Jump to content

Muhammed yaşamadıysa, hadisler nasıl var ?

Recommended Posts

Muhammed yaşamadı konusunda aklımın almadığı tek konu cilt cilt oluşturulan hadis kitapları.

Buhar-i ömrünü bu işe adamış.  Nasıl oluyor da yaşamayan birisi hakkında bu kadar kapsamlı bilgiler veriyor yüzlerce insan. 

Mesela hadis verenlerden, Muhammed'in yanındaki insanlardan dedeleri olan insanlar var. 

Eğer @haci veya başkası bu konu hakkında bana bilgi verirse, artık bende Muhammed'in yaşamadığına kesin gözüyle bakacağım.

Dediğim gibi aklıma tek takılan soru, hadisler. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Buhari hakkında derler ki atını kandıran adamdan bile hadis almamış. Hadis alacağı kişi Atına bile yalan soylemeyen çok güvenilir bir geçmişe sahip biri olmalıymiş....

Buharının hayatı..

Araplarla yapılan savaşta annesi esir alınır İslami kabul etmefigi için öldürülüyor. Babası ise müslüman olmak şartıyla affedilir. Kendisi daha bebek .. babası zorla savaşa götürülür ve çocuğa ise müslüman olmayan yada zorla müslüman yapılan dedesi bakar..

İşte en güvenilir hadisleri size bu adam söyledi.. diğer hadis sallayanlari siz düşünün işte..

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Düşünen Hayvan said:

Buhari hakkında derler ki atını kandıran adamdan bile hadis almamış. Hadis alacağı kişi Atına bile yalan soylemeyen çok güvenilir bir geçmişe sahip biri olmalıymiş....

Buharının hayatı..

Araplarla yapılan savaşta annesi esir alınır İslami kabul etmefigi için öldürülüyor. Babası ise müslüman olmak şartıyla affedilir. Kendisi daha bebek .. babası zorla savaşa götürülür ve çocuğa ise müslüman olmayan yada zorla müslüman yapılan dedesi bakar..

İşte en güvenilir hadisleri size bu adam söyledi.. diğer hadis sallayanlari siz düşünün işte..

21 Temmuz 810 yılında günümüzde Özbekistan'da bulunan Buhara şehrinde doğmuş, 869 yılında ölmüştür. Genç yaşta annesinin terbiyesi altında Arapçayı ve Kur'an'ı öğrenmiştir. Mekke'ye ilk gidişi hac amacıyla 16 yaşında annesi ve kardeşi ile birlikte olmuş, annesi ve kardeşi Buhara'ya dönerken kendisi ilim öğrenme isteğiyle Mekke'de kalmıştır. Babasından kalan servet, onun hiç kimseye muhtaç kalmadan ilim öğrenmesine vesile olmuştur.

Wikipedia'da böyle bir kaynak gördüğüm için, sizin dediğiniz hiç aklıma gelmemişti. Dediğiniz gibi geçmişi olduysa ailesi ismini Muhammed koyarlar mıydı ? Ve onca şeye rağmen ömrünü bu dine adayıp, bilgi toplar mıydı ? 

@haci onca üretilen hadis, onlarca, yüzlerce insanların rivayetleri, bunların hepsi eğer uydurmaysa hadis olayı planlı yapılmış bir şey ve Buhari'de bu planın bir maşası olabilir mi ?

ayrıca @haci benim dinden çıkmamda en büyük yardımcıdır, ilk ateist forumla tanıştığımda 2004-5 senelerinde dikkatimi çeken ve konularda onun yorumunu görünce, onun dediğine inandığım bir insandı. 12-13 yaşlarımda haci'nin mesajlarını takip ettiğimi hala hatırlarım. 

Sitelerde Paylaş

Len 300 sene önce yaşamış bir insanın yediği, içtiği, sıçtığına, söylediği cümlelere  kadar, ayrıntılı, ansiklopedi ötesi bilgi nasıl verilebilir? Hele kuş uçmaz, kervan geçmez, mağara oyuklarında yaşayan, can derdine düşmüş, okuma yazma bilmeyen ortaçağ insanları tarafından bu başarılacak!

