Jump to content

Tanrı iyi insanları sever, kötü insanları sevmez.

Recommended Posts

• İleti 248
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, sağduyu yazdı:

Madem bu tanrı denen zımbırtı kötü insanları sevmiyor, o zaman ne diye yaratıyor? Ne çeşit bir manyak bu tanrı? İşe bak, o her şeyi bil, sonsuz bir gücün olsun, tut kendi tasarlayıp yaptığın bir şeyi beğenme, sevme. Demezler mi madem sevmeyecektin, ne diye yaptın o zaman?

Ortaya her boku bilen, her şeye gücü yeten bir tanrı iddiası attığınız zaman hangi mantıkla insanı suçlayabiliyorsunuz? Sorunun kaynağı neden insan oluyor? Yapanı değil de yapılanı suçlamanın mantığı ne?

Burada sorunuza cevap var gibi sanki.

http://www.hristiyanforum.com/forum/showthread.php?t=4139

tarihinde Hristiyangenç18 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, sağduyu yazdı:

Senin cevabın ne? Kendi fikrin yok mu? Hadi kendi fikrin yok, o zaman oradan ne anladığını yaz.

Kısaca Tanrı planında insanların kötülüklerini Tanrı iyilik olarak kullanabilir.Ya da Tanrı kötülüğü yaratmıştır,fakat iyiliği de yaratan Tanrıdır.

Sitelerde Paylaş
Just now, Hristiyangenç18 said:

Kısaca Tanrı planında insanların kötülüklerini Tanrı iyilik olarak kullanabilir.Ya da Tanrı kötülüğü yaratmıştır,fakat iyiliği de yaratan Tanrıdır.

Ben neden kötülük ve acı var diye sormadım, madem bu tanrı her boku biliyor, her şeye gücü yetiyor, o zaman ne diye sevmeyeceği bir şeyi yapıyor?

Gelelim cevaba: Özellikle hristiyanlık denen din zımbırtısında bu plan söylemi çok yaygın. Tanrının bir planı varmış. Bu plan zırvası da ne? Bu tanrı denen zımbırtı her boku bilmiyor mu? Her boku bilen bir tanrı neyin planını yapıyor? Ayrıca neymiş bu plan? Bu tanrı yalnız başına kös kös otururken bir yandan da plan mı yapıyormuş? Ben insan yaratayım, sonra da onu cehenneme atıp sonsuza kadar yakayım diye mi düşünmüş trilyonlarca yıl boyunca?

İyiliği de o yaratmışmış, yani iyi bir şey yapması yaptığı kötülüğü mazur mu gösteriyor? Bu bir pedofiliyi ama bu adam falan okula bağış yaptı, filan vakfa bağış yaptı diye savunmaya benziyor. Bir pedofilinin bir kaç iyi şey yapması pedofili olduğu gerçeğini değiştirir mi?

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ben neden kötülük ve acı var diye sormadım, madem bu tanrı her boku biliyor, her şeye gücü yetiyor, o zaman ne diye sevmeyeceği bir şeyi yapıyor?

Gelelim cevaba: Özellikle hristiyanlık denen din zımbırtısında bu plan söylemi çok yaygın. Tanrının bir planı varmış. Bu plan zırvası da ne? Bu tanrı denen zımbırtı her boku bilmiyor mu? Her boku bilen bir tanrı neyin planını yapıyor? Ayrıca neymiş bu plan? Bu tanrı yalnız başına kös kös otururken bir yandan da plan mı yapıyormuş? Ben insan yaratayım, sonra da onu cehenneme atıp sonsuza kadar yakayım diye mi düşünmüş trilyonlarca yıl boyunca?

İyiliği de o yaratmışmış, yani iyi bir şey yapması yaptığı kötülüğü mazur mu gösteriyor? Bu bir pedofiliyi ama bu adam falan okula bağış yaptı, filan vakfa bağış yaptı diye savunmaya benziyor. Bir pedofilinin bir kaç iyi şey yapması pedofili olduğu gerçeğini değiştirir mi?

