Jump to content

Muhammed yaşamadıysa, hadisler nasıl var ?

Recommended Posts

1 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

Sizin yaşadığınaza dair bir kanıt var mı ? Zaman teknoloji çağı belki sen bir botsun, senin insan olduğunu nereden bileyim ?

Neyse, sormuş olduğunuz soruya gelince bunun bir çok kanıtı var.

Lakin burada kanıt olarak neyi ele aldığımız önemli, eğer sizin için kanıt elle tutulabilir gözle görülebilir birşeyse İngiltere'de bulunan Birmingham Üniversitesine gidip Hz. Muhammedin ölümünden 20 yıl önce yazılmış yazmanın buluntusuna bakabilirsiniz. Bu yazmanın içerisinde Kuran-ı Kerimden ayetlerde yer alıyor. 

Sizin kanıt olarak anlıyacağınız şekilde yazmaya çalıştım sizin yönteminiz dışında da buna bir çok kanıt gösterilebilir.

Kabe'de hacerül esved taşı var kabul edersen, zira onu da inkar edebilirsin. Sizin sormuş olduğunuz soru aslında maddi anlamda değil de mecazi anlamda geldi bana, Kuran-ı Kerim ve güzel ahlak Hz. Muhammed'in en büyük dikili taşlarındandır. 

Orada yapmış olduğum kıyas evrim teorisi ile Hz. Muhammedi kıyaslamak değil.

Evren'in yaşı ve big bangin günümüze dek geçen zamandır. Evren'in yaşının 13,8 ile 14 milyar arası olduğunu öngörürsek(by the way(bu arada) bu da kanıt değildir.) Hz. Muhammetten günümüze yaklaşık 1500 yıl geçmesine rağmen, 14 milyar yıl önce ki olaya inanabiliyor olmamız ve 1500 yıl öncesinde yaşayan bir insanın yaşadığına inanmıyor oluşumuzdur.

Bana diyecek birşey bulamıyorsan muhattap almaya bilirsin.

Saygılar.

İster 14 milyar yıl olsun, ister 500 milyon yıl olsun doğanın geçmişini gözlemleyebiliyoruz.

Allah ile ilgili mecazi olmayan bir gözlem gösterin lütfen.

We can observe, analyze and experiment nature. 

We can understand it's ways.

We can use this knowledge to create knowledge.

So tell me if you can create any knowledge from your unobservable god?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi, MaitreyaXayah yazdı:

Merhabalar, hoş gördüm.

Bi aksilik olmadığı sürece burada bulunucağımı düşünüyorum. 

Kendimi tanımak için bir başlık açmak isterdim ama alt konu başlığı göremedim maalesef.

Öne çıkan tartışmaların ve fikirlerin özgürlük alanımıza müdahele etmeyip forum kurallarına uyduktan sonra bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum.

Tabi, forum ateist forum olduğu için burada azınlıkta olan kesim müslümanlar olduğunu düşünüyorum, forum sahibinin buna tahammülü varsa ne güzel.

Saygılar.

Son zamanlarda müslümanlar çoğunlukta. ?

Burası özgür bir platform.

Kurallara uyduktan sonra problem yaşamazsınız.

Ancak üslup biraz sert gelebilir.

Tekrar hoş geldiniz.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Sundance yazdı:

İster 14 milyar yıl olsun, ister 500 milyon yıl olsun doğanın geçmişini gözlemleyebiliyoruz.

Neitherless to mention "it works b...."

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, Sundance yazdı:

nQNGWR.jpg

Burada sormuş olduğunuz sorudaki gözlem hangi gözlem ? Ben anladığım kadarıyla cevap vermek isterim.

Allah ile ilgili mecazi olmayan gözlem Kuran-ı Kerimdir. İster direkt gözlem olarak alırsınız, ister dolaylı gözlem olarak alırsınız.

Peygamber efendimiz zamanındaki insanların güneş sistemi inançlarına baktığımız zaman dünyanın ortada durduğu güneşin onun etrafında döndüğüne inanırlardı.

Oysa Kuran-ı Kerime baktığımız zaman yâsin 38. ayette bunu çok güzel açıklıyor. " Güneş, kendisi için karar kılınan yörüngesinde akar gider. " 

Bilimsel olarak baktığımız zaman giden bir güneşin etrafında döndüğünü görüyoruz.

tarihinde MaitreyaXayah tarafından düzenlendi
eksik sözcük giriminden dolayı
Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

Kabe'de hacerül esved taşı var kabul edersen, zira onu da inkar edebilirsin. Sizin sormuş olduğunuz soru aslında maddi anlamda değil de mecazi anlamda geldi bana, Kuran-ı Kerim ve güzel ahlak Hz. Muhammed'in en büyük dikili taşlarındandır. 

Hacerül esved putu diyelim biz ona. Bu put neden Muhammedin yaşadığına delil olsun ? O zaman Muhammed de bir put olmuş olmaz mı ?

Kuran dediğin kitap içi vahşet ve rezillikler ile dolu bir kitap. Bunun neresinde güzel ahlak var ? Sizin kitabınız tüm insanlara gönderilseydi,yeterli olmuş olur ve ayriyetten insan hakları bildirgesine gerek kalmamış olmaz mıydı ? Daha köleliği bile yasaklayamayan ilkel bir kitabı güzel ahlak diye yutturmaya çalışıyorsunuz ya... Kitabını açıp Türkçesini okuduğundan bile şüpheliyim.

Sitelerde Paylaş

Ölçüm yapabileceğimiz, varlığını gerek duyularımızla gerekse alet edevatımızla gözlemleyebileceğimiz bir gözlem.

Güneşi gözümüzle görmemiz, hücreleri mikroskopla görmemiz, gezegenin hareketinden ne tür çekim kuvvetlerine uğradığını gözlemleyebildiğimiz gibi, yıldızların ışığından içlerinde ne tür materyal olduğunu anlayabildiğimiz gibi.

Buyrun gösterin Allah'ı.

Kuran'ı kerim laftan ibaret bir kitap.

İnsanlar hayal kurar, kitap yazar, yalan söyler.

Bu yüzden laf hiç bir kanıt olamaz.

Kuran'dan nasıl mucize çıkarıyorsanız insan eğip bükmeye niyetlenirse Cin Ali kitabından bile mucize çıkarmaya muktedir olur.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Sundance yazdı:

Ölçüm yapabileceğimiz, varlığını gerek duyularımızla gerekse alet edevatımızla gözlemleyebileceğimiz bir gözlem.

Güneşi gözümüzle görmemiz, hücreleri mikroskopla görmemiz, gezegenin hareketinden ne tür çekim kuvvetlerine uğradığını gözlemleyebildiğimiz gibi, yıldızların ışığından içlerinde ne tür materyal olduğunu anlayabildiğimiz gibi.

Buyrun gösterin Allah'ı.

Kuran'ı kerim laftan ibaret bir kitap.

İnsanlar hayal kurar, kitap yazar, yalan söyler.

Bu yüzden laf hiç bir kanıt olamaz.

Kuran'dan nasıl mucize çıkarıyorsanız insan eğip bükmeye niyetlenirse Cin Ali kitabından bile mucize çıkarmaya muktedir olur.

Söylüyorum, Kuran-ı Kerim hiç derin bir şekilde düşündün mü ? ne demek isteyip ne dememek istediğini ? Burada yüzeysel bir düşünmeden bahsetmiyorum tabi ki.

Senin amacın eğer Allah'ı maddesel bir fona oturtup aynı evrimdeki gibi onu incelemek ise eğer bu hiç mantıklı değil, çünkü Allah'ın sıfatlarına baktığımız zaman " Muhalefetün lil havadis(Allah'u teâlanın gelmiş geçmiş hiç kimseye benzememesi) " geçer.

Bu da senin direkt olarak Allah'ı görüp inceleyemeyeceğinin göstergesidir.

Direkt olarak Allah'ı görüp incelemeyi geçtim hiç bir şekilde aklında onu maddesel bir fona bile oturtamazsın.

Bu bile aslında kuran-ı kerimde geçen kelamın doğru olduğunun göstergesi.

Çünkü, biz insanoğlu olarak görmediğimiz bilmediğimiz hiç birşeyi hayal olarak bir tasarıma oturtamayız. Yapabildiğimiz tek şey onu birşeye benzetmek olur ve Kuran-ı Kerimde de yaratanın hiç birşeyi benzemediği açıkca geçer.

Ölçüm yapmak için sadece göze ihtiyacımız yok bunu öncelikle kafamızda oturtalım. Bizi diğer varlıklardan en önemli özelliğimizden bir tanesi düşünebilir bir varlık olduğumuzdur.

Allah'ı göster demişsin ben sana Kuran-ı Kerim gösteriyorum.

Sen direkt olarak Allah'ı görmek istiyorsan böyle birşeyle hiç bir zaman karşılaşamıcaksın dünya hayatında çünkü Allah'ın bir madde olmadığı açıkca geçiyor kuran-ı kerimde.

Laftan ibaret dediğin kitabın 1500 yıl öncesindeki insanların bilimsel olarak inandığı dünyanın durduğu güneşin ise etrafında hareket olduğunun yanlış olduğu günümüzde açıkca gözüküyor bilimsel olarak.

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, Faşo yazdı:

Hacerül esved putu diyelim biz ona. Bu put neden Muhammedin yaşadığına delil olsun ? O zaman Muhammed de bir put olmuş olmaz mı ?

Kuran dediğin kitap içi vahşet ve rezillikler ile dolu bir kitap. Bunun neresinde güzel ahlak var ? Sizin kitabınız tüm insanlara gönderilseydi,yeterli olmuş olur ve ayriyetten insan hakları bildirgesine gerek kalmamış olmaz mıydı ? Daha köleliği bile yasaklayamayan ilkel bir kitabı güzel ahlak diye yutturmaya çalışıyorsunuz ya... Kitabını açıp Türkçesini okuduğundan bile şüpheliyim.

Bana soru sordun, cevapladım.

Net bir kanıt istedin, sana delili getirdim.

Taş dedin gösterdim, Yaşıyor mu dedin ? İngiltere'de bilimsel olarak kanıtlandı dedim.

Yaşamadığına inandığın bir insanın yaşadığına dair bir delil ortaya konulduğu zaman, inanma biçiminin akıl ve materyalist düşünce olmasına rağmen neden hala daha buna inanmıyorum diyebiliyorsun ?

Demek ki söylediklerinde samimi  değilsin. 

Sitelerde Paylaş

Sikistikca hadis uydurmuşlar. Hadis uyfuranlar gerçek ama hadisler uyduruk.

Bir kere kurandaki altibin kusur ayetin hangi yılda ve hangi nedenle indiği bile bilinmiyor. Bilindiği iddia edilenyuz tane ya var ya yok. Geri kalanlar sallaması. Herkesin kafadan farklı birşey çıkmış.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

Söylüyorum, Kuran-ı Kerim hiç derin bir şekilde düşündün mü ? ne demek isteyip ne dememek istediğini ? Burada yüzeysel bir düşünmeden bahsetmiyorum tabi ki.

Senin amacın eğer Allah'ı maddesel bir fona oturtup aynı evrimdeki gibi onu incelemek ise eğer bu hiç mantıklı değil, çünkü Allah'ın sıfatlarına baktığımız zaman " Muhalefetün lil havadis(Allah'u teâlanın gelmiş geçmiş hiç kimseye benzememesi) " geçer.

Bu da senin direkt olarak Allah'ı görüp inceleyemeyeceğinin göstergesidir.

Direkt olarak Allah'ı görüp incelemeyi geçtim hiç bir şekilde aklında onu maddesel bir fona bile oturtamazsın.

Bu bile aslında kuran-ı kerimde geçen kelamın doğru olduğunun göstergesi.

Çünkü, biz insanoğlu olarak görmediğimiz bilmediğimiz hiç birşeyi hayal olarak bir tasarıma oturtamayız. Yapabildiğimiz tek şey onu birşeye benzetmek olur ve Kuran-ı Kerimde de yaratanın hiç birşeyi benzemediği açıkca geçer.

Ölçüm yapmak için sadece göze ihtiyacımız yok bunu öncelikle kafamızda oturtalım. Bizi diğer varlıklardan en önemli özelliğimizden bir tanesi düşünebilir bir varlık olduğumuzdur.

Allah'ı göster demişsin ben sana Kuran-ı Kerim gösteriyorum.

Sen direkt olarak Allah'ı görmek istiyorsan böyle birşeyle hiç bir zaman karşılaşamıcaksın dünya hayatında çünkü Allah'ın bir madde olmadığı açıkca geçiyor kuran-ı kerimde.

Laftan ibaret dediğin kitabın 1500 yıl öncesindeki insanların bilimsel olarak inandığı dünyanın durduğu güneşin ise etrafında hareket olduğunun yanlış olduğu günümüzde açıkca gözüküyor bilimsel olarak.

Kitabın hiç bir bilimsel mucize gösterdiği yok.

Onu siz uyduruyorsunuz.

Tam tersine kitabınız bilimsel olarak saçmalıkla dolu.

Güneşin battığı yer gibi.

Doğu ile batı arasındaki her yer gibi.

Uzun lafın kısası Allah yok, sana Kuran versem olmaz mı diyorsun. ?

Tamam efendim gösteremediğinizi kabullendiğiniz için sizi tebrik ediyorum.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Sundance yazdı:

Kitabın hiç bir bilimsel mucize gösterdiği yok.

Onu siz uyduruyorsunuz.

Tam tersine kitabınız bilimsel olarak saçmalıkla dolu.

Güneşin battığı yer gibi.

Doğu ile batı arasındaki her yer gibi.

Uzun lafın kısası Allah yok, sana Kuran versem olmaz mı diyorsun. ?

Tamam efendim gösteremediğinizi kabullendiğiniz için sizi tebrik ediyorum.

Amaç üzüm yemek mi ? yoksa bağcıyı dövmek mi ?

Gördüğüm kadarıyla yazmış olduğun yanıtlarda bağcıyı dövmek istiyorsun ama beceremiyorsun.

Çünkü sana üzüm yemeyi gösteriyorum.

Kuran-ı Kerim mucizeler kitabı değildir zaten Kuran-ı Kerim inanç kitabıdır.

Ortaya atmış olduğum tezlere anti-tez üretemeyip bol keseden sallıyorsunuz.

Oysa ben iddialarımı bir temele dayandırıyorum.

Yapmış olduğunuz tek şey Allah yok, kuran-ı kerim yalan, peygamber yaşamamış.  ?

Madem Allah yok, yok olduğunu göster?

Kuran-ı Kerim yalan, yalan söylediğini göster?

Peygamber yaşamıyor, yaşamadığına dair delil sun?

Konu içerisinde peygamberin yaşantısına dair yazmaların bulunduğu üniversitenin adını  ve ülkesini net şekilde yazdım.

Bilimsel olarak ispatlandığınıda gösterdim.

Göz var görmek ister, göz var sövmek ister.

Görüyorum ki temeliniz aslında bilim değil, inkâr.

Yaptığınız tek şey yanlış sorular sorarak doğru cevaplar aramaya benziyor.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

Amaç üzüm yemek mi ? yoksa bağcıyı dövmek mi ?

Gördüğüm kadarıyla yazmış olduğun yanıtlarda bağcıyı dövmek istiyorsun ama beceremiyorsun.

Çünkü sana üzüm yemeyi gösteriyorum.

Kuran-ı Kerim mucizeler kitabı değildir zaten Kuran-ı Kerim inanç kitabıdır.

Ortaya atmış olduğum tezlere anti-tez üretemeyip bol keseden sallıyorsunuz.

Oysa ben iddialarımı bir temele dayandırıyorum.

Yapmış olduğunuz tek şey Allah yok, kuran-ı kerim yalan, peygamber yaşamamış.  ?

Madem Allah yok, yok olduğunu göster?

Kuran-ı Kerim yalan, yalan söylediğini göster?

Peygamber yaşamıyor, yaşamadığına dair delil sun?

Konu içerisinde peygamberin yaşantısına dair yazmaların bulunduğu üniversitenin adını  ve ülkesini net şekilde yazdım.

Bilimsel olarak ispatlandığınıda gösterdim.

Göz var görmek ister, göz var sövmek ister.

Görüyorum ki temeliniz aslında bilim değil, inkâr.

Yaptığınız tek şey yanlış sorular sorarak doğru cevaplar aramaya benziyor.

Yokluğun ispatı olmaz.

Eğer iddianız varsa ispat edecek olan sizsiniz.

Benim Muhammed'in yaşadığına dair itiraz ettiğim bölümü konu içinde gösterir misiniz?

Allah yok dedim, buyrun gösterin dedim, gösteremem dediniz.

Benim için yeterli.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Sundance yazdı:

Yokluğun ispatı olmaz.

Eğer iddianız varsa ispat edecek olan sizsiniz.

Benim Muhammed'in yaşadığına dair itiraz ettiğim bölümü konu içinde gösterir misiniz?

Allah yok dedim, buyrun gösterin dedim, gösteremem dediniz.

Benim için yeterli.

Yokluğun ispatı olmaz ise ispatın yokluğuda yoktur.

Aslı, kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı değildir.

Siz evrende kara delik olduğunu biliyorsunuz öyle değil mi ?

Siz bana kara deliği gösterir misiniz? 

Gösteremezsiniz.

Bunu gösteremeyişiniz bunun olmadığının kanıtı mıdır ? Değildir.

Söylediğim şeylerin hiç birinde çelişki bulamamış olmalısınız ki vermiş olduğunuz cevaplar hep kaçar yönde oysa almak istiyene çok güzel cevaplar mevcut konu içerisinde.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

Yokluğun ispatı olmaz ise ispatın yokluğuda yoktur.

Aslı, kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı değildir.

Siz evrende kara delik olduğunu biliyorsunuz öyle değil mi ?

Siz bana kara deliği gösterir misiniz? 

Gösteremezsiniz.

Bunu gösteremeyişiniz bunun olmadığının kanıtı mıdır ? Değildir.

Söylediğim şeylerin hiç birinde çelişki bulamamış olmalısınız ki vermiş olduğunuz cevaplar hep kaçar yönde oysa almak istiyene çok güzel cevaplar mevcut konu içerisinde.

Saygılar.

Kanıtın yokluğu, varlığın kanıtı da değildir.

Kanıt yoksa yoktur.

Var demeniz için sebep?

Kara deliği gayet güzel gösteriyorum. 

Galaksimizin merkezinde bir kara delik olduğunu biliyoruz.

Uyguladığı çekim kuvvetinin diğer gezegenler üzerindeki etkisini ölçebiliyoruz.

Ne kadarlık bir kütle olduğunu da biliyoruz.

Şimdi siz Allah'ın gösterdiği herhangi bir gözlem örneği verin.

Kaçmak gibi bir niyetim yok, buradayım.

Siz öncelikle gerçeği kaldırabilecek misiniz bunu bir tartın.

Size yıllarca söylenen yalanların öfkesiyle başedebilecek misiniz?

Zira öfkenizin muhattabı ben değilim.

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

Biz görmedigimiz bilmedigimiz bir seyