Jump to content

Neden buluşları olan insanlarla alay ediliyor

Recommended Posts

On 08.02.2019 at 00:58, adalet123 said:

Hocam tam olarak ne yapmam lazım ?

Benimkisi hava araçlarının motorları ile ilgili.

Şimdi bunu koruma altına alıp şirketlere satmak istiyorum.

Yaptığın şeyin işe yaraması falan gerekmiyor, patent falan için. Sadece halihazırda yapılmamış olması gerekiyor, hepsi bu.

Yaptığın şey, şirketler vs. tarafından tercih edilebilir, edilmez, kullanılır vs. bu ayrı konu. Bu noktada icadının kalitesi kadar, pazarlama falan işleri de işin içine girer. 

Konu birbirinden farklı iki ayrı mevzu. Sence harika olan bir şey, senden başkaları için kullanışsız olabilir. 

Birde, "icat çıkarma başımıza" şeklinde bir deyime sahip olan bir ülkede yaşıyorsun, sanıyorum. Milletin lafları ile vakit kaybetme, tek tavsiyem bu.

Lisanslar hakkında... Konu karmaşık bir  konu. Şunları  okumakla başla

http://opensourcetr.org/tr/blog/acik-kaynak-lisanslar-hakkinda-bilinmesi-gereken-ozet-bilgileri

https://startuphukuku.com/acik-kaynak-yazilim-lisanslar-ve-karsilastirmasi/

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

Yaptığın şeyin işe yaraması falan gerekmiyor, patent falan için. Sadece halihazırda yapılmamış olması gerekiyor, hepsi bu.

Yaptığın şey, şirketler vs. tarafından tercih edilebilir, edilmez, kullanılır vs. bu ayrı konu. Bu noktada icadının kalitesi kadar, pazarlama falan işleri de işin içine girer. 

Konu birbirinden farklı iki ayrı mevzu. Sence harika olan bir şey, senden başkaları için kullanışsız olabilir. 

Birde, "icat çıkarma başımıza" şeklinde bir deyime sahip olan bir ülkede yaşıyorsun, sanıyorum. Milletin lafları ile vakit kaybetme, tek tavsiyem bu.

Lisanslar hakkında... Konu karmaşık bir  konu. Şunları  okumakla başla

http://opensourcetr.org/tr/blog/acik-kaynak-lisanslar-hakkinda-bilinmesi-gereken-ozet-bilgileri

https://startuphukuku.com/acik-kaynak-yazilim-lisanslar-ve-karsilastirmasi/

Anibal,bunlar sadece yazılım için mi? Bir drone için kullanılabilecek fiziksel parçalar içinde geçerli mi?

Sitelerde Paylaş
Just now, adalet123 said:

Anibal,bunlar sadece yazılım için mi? Bir drone için kullanılabilecek fiziksel parçalar içinde geçerli mi?

Değil.

O mevzu "free patent" kavramına giriyor. Basitçe, patent alıyorsunuz, ama herkesin kullanabileceğine dair feragatname veriyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, anibal yazdı:

Değil.

O mevzu "free patent" kavramına giriyor. Basitçe, patent alıyorsunuz, ama herkesin kullanabileceğine dair feragatname veriyorsunuz.

Anibal,benimkisi fiziksel bir şey.Yani patent başvurusu zorunlu o zaman.Ama onun içinde en az 50 bin lira lazım.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, adalet123 said:

Anibal,benimkisi fiziksel bir şey.Yani patent başvurusu zorunlu o zaman.Ama onun içinde en az 50 bin lira lazım.

Tam olarak öyle değil.

Patent için 200 kusur lira ile başvurabilirsin. Eğer evrakları kendin hazırlayabilirsen, ki yapabilirsin, zor değil, tüm masrafında bu kadar olur. Hatta, internetten başvurusan daha ucuz oluyor diye biliyorum.

Patent ofisine bir uğra, ama "patent ofisine"; patent aracısının dükkanına değil.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Tam olarak öyle değil.

Patent için 200 kusur lira ile başvurabilirsin. Eğer evrakları kendin hazırlayabilirsen, ki yapabilirsin, zor değil, tüm masrafında bu kadar olur. Hatta, internetten başvurusan daha ucuz oluyor diye biliyorum.

Patent ofisine bir uğra, ama "patent ofisine"; patent aracısının dükkanına değil.

Anibal uluslararası başvuru lazım ve çok maliyetli.Senin dedigin sadece Türkiye de geçerli olur o da benim bir işime yaramaz ki.

Sitelerde Paylaş
21 minutes ago, adalet123 said:

Anibal uluslararası başvuru lazım ve çok maliyetli.Senin dedigin sadece Türkiye de geçerli olur o da benim bir işime yaramaz ki.

Sen git bir patent ofisine, onlarla konuş. Bu konuda, paran yoksa, çokca iş, çokca uğraş ile halledebilrsin mevzuyu. Atıyorum, KOSGEB'e yıkabilirsin mesela bu masrafı. Ama önce, herşeyden önce, o patent başvuru belgeleri, hele uluslararası olanlar, uğraşması zor şeyler, onları bir anla.

Sitelerde Paylaş

Bu İslam kültürünün bir geleneğidir.

İbni Sina muhteşem bir tip bilginiydi toplum baskısından dolayı intihar etmek zorunda kaldı

Ali kuscunun öğrencisi takiyuddin Raşid efendi mükemmel bir mekanikciydi ama padişahın rüyasını yorumlayamadigi için çalışmalarından azledilip atölyesi olan Kandilli rasathanesi topa tutulup yerle bir edildi eserleri yağmalandı.

Hazerfan Ahmet Çelebi ilk uçan kişi olarak padişahtan takdir beklerken sürgüne gönderildi.