Sayın sağduyu

Öncelikle Tanrının planı olması size saçma gelebilir,ama bence mantıklı.Ayrıca Tanrı kesinlikle yaratıp cehenneme atıyım diye bir düşüncesi yoktur.Tanrı Rab İsa Mesih'i kabul etmeyenleri cehennemde atacaktır,fakat cehennemde işkence gibi şeyler hristiyanlıkta yoktur.Hristiyanlıkta cehennem bildiğim kadarıyla Tanrıdan uzak yaşamaktır diye biliyorum.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, Hristiyangenç18 said:

Sayın sağduyu

Öncelikle Tanrının planı olması size saçma gelebilir,ama bence mantıklı.

İlk önce her şeyi bilen bir tanrı nasıl plan yapıyor? Bu planı yapmaya başlamadan önce plansız mı yaşıyordu?

9 minutes ago, Hristiyangenç18 said:

Ayrıca Tanrı kesinlikle yaratıp cehenneme atıyım diye bir düşüncesi yoktur.

Bu tanrı denen zımbırtı her şeyi bilmiyor mu? Daha insanı yaratmadan önce büyük bir kısmını da cehenneme atacağını bilmiyor mu?

11 minutes ago, Hristiyangenç18 said:

Hristiyanlıkta cehennem bildiğim kadarıyla Tanrıdan uzak yaşamaktır diye biliyorum.

Senin ne bildiğin önemli değil, İnciller'de cehennem hakkında ne yazıyor önemli. Çoğu dinci kitaplarda ne yazıldığını yazmak yerine kendilerinin ne anladıklarını anlatıyor.

İsa sık sık ömürleri boyunca inanmayı ve dine dönmeyi reddedenlerin ruhlarını ve bedenlerini yitirebilecekleri "tamu"nun "sönmeyen ateşi"nden(Bkz. Mt 5, 22, 13; 42. 50, Mk 9, 43-48) söz ediyor.(Bkz. Mt 10, 28) İsa ciddi ifadelerle "meleklerini göndereceğini ( ... ), meleklerin de kötülük yapan herkesi toplayıp kızgın fırına atacağını" bildiriyor (Mt 13, 41-42). "Ey lanetliler, uzaklaşın benden, ebedi ateşe yollanın!" diyerek hüküm giydirecektir (Mt 25, 41).

Matta:
41«Sonra solundakilere şöyle diyecek: `Ey lanetliler, çekilin önümden! İblis ile onun melekleri için hazırlanmış sönmez ateşe yollanın!
46«Bunlar sonsuz azaba uğrayacak, doğrular ise sonsuz yaşama kavuşacaklar.»

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sağduyu yazdı:

İlk önce her şeyi bilen bir tanrı nasıl plan yapıyor? Bu planı yapmaya başlamadan önce plansız mı yaşıyordu?

Bu tanrı denen zımbırtı her şeyi bilmiyor mu? Daha insanı yaratmadan önce büyük bir kısmını da cehenneme atacağını bilmiyor mu?

Senin ne bildiğin önemli değil, İnciller'de cehennem hakkında ne yazıyor önemli. Çoğu dinci kitaplarda ne yazıldığını yazmak yerine kendilerinin ne anladıklarını anlatıyor.

İsa sık sık ömürleri boyunca inanmayı ve dine dönmeyi reddedenlerin ruhlarını ve bedenlerini yitirebilecekleri "tamu"nun "sönmeyen ateşi"nden(Bkz. Mt 5, 22, 13; 42. 50, Mk 9, 43-48) söz ediyor.(Bkz. Mt 10, 28) İsa ciddi ifadelerle "meleklerini göndereceğini ( ... ), meleklerin de kötülük yapan herkesi toplayıp kızgın fırına atacağını" bildiriyor (Mt 13, 41-42). "Ey lanetliler, uzaklaşın benden, ebedi ateşe yollanın!" diyerek hüküm giydirecektir (Mt 25, 41).