Yalan olduğu o kadar net ki.

Sitelerde Paylaş

Hint, Roma ve Yunan mitolojilerini inceleyin. Arap mitolojisine fark atacak ayrıntıda hayat öykülerine, entrika, aşk, ihanet hikayelerine rastlayacaksınız

velhasıl kelam, muhammet hakkında ayrıntılı hadisler olması muhammet'in yaşadığına delil olmaz, olsa olsa arapların iyi birer palavracı olduğuna kanıt olabilir.

Sitelerde Paylaş

Muhammed'in yaşamadığı iddiası bugün ortaya atan Cook ve Crone tarafından bile savunulmayan "revizyonist" bir tarih "tez"inden ibarettir Aslında safsatadan başka bir şey değildir. Bakın 1991'de zaten  bunu Crone ve Cook'un kedisi söylüyor, o zamanlar geçtik, hiç bit şey bilmiyorduk diyorlar. Yaptığım alıntı İslam bilim tarihi, astronomi vs konularında duayen olan biri David A. King. Ayrıca Gibson "gerçek Kabe Petra" saçmalığına da gerekli cevapları verdi. Academia.edu'daki sayfasından inceleyebilirsiniz. Adamın islamı savunayım eleştireyim derdi yok, meslek icabı bilimsel yaklaşıyor. Ateistleri bilimsel insanlardır. Sırf hoşlarına gittiği için bu tür iddiaları Gig Tv'nin yaptığı gibi mal bulmuş mağribi gibi atlamasınlar. Ellerinde kalabilir.
From Petra back to Mecca –From “Pibla’’ back to Qibla

cook.png

Sitelerde Paylaş

https://www.mumsema.org/diger-islam-alimleri/157127-imam-buharinin-hayati-ve-eserleri.html

Buharının hayatı hakkında kesin bir kaynak yok. @tunahan94

Ailesi hakkında bile bilgi yok. Nasıl oluyor da kendisinden 200 yıl önce yaşamış biri hakkında bu kadar kesin bilgiler oluyor.

Sitelerde Paylaş

İslam tarihinin ilk 100-200 senesi zifiri karanlıktır.

Hele ki Muhammed hakkında bilinenlerin ezici çoğunluğu sadece İslam kaynaklıdır ve onlarca seneler sonra kaleme alınmışlardır.

Mesela Muhammedin biyografisi var...tam bir komedi.

Artı hani hep iddia ederler, mălum kitap 23 senede tamamlandı diye...

Bence yazarken sondan bir sıfırı unutmuşlar.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, tunahan94 yazdı:

Muhammed yaşamadı konusunda aklımın almadığı tek konu cilt cilt oluşturulan hadis kitapları.

Buhar-i ömrünü bu işe adamış.  Nasıl oluyor da yaşamayan birisi hakkında bu kadar kapsamlı bilgiler veriyor yüzlerce insan. 

Mesela hadis verenlerden, Muhammed'in yanındaki insanlardan dedeleri olan insanlar var. 

Eğer @haci veya başkası bu konu hakkında bana bilgi verirse, artık bende Muhammed'in yaşamadığına kesin gözüyle bakacağım.

Dediğim gibi aklıma tek takılan soru, hadisler. 

https://www.theoi.com/Tree.html

yüzlerce yunan tanrısının soy ağacı ve aralarında geçen olayları bu siteden okuyabilirsiniz. demek ki yunan tanrıları da gerçektir, gerçek olmasalar kim bunları neden uydursun, değil mi? 

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

homo erectusa ve homo sapiens sapiense inanırlar, 1500 yıl önce yaşayan muhammede inanmazlar. 

Senin bu Muhammedinin yaşadığına dair bir tane kanıt var mı? Senin bu Muhammedin'in insanlara ne yararı olmuş? Bir tane dikili taşı var mı Muhammedinin ? Geçin bu boş işleri. Evrim ile Muhammed denen yaşadığı belirsiz bir bedeviyi karşılaştırıyorsun ya sana diyecek birşey bulamıyorum.

