır.

28.Zihnimi istenmeyen düşüncelerden uzak tutabilmeliyim.

29.Kendime veya başkalarına kazara zarar vermeye diğer insanlardan daha yatkınım.

30.Kötü düşüncelere sahip olmak benim acayip veya anormal biri olduğum anlamına gelir.

31.Benim için önemli olan şeylerde en iyi olmak zorundayım.

32.İstenilmeyen bir cinsel düşünce veya hayale sahip olmak onu gerçekten yapmak istediğim anlamına gelir.

33.Muhtemel bir felaketin yaşanmasında yaptıklarımın az bir etkisi bile olsa ortaya çıkacak sonuçtan ben sorumlu olurum.

34.Dikkatli olduğum zamanlarda bile genellikle kötü şeylerin olacağı düşüncesine kapılırım.

35.İstem dışı gelen düşüncelere sahip olmak kontrolden çıktığım anlamına gelir.

36.Çok dikkatli olmazsam zarara sebep olacak olaylar meydana gelecektir.

37.Bir şeyler tam olarak doğru bir şekilde yapılana kadar üzerinde çalışmam gerekir.

1     2     3     4     5     6    

38.Saldırgan düşüncelere sahip olmak kontrolü kaybedeceğim ve saldırganlaşacağım anlamına gelir.

39.Bana göre bir felakete engel olamamak ona neden olmak kadar kötüdür.

40.Bir işi mükemmel şekilde yapmazsam insanlar bana saygı göstermezler. 

41.Hayatımdaki sıradan deneyimler bile risk doludur.

42.Kötü bir düşünceye sahip olmak ahlaki olarak kötü bir iş yapmaktan farklı değildir.

43.Ne yaparsam yapayım yeterince iyi olmayacak.

44.Düşüncelerimi kontrol etmezsem cezalandırılacağım.

Bir yobaz, dincinin yerine kendinizi koyarak  veya yobaz bir dinci iseniz direkt olarak bu obsesif inanışlar anketini cevaplayın. Bakalım aklınız uçmuş mu uçmamış mı?

Aklım uçmuş mu doktor bey. :)

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Soruları yobazın yaptığı gibi kuran ve hadisleri göz önüne alarak mı cevapladın ? Öyle yapman gerek, Kişisel yorum olmayacak

Kişisel yorumladım.

Merak ettim sonucum ne?

Daha önce böyle bir teste girmiştim.Bana %35 özür verdiler.Psikoz muşum.:)

%40 altında olduğu için maaş bağlamadılar.

Sitelerde Paylaş
On 22.01.2019 at 18:54, Abdülmalik yazdı:

Dinlere inanan kişilerin acilen hastaneye yatırılıp psikoterapi ve antipsikotik tedaviye alınmaları, toplumdan uzaklaştırılmaları gerekir. 

Şizofreninin ayıp olur diye tanımlanmamış bir türünü oluştururlar.

Görmedikleri, tanımadıkları insanların masallarına kanıt olmadan inanır ve bunun için tanımadıkları insanları kesip katliam yaparlar. Ateist olarak bu masallar yaşanmamış, nereden biliyorsun diye itiraz edersen senden şizofreninin kliniğine uygun olarak itiraza kanıt getirmeni isterler.

Kişilik yıkımı olduğu için tek başına hareket edemez, papaz, imamlarından komut beklerler. Onlardan icazet almadan yaptıkları işlerde yanlış yapmalarından çok ama çok korkarlar. 

Şizofrenin kliniğine uygun olarak obsesif ritüelleri fazlasıyla uygularlar.

Şizofrenin doğasına uygun olarak sosyal ilişkileri zayıftır, inançlarının dışındakilerini dışlarlar, iletişime geçmezler, düşmanlık beslerler, hiç tanımadıkları halde onların kendilerine komplo kurduğunu düşünürler.

Şizofrenin beyinde yarattığı pseudo eksitasyonla dünyanın en üstün varlığı olduğuna inanır, aynı dinden de bile olsa düşman bulmakta güçlük çekmezler.

Aksi bir din veya sıkı dindar bulamazsınız.

Din insanların stresini azaltırken, onları rahatlatırken senin onlara ruh hastası demen yanlış. İnsanlar karbonhidrat ve yağlara karşı doyumsuz bir açlığı vardır evrimden gelen kalıtımsal bir şifredir, ve sen düşük karbonhidrat olan şekere bağımlı bir insana nasıl ruh hastası diyemezken dincilere de demen çok saçma, adamlar içinde bulunduğu stresi oradan atıyorlar. Meditasyon gibi düşün dinleri yapılmasında bir sakınca yoktur, yapanlarda da sakınca yoktur. Bu kadar radikal olmaya hiç gerek yok, hayatında dincileri değilde dindarlarla tanışınca bu fikrin değişecektir. Lise de okuyorum, orada ki bazı hocalar var güzel dilli tatlı sözlü ve düşünen kişiler, herhangi bir ruh hastalıkları da yok ama dindarlar. Çevreye de çok bağlı bu; ben de dinci kesimde büyüdüm ama dindarlar bir farklı. Her neyse ben de ateistim bu arada:D ama inançlılara herhangi bir radikal karar vermeden " acaba benim tanıdıklarım mı böyle" demek daha mantıklı.

Sitelerde Paylaş

Binlerce yıl önce Allah'la konuştuğunu, ondan mesaj getirdiğini, Ay'ı parmağıyla ikiye böldüğünü, ve o parmaktan su fışkırdığını, uçan bir katırla yedi kat göklere çıktığını söyleyen insanlar bugün yaşasaydı direkt tımarhaneye kapatılırlardı. Bunlara inananlara da normal gözle bakılmazdı. Ama binlerce yıl önce yaşadıkları için peygamber oluyor, itibar görüyorlar. Belli bir takipçi kitlesine ulaştığı, arkasında politik bir gücü olduğu için de saygı gösterilmesi zorunlu bir şey oluyor.

tarihinde Şövalye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Şövalye yazdı:

Binlerce yıl önce Allah'la konuştuğunu, ondan mesaj getirdiğini, Ay'ı parmağıyla ikiye böldüğünü, ve o parmaktan su fışkırdığını, uçan bir katırla yedi kat göklere çıktığını söyleyen insanlar bugün yaşasaydı direkt tımarhaneye kapatılırlardı. Bunlara inananlara da normal gözle bakılmazdı. Ama binlerce yıl önce yaşadıkları için peygamber oluyor, itibar görüyorlar. Belli bir takipçi kitlesine ulaştığı, arkasında politik bir gücü olduğu için de saygı gösterilmesi zorunlu bir şey oluyor.

Kendinizi kandırmayın. Bütün insanlık tarihi gökten haber getiren seçkin şahsiyetler etrafında şekillenmiştir. Bugün de ne Batıdaki, ne doğudaki, ne bizdeki hayat ve tarih kutsal kitaplar ve peygamberler olmadan anlaşılamaz ve anlatılamaz. Kendi insanlığınıza bu kadar yabancı, onunla bu kadar kavgalı olmayın.

Deli olup ya da güçlü olup peşine üç beş kişi takmak mümkün, ama yüzyıl önce herkesi korkudan titreten diktatörlerin bugün kaçının sevenlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor? Hangi beşeri ideoloji var ki yüzyıllara, binyıllara meydan okuyabilmiş olsun?

Tek başına, toplumundaki güç merkezlerine rağmen kıyam etmiş, dünyanın ücra bir kenarındaki babasız bir çocuğun(İsa a.s.) ya da sahipsiz bir yetimin(Muhammed a.s.) peşine bugün 4 milyar takılmasını da böyle açıklıyorsanız, gerçeği örtmeye, apaçık ayet ve işaretleri görmezden gelmeye devam ediyorsunuz demektir.

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, priest of nature yazdı:

Kişisel yorumladım.

Merak ettim sonucum ne?

Daha önce böyle bir teste girmiştim.Bana %35 özür verdiler.Psikoz muşum.:)

%40 altında olduğu için maaş bağlamadılar.

Sıkıntılı, anksiyetik bir tipsin, tedavi görmen gerek, aksi durumda hayat sana pek iyi davranmayacak.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, Yeni Üye said:

Kendinizi kandırmayın. Bütün insanlık tarihi gökten haber getiren seçkin şahsiyetler etrafında şekillenmiştir. Bugün de ne Batıdaki, ne doğudaki, ne bizdeki hayat ve tarih kutsal kitaplar ve peygamberler olmadan anlaşılamaz ve anlatılamaz. Kendi insanlığınıza bu kadar yabancı, onunla bu kadar kavgalı olmayın.

Deli olup ya da güçlü olup peşine üç beş kişi takmak mümkün, ama yüzyıl önce herkesi korkudan titreten diktatörlerin bugün kaçının sevenlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor? Hangi beşeri ideoloji var ki yüzyıllara meydan okuyabilmiş olsun?

Tek başına toplumundaki güç merkezlerine rağmen kıyam etmiş, dünyanın ücra bir kenarındaki babasız bir çocuğun(İsa a.s.) ya da sahipsiz bir yetimin(Muhammed a.s.) peşine bugün 4 milyar takılmasını da böyle açıklıyorsanız, gerçeği örtmeye, apaçık ayet ve işaretleri görmezden gelmeye devam ediyorsunuz demektir.