Matta:
41«Sonra solundakilere şöyle diyecek: `Ey lanetliler, çekilin önümden! İblis ile onun melekleri için hazırlanmış sönmez ateşe yollanın!
46«Bunlar sonsuz azaba uğrayacak, doğrular ise sonsuz yaşama kavuşacaklar.»

1.Tanrı her şeyi bilir ama bizim içinde plan yapar diye düşünüyorum.

2.Tanrı her şeyi biliyor ama insanlara özgür irade veriyor.

Son olarak Tanrı kendisine inanmayanları cehennemde yakacaktır.Ancak verdiğin ayetlerin birinde yani matta 13,41-42 ayetlerinde kötülük yapanların kızgın fırına atılacağını söylüyor.Yani sonuç olarak Tanrı kötülük yapanları ve kendisine iman etmeyenleri cehennemde cezasını verecektir.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Hristiyangenç18 said:

1.Tanrı her şeyi bilir ama bizim içinde plan yapar diye düşünüyorum.

Yahu her şeyi bilen bir varlık nasıl plan yapacak? Ayrıca ne planı yapıyormuş acaba? Dur ben insan yaratayım, sonra da önemli kısmını yakayım planı mı? Bu her şeyi bilen tanrı daha insanı yaratmadan büyük bir kısmını yakacağını bilmiyor mu? Yakacağını bile bile insan yaratmak da ne?

2.Tanrı her şeyi biliyor ama insanlara özgür irade veriyor.

Her şeyi biliyorsa nasıl özgür irade veriyor? Böyle saçma bir iddia mı olur? Bu her şeyi bilen tanrı kendi tasarladığı senin "özgür irade" dediğin mekanizmanın nasıl çalışacağını bilmiyor mu?

Son olarak Tanrı kendisine inanmayanları cehennemde yakacaktır.Ancak verdiğin ayetlerin birinde yani matta 13,41-42 ayetlerinde kötülük yapanların kızgın fırına atılacağını söylüyor.Yani sonuç olarak Tanrı kötülük yapanları ve kendisine iman etmeyenleri cehennemde cezasını verecektir. 

Yani sonuç olarak bu senin sevgi dolu, şefkatli, merhametli, adil diye iddia ettiğin tanrı yakacağını bile bile yine de insan yaratıyor. İnsanı yakmasının sebebi de 2000 yıl önce yaşadığı iddia edilen çatlak bir yahudiye inanmadığı için. Resmen komedi!

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Yahu her şeyi bilen bir varlık nasıl plan yapacak? Ayrıca ne planı yapıyormuş acaba? Dur ben insan yaratayım, sonra da önemli kısmını yakayım planı mı? Bu her şeyi bilen tanrı daha insanı yaratmadan büyük bir kısmını yakacağını bilmiyor mu? Yakacağını bile bile insan yaratmak da ne?

Her şeyi biliyorsa nasıl özgür irade veriyor? Böyle saçma bir iddia mı olur? Bu her şeyi bilen tanrı kendi tasarladığı senin "özgür irade" dediğin mekanizmanın nasıl çalışacağını bilmiyor mu?

Yani sonuç olarak bu senin sevgi dolu, şefkatli, merhametli, adil diye iddia ettiğin tanrı yakacağını bile bile yine de insan yaratıyor. İnsanı yakmasının sebebi de 2000 yıl önce yaşadığı iddia edilen çatlak bir yahudiye inanmadığı için. Resmen komedi!

İster inanın,ister inanmayın Rab İsa Mesih yaşamıştır,ve ikinci gelişinde yargılayacaktır.Ve daha fazla bu konu hakkında seninle tartışmayacağım.Çünkü ne desem zaten ianmayacaksınız.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, Hristiyangenç18 said:

İster inanın,ister inanmayın Rab İsa Mesih yaşamıştır,ve ikinci gelişinde yargılayacaktır.Ve daha fazla bu konu hakkında seninle tartışmayacağım.Çünkü ne desem zaten ianmayacaksınız.

Sorun zaten insanları inandırmaya çalışmanızda, ortaya kanıt manıt koyduğunuz yok, taa 2000 yıl önce üfürülmüş zırvalara insanların gözü kapalı inanmasını bekliyorsunuz.

Sorunun kendisi bu inanç (dini anlamda) denen deli saçması kavram. Bir insanı inanıp inanmasına göre yargılamak zaten başlı başına saçmalık, mantıksızlık.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
On 10.03.2019 at 00:03, gezenbocuk45 yazdı:

Tanrı kendi dininden olanı sever. İyiymiş veya kötüymüş. Bunların bir önemi yok.

Bla bla... Yok tabii; önemli olan nerede doğduğun; aslında gerçek şu ki: Müslümanlara değil türklere cennet var: Zira gören gözlere aşikar toplum faktörünün ne kadar etkili olduğu: Eğer başka bir ülkede doğsaydın müslümanlığı hiç tanımayacaktın: Dolayısıyla müslümanda olamayacaktın: Ama sen şanslı değilsindir, nasiplisindir müslüman bir ülkede doğduğun için: eminim "Allah'ım sana şükürler olsun müslüman bir ülkede doğdum" diyorsundur: Allah'ım Yüce Allah'ım sana din, dil, ırk gözetmeden yargılıyorsun.

Sitelerde Paylaş
On 02.03.2019 at 14:41, Tengrizm18 yazdı:

.Tanrı Rab İsa Mesih'i kabul etmeyenleri cehennemde atacaktır,

:0_80cbc_37a71a73_L:

Baya albenisi var.. Ateistlere de açık kapı bırakmışlar. Cehennem tanrıdan sürgünmüş- ateş- işkence değilmiş.. 

tarihinde sahin3 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 02.03.2019 at 14:41, Tengrizm18 yazdı:

Tanrı Rab İsa Mesih'i kabul etmeyenleri cehennemde atacaktır,fakat cehennemde işkence gibi şeyler hristiyanlıkta yoktur.Hristiyanlıkta cehennem bildiğim kadarıyla Tanrıdan uzak yaşamaktır diye biliyorum.

1.Ko.7: 9 Ama kendilerini denetleyemiyorlarsa, evlensinler. Çünkü için için yanmaktansa evlenmek daha iyidir.

Hiç olur mu öyle şey, islam oruç namaz yazmaz. Bunların pavlusun yazdığı mektubun öğretisinde cehennemde atşe yazmaz. TurkishAteizm zekası zaten gözle görüneni bile inkar etmektir.

Hülasa Ha koreli ha çinli mantığıdır ..:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

5 vakit Namaz insanı "iyi" insan yapsaydı ne güzel olurdu.insanlar seve seve isteyerek namaz kılardı  pamuk şeker gibi olur birbirimizi yalardık. 

Ama değil.

Ama değil 

Yine ama değil 

İyi olmanın ne olduğunu sen nereden bileceksin? 

O güzel bir şeydir. 

Hindu Tanrılarına tapar, ibadet , dua etmeyi alışkanlık haline getirirseniz yaşadığınız değişime   inanamayacaksınız deseler ve iddiaları doğru olsa, Shiva, Ganesha, Hanuman,Vishnu ya taparmısınız ?

Taparım diyorsanız Tanrı sana fırsat sundu demektir. Demek ki iyi birine dönüşmen için sana fırsat tanınmış. 

Kötü olmasaydın Shiva, Ganesha, Hanuman, Vishnu 'ya ibadet anlamsız olurdu. 

İsa seni çağırıyor  . Beklediğin değişime ancak bana iman ederek ,vaftiz olarak ve her gün bana dua ederek kavuşabilirsin diyor.

Gök Tengri bana gel .Beklediğin değişim bende diyor. 

"Buda" hayır bende diyor. 

Fakat sen inatla İslamda inat ediyorsun. Değişmediğini de görüyorsun. Değişemeyen, kötü dindaşlarının halini ibretle izliyorsun  .niye inat ediyorsun? 

Terket ,Gel  ve kurtul. 

Tanrı kötü insanları sevmez diye düşünüyorsan iyi olmak için aramalısın. 

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...