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

homo erectusa ve homo sapiens sapiense inanırlar, 1500 yıl önce yaşayan muhammede inanmazlar. 

Homo sapiens sapiens ve homo erectusun fosilleri var 

Muhammed’in Allah’ının hiç bir şeyi yok

Foruma hoş geldiniz

Umarım kalıcı olursunuz

3 - 5 mesaj sonra “Ay burası bana göre değil” diyerek eteklerinizi toplayıp kaçmazsınız umarım

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Faşo yazdı:

Senin bu Muhammedinin yaşadığına dair bir tane kanıt var mı? Senin bu Muhammedin'in insanlara ne yararı olmuş? Bir tane dikili taşı var mı Muhammedinin ? Geçin bu boş işleri. Evrim ile Muhammed denen yaşadığı belirsiz bir bedeviyi karşılaştırıyorsun ya sana diyecek birşey bulamıyorum.

Sizin yaşadığınaza dair bir kanıt var mı ? Zaman teknoloji çağı belki sen bir botsun, senin insan olduğunu nereden bileyim ?

Neyse, sormuş olduğunuz soruya gelince bunun bir çok kanıtı var.

Lakin burada kanıt olarak neyi ele aldığımız önemli, eğer sizin için kanıt elle tutulabilir gözle görülebilir birşeyse İngiltere'de bulunan Birmingham Üniversitesine gidip Hz. Muhammedin ölümünden 20 yıl önce yazılmış yazmanın buluntusuna bakabilirsiniz. Bu yazmanın içerisinde Kuran-ı Kerimden ayetlerde yer alıyor. 

Sizin kanıt olarak anlıyacağınız şekilde yazmaya çalıştım sizin yönteminiz dışında da buna bir çok kanıt gösterilebilir.

Kabe'de hacerül esved taşı var kabul edersen, zira onu da inkar edebilirsin. Sizin sormuş olduğunuz soru aslında maddi anlamda değil de mecazi anlamda geldi bana, Kuran-ı Kerim ve güzel ahlak Hz. Muhammed'in en büyük dikili taşlarındandır. 

Orada yapmış olduğum kıyas evrim teorisi ile Hz. Muhammedi kıyaslamak değil.

Evren'in yaşı ve big bangin günümüze dek geçen zamandır. Evren'in yaşının 13,8 ile 14 milyar arası olduğunu öngörürsek(by the way(bu arada) bu da kanıt değildir.) Hz. Muhammetten günümüze yaklaşık 1500 yıl geçmesine rağmen, 14 milyar yıl önce ki olaya inanabiliyor olmamız ve 1500 yıl öncesinde yaşayan bir insanın yaşadığına inanmıyor oluşumuzdur.

Bana diyecek birşey bulamıyorsan muhattap almaya bilirsin.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, Sundance yazdı:

Homo sapiens sapiens ve homo erectusun fosilleri var 

Muhammed’in Allah’ının hiç bir şeyi yok

Foruma hoş geldiniz

Umarım kalıcı olursunuz

3 - 5 mesaj sonra “Ay burası bana göre değil” diyerek eteklerinizi toplayıp kaçmazsınız umarım

Merhabalar, hoş gördüm.

Bi aksilik olmadığı sürece burada bulunucağımı düşünüyorum. 

Kendimi tanıtmak için bir başlık açmak isterdim ama alt konu başlığı göremedim maalesef.

Öne çıkan tartışmaların ve fikirlerin özgürlük alanımıza müdahele etmeyip forum kurallarına uyduktan sonra bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum.

Tabi, forum ateist forum olduğu için burada azınlıkta olan kesim müslümanlar olduğunu düşünüyorum, forum sahibinin buna tahammülü varsa ne güzel.

Saygılar.

tarihinde MaitreyaXayah tarafından düzenlendi
İmla hatası.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...