Jump to content

Şempanzeler Bonobolar ve Gray Langurlar

Recommended Posts

Bu yazıyı uzun zaman önce yazmıştım, belki okunur diye bir daha tekrarlıyorum.

Şempanzeler müslüman mı?

İnsan türüne giden yoldan (Homininae)
7 – 7,5 milyon yıl önce soyu orangutana varacak olan pongidler cinsi ayrılır
6 milyon yıl önce günümüzün goril cinslerini oluşturan atalar ayrılır
5 milyon yıl önce şempanze gibi homininilerin yolu ayrılır
Günümüzden 2 -3 milyon yıl önce, nemli ve kuraklık arasıda iklimin sık sık değiştiği Doğu Afrikada HOMO ortaya çıkar.

Afrikada Kongo Nehrinin kuzeyinde, insanların en yakın akrabaları şempanzeler yaşarlar. Şempanzeler erkek bir "kral"ın organize ettiği küçük gruplar halinde yaşarlar. Bütün güç/iktidar KRALdadir. Av ve sınır savaşlarını erkekler yapar. Sınır savaşlarının yanında komşu gruplara seferler de düzenlenir. Bunlar genelde ölümle sonuçlama amaçlı yapılan saldırılardır.

Grup içinde egemenlik erkeğindir. Dişinin hiç bir hakkı yoktur, -erkeklerin aksine- hemcinsleriyle bile arkadaşlık yasaktır. Sınır savaşları ve seferlerdeki dışarıya dönük acımasızlık grup içinde de geçerlidir. Başkaldıran dişilere ölümle de sonuçlanabilen cezalar verilir. İşkence gördükleri veya yavrularının cezalandırıldığı da olur. Grupta problemler prensipte şiddetle çözülür.
Ve yem eşit dağılmaz.

Kongo Nehrinin güneyindeki ormanlarda, şempanzelerin en yakın akrabaları Bonobolar yaşarlar. Bonobolar da şempanzeler gibi gruplar halinde yaşasalar da bir çok şey tam tersidir. 
Grubu bir "kraliçe" organize eder, hiyarşik sıralamada en altta erkekler vardır. Bonobolar da ava çıkarlar ama şempanzeler gibi diğer gruplara seferler düzenledikleri görülmemiştir. Avda tesadüfen diğer gruplarla karşılaştıklarında birbirleriyle iletişim kurmaya çalıştıkları izlenmiştir. Bonobolarda da gruplar arası veya grup içinde "anlaşmazlıklar" çıkabilir ama hiç bir zaman şempanzelerdeki kadar "şiddetli" olmaz, "çözüm" dişiden gelir, genelde kraliçenin yardımıyla.
Barışçıl bir çözüm yolu sekstir!
Bu "Barışçıl çözüm" sadece cinsel ilişki değil, bazen penis veya klitorisi ellemek/okşamakla gerilimi azaltmak olabilir. Bu barışçıl çözüm yolu o kadar açıktır ki (görülebilir) bonoboların sadece seksle uğraştıkları bile düşünülebilir.
Sosyaldırlar, yem eşit dağılır.

Şempanze ve bonoboların bu kadar ters toplumsal davranışlarının nedeni yaşam şartlarından kaynaklanmaktadır. Şempanzeler gıda teminin çok kolay olmadığı nemli savan ormanlarında yaşarken, bonobolar güneyde bereketli "yağmur ormanlarında" bolluk içinde yaşamaktadırlar.
Şempanzeler devamlı tehdit altındadırlar, kendi grupları içinde ve diğer gruplarla rekabet içindedirler. Erkeğin egemenliği ve bundan doğan (grup içinde ve dışarıya dönük) şiddet, büyük olasılıkla türünü/soyunu koruma ve devam ettirmeye yarayan bir "araç"tır.

Cevaplanamayan soru, gruba hükmeden erkekler neden dişilerini "disiplin" uğruna öldürdükleridir. Bunun iki nedeni olabilir.
-Disiplinsiz, kötü davranılan dişiler fırsat bulunca rakip gruba kaçabilirler. Bu yüzden acımasızca cezalandırmanın nedeni CAYDIRMAK olabilir.
-Olası bir "dişi kıtlığında", düşman gruba düzenlenen seferlerde (kendi) dişi şempanzeler(i) kaçırılabilir/çalinabilir.
Bu ikinci olasılık dişiyi bir EŞYA gibi "çalinabilir" bir madde değerine düşürüyor.

Şempanzelerin aksine bolluk içinde yaşayan bonoboların gıdayı korumak için (grup içinde veya diğer gruplara karşı) şiddete başvurmalarına gerek yoktur. Fazlalık nedeniyle izalasyon veya diğer grupları uzaklaştırmaya çalışmak nedensizdir.

