Jump to content

Faşizm ve İleri Demokrasi Kıyaslaması

Recommended Posts

Adı kendine özel iki devlet var. Birisi şu sıralarda serveti 1 milyar dolardan fazla olanlara varlık vergisi getiriyor. Yaklaşık olarak %77 olarak hesaplanıyor.  Böylece yıllık 22 milyar dolar vergi ödeyen bir şirket 41 milyar dolar vergi ödemeye başlayacak. Bunun gibi şirketlere getirilecek vergi ile 2 trilyon dolar kadar fazla vergi alınarak gelir dağılımını orantılamak için  vatandaşa sosyal haklar kapsamında daha fazla imkan sağlanması hedefleniyor.

Diğer ülke ise serveti miyarları bulan şirketlerin vergi borçlarını siliyor vatandaşa ödetiyor. Sonrada pazarda patates soğan edebiyatı yaparak millet sevdalısı gibi görünüyorlar.

İsim vermiyorum reklam olur diye.  Şu faşist kapitalist olan ülke var ya.. Aha işte o ülkenin insanlarına acıyorum.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Adı kendine özel iki devlet var. Birisi şu sıralarda serveti 1 milyar dolardan fazla olanlara varlık vergisi getiriyor. Yaklaşık olarak %77 olarak hesaplanıyor.  Böylece yıllık 22 milyar dolar vergi ödeyen bir şirket 41 milyar dolar vergi ödemeye başlayacak. Bunun gibi şirketlere getirilecek vergi ile 2 trilyon dolar kadar fazla vergi alınarak gelir dağılımını orantılamak için  vatandaşa sosyal haklar kapsamında daha fazla imkan sağlanması hedefleniyor.

Diğer ülke ise serveti miyarları bulan şirketlerin vergi borçlarını siliyor vatandaşa ödetiyor. Sonrada pazarda patates soğan edebiyatı yaparak millet sevdalısı gibi görünüyorlar.

İsim vermiyorum reklam olur diye.  Şu faşist kapitalist olan ülke var ya.. Aha işte o ülkenin insanlarına acıyorum.

Hocam yoğun istek üzerine o birinci ülkeyi söylemeniz mümkün mü?

İkinci ülkenin insanlarının beyinlerine çakayım.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Birisi şu sıralarda serveti 1 milyar dolardan fazla olanlara varlık vergisi getiriyor. Yaklaşık olarak %77 olarak hesaplanıyor.  Böylece yıllık 22 milyar dolar vergi ödeyen bir şirket 41 milyar dolar vergi ödemeye başlayacak. Bunun gibi şirketlere getirilecek vergi ile 2 trilyon dolar kadar fazla vergi alınarak gelir dağılımını orantılamak için  vatandaşa sosyal haklar kapsamında daha fazla imkan sağlanması hedefleniyor.

Bernie Sanders mı o?

Sitelerde Paylaş

Vergiyi arttırmak için öneri sunmuş.

Peki devletin vergi ihtiyacı mı artmış?

Arttırılacak vergi oranları sonrası az gelirli kesimden daha az mı vergi alınacak?

Yoksa sadece dar gelirli kısımın vicdanı rahatlasın diye gerekmediği halde bu kadar vergi toplanacak?

Türkiye için durum bambaşka.

Türkiye'de vergi affı çıkacak diye itibarı olmayan, az olan veya ahlâk algısı olmayan insanlar vergi vermiyor. 

Bu insanlar sadece yüksek gelirliler değil aynı zamanda küçük esnaf.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Hangi ülkeyse artık orası İşverenler Varlık vergisi çıktığı anda orayı terkederler.

Hemen sevinmeyin.:)

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Khan yazdı:

Vergiyi arttırmak için öneri sunmuş.

Peki devletin vergi ihtiyacı mı artmış?

Arttırılacak vergi oranları sonrası az gelirli kesimden daha az mı vergi alınacak?

Yoksa sadece dar gelirli kısımın vicdanı rahatlasın diye gerekmediği halde bu kadar vergi toplanacak?

Türkiye için durum bambaşka.

Türkiye'de vergi affı çıkacak diye itibarı olmayan, az olan veya ahlâk algısı olmayan insanlar vergi vermiyor. 

Bu insanlar sadece yüksek gelirliler değil aynı zamanda küçük esnaf.

Senin onerin var mı?

Sitelerde Paylaş

iş adamlarının normal vergiye bile tahammülü yok.

Turkiyede ki 2000 krizine  30 yıllık vergiden muaf olan şirketlerin hileli iflasları sebep oldu.

üstelik çoğu gider ayak dünya bankasından borç aldılar.Turkiye devletinide kefil yaptılar.

Borç verenlerde nedense borç alanların yurt dışı temsilcileri.Sol eliyle borç veriyor sağ eliyle borç alıyor.Bilerekde ödemiyor.Nasılsa devlet kefil olmuş.

Devletde halktan vergi alıp azar azar ödüyor sonuçta.

Dünyada vergiden muaf tutacak bir çok devlet var.Varlık vergisi alırlarsa hemen ülke değiştirirler.

tarihinde priest of nature tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ABD'nin içinde yaşamıyorum. Onun için dışarıdan gördüğümü söyleyebilirim.

ABD hâlâ yaratıcı girişimcileri çıkarabiliyorsa ve bunlar sadece zengin ailelerden gelmiyorsa ABD'de sorun görmüyorum.

Sonuçta günümüz kapitalizmi pastayı herkese eşit paylaştırmayı değil, en küçük parçayı alanın dahi tatmin olmasını sağlamaya çalışan bir sistem.

Böylelikle fazla çalışan hakkını alıp motive oluyor.

Avrupa Birliği ülkeleri gibi paralarına yüksek vergi ile çökülmüyor.

Türkiye için çözüm ancak vergi affı getirmeyeceğini kararlı bir şekilde uygulayabilecek hükümet yapabilir.

Ancak hükümet oy kaygısı ile vergi affı getiriyor.

Vatandaş da bunu istediği için alan mutlu veren mutlu.

Türkiye'deki vergilerin yüksek ve adaletsiz olması konusuna ise girmiyorum.

Peki, benim sana bir sorum olacak:

Vergiler hakkında ne düşünüyorsun?
Ne amaçla alınırlar, ne amaçla kullanılırlar ve sen ne amaçla kullanılmaları gerektiğini düşünüyorsun?

tarihinde Khan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Khan yazdı:

ABD'nin içinde yaşamıyorum. Onun için dışarıdan gördüğümü söyleyebilirim.

ABD hâlâ yaratıcı girişimcileri çıkarabiliyorsa ve bunlar sadece zengin ailelerden gelmiyorsa ABD'de sorun görmüyorum.

Sonuçta günümüz kapitalizmi pastayı herkese eşit paylaştırmayı değil, en küçük parçayı alanın dahi tatmin olmasını sağlamaya çalışan bir sistem.

Böylelikle fazla çalışan hakkını alıp motive oluyor.

Avrupa Birliği ülkeleri gibi paralarına yüksek vergi ile çökülmüyor.

Türkiye için çözüm ancak vergi affı getirmeyeceğini kararlı bir şekilde uygulayabilecek hükümet yapabilir.

Ancak hükümet oy kaygısı ile vergi affı getiriyor.

Vatandaş da bunu istediği için alan mutlu veren mutlu.

Türkiye'deki vergilerin yüksek ve adaletsiz olması konusuna ise girmiyorum.

Peki, benim sana bir sorum olacak:

Vergiler hakkında ne düşünüyorsun?
Ne amaçla alınırlar, ne amaçla kullanılırlar ve sen ne amaçla kullanılmaları gerektiğini düşünüyorsun?

Cevap için teşekkürler.Vergilerle devlet giderlerini karşılıyor.Ancak üretim olmadan,teknoloji olmadan dışarıdan para gelmediğinde bu giderlerini sadece vergi ile karşılıyor.Zayıf beceriksiz bir yönetim varsa eğer gelişim olmuyor.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, adalet123 said:

Cevap için teşekkürler.Vergilerle devlet giderlerini karşılıyor.Ancak üretim olmadan,teknoloji olmadan dışarıdan para gelmediğinde bu giderlerini sadece vergi ile karşılıyor.Zayıf beceriksiz bir yönetim varsa eğer gelişim olmuyor.

Bu giderler nelerdir? Önemli olan burası aslında.

Üretimi devlet yapmayabilir hatta serbest piyasa varsa adaletsizlik olmaması için o sektörden bulunmamalı.

Devlet üretime girmeyip özel sektöre teşvik verebilir. Teşvik verirken maddi değil, belirli bir süre vergi almayarak veya çok düşük bir vergi alarak yapabilir.

Teknoloji için AR-GE'de üniversitelere destek olabilir.

Çok büyük şirketler haricinde AR-GE çalışmaları özel sektör için cazip olmayabiliyor.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Khan yazdı:

Bu giderler nelerdir? Önemli olan burası aslında.

Üretimi devlet yapmayabilir hatta serbest piyasa varsa adaletsizlik olmaması için o sektörden bulunmamalı.

Devlet üretime girmeyip özel sektöre teşvik verebilir. Teşvik verirken maddi değil, belirli bir süre vergi almayarak veya çok düşük bir vergi alarak yapabilir.

Teknoloji için AR-GE'de üniversitelere destek olabilir.

Çok büyük şirketler haricinde AR-GE çalışmaları özel sektör için cazip olmayabiliyor.

Maaş,makam aracı giderleri vs.

Üretime teşvik istediği kadar versin huzurun,güvenliğin,adaletin olmadığı yerde kim üretimle,teknoloji ile uğraşır.

Düşün sırf mevki makam sahibi fiye bu ülkede senin ürettiği ln teknolojiye el koyacak insanlar var.

Sitelerde Paylaş

İkinci bahsedilen ülkedeki  zenginlerin borçları silinip  fakirlere yükleniyor.  Ama birinci  ülkedeki zengin milyarderler neden bugüne kadar servetlerini taşıyıp da diğer  ülkeye aktarmadılar dersiniz? Şimdiye çoktan bütün paralarını böyle  ülkelere aktarıp vergiden kaçmak için çaba göstermeleri gerekirdi. Ama yapmıyorlar.

Neden ki?

Bu zenginler de işi bilmiyorlar canım.

Neyse konumuz bu değil zaten ben size kuş nasıl avlanır onu anlatacaktım şimdi aklıma geldi.

Bir kafes kurup içine kuşlara çekici gelen yemler koyarsınız sonra kuşlar kafese girince tuzak kapanır ve kuş avlanır. Ondan sonrasını kuşa sormazsınız tamamen sizin elinizdedir. Kuşlar hukukuna yada hayvan haklarına göre davranmanız gerekmez.

Tabiki kuş bilseydi orada tuzak olacağını o kafese girmezdi. Şahinlerin , baykuşların tehlikesi altında da olsa ormanda özgür yaşamak gibisi yok. Doğa kurallarını  böyle işletiyor.

Türkiye ile ilgili konu ise şöyledir.

Esnaf vergi vermiyor ifadesi tamamen yalandır. Eninde sonunda o vergiyi ödüyor. Dolaylı olarak alınan vergiler ve ayrıca verginin de  vergisini ödediği için bu adaletsiz dağılımdan dolayı faturalandırma yapmak istemiyor. Aksi halde aç kalacak. 

Türkiyedeki şirketler ise müdürün metresiyle otelde geçirdiği gecenin faturasını bile vergiden düşürtüyorlar. 600000 TL lik araç alıp masraf gösteriyorlar. Pavyonda yedikleri parayı bile vergiden düşüyorlar. Doğaldaz faturası , yılbaşı kutlamaları , şirkette tüketilen tuvalet kağıdı bile matrahtan düşüyor.

Memur , işçi, esnaf kesiimi ise maaşını almadan vergisi kesiliyor sonra bir de yaptığı her alışverişten bir daha vergi kesiliyor. Zaten vergisi ödenmiş olan bir kazancın tekrardan vergilendirilmesi söz konusu oluyor. Bu yüzden de herkes ek iş , kaçak göçek çalışma yolları arıyorlar. Memur , işçi ve esnaf sınıfı pavyonda harcadığı parayı değil marketten aldığı ekmeği bile vergiden düşüremiyor.  Şirketler ise bu konuda imtiyazlı oluyorlar malesef. Bir de üzerine borçları siliniyor.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

İkinci bahsedilen ülkedeki  zenginlerin borçları silinip  fakirlere yükleniyor.  Ama birinci  ülkedeki zengin milyarderler neden bugüne kadar servetlerini taşıyıp da diğer  ülkeye aktarmadılar dersiniz? Şimdiye çoktan bütün paralarını böyle  ülkelere aktarıp vergiden kaçmak için çaba göstermeleri gerekirdi. Ama yapmıyorlar.

Neden ki?

Bu zenginler de işi bilmiyorlar canım.

Neyse konumuz bu değil zaten ben size kuş nasıl avlanır onu anlatacaktım şimdi aklıma geldi.

Bir kafes kurup içine kuşlara çekici gelen yemler koyarsınız sonra kuşlar kafese girince tuzak kapanır ve kuş avlanır. Ondan sonrasını kuşa sormazsınız tamamen sizin elinizdedir. Kuşlar hukukuna yada hayvan haklarına göre davranmanız gerekmez.

Tabiki kuş bilseydi orada tuzak olacağını o kafese girmezdi. Şahinlerin , baykuşların tehlikesi altında da olsa ormanda özgür yaşamak gibisi yok. Doğa kurallarını  böyle işletiyor.

Türkiye ile ilgili konu ise şöyledir.

Esnaf vergi vermiyor ifadesi tamamen yalandır. Eninde sonunda o vergiyi ödüyor. Dolaylı olarak alınan vergiler ve ayrıca verginin de  vergisini ödediği için bu adaletsiz dağılımdan dolayı faturalandırma yapmak istemiyor. Aksi halde aç kalacak. 

Türkiyedeki şirketler ise müdürün metresiyle otelde geçirdiği gecenin faturasını bile vergiden düşürtüyorlar. 600000 TL lik araç alıp masraf gösteriyorlar. Pavyonda yedikleri parayı bile vergiden düşüyorlar. Doğaldaz faturası , yılbaşı kutlamaları , şirkette tüketilen tuvalet kağıdı bile matrahtan düşüyor.

Memur , işçi, esnaf kesiimi ise maaşını almadan vergisi kesiliyor sonra bir de yaptığı her alışverişten bir daha vergi kesiliyor. Zaten vergisi ödenmiş olan bir kazancın tekrardan vergilendirilmesi söz konusu oluyor. Bu yüzden de herkes ek iş , kaçak göçek çalışma yolları arıyorlar. Memur , işçi ve esnaf sınıfı pavyonda harcadığı parayı değil marketten aldığı ekmeği bile vergiden düşüremiyor.  Şirketler ise bu konuda imtiyazlı oluyorlar malesef. Bir de üzerine borçları siliniyor.

5 yıldızlı otellere tanınan imtiyazlar,butik otellere tanınmıyor mesela.

Sitelerde Paylaş
23 hours ago, Düşünen Hayvan said:

Yukarıda bahsedilen %77 ile ilgili yasa kanunlaşırsa tekrar konuşuruz. Bakalım servetlerini İsviçre gibi ülkelere taşıyacaklar mı, taşımayacaklar mı?..

23 hours ago, Düşünen Hayvan said:

Memur , işçi, esnaf kesiimi ise maaşını almadan vergisi kesiliyor sonra bir de yaptığı her alışverişten bir daha vergi kesiliyor. Zaten vergisi ödenmiş olan bir kazancın tekrardan vergilendirilmesi söz konusu oluyor.

Yukarıda esnafı mağdur ve ahlâk timsali gösterip, büyük şirketleri ve çalışanlarını ahlâksız göstermeni bir yana koyuyorum ama Türkiye'de vergi adaletsizliği çözülmesi gereken bir konu.

Memurları vergi konusu içine alman ise bende vergi konusuna hakimiyetin hakkında hayal kırıklığı yarattı.

Memurlar vergilerden maaş alır. Zaten en büyük vergi kalemi onların maaşları.

Gündelik hayattaki örneklerden, kullanılan deyimlerden ne kadar verimli oldukları da açık(!).

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Khan yazdı:

Yukarıda bahsedilen %77 ile ilgili yasa kanunlaşırsa tekrar konuşuruz. Bakalım servetlerini İsviçre gibi ülkelere taşıyacaklar mı, taşımayacaklar mı?..

Yukarıda esnafı mağdur ve ahlâk timsali gösterip, büyük şirketleri ve çalışanlarını ahlâksız göstermeni bir yana koyuyorum ama Türkiye'de vergi adaletsizliği çözülmesi gereken bir konu.

Memurları vergi konusu içine alman ise bende vergi konusuna hakimiyetin hakkında hayal kırıklığı yarattı.

Memurlar vergilerden maaş alır. Zaten en büyük vergi kalemi onların maaşları.

Gündelik hayattaki örneklerden, kullanılan deyimlerden ne kadar verimli oldukları da açık(!).

https://tr.wikipedia.org/wiki/Panama_Belgeleri  

Kanun çıkmadan kaçırıyorlar.Çıkarsa hepten uçarlar.(marsa bile giderler):0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

@khan Memurlar vergiden maaş alır demekle devletin içindeki kokuşmuşluğu gizlemeye çalışman biraz saçma değil mi. 

Memurlar ve işçiler toplumun vergi diliminin ne kadarını paylaşıyor onu da söylermisin?  1000 vergi toplanıyorsa 200 ü maaşlara ödeniyor  800 ü usulsuzluk  ve ihalelere harcanıyor. Adam gibi vergi toplansa zaten kimse itiraz etmez.

Aylık 100000 TL kira geliri olanların ödediği vergi ile asgari ücretlinin ödediği vergi oranı aynıdır. Hatta pırlantadan vergi almayan devlet çocukbezi mama ve sütten vergi almaktadır.

1000 000 TL lik arabaya binenlerle 100 000 TL lik arabaya binenler aynı MTV yi ödüyorlar.  Ama bir milyonluk arabaya binen adam benzin parasını vergiden düşürtürken diğeri ödemek zorunda bırakılıyor.

%77  vergi getirecek ülke USA dır.  Paraları offshore hesaplara kaçırsalar ne değişir ki?  Panama , uruguay , malta bankalarını ABD kontrol etmiyor mu ki ?

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 04.02.2019 at 10:56, Düşünen Hayvan said:

@khan Memurlar vergiden maaş alır demekle devletin içindeki kokuşmuşluğu gizlemeye çalışman biraz saçma değil mi. 

Memurlar ve işçiler toplumun vergi diliminin ne kadarını paylaşıyor onu da söylermisin?  1000 vergi toplanıyorsa 200 ü maaşlara ödeniyor  800 ü usulsuzluk  ve ihalelere harcanıyor. Adam gibi vergi toplansa zaten kimse itiraz etmez.

Aylık 100000 TL kira geliri olanların ödediği vergi ile asgari ücretlinin ödediği vergi oranı aynıdır. Hatta pırlantadan vergi almayan devlet çocukbezi mama ve sütten vergi almaktadır.

1000 000 TL lik arabaya binenlerle 100 000 TL lik arabaya binenler aynı MTV yi ödüyorlar.  Ama bir milyonluk arabaya binen adam benzin parasını vergiden düşürtürken diğeri ödemek zorunda bırakılıyor.

Vergi sisteminin kökten değişmesi gerekiyor ancak bunun olması imkansıza yakın. 

Sistemler hakimiyetini kaybetmedikçe değişmezler.

Pırlanta veya genel adlarıyla mücevharatın vergilendirilmemesi farklı bir durum. Zengin insanları ülkeye çekip para harcatmak için vergileri sıfırlanıyor. Benzer örnek BAE'de var.

Temel ihtiyaçlardan vergi alınıp, bazı ihtiyaçların ise aslında ticari amaçlarla vergisi düşürülüp ahlâksız insanlar tarafından lüks ihtiyaçlarının tatmini için istismar edilmesinden ben de rahatsızım.

Ama bu toplumla ilgili bir durum, yani sokaktaki adamlarla oturup birebir konuşsan genelinin zihniyetinin ne olduğunu göreceksin. Genel olarak diyecekleri: Devletin malı deniz, yemeyen keriz!

Türkiye'de vatandaşın demokrasi kültüründen bihaber olması ve vergisinin hesabını sormamasından dolayı bu sarmal yeni bir zihniyet yerleşene kadar devam eder.

On 04.02.2019 at 10:56, Düşünen Hayvan said:

%77  vergi getirecek ülke USA dır.  Paraları offshore hesaplara kaçırsalar ne değişir ki?  Panama , uruguay , malta bankalarını ABD kontrol etmiyor mu ki ?

Haberin ABD ile ilgili olduğunu biliyorum.

Yazdığın ülkelerden bahsetmedim. ABD'nin o ülkelerdeki bankaları kontrol ettiğini düşünmüyorum.

Hatta bu düşüncenin hezeyan olduğunu düşünüyorum. Bunlar kahvehane muhabbetleri.

Ama doğru olan şu: ABD nerede olursa olsun -ki buna Almanya veya İsviçre de dahildir, Afganistan veya Pakistan da- dolar dolaşımını durdurabilir.

Kendi parası ile yapılan neredeyse tüm işlemleri durdurabilir.

On 03.02.2019 at 20:24, priest of nature said:

Kanun çıkmadan kaçırıyorlar.Çıkarsa hepten uçarlar.(marsa bile giderler):0_80cbc_37a71a73_L:

Haklısın. Yanlış yazmışım. Piyasada her zaman her şey önceden satın alınır.

Yani kesinleşmesi ile ilgili bir hava oluştuğu an rahatsızlık duyanlar olursa servetlerini aktarabilirler.

Ama bahsedilen zenginlerle ilgili gerçek bir bilgim yok. Belki de bu durum onları tersi yönde etkileyebilir. Yani bu kadar yüksek vergi vermeyi gurur kaynağı olarak kabul edebilirler.

tarihinde Khan tarafından düzenlendi
Anlatım bozukluğu
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...