Demek ki insanı o kadar da abartmaya gerek yok, dünyanın neredeyse yarısına yakını bir çatlakla, bir yağmacının peşine takılmış gidiyor, bu çatlakla, bu yağmacıya inanırlarsa sonuza kadar alem yapacaklarını sanıyorlar. Yahu biz ne yapıyoruz, neden bir çatlağı, neden bir yağmacıyı bu kadar yüceltiyoruz, bunların peşinden koşuyoruz diye düşünen yok. Havucun ardından giden eşekler gibiler.

Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

Deli olup ya da güçlü olup peşine üç beş kişi takmak mümkün, ama yüzyıl önce herkesi korkudan titreten diktatörlerin bugün kaçının sevenlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor? Hangi beşeri ideoloji var ki yüzyıllara, binyıllara meydan okuyabilmiş olsun?

Tek başına, toplumundaki güç merkezlerine rağmen kıyam etmiş, dünyanın ücra bir kenarındaki babasız bir çocuğun(İsa a.s.) ya da sahipsiz bir yetimin(Muhammed a.s.) peşine bugün 4 milyar takılmasını da böyle açıklıyorsanız, gerçeği örtmeye, apaçık ayet ve işaretleri görmezden gelmeye devam ediyorsunuz demektir.

Koca yazı ''Bunca insan inanıyor bir bildikleri vardır'' Söyleminin,

Süslenip püslenip biraz uydurma bilgi serpiştirilmiş hali. 

Hangi islam ideolojisi bu ? Açsana biraz !! Seninkiler bir kaç bin kilometre ödete de allah diye kafa kesiyor. Sen burada millete islam diye boncuk dağıtıyorsun. 

Zamana çok güzel meydan okumuş (!)

Hoş sanki islam özgün ya... Sağdan soldan yama edilip toplanmış uyduruk, kopya bir din. İslamın zamana meydan okumasını öveceğine yamaları öv. 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 hours ago, Yeni Üye said:

Sanırım burada en çok kendini kandıran sen olmuşsun.

Din denen mevzuda, kimin ne söylediği, kimin söylediği değil, kimlerin ona inandığı önemlidir. Devrine göre bir kaç kişinin inanması ötesinin gelmesi için yeterlidir. 

Dinlerde yüzyıllara, bin yıllara falan meydan okuyabilmiş değildir. Tarihi incelerken, önce sağa iklim kayıtlarını, ortaya milletlerin yükseliş bitişlerine dair kayıtları, en sola da dinlerin çıkış, yükseliş vs. dair kayıtları koyup bir bakarsan görürsün. Düşündüğünün aksine, tarihi dinler falan değil, iklim yazar.

Tüm büyük dinlerin çıkışları ve yükselişleri, çeşitli sebeplerden ortaya çıkan kıtlıklar sonrasına denk gelir. Mesela hristiyanlık, bir kaç ortadoğulu arasında öylesine takılıp giderken, iklim krizi nedeniyle bu dini seçmek durumunda kalan roma yoluyla alıp başını gitmiştir. İslamın ortaya çıkışı, romanın yıkılışına sebep olan mini buz çağları kıtlık dönemlerine denk gelir. Özellikle islami kaynaklar bunları çok somut şekilde anlatır, görmek isteyene. Denir ki mesela, cahiliye devrinde kadınlkar bir avuç hurma karşılığı fahişelik yaparmış; kız çocukları diri diri gömülürmüş. Bunları masalın parçası veya hikaye gibi görmemek lazım, dönemin iklim koşullarına bakarsanız, bu ve bunun gibi durumların olması beklenen şeyler zaten.

Daha önemlisi, apaçık şekilde görebilirsin ki, dinler el mahkum bu süreçte evrim geçirmiştir, tuttuğunu kazıklayan veya yakan engizisyondan, bugünün etkisiz eleman vatikan'ına doğru yokoluşu görebilirsin basitçe. Efenim 7 milyar kişi dindar olmuş, insan popülasyonunun %100'ü hem... Bu önemli değil, din algısı açısından, önemli olan kimse "amanda din böyle diyor" diye, bir şeyler yapmaktan geri kalıyor veya paldır küldür dalabiliyor mu? Yani cihatlar, insan kurban etmeler, yasaları dinden almalar vs. vs. 

Dinlerin ayakta kalma sebebi, insanlar huzur, menfaat vermesi falan değildir. Gözden kaçan husus olarak, dinler, aslen kanunlar, yasalar olarak bu hale gelebilmeşlerdir. Tarihte, yasa koyucu din adamı, yasa da din denen zıkkım olmuştur. Ama bu uzun bir süreden beri giderek kaybolan bir olgudur. Bu da dinlerin nasıl eriyip gittiğini görmene yeter.