Matbaayı getiren kisi kâfir ilan edildi için neredeyse hayatından olacaktı.

Atatürk fabrikalar kurduğu için kâfir ilan edildi. İngilizlere itaat edin diyen halifeye itaat  etmedi.

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, Düşünen Hayvan said:

Bu İslam kültürünün bir geleneğidir.

İbni Sina muhteşem bir tip bilginiydi toplum baskısından dolayı intihar etmek zorunda kaldı

Ali kuscunun öğrencisi takiyuddin Raşid efendi mükemmel bir mekanikciydi ama padişahın rüyasını yorumlayamadigi için çalışmalarından azledilip atölyesi olan Kandilli rasathanesi topa tutulup yerle bir edildi eserleri yağmalandı.

Hazerfan Ahmet Çelebi ilk uçan kişi olarak padişahtan takdir beklerken sürgüne gönderildi.

Matbaayı getiren kisi kâfir ilan edildi için neredeyse hayatından olacaktı.

Atatürk fabrikalar kurduğu için kâfir ilan edildi. İngilizlere itaat edin diyen halifeye itaat  etmedi.

İbni sina intihar etmedi.

O, apaçık şekilde bildirildiği gibi, maveraunnehir kenarında boğularak güzelce öldürüldü. Ve onun katli de devrin sultanına, allahın izniyle müjdelendi. 

Hazerfan da, aynı şekilde boğularak haliçte denize atıldı. Kendine gayet insancıl davrandılar, zira, normalde öyle yapanların derisi yüzülür, canlı iken ayağına taş bağlanıp halice öyle atılırdı. Tuzlu su ve derisiz vücut malum, pek hoş bir kombinasyon değildir. 

Yazık bu dincilere, yaptıkları mübarek katliamları bile söylemekten ar içindeler.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, anibal yazdı:

O, apaçık şekilde bildirildiği gibi, maveraunnehir kenarında boğularak güzelce öldürüldü. Ve onun katli de devrin sultanına, allahın izniyle müjdelendi. 

Hazerfan da, aynı şekilde boğularak haliçte denize atıldı. Kendine gayet insancıl davrandılar, zira, normalde öyle yapanların derisi yüzülür, canlı iken ayağına taş bağlanıp halice öyle atılırdı. Tuzlu su ve derisiz vücut malum, pek hoş bir kombinasyon değildir. 

Yazık bu dincilere, yaptıkları mübarek katliamları bile söylemekten ar içindeler.

Hazarfen gerçek miydi?

Yani kanat takıp uçtu mu?

Sitelerde Paylaş
18 hours ago, anibal said:

Agora filmini izlediğimde gerçekten çok etkilenmiştim. Dinin, insanların gelişimine nasıl sekte vurduğunu ve geri bıraktığını görmeye başlamıştım. İnsanların, dinlerinin en tepede kalabilmesi için yapmayacağı pislik, uygulamayacağı şiddet yoktur. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, anibal yazdı:

Rivayete göre öyle. 

Gerçekte, bunu gerçekten yapıp yapmadığı meçhul. Ama yaşadığı biliniyor. O tür işler yaptığı da.

http://blog.milliyet.com.tr/hezarfen-gercekten-uctu-mu-/Blog/?BlogNo=28264

Bu blogda bunun iman kuvveti olmadan imkânsız olacağı yazıyor. Dedikleri aerodinamik açısından doğru mu?

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Natüralist Ateist said:

http://blog.milliyet.com.tr/hezarfen-gercekten-uctu-mu-/Blog/?BlogNo=28264

Bu blogda bunun iman kuvveti olmadan imkânsız olacağı yazıyor. Dedikleri aerodinamik açısından doğru mu?

Genel olarak bakıldığında doğru. Fakat, hezarfenin nasıl bir tasarım kullandığına dair çok fazla veri yok. Tamam, önce bir faraziyemiz var, hezarfen ordan oraya uçtu. Eğer uçtuysa, nasıl uçtu? Evet, bu, tipik planör süzülüşü ile pek mümkün değil. Ama ya hezarfen tipik bir planör kullanmadıysa?

Şimdi şöyle bir şey var. Bunu yazan evliya çelebi, ama anlatan başkaları da olmuş. 

Onların anlatılarına bakılırsa, hezarfen olayı baya ciddi ciddi araştırmış. Çinde wan-hu'nun roketler bağlı bir sandalye ile uçup gittiğine dair bir efsane vardır. Benzer şekilde top ile atılarak uçma denemeleri de görülmüştür. Buradan, bir ihtimal, hezarfenin bir tür itici güç kullanması ihtimali göz ardı ediliyor. Eğer hezarfen, bir şekilde, basit bir roket sistemi eklediyse planörüne, o zaman o hesaplar ciddi şekilde değişecektir. Kaldı ki, dört başı mamur bir roket olmasıda gerekmez, basitçe bir tür silahın geri tepmesi yöntemi dahi iş görebilir. Havai fişeklerin ilk  kez fatihin çocuklarının sünnetinde kullanıldığını düşünürsek, bu hiçte olmayacak bir senaryo gibi görünmeyecektir.

Bu gibi ihtimalleri yok sayamayız, ama olduğuna dair kayıt yok, o yüzden bunu olmuş olarakta kabul edemeyiz. Biraz daha fazla araştırma gerekiyor, ama kimse yapmıyor. 

Velakin, benim şahsi kanaatim, olayın belki biraz farklı gerçekleştiği, atıyorum, galata kulesinden atlayıp, karaköye indiği, bunun da böyle büyütüldüğü falan. Yani evliya çelebinin hikayesi hiç makul görünmüyor gözüme.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...