Jump to content

Evrenin Sonu!

Recommended Posts

10 üzeri 10 üzeri 56 yıl sonra evren tamamen yokolduktan sonra yeniden oluşacak ve 10 üzeri 10 üzeri 120 yıl sonra ise evrendeki saf enerji ve oluşabilme potansiyeli bile yok olacakmış bunlar ne kadar doğru hacı ve diğer ilgili arkadaşlar kesin gibi mi yoksa spekülasyon mu? ayrıca evren için başlangıçların sonsuzluğundan bu söylediğim anlara kadar geçen süre bir an bu da dehşet bir şey.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

6 saat önce, bilgix yazdı:

10 üzeri 10 üzeri 56 yıl sonra evren tamamen yokolduktan sonra yeniden oluşacak ve 10 üzeri 10 üzeri 120 yıl sonra ise evrendeki saf enerji ve oluşabilme potansiyeli bile yok olacakmış bunlar ne kadar doğru hacı ve diğer ilgili arkadaşlar kesin gibi mi yoksa spekülasyon mu? ayrıca evren için başlangıçların sonsuzluğundan bu söylediğim anlara kadar geçen süre bir an bu da dehşet bir şey.

Bunlar bilimsel gözlemlere dayanmayan spekülasyon.

Sitelerde Paylaş
17 hours ago, haci said:

Bunlar bilimsel gözlemlere dayanmayan spekülasyon.

hacı ama çok büyüleyici tanrıyı karıştırmadan bilimsel olarak böyle şairane oluşumları düşünmek heyecanlı , peki evrenin sonuna dair hiçbir bilimsel kanıt yok mu?

Sitelerde Paylaş

Atomaltında zaman yok... 

Beğenmeyebilirsiniz, ama son tahlilde böyle. 

O yüzden, atomaltı bir şey, aynı anda iki yerde birden olabiliyor. 

Bu bizim bildiğimiz zaman kavramının yokluğunun en bariz göstergesi. 

Velakin, bu orada zaman mütekabil olan bir şeylerin olmadığı, olmayacağı anlamına gelmiyor. Bunu bulanda, sanırım 50 yıllık nobel ödüllerini topluca alır, kuantum mekaniği ile newton mekaniğini birleştiren adam olarak kainatın sonundan sonra dahi anılmaya devam eder. 

Bu arada, atomaltı için zaman olmadığı gibi, kainat içinde bşa veya son da yok. Bu hususu anlamak lazım, "son", bizim algımıza dair bir kavram. Son diyeceğimiz an, aslında bir başlangıcın ilk anından ibarettir, hepsi o. İndirgemeciliği seviyoruz vesselam, hepsi bu yani.

Sitelerde Paylaş

ZAMANIN QUANTUM MEKANİK TANIMI….

Atomaltı evrende zaman var mıdır? Elektronların aynı anda birçok yerde bulunması ve tek elektronun iki yarıktan aynı anda geçmesi bu ortamdaki düzenin zamana bağlı olmadığının kanıtı olabilir mi?

Zamanın durumunu incelemek için kuramsal olarak atomaltı evrene girelim ve oradaki quantum mekanik süreçlerden bazılarına kısa bir göz atalım. Bu arada önce bu fizik türüne neden quantum dendiğini de hatırlayalım.

Atomaltı evrende enerji etrafa quantum (kuantum) denen ve daha küçüğü olmayan birimler, zerreler, parçacıklar (üniteler) şeklinde yayılır. Quantum’un çoğulu quanta dır.. Bu birimler farklı enerji düzeylerine sahip olabilirler ama, bunların daha küçüğü, yani küsürü olamaz.

Atom çekirdeğinin titremesi son derece güçlü gama ışınlarının oluşmasına neden olacaktır. Atom çekirdeğine en yakın elektronun bir üst yörüngeye tırmanması ve sonra eski yörüngesine geri dönmesi, X ışınlarını oluşturacaktır. Diğer elektronların yörünge değiştirmesi de mor ötesi, kızıl ötesi ve görülebilen ışınların etrafa yayılmasına neden olacaktır. Bu ışınlar etrafa foton denen quanta şeklinde yayılacaklardır.

Atom çekirdeğinde proton ve nötronları bir arada tutan “Güçlü Nükleer Kuvvet” de quanta olarak mevcuttur. Etki alanı son derece dar olup, çekirdeğin dışına yayılamaz.

Atomun düzenli bir şekilde çözünmesine yardım eden “Zayıf Nükleer Kuvvet” de görevini quanta olarak yerine getirir.

Atomüstü evrende ısı da etrafa ısı quantumları şeklinde yayılır.

Bütün bunları kendine konu edinen fizik için quantum mekaniği denir.

Atomaltı dünyada zaman akmaz. Yani orada zaman yoktur. Bir elektronun aynı anda birden fazla yerde bulunması demek, onun atomüste evrende doğasını bildiğimiz zaman kavramına uymaması demektir. Atomaltı evrende zaman olmayınca, atomüstü evrende gözlemlenen birçok garip süreçler vuku bulabilir. Zamanın ışık ve ışık hızı ile de bir ilişkisi olduğuna değinmiştik. Her ne kadar bu ilişkinin doğası açık değilse de, olmadığını iddia etmek mümkün değildir. Atomaltı evrende ışık yoktur. Bu nedenlerden orada zamanın akışı olmamalıdır diyebiliriz.. Zamandan yoksun ve karanlık bir dünyadır orası. Zaman olmadığı gibi, ne alt vardır, ne de üst. Ne sağ vardır ne de sol… Sihirli bir alemdir atomaltı dünya.