Şempanze ve bonobolardan ayrı Hindistanda Gray Langurlar yaşarlar, en tepede bir Alfa-Erkek vardır ve “harem prensipine” göre organize olurlar. İnsanların yaşadığı şehirlerde veya yaşam koşulları rahat yerlerde yaşayan gruplarda ise dişi-erkek eşittir ve grup içinde çok eşlilik vardır.

Bu örneklerde tabii ki insanların anladığı türden bir “medeniyetten” bahsedemeyiz.
Ama “Bonobon, Şempanze ve Gray Langurların gıda temini ve tehdit toplumsal davranışlarını değiştiriyor” diyebiliriz. Çevrenin, şiddet ve güç gerektirdiği ortamlarda biyolijik olarak erkek öne çıkıyor. 
Hatırlatmak isterim: Komşu grubu bir rakip olarak görmeyen bonobolarda -şempanzelerin aksine- dişi ve erkeklerin “köpek dişleri” aynı büyüklüktedir

Bonobolara benzer rahat bir ortamda yaşayan Gray Langurlar harem prensipini bırakıp, “diktator”un gücünü diğer erkeklerle hemen hemen eşit paylaştığı bir sisteme dönüştüğü gözlemlenmiştir.

Bonobolar bir adım daha ileri giderler. Kuvvet kullanmadan lider olan ve hükümdarlığını korumak zorunda olmayan bir kraliçe grubu organize eder. Kraliçenin liderliği, diğer bonobolar üzerine üstünlük kurarak değil, daha çok diğer dişilerin “sessiz kalarak onayladıkları” bir sistemdir. Bu konuda erkeklere söz hakkı yoktur.

Homo, günümüzden 2 -3 milyon yıl önce, nemli ve kuraklık arasında iklimin sık sık değiştiği Doğu Afrikada ortaya çıkar.
Sümerler ile medeniyete ayak basan insan, (en yakın akrabası) "şempanzeliği" ve "bonobluğu" içinde barındırdığı örneklerle tarihte ve siyasette (istisnalar olsa da) rahatça görülebilir.
Din konusunda ise açıkça bir şempanzeleşme söz konusudur. Zamanla tanrıçalar yok olur ve yerini tek tanrı alır. Bunun yanında en son gelen semavi din, kadınlara en çok baskı kuran islamdır!

İlk soruya gelecek olursak.
Şepanzeler müslüman mi?
Hayır, sadece müslümanlar "şempanze dinine" inanıyorlar ?

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, poiuz yazdı:

İlk soruya gelecek olursak.
Şepanzeler müslüman mi?
Hayır, sadece müslümanlar "şempanze dinine" inanıyorlar

İşte sarışın olan ırklar ki bugünkü dünyanın en huzurlu ülkeleri olan Kuzey Avrupa ülkelerindedirler, bonobo atalarına daha çok benzerken, diğerleri (Afrika, Ortadoğu, Güney Amerika) şempaze atalrından daha fazla geni taşımış olabilirler. Genel olarak sarışın insanlar diğerlerine göre daha mülayim daha insancıldırlar. Bu ırkçılığın olmadığı Avrupa gibi ülkelerde gözlendiğinde durum açıkça ortaya çıkar. Zaten dünyanın en çok sarışın bulunduran Kuzey Avrupa ülkeleri tüm listelerde dünyanın en huzurlu şehirleri olarak gösterilirler. Fakat Türkiye gibi ülkeler de onların üzerlerine oynandığından ve ırkçılık yapıldığından burada daha asiymiş gibi algılanabilirler. Genel olarak esmer ırkların daha psikopatik olduğu bir gerçektir. Irklar suç işleme otansiyeline göre sıralandığında en başı Afikalılar oluştururlar. Bunu söylemek için bir fırsat arıyordum iyi oldu bu paylaşımın.

Sitelerde Paylaş

Arastirmalar her Avrupalinin genomunun %1,5-2,1 arasi neandertalerden kalma oldugunu gösteriyor.

Eski insan türlerinden "kalıntılar" %2-3 civarında. 

Yani senin yazdığın kadar bir etki yaptığını sanmıyorum.

...“Bonobon, Şempanze ve Gray Langurların gıda temini ve tehdit toplumsal davranışlarını değiştiriyor” diyebiliriz."...

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, poiuz yazdı:

Arastirmalar her Avrupalinin genomunun %1,5-2,1 arasi neandertalerden kalma oldugunu gösteriyor.

Eski insan türlerinden "kalıntılar" %2-3 civarında. 

