Jump to content

Türkiye den kaçmak

Recommended Posts

Bir saat önce, priest of nature yazdı:

Bunları yapabilmek için o çevreyi çok iyi bilmek ve uzman çalışanlarla iş yapmak gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, priest of nature yazdı:

Amacım buydu zaten sana bu cümleyi yazdırmak.:)

Hiçbir araştırma yapmadan kaçmaya kalkıyorsun.

Haklısın araştırma lazım.Ama işte senfe beni anla bir an önce gitmek,adil,husurlu ve güvenli yaşamaya başlamak istiyorum.

Bizim insanımız bilgisini paylaşmakta çok cimridir.Orada yaşayan bir türke sorsam muhtemelen cevap vermez.Detaylı bilgiye nerden ulaşılır? Sırf yaşlı bakım yeri açtım diye oturum izni vermezler herhalde.

tarihinde adalet123 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türkiye'de neyi yapamadın diyecektim ki tüm iletileri okuduğumda mesleğinin olmadığını farkettim.

Kendim de arada yurtdışı iş ilanlarına bakıyorum.

Mesleğin yoksa yurtdışında seni Türkiye'den daha zorlu bir hayat bekliyor diye düşünüyorum.

Mesleğinin olmamasından dolayı insan gibi muamele görmeyeceğin, pis insanların arasına düşebilirsin.

Son olarak, bunu genelde yurtdışına gitmeyi düşünenlerde çok görüyorum.

Buralardan kaçınca bir şeylerin düzeleceğini sanıyorlar.

Öncelikle kendini düzeltmelisin.

Düzeltmezsen; kendinden kaçamazsın, unutma!

tarihinde Khan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Khan yazdı:

Türkiye'de neyi yapamadın diyecektim ki tüm iletileri okuduğumda mesleğinin olmadığını farkettim.

Kendim de arada yurtdışı iş ilanlarına bakıyorum.

Mesleğin yoksa yurtdışında seni Türkiye'den daha zorlu bir hayat bekliyor diye düşünüyorum.

Mesleğinin olmamasından dolayı insan gibi muamele görmeyeceğin, pis insanların arasına düşebilirsin.

Son olarak, bunu genelde yurtdışına gitmeyi düşünenlerde çok görüyorum.

Buralardan kaçınca bir şeylerin düzeleceğini sanıyorlar.

Öncelikle kendini düzeltmelisin.

Düzeltmezsen; kendinden kaçamazsın, unutma!

Hocam bu ülkede teknoloji gelistiremezsin bu mümkün değil.Bir şekilde yolunu bulacağım.Bu yıl bir kaç yol denemiş olacağım başarırsam buraya yazacağım.

tarihinde adalet123 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 hours ago, adalet123 said:

Bunları yapabilmek için o çevreyi çok iyi bilmek ve uzman çalışanlarla iş yapmak gerekiyor.

Aksamlari Londra ve Birmingham sokaklarinda gezerken bir suru sarapci ve muzik calip dilenen dilenci gordum. Oturum ve calisma izni oldugu halde is bulabilecek vasiflara sahip olamayan insanlar var. Artik Avrupa ve Amerika ulkelerine alaninda iyi veya alaninda gelecek vadeden insanlari kabul ediyor. Eger isci olarak calisacaksan tip, bilisim, gida gibi alanlarda tahsil yap. Ingilterede is kuracaksanda kuaforluk, oto tamirciligi, ascilik, pastacilik gibi alanlarda egitimini al ve isini kur. 

Ister is kur, istersen isci olarak calis, o ulkenin dilini bilmelisin. Bir is gorusmesine katildigini farzet, isi bastan kaybedersin. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, fumes yazdı:

Aksamlari Londra ve Birmingham sokaklarinda gezerken bir suru sarapci ve muzik calip dilenen dilenci gordum. Oturum ve calisma izni oldugu halde is bulabilecek vasiflara sahip olamayan insanlar var. Artik Avrupa ve Amerika ulkelerine alaninda iyi veya alaninda gelecek vadeden insanlari kabul ediyor. Eger isci olarak calisacaksan tip, bilisim, gida gibi alanlarda tahsil yap. Ingilterede is kuracaksanda kuaforluk, oto tamirciligi, ascilik, pastacilik gibi alanlarda egitimini al ve isini kur. 

Ister is kur, istersen isci olarak calis, o ulkenin dilini bilmelisin. Bir is gorusmesine katildigini farzet, isi bastan kaybedersin. 

Aynen öyle hocam.