Atomüstü alemde ışık hızı referansına bakarak zamanı değerlendirebiliriz. Atomaltı evrende öyle bir referans noktası yoktur. Hareketi referans olarak almamız gerekir ama, Heisenberg’in belirsizlik ilkesi zamanı kesin olarak saptamamızı önler. Hareketin belirsizliği vardır. Hiç bir şey kesin değildir. Herşey mümkündür.
Yine de zamandan yoksun bu karmaşık fiziksel süreçlerin toplamı atomüstü aleme bir düzen şeklinde yansır. Kaosdan düzen doğar.

Işığın kaynağı olan atomlar kendi dünyalarını onunla aydınlatamazlar belki ama, bazı ilginç quantum mekanik davranışlarıyla atomüst dünyadaki her türlü düzenin ve dengenin, tek kelime ile simetrinin, tesisini sağlarlar.

Aynı şekilde zaman da, quantum aleminde olmayan ama, oradaki quantum mekanik etkinliklerden kaynak alan ışık aracılığı ile atomüstü evrene yansıyan bir değerdir.

Bu durumda zaman için, atomaltı dünyadaki quantum mekanik süreçlerden kaynak alan bir tür artekfattır, diyebiliriz..

Sitelerde Paylaş
33 minutes ago, deadanddark said:

anladigim kadariyla zamani en hassas sekilde atom saatleri ile ölcmek ve radyoaktivitede yari ömür süresi tamamen biz gözlemcilere göre gecen zaman oluyor bu durumda. (yine zaman konusu, oh my shit!)

Herkes, herşey, hatta zamanın kendi bile sadece bir gözlemci. 

Bahsettiğin şeylerden ilginç olan, yarı ömür mevzusu. Madde, hiç bir sebep olmaksızın ve görünürde rasgele şekilde, bozunuyor. Yani, tek bir atomu ele alırsan, ne zaman bozulacağını bilemiyorsun. Ama bir sürü atom birarada ise, bunların her zaman yarısı kaç vakte kadar bozulacak onu bilebiliyorsun, en azından üç aşşağı, beş yukarı. 

Hayat çok garip, vapurlar falan.. Ama doğa çok daha garip, akla ziyan olabilecek kadar.

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, anibal yazdı:

Hayat çok garip, vapurlar falan.. Ama doğa çok daha garip, akla ziyan olabilecek kadar.

Vapurlar simit bir bardak cay ve martilar, hayat cok garip ama yinede güzel. Daha güzel de olabilirdi. Euro jackpotu bekliyorum. Iste o zaman en güzelinden istifa ve 14" Teleskop.

Sitelerde Paylaş

Yellowstone ve Myanmar da paralel iki volkanik baca var. Ortalama Her 500bin yılda patlıyor. Enson patlama 550bin yıl önce olduğu tahmin ediliyor. Bu volkanik bacalarda faaliyet belirtileri giderek artıyor.

Patlarsa dünya buzul çağına tekrar girer. Birkaç bin yıl boyunca soğuk iklimden sonra haritalar değişir.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Yellowstone ve Myanmar da paralel iki volkanik baca var. Ortalama Her 500bin yılda patlıyor. Enson patlama 550bin yıl önce olduğu tahmin ediliyor. Bu volkanik bacalarda faaliyet belirtileri giderek artıyor.

Patlarsa dünya buzul çağına tekrar girer. Birkaç bin yıl boyunca soğuk iklimden sonra haritalar değişir.

Cok acil bir siginak yapmam gerekiyor bu durumda. Yillarca yetecek kadar konserve, su , batarya stoklamali.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, deadanddark yazdı:

batarya

Benim konularımı okumadığın çok belli oluyor. Enerji stoklama çok gereksizdir. Benim konularımı okursan bunu anlayacaksın ve yiyecek stoklamak yerine elde edebileceğin serbest enerjiyle yapay güneşli (aydınlatmalı) kapalı alan tarımı yaparsan daha uzun ömürlü olur. Böylece çok daha uzun süreler sığınakta yaşamak mümkün olur. Çocuklarını, torunlarını ve onlarınkileri de  düşünmen gerekir. Ben de sığınak yapmanın çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Fazladan harcayabileceği 500 bin TL ve yukarısında bütçeye sahip olanlar buna yatırım yapmalı diye düşünüyorum. Çünkü çok büyük felaketler kapıda olabilir. Tüm bunlara hazırlıklı olmak gerekir. Genellikle insanlardan uzak ve yüksek bir bölgede sığınanın olması olası bütün felaketler düşünüldüğünde en güvenli yöntem gibi görünüyor.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Benim konularımı okumadığın çok belli oluyor. Enerji stoklama çok gereksizdir. Benim konularımı okursan bunu anlayacaksın ve yiyecek stoklamak yerine elde edebileceğin serbest enerjiyle yapay güneşli (aydınlatmalı) kapalı alan tarımı yaparsan daha uzun ömürlü olur. 

Kara günler icin ișe yarayacak bir sey yapiyorsan elini cabuk tutmalisin. Yellow stone yüzünden zehir solumak ve asit yagmurlarinda yikanmak zorunda kalmamali insanlik. Gaz maskesi bulundurmali. Gerci siginak yer altinda olmasada olur. Yeterki cok iyi izole edilsin, havalandirma sistemi iyi olsun. Genis bir araziyi de ayni sekilde sera seklinde kapatip senin günes benzeri yapay aydinlatmayida saldikmi iceri bir umudumuz olur gelecek adina. Netflix IO filmide buna benzer tema isliyor. Zehirlenen atmosfer ve dunyadan kacis.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...