Yani senin yazdığın kadar bir etki yaptığını sanmıyorum.

...“Bonobon, Şempanze ve Gray Langurların gıda temini ve tehdit toplumsal davranışlarını değiştiriyor” diyebiliriz."...

Sana linkini verdiğim yazıyı okudun mu? Orada bunu detaylı şekilde dile getirmiştim. Okumuşsun gibi yorum yaptın ama yine de emin olamadım. Zaten onların çok büyük bir bölümü kıtaları battığı için sulara gömüldüklerinden DNA'mızda neden eser miktarda bulunduğu açık şekilde ortadadır. Konuyla ilgili "Mu dini - 70.000 bin yıl önceki tek tanrı dini" konusunda yeterli miktarda araştırma paylaştım. Tüm bu bilgiler umarım bir gün ciddiye alınıp araştırılır yoksa hala bildiğimizi sandıklarımızla yetinmek zorunda kalırız.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, John_Ahmet said:

Sana linkini verdiğim yazıyı okudun mu? Orada bunu detaylı şekilde dile getirmiştim. Okumuşsun gibi yorum yaptın ama yine de emin olamadım. Zaten onların çok büyük bir bölümü kıtaları battığı için sulara gömüldüklerinden DNA'mızda neden eser miktarda bulunduğu açık şekilde ortadadır. Konuyla ilgili "Mu dini - 70.000 bin yıl önceki tek tanrı dini" konusunda yeterli miktarda araştırma paylaştım. Tüm bu bilgiler umarım bir gün ciddiye alınıp araştırılır yoksa hala bildiğimizi sandıklarımızla yetinmek zorunda kalırız.

Bu mal hala binlerce yıl öncesi bırakıldığı yerde otlayıp duruyor. Normalde insanın çağlar ilerledikçe daha bilinçlenmesi, aydınlanması gerekir ama dincilerde bu süreç tam tersine işliyor, 70.000 yıl önce yaşamış insanlardan medet umuyorlar.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bu mal hala binlerce yıl öncesi bırakıldığı yerde otlayıp duruyor. Normalde insanın çağlar ilerledikçe daha bilinçlenmesi, aydınlanması gerekir ama dincilerde bu süreç tam tersine işliyor, 70.000 yıl önce yaşamış insanlardan medet umuyorlar.

Mal diye senin gibilere derler. Senin Mu uygarlığının hangi teknolojik seviyelere ulaştığı ile ilgili iddialardan haberin var mı? Senin gibi batının sıçtığı her boku element diye gösteren mallar bunu tartışacak zekadan yoksun oldukları için sadece küfür etmekle yetinirler. Ayrıca benim paylaştığım link konunun neanderthal boyutuna bir açılama getiriyor o mu dini değildi onu tamamlayan konu olarak paylaştım. Hem okuma özürlüsün hem bilmediğin her boka atlıyorsun.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 01.02.2019 at 20:43, John_Ahmet yazdı:

Genel olarak esmer ırkların daha psikopatik olduğu bir gerçektir. Irklar suç işleme otansiyeline göre sıralandığında en başı Afikalılar oluştururlar.

Ama bunun nedeni ırksal mı yoksa fakirlik mi? "Hispanic"lerin de -Türkçesini bilmiyorum- suç oranı buna yakın ama onlarda Avrupalı kanı çok.

tarihinde Natüralist Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Ama bunun nedeni ırksal mı yoksa fakirlik mi? "Hispanic"lerin de -Türkçesini bilmiyorum- suç oranı buna yakın ama onlarda Avrupakanı çok.

Bunun temel nedeni bence ırkçılığa mağruz kalmaya dayanıyor. Şiddet gösteren her zaman suçlu olmayabilir. Kendi hakkını korumak isteyen insan da çoğu zaman şiddete başvurmak zorunda olabilir. Aslında Afrikalıların da buna benzer problemi var. Bir site vardı adını şimdi hatırlamıyorum. Irklar ile ilgili suç potansiyellerinin bir araştırmasını rapor olarak sitesinde paylaşmıştı. Hatırlarsam paylaşırım.

Sitelerde Paylaş
49 minutes ago, John_Ahmet said:

Mal diye senin gibilere derler. Senin Mu uygarlığının hangi teknolojik seviyelere ulaştığı ile ilgili iddialardan haberin var mı? Senin gibi batının sıçtığı her boku element diye gösteren mallar bunu tartışacak zekadan yoksun oldukları için sadece küfür etmekle yetinirler. Ayrıca benim paylaştığım link konunun neanderthal boyutuna bir açılama getiriyor o mu dini değildi onu tamamlayan konu olarak paylaştım. Hem okuma özürlüsün hem bilmediğin her boka atlıyorsun.