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, adalet123 said:

Abibal,burada da olmuyor.Nasıl başarabilirim gitmeyi? 

Genel olarak, öncelikle tüm mesele oraya gitmek. Orada da en az bir ay seni aç bırakmayacak birikimle gitmek.

Şimdi gitmek dediysem, evet, bir tura binip gidebilirsin. Ama orada oturma, çalışma vs. izni alman asıl mesele. Bunları halletmek göründüğünden daha zor. O yüzden, örneğin oraya okumaya gidersen, mesela ingilterede bir dil kursuna atıyorum, o izinleri alman daha kolay olur.

Kolay derken, zor tarafı imkansıza yakın oluyor genelde.

Sitelerde Paylaş

Doğru anladıysam mesleğin yok, yabancı dil de bilmiyorsunuz.

Vasıfsızsınız yani...

Bu durumda bence tek bir seçenek kalıyor: 

Gariptir ki, yurt dışında yıllardır yaşayan ama buna rağmen eşini Türkiye´den seçmek isteyen Türk vatandaşları hălen var. Bu şekilde bile Avrupa´ya gelmek isteyen gelin/damat adaylarından asgari dil bilgisi bekleniyor hatta bir teste tabi tutuluyorlar.

Yada bir turistin kalbini çelmek ancak bunu başarmak için yabancı dil şart.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kavak yazdı:

Doğru anladıysam mesleğin yok, yabancı dil de bilmiyorsunuz.

Vasıfsızsınız yani...

Bu durumda bence tek bir seçenek kalıyor: 

Gariptir ki, yurt dışında yıllardır yaşayan ama buna rağmen eşini Türkiye´den seçmek isteyen Türk vatandaşları hălen var. Bu şekilde bile Avrupa´ya gelmek isteyen gelin/damat adaylarından asgari dil bilgisi bekleniyor hatta bir teste tabi tutuluyorlar.

Yada bir turistin kalbini çelmek ancak bunu başarmak için yabancı dil şart.

Asgari düzeyde fil öğrenirim bunda sorun yok.Dediğin gibi evlilik en mantıklı yol.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, anibal yazdı:

Genel olarak, öncelikle tüm mesele oraya gitmek. Orada da en az bir ay seni aç bırakmayacak birikimle gitmek.

Şimdi gitmek dediysem, evet, bir tura binip gidebilirsin. Ama orada oturma, çalışma vs. izni alman asıl mesele. Bunları halletmek göründüğünden daha zor. O yüzden, örneğin oraya okumaya gidersen, mesela ingilterede bir dil kursuna atıyorum, o izinleri alman daha kolay olur.

Kolay derken, zor tarafı imkansıza yakın oluyor genelde.

Anibal dil eğitimi aldıktan sonra sertifika ile oturum izni için başvuruda mı bulunmak lazım yoksa iş bulduktan sonra mı başvuru yapmalıyız?

Sitelerde Paylaş

Ben 23 yıldır ABD'de yaşıyorum. Kendim buraya lisansüstü eğitim için burslu olarak geldim, sonra doktora yaparken okudğum okulun kariyer fuarına çeşitli firmalardan temsilciler geldi. Diğer lisansüstü öğrenciler bu fuara gidip iş arıyorlardı, bana da dediler sen neden gelmiyorsun, gel en azından piyasa hakkında bilgi edinirsin falan dediler. Uzun vadede Amerika'da kalma niyetinde değildim. Master ve doktoramı bitirip dönmek istiyordum. Ama fuara katılmaktan zarar çıkmaz dedim. Sonra fuardaki firma temsilcilerinden büyük bir ilgi gördüm. Bazıları defalarca arayıp özgeçmişimi göndermemi istediler. Ben de gönderdim ve ne olduğunu anlamadam iyi bir iş teklifi aldım. Türkiye'de hayal bile edemeyeceğim miktarlarda para teklif ettiler. Ben de bu sefer çalışmaya başlayayım bari dedim. Hem Amerika'da piyasa tecrübesi edinirim, hem para biriktiririm, hem de doktorama devam ederim dedim. Doktorayı yine de bırakma niyetinde değildim yani. Ama çalışmaya başladıktan sonra, hele o yıllarda bir de evlenince, bunların hepsinin beraber yürümesi mümkün değildi. Zamanla vazgeçtiğim şey doktora eğitimi oldu. Biri Türkiye'den, biri Amerika'dan olmak üzere ikinci master derecesiyle yetindim.