Muhammed'in peşine hiç bir zaman 4 milyar kişi falan taklımadı, İsa'nın peşine de. Onlar sadece birer figür hepsi o. İkisinin de yaşayıp yaşamadığı bile şüpheli. Din denen terane, her zaman boşlukları kullanır, amanda şunu bilmeyoz, o zaman tanrı var, allah var neyse... Aynı durum o peygamber dediğin figürler içinde geçerlidir, neydi, neciydi vs. bilmiyoruz, o zaman ahada böyleydi denir geçilir. Muhammed hakkında ciddi toplulukların uydurduğu masallar, kendi hakkında olası şekilde yazılan çizilenden misliyle kat kat fazladır. Neymiş efenim, melekler gelmişler muhammedin kalbini yıkamışlar falan.. 

Sorun burada, bu masalı bir anlatanın olması değil, bu masala kanacak kadar akıl muvazenesinden yoksun kitlelerin oluşudur. Ve bu kitlelerin deli olduğunu söylemesekde, akla fikre olduklarını söylemek pek olası değildir.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, İbn'iahit said:

Din insanların stresini azaltırken, onları rahatlatırken senin onlara ruh hastası demen yanlış. İnsanlar karbonhidrat ve yağlara karşı doyumsuz bir açlığı vardır evrimden gelen kalıtımsal bir şifredir, ve sen düşük karbonhidrat olan şekere bağımlı bir insana nasıl ruh hastası diyemezken dincilere de demen çok saçma, adamlar içinde bulunduğu stresi oradan atıyorlar. Meditasyon gibi düşün dinleri yapılmasında bir sakınca yoktur, yapanlarda da sakınca yoktur. Bu kadar radikal olmaya hiç gerek yok, hayatında dincileri değilde dindarlarla tanışınca bu fikrin değişecektir. Lise de okuyorum, orada ki bazı hocalar var güzel dilli tatlı sözlü ve düşünen kişiler, herhangi bir ruh hastalıkları da yok ama dindarlar. Çevreye de çok bağlı bu; ben de dinci kesimde büyüdüm ama dindarlar bir farklı. Her neyse ben de ateistim bu arada:D ama inançlılara herhangi bir radikal karar vermeden " acaba benim tanıdıklarım mı böyle" demek daha mantıklı.

Din insanların stresini falan azaltmaz, aksine tam bir stres membaıdır, kitlesel strese yol açar. Öyle ki bu manyak sürüsü, o stresi atacaz diye gider sağına soluna şiş sokar:

sis-sokma-ic-4.jpg

Kendini perişan edene kadar döver, acı çeker:

Image result for kendini zincirle döven mezhep

Olmadı gider birilerinin kafasını keser:

Related image

Sen gibi dallamalar da gelir öyle, amanda din insanlara huzur verirde, ederde diye böyle sayıklar.

Dinlerin, rezillik, kepazelik, acı, zulüm, kan, üzüntü, şerefsizlik ve manyaklıktan başka insanlığa kattığı hiç bir şey yoktur. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, İbn'iahit yazdı:

Dinin stresi ortadan kaldırdığına dair en ufak nesnel bir kanıt yok bunu nerenden uydurdun? Bunun tersine bir çok kanıt sunabilirim, Ramazan’da  dışarıda yemek yediği için dövülen, öldürülen bir sürü  insan var, farklı mezhepden olduğu için katledilenler var.

Sen bizim coğrafyada herhangi bir dinsizin, niye ibadet ediyorsunuz, inanıyorsunuz diye katliam yaptığını duydun mu? Duymadınız, çünkü olmadı.

İnanç adına katliamlar yapanlar hep dindarlardır, aksini ispatlayamazsın. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Din insanların stresini falan azaltmaz, aksine tam bir stres membaıdır, kitlesel strese yol açar. Öyle ki bu manyak sürüsü, o stresi atacaz diye gider sağına soluna şiş sokar:

Bunu Rufailer kadir gecesini kutlarken yapıyor. Şiilerin Kerbala ayinindeki gibi bir mazoşizm. Tayland Budist Vejetaryen Festivalinde bazı yerliler tarafından dinî bağlılıklarını göstermek amacıyla yapılan benzer bir kendini yaralama ritüelini eleştiren Müslümanlar kendi içlerinden çıkan mezheplerin bu garip adetleri görmezden gelirler.

Sitelerde Paylaş

Durmaksızın elini yıkayan ve bunu yapmazsa enfeksiyon kapıp öleceğini sanan bi obsesif-kompulsif bir akıl hastasıyla, namazı kaçırırsa, kuran okumazsa, orucu kaçırırsa vs yani dini ritüelleri eksik yaparsa cehennemde yanacağını düşünen bir insan arasında patolojik olarak bir fark yoktur, ikisininde hastalığı aynıdır.

Korku temelli saplantılar aynı klinik belirtileri verir, hastalıktır, tedavi edilmeleri gerekir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...