Hangi teknolojik seviyeye ulaşmışlar? Nerede kanıt? Ki diyelim çoook yüksek bir seviyeye ulaştılar, bu kıçlarından uydurdukları bir zırvaya inanmanı mı gerektiriyor?

Ayrıca siz dincilerde neden böyle anlamsız bir batı kini ve düşmanlığı var, anlaşılır gibi değil. Be geri zekalı herif, şu mesajı gönderdiğin alet bile batı icadı, bir çok alanda batının ürettiklerini kullanıp batıya sallamanın, arap kıçı yalamanın nedeni nedir? Eline kıçı kırık bir put verdikleri için mi arap kıçı yalıyorsun?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, lawrenceKrauss yazdı:

Mu uygarlığı ve teknolojik seviyeleri......!   Ve beyin koşarak uzaklaşır.....

Sende beyin var mı ki koşsun ve uzaklaşsın. 25-30 bin yıl önce neanderthaller hala yaşıyordu ve sen onların mağaralarda çok ilkel bir hayat yaşadığını sanıyordun gerçekten öyle mi? İşte tarih bilgilerimiz ve antropoloji bir yerde kesiştiğinde bonobolara yada şempazelere kadar gitmez ama neanderthal ve insanın aynı anda yaşadığı bir dönemde bize neanderthallerin daha ilkel olduğu dikte edildi ve ben o yazımda bunun gerçekte nasıl olduğunu bir çok araştırmayla destekleyerek anlattım. Tüm bunlar sadece benim fikrim değil ve size bir tanesinin robot resmini göstersem sizler de hak vereceksiniz. 70 bin yıl önce neanderthaller yaşıyordu ve o dönem yaşayan fakat kıtaları batınca yok olan uygarlığın gerçek olduğu kanıtlanırsa bana bu uygarlık neandrthallerden oluşuyormuş gibi geliyor. Neanderthallerin bir anda yok olmasını nasıl bir nedene dayandırmak gerekiyor? O halde siz söyleyin.

12-3-2018-neaderthal.png

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, sağduyu yazdı:

Hangi teknolojik seviyeye ulaşmışlar? Nerede kanıt? Ki diyelim çoook yüksek bir seviyeye ulaştılar, bu kıçlarından uydurdukları bir zırvaya inanmanı mı gerektiriyor?

Ayrıca siz dincilerde neden böyle anlamsız bir batı kini ve düşmanlığı var, anlaşılır gibi değil. Be geri zekalı herif, şu mesajı gönderdiğin alet bile batı icadı, bir çok alanda batının ürettiklerini kullanıp batıya sallamanın, arap kıçı yalamanın nedeni nedir? Eline kıçı kırık bir put verdikleri için mi arap kıçı yalıyorsun?

Mastürbasyon yapma siktir git. Kim dedi sana ben dinciyim diye.. Terbiyesiz.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, John_Ahmet said:

Mastürbasyon yapma siktir git. Kim dedi sana ben dinciyim diye.. Terbiyesiz.

İstersen sen siktir olup gidebilirsin. Kendin her mesajında bir dinci olduğunu ortaya koyuyorsun zaten. Mesela batı düşmanlığı tipik bir dinci özelliğidir.

Gerçekten nedir sendeki bu batı düşmanlığı ve nefreti? Anladık batı sütten çıkma ak kaşık değil, ama doğu da öyle, her milletin, her bölgenin geçmişinde korkunç şeyler vardır ve hala da var, neden özellikle batı nefreti ve düşmanlığı?

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Sende beyin var mı ki koşsun ve uzaklaşsın. 25-30 bin yıl önce neanderthaller hala yaşıyordu ve sen onların mağaralarda çok ilkel bir hayat yaşadığını sanıyordun gerçekten öyle mi? İşte tarih bilgilerimiz ve antropoloji bir yerde kesiştiğinde bonobolara yada şempazelere kadar gitmez ama neanderthal ve insanın aynı anda yaşadığı bir dönemde bize neanderthallerin daha ilkel olduğu dikte edildi ve ben o yazımda bunun gerçekte nasıl olduğunu bir çok araştırmayla destekleyerek anlattım. Tüm bunlar sadece benim fikrim değil ve size bir tanesinin robot resmini göstersem sizler de hak vereceksiniz. 70 bin yıl önce neanderthaller yaşıyordu ve o dönem yaşayan fakat kıtaları batınca yok olan uygarlığın gerçek olduğu kanıtlanırsa bana bu uygarlık neandrthallerden oluşuyormuş gibi geliyor. Çünkü neanderthallerin bir anda yok olmasını nasıl bir nedene dayandırmak gerekiyor? O halde siz söyleyin.

12-3-2018-neaderthal.png

Bak beyin özürlü seviyesiz. Gelmişsin buraya mal gibi , internette gereksiz sayfalarda dolaşan hiç bir kanıtı olmayan yazıları ve masalları insanlara kakalamaya çalışıyorsun ama boşuna uğraşıyorsun burda kimse yemez bunları.  Yok british museum da varmış diyorsun o tutmayınca meksika müzesinde varmış diyerek kıvırıyorsun hiç bir kanıt gösteremiyorsun. Çaresizlikten ne yapacağını şaşırmışsın , boşluktasın ,bir inancını eski masallara dayandırarak temel oluşturmaya çalışıyorsun. Ama sizin gibi dinlere inanan aptalların da böyle masallara inanması hiç şaşırtıcı değil doğrusunu söylemek gerekirse.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mu

''Günümüzde bilim dünyasındaki fikir birliği, Mu kıtasının var olmuş olmasının fiziksel olarak mümkün olmadığı ve iddianın herhangi bir bilimsel dayanağı olmadığı yönündedir''

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

İstersen sen siktir olup gidebilirsin. Kendin her mesajında bir dinci olduğunu ortaya koyuyorsun zaten. Mesela batı düşmanlığı tipik bir dinci özelliğidir.

Gerçekten nedir sendeki bu batı düşmanlığı ve nefreti? Anladık batı sütten çıkma ak kaşık değil, ama doğu da öyle, her milletin, her bölgenin geçmişinde korkunç şeyler vardır ve hala da var, neden özellikle batı nefreti ve düşmanlığı?

Ben batıdan değil sizin gibi yalakalarından ve dalkavuklarından nefret ediyorum.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, lawrenceKrauss yazdı:

Bak beyin özürlü seviyesiz. Gelmişsin buraya mal gibi , internette gereksiz sayfalarda dolaşan hiç bir kanıtı olmayan yazıları ve masalları insanlara kakalamaya çalışıyorsun ama boşuna uğraşıyorsun burda kimse yemez bunları.  Yok british museum da varmış diyorsun o tutmayınca meksika müzesinde varmış diyerek kıvırıyorsun hiç bir kanıt gösteremiyorsun. Çaresizlikten ne yapacağını şaşırmışsın , boşluktasın ,bir inancını eski masallara dayandırarak temel oluşturmaya çalışıyorsun. Ama sizin gibi dinlere inanan aptalların da böyle masallara inanması hiç şaşırtıcı değil doğrusunu söylemek gerekirse.

Sen dinlerin sahte olduğuna kanaat getirmiş ve bilimsel bilgiyle dolup taşmış bir insan olarak neden benimle bu konularda tartışmıyorsun da olduğunu iddia ettiğim kanıtları görmezden geliyorsun? Soru şu şekilde idi beyin kaçarak uzaklaşır diyen net ifade edilememiş bir konudan nemalanmak isteyen bir beyinsize siz de "beyin var mı ki uzaklaşsın kaçıp gitsin" diye sorulmuş cevap alınamamıştır. Beyin olsa yazdığın hakaretin hakkını verip beni duman edecek karşı iddialarını ortaya koyardın. O da yoksa beni dinci yapıp mastürbasyon yapmaktan daha zekice şeyler yazabilmek için biraz daha okuyup araştırın. Bilmediğiniz yorum yazamayacağınız teranelere de burnunuzu sokmayın benden size abi tavsiyesi olsun.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, John_Ahmet said:

Ben batıdan değil sizin gibi yalakalarından ve dalkavuklarından nefret ediyorum.

1 hour ago, John_Ahmet said:

Senin gibi batının sıçtığı her boku element diye

Sözlerin hiç de öyle demiyor ama.

Herhalde sen arap, yahudi ve Mu yalakası olduğu için herkesi de kendin gibi sanıyorsun. Bazı insanlar kendi beyinlerini kullanır, bazıları da mesela sen gidip başkalarının uydurduğu palavraların yalakalığını yapar. Ne zaman eski cahillerin zırvalarına sorgusuz sualsiz inanmayı bırakıp kendi beynini, aklını kullanmaya başlayacaksın?

Sitelerde Paylaş
Just now, John_Ahmet said:

Sen dinlerin sahte olduğuna kanaat getirmiş

Din zaten özünde sahte demektir, eski insanların cehaletlerinden dolayı uydurdukları masallardır. Bunu sadece siz dinciler göremiyorsunuz. İnsan görmek istemeyince görmüyor işte.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...