Çalıştığım firmalar sposor oldukları için zaman içinde önce green card aldım, sonra da vatandaş oldum. Ama hala bir süre sonra Türkiye'ye dönme fikri vardı kafamda hep. Önce vatandaşlığı alayım öyle döneyim dedim. Sonra biraz da para biriktirip öyle döneyim dedim. Ondan sonra da çocuklar öyle bir yaşlara geldiler ki artık onları alıp Türkiye'ye götürmek onlara kötülük yapmak anlamına gelecekti. Toplum farklı, dil farklı, kültür farklı. Türkçeleri zaten yarım yamalak. Dolayısıyla, mecruben kaldık burada zaman içinde. Artık şu anda emeklilikte dönmeyi düşünüyorum. Bir sahil kasabasında ev alıp, her yıl 6 ay Türkiye'de, 6 ay burada yaşamayı planlıyorum emekli olunca.

Benim tavsiyem, bu şekilde tahsil ve meslek sahibi olarak gelmiyorsanız, veya elinizde yüklü bir sermayeyle gelip burada iş açmak için gelmiyorsanız (ki bu sermaye en az yarım milyon dolar olmalı), onun dışında geleceğiniz hiçbir tür seçenek için uygun değil buralar diye düşünüyorum.

En önemlisi çalışma izni ve green card. Vasıfsız elemanın, eğer zengin bir iş adamı değilse green card alabileceği aşağı yukarı tek yol evlilik burada. Diğer bazı istisnai yollar çok zor, ve çok düşük olasılıklı.

100-200 TL ile buraya gelip, kaçak olarak kalmaya niyetliyseniz, bu parayı kısa sürede eritirsiniz, ne olduğunu anlamadan elinizde avucunuzda birşey kalmaz, doğru dürüst de iş bulamazsınız, belki şansınız varsa türk lokantalarında benzincilerde falan iş bulup çok zor koşullar altında üç kuruşa boğuşur, niye buralarda kaldım diye kafanızı duvarlara vurursunuz, benden söylemesi.

O parayla Türkiye'de rahatça dükkan falan açarsınız. Burada ise 6 ay, 1 yıl falan ya geçinirsiniz, ya geçinemezsiniz. Hadi çok kemerleri sıktınız diyelim, 2 yıl geçindiniz. Eninde sonunda bitecek o para. Vasıfsız elemanın diversity lottery dışında (green card lotosu) oturma ve çalışma izni almasının benim bildiğim tek pratik yolu evlilik. O da denk gelirse olacak birşey. Bir de 10 bin, 20 bin dolar falan ödeyip, parayla evlenip green card alanlar olabiliyor. Ama çok riskli bir yol o. Vize memurlarını evliliğin gerçek olduğuna ikna etmeniz gerek çünkü green card alırken. Ayrıca, o şekilde alanlar green card'ı aldık zannedip rehavete düşüyorlar, ama o şekilde alanların 3 yıl sonra tekrar gidip hala evli olduklarını gösterip uzatmaları gerekiyor. Pek çoğu bunu bilmediği için, 3 yıl sonra o evlendikleri kişiyi bulamıyorlar bile artık. Nerede olduğunu bilmiyorlar. Yani green card'larını uzatamıyorlar. Ondan sonra yine kaçak durumuna düşüyorlar. Normalde green card 10 yıllık veriliyor ve 10 yıl sonra uzatılıyor. Ama bu şekile evlilik yoluyla alanlarda bu dediğim türde bir mesele de oluyor diye biliyorum. Bunun tuzağına düşüp green card'ını kaybedenler olduğunu duydum. Green card'lı olarak en az 5 yıl yaşamadan zaten vatandaş olamıyorsunuz. Bu yüzden bu işler öyle kolay değil.

Zaten Türkiye'den kaçmak için buraya gelirseniz, yine de kaçamadığınızı göreceksiniz, çünkü gelenlerin çoğu yine Türklerin sosyal ortamında kalır burada. Zamanla başka kesimlerle ve Amerikalılarla da görüşmeye başlarsınız, ama Türklerden hemen hemen hiçbir zaman tamamen kopmazsınız, kopamazsınız. O türkler de alıp Türkiye'yi buraya getirirler, aynı meselelerle, aynı sorunlarla burada da muhattap olmak zorunda kalırsınız. Vereceğimiz davet içkili mi olacak, içkisiz mi olacak, içkili olursa falancayı davet edelim mi etmeyelim mi, kayınpederler vesaireler ziyarete geldi, buralarda cami bulup götürmek lazım olayları falan olacak.

