Jump to content

İnekler Hindu Ritüeli İçin Ateşte Yürütüldü

Recommended Posts

Karnataka'da çok eski bir Hindu geleneğini yerine getirme adına inekler çelenk ve çanlarla süsledikten sonra ateşte yürütülmüş. Bunun kendilerine şans ve zarardan koruma getireceğine inanıyorlarmış. (Link) Böyle bir gelenekleri olduğundan haberim yoktu. Bunlarda hayvan yemek günah ama tanrıları memnun etmek için hayvanları işkenceyle öldürmek mübah. Batıl inançlar saf cehaletten daha tehlikeli. Yahudi kaparot ayininde de günahların bedeli tavuğa ödetilir. Müslümanlıkta karıncayı bile incitmek günah, ama putperest Araplar gibi hac sezonunda tanrıyı sevindirmek için hayvan kesme bayramı düzenlemek sevap. Kurban hikâyesinin dayandığı İbrahim hikâyesine bakıldığında inanç, itaat ve teslimiyeti gösteren bir ibadet biçimi olarak kan dökerek öldürme eylemi yüceltiliyor. O hikâyede son anda koç geliyor ve oğlu kesilmekten kurtuluyor. Fakat Adak filmine konu olan Müslim Koca adlı şahıs Allah'a söz verdiği adağını yerine getirmek için oğlunu kurban ettiğinde Hz. İbrahim hikayesinde olduğu gibi ne gökten gelen bir melek, ne de onun getirdiği bir koç vardı. Merak ediyorum İbrahim İsmail'i kesseydi acaba kaç Müslüman oğlunu keserdi? Şu dinler yüzünden insanlar ne sefil, garip durumlara düşüyorlar. Üstelik sadece insanlar için değil, tüm canlılar için bir sorun teşkil ediyor.

tarihinde Şövalye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, fezadabirtürk said:

amaçları  işgence olsa kendileri geçmez dedim.videoya baksana hepsi neşeli ve hayatından memnun.

Hepsinin neşeli olmasından ineğe ne? İneği tek başına bıraksalar inek o ateşte yürür mü? Kendi deliliklerine ineği alet etmenin anlamı ne? Olayın diğer yanını neden görmek istemiyorsun?

Birileri bizim ibadetimiz bu deyip seni de ateş üstünde yürümek suretiyle kendi ibadetlerine alet etmek isteseler hoşuna gider miydi?

Ayrıca işgence değil, işkence denir.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, sağduyu yazdı:

Hepsinin neşeli olmasından ineğe ne? İneği tek başına bıraksalar inek o ateşte yürür mü? Kendi deliliklerine ineği alet etmenin anlamı ne? Olayın diğer yanını neden görmek istemiyorsun?

Birileri bizim ibadetimiz bu deyip seni de ateş üstünde yürümek suretiyle kendi ibadetlerine alet etmek isteseler hoşuna gider miydi?

Ayrıca işgence değil, işkence denir.

senin gibi kesip yemiyorlar.eğleniyorlar.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, fezadabirtürk said:

senin gibi kesip yemiyorlar.eğleniyorlar.

İnekleri ateşin üstünde yürüterek mi? 

Ayrıca hala neyi savunuyorsun, anlamadım. Bu çatlaklığın savunacak nesi var? Din adına her rezilliği, her pisliği neden savunmak zorunda hissediyorsun kendini? Bir düşün bakalım.

Madem böyle eğleniliyor, birileri de seni ateşin üstünde yürütsün bakalım, neler hissedeceksin?

Sitelerde Paylaş
55 dakika önce, sağduyu yazdı:

İnekleri ateşin üstünde yürüterek mi? 

Ayrıca hala neyi savunuyorsun, anlamadım. Bu çatlaklığın savunacak nesi var? Din adına her rezilliği, her pisliği neden savunmak zorunda hissediyorsun kendini? Bir düşün bakalım.

Madem böyle eğleniliyor, birileri de seni ateşin üstünde yürütsün bakalım, neler hissedeceksin?

İnekler acı çekiyorsa yapmasınlar tabi.

Fakat  toynaklı olduğu için ve videoda görüldüğü gibi hızla ateşin üzerinden geçtikleri için acı çektiklerini pek düşünmüyorum. Hindular için zaten inekler  kutsaldır. Adamlar gerektiğinde ineklere tapıyorlar. Çünkü inekleri Tanrının bir görünümü olarak kabul ediyorlar.ineklere değil aslında Tanrıya ibadet ederler.ineklere acı çektirmediklerine inandıklarına ve amaçlarının ineklere zarar vermek olmadığına inandığım için bu yorumu yaptım. 

Aslında benim tepkim insanların çifte standartına. Hayvanlara merhameti savunanlar tavuk, koyun,inek keser yerler.nerde kaldı merhamet.hemde bunu ömürleri boyunca yaparlar ve en kötüsü bu sektöre dönüşmüştür.

Bana diyorsun ki senide  ateşte yürütsün ler. Eğer videodaki insanlar gibi kendimi iyi hissedecek, mutlu olacaksam neden olmasın.ineklerde acı çekmedikleri müddetçe aynı şeyi yapmaları niye yanlış olsun.tabi sadece fiziksel acı değil aynı zamanda ruhsal acıda göz önünde bulundurulmalı. İneklerin o anki psikolojilerini bilemem.ve diyorum ki keşke yapmasalar.çok mu gerekli ? 

Din meselesine gelince; 

İbadeti savunmak şöyle olur : ibadet salt ibadetse ve ibadet edeni ruhsal ,zihinsel olarak geliştiricekse , daha merhametli daha anlayışlı yapacaksa , acılarını azaltacak veya tümüyle yok edecekse,toplumun huzuruna vesile olacaksa ben bu ibadeti herzaman heryerde savunurum.

Müslüman veya Hristiyan değilim ama Tanrı ve  ahiret inancım   var.ve bu inancın hiçbir dinin tekelinde olduğuna inanmam. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...