Jump to content

Anjiytensin Dönüştürücü Enzim

Recommended Posts

41 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Renin Anjiyotensin Aldosteron Sistemi'nde Anjiyotensin I'i Anjiyotensin II'e çeviren enzim aktif bir enzim olmasına rağmen neden "Anjiyotenaz" denmemiştir? Birisi beni aydınlandırabilir mi?

Sanırım Anjiyotensin I'in oluşumunu klasik bir hormon sentezi olarak düşündüğümüzden dönüştüren enzime hali hazırda Anjiyonensinogen denmektedir fakat Anjiyotensin I'in Anjiyotensin II'ye dönüştürülmesinin sanırım bir sentezden çok dönüşüm olduğunu düşündüklerinden bir hormonun farklı bir hormana dönüşmesini hormonel bir sentez olarak görmediklerinden mi? Eğer Anjiyotensin I, Anjiyotensin II'ye dönüşürken yapısını sıfırdan oluşturup yeni bir sentezle dönüştürüyorsa bunlara Anjiyotensinogen I ve Anjiyotensinogen II şeklinde isimlendirselerdi okurken bu kadar zorlanmazdık.

Ne yalan söyleyeyim bunların ne oldukları konusunda hiç bir fikrim yoktu sen sorunca ben de şu makaleyi okudum ve anladığım kadarıyla bir şeyler yazdım. Çok güçlü iddialarım yok.

http://www.yenibiyoloji.com/anjiyotensin-nedir-3684/

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

Sanırım Anjiyotensin I'in oluşumunu klasik bir hormon sentezi olarak düşündüğümüzden dönüştüren enzime hali hazırda Anjiyonensinogen denmektedir fakat Anjiyotensin I'in Anjiyotensin II'ye dönüştürülmesinin sanırım bir sentezden çok dönüşüm olduğunu düşündüklerinden bir hormonun farklı bir hormana dönüşmesini hormonel bir sentez olarak görmediklerinden mi Hocam? Eğer Anjiyotensin I, Anjiyotensin II'ye dönüşürken yapısını sıfırdan oluşturup yeni bir sentezle dönüştürüyorsa bunlara Anjiyotensinogen I ve Annjiyotensinogen II şeklinde isimlendirselerdi okurken bu kadar zorlanmazdık.

Ne yalan söyleyeyim bunların ne oldukları konusunda hiç bir fikrim yoktu sen sorunca ben de şu makaleyi okudum ve anladığım kadarıyla bir şeyler yazdım. Çok güçlü iddialarım yok hocam.

Dediğiniz herhâlde doğru, sağolun. Ama "hocam" demenize gerek yok, demeseniz de sıkıntı olmaz. "Kaan" diyebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

@Natüralist Ateist Keşke hayata çok duygusal olarak bakıp, biraz daha güdülenebilsem. Sanırım bende duygu küntlüğü var. Sen sanırım tıp okumuşsun. Bunun hormonel düzeyde bir açıklaması var mı yada kolay yoldan çözümü?

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

@Natüralist Ateist Keşke hayata çok duygusal olarak bakıp, biraz daha güdülenebilsem. Sanırım bende duygu küntlüğü var. Sen sanırım tıp okumuşsun. Bunun hormonel düzeyde bir açıklaması var mı yada kolay yoldan çözümü?

Yok, tıp okumuyorum. Sadece arada sırada çeşitli bilim dalları ile ilgili araştırmalara bakmayı seviyorum. Belki Anibal gibi birisi biliyordur diye sormuştum.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Natüralist Ateist yazdı:

Renin Anjiyotensin Aldosteron Sistemi'nde Anjiyotensin I'i Anjiyotensin II'e çeviren enzim aktif bir enzim olmasına rağmen neden "Anjiyotenaz" denmemiştir? Birisi beni aydınlandırabilir mi?

3 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Sanırım Anjiyotensin I'in oluşumunu klasik bir hormon sentezi olarak düşündüğümüzden dönüştüren enzime hali hazırda Anjiyonensinogen denmektedir fakat Anjiyotensin I'in Anjiyotensin II'ye dönüştürülmesinin sanırım bir sentezden çok dönüşüm olduğunu düşündüklerinden bir hormonun farklı bir hormana dönüşmesini hormonel bir sentez olarak görmediklerinden mi? Eğer Anjiyotensin I, Anjiyotensin II'ye dönüşürken yapısını sıfırdan oluşturup yeni bir sentezle dönüştürüyorsa bunlara Anjiyotensinogen I ve Anjiyotensinogen II şeklinde isimlendirselerdi okurken bu kadar zorlanmazdık.

Ne yalan söyleyeyim bunların ne oldukları konusunda hiç bir fikrim yoktu sen sorunca ben de şu makaleyi okudum ve anladığım kadarıyla bir şeyler yazdım. Çok güçlü iddialarım yok.

Tansiyon yüksekliğinden  sorumlu enzim buymuş demek.

Başıma dert açan   bu enzimi hiç sevmedim.:)

Sitelerde Paylaş

Anjiotensin dönüştürücü enzimin (ACE)  başka bir işlevi daha olduğu için ona angiotenaz denemez. ACE aynı zamanda kinin-kallikrein sisteminin bir öğesi olup etkili bir vazodilatatör olan bradikinini ve diğer vazoaktif peptidleri parçalar (inaktive eder).

Sitelerde Paylaş
On 04.02.2019 at 22:19, haci yazdı:

Anjiotensin dönüştürücü enzimin (ACE)  başka bir işlevi daha olduğu için ona angiotenaz denemez. ACE aynı zamanda kinin-kallikrein sisteminin bir öğesi olup etkili bir vazodilatatör olan bradikinini ve diğer vazoaktif peptidleri parçalar (inaktive eder).

Sağolun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...