Yani burada da Türkiye'den kaçamazsınız, çünkü siz kendiniz türksünüz. Çok inada bindiren kaçar tabi. Amerikalı ile evlenir, Türklerden bilerek uzak durur, vs. Öyleleri de var. Ama onlar da mutlu değil. Bir anda bildikleri bütün kültürden, dilden, hayat tarzından, yedikleri yemek ve ağız tadından uzak durmak kolay değil, pek mümkün de değil.

Anlayacağınz, zorluğu gurbet elde yaşayacağınıza, Türkiye'de başka bir yere taşının, ya da sosyal çevrenizi değiştirin, elde öyle bir sermaye varsa onunla bir dükkan falan açıp sizi yurtdışına kaçmaya iten sorunlardan öyle uzaklaşmaya çalışın derim. Benim tavsiyem o yönde olur.

Ama çok merak eden yine de gelip 1 yıl falan kalıp, o parayı eritip, öyle de karar verebilir tabi. Orası da kişiye kalmış.

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, adalet123 said:

Asgari düzeyde fil öğrenirim bunda sorun yok.Dediğin gibi evlilik en mantıklı yol.

Özellikle Avrupada kadinlarin bir cogu ask istiyorum, evlilik degil diyor. Yani bir coguyla evlenmek icin bir kac sene birlikte yasaman gerekiyor. @kavak in dedigi Avrupa'da yasayip Turk biriyle evlenmek isteyenler hala var. Bunlarin  bir kismi da ailesinin, akrabasinin referansiyla birisiyle evleniyor. Biraz Ingilizce ogren ve dunyaya acil. Interpals gibi websitelerinde arkadasliklar kur. Yalniz basina Avrupa ve Asya'da bir kac ulke gez. Oyle 1 hafta falan degil en az 20 gun falan kal.

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, fumes yazdı:

Özellikle Avrupada kadinlarin bir cogu ask istiyorum, evlilik degil diyor. Yani bir coguyla evlenmek icin bir kac sene birlikte yasaman gerekiyor. @kavak in dedigi Avrupa'da yasayip Turk biriyle evlenmek isteyenler hala var. Bunlarin  bir kismi da ailesinin, akrabasinin referansiyla birisiyle evleniyor. Biraz Ingilizce ogren ve dunyaya acil. Interpals gibi websitelerinde arkadasliklar kur. Yalniz basina Avrupa ve Asya'da bir kac ulke gez. Oyle 1 hafta falan degil en az 20 gun falan kal.

Hocam bu evlilik işi bana mantıklı geliyor.Buraya almanyadan vs tatil için  gelen kadınlarla tanışıp evlenmek en mantıklısı haklısınız.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, adalet123 said:

Hocam bu evlilik işi bana mantıklı geliyor.Buraya almanyadan vs tatil için  gelen kadınlarla tanışıp evlenmek en mantıklısı haklısınız.

O zaman yapman gereken ilk sey yabanci dil ogrenmek.

Cok yakinda YouTube da ozellikle telaffuz (Amerikan aksani - konusma dilindeki kullanimlariyla),  gündelik hayatta kullanılan kalıplar ve bunun yanisira grammar konularinda egitim videoları yayinlamaya baslicam.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, fumes yazdı:

O zaman yapman gereken ilk sey yabanci dil ogrenmek.

Cok yakinda YouTube da ozellikle telaffuz (Amerikan aksani - konusma dilindeki kullanimlariyla),  gündelik hayatta kullanılan kalıplar ve bunun yanisira grammar konularinda egitim videoları yayinlamaya baslicam.

Videoda kendinizi gösterecek misiniz?

Öyle ise özelden değil ise burdan kanalınızı yazarsınız.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, ZHYMAD yazdı:

artık türkiye eğitim anlamında zaten çok kötü ülke her alanda neredeyse çok kötü bu acı bir gerçektir , eğer bi ülke samanı ıthal edıyorsa kendıne yetemeyen bır ulke gelişemez kalkınamaz ve sonunda batar bunlar acı bir gerçektir 

Hoşgeldiniz foruma.Kesinlikle haklısınız.

Sitelerde Paylaş

3 yıldır kanada'da inşaatta amele çalışan suriyeli 2018 Acura ILX aldı. bu kanada benim başvurumu ingilizce yetersizliğimi sebep gösterip onaylamayan kanada, ingilizcesi ben den kötü suriyeliyi kanada'ya göçmen almış, çalışma izni vermiş, o suriyeli üçüncü yılında 2018 Acura ILX almış. amk böyle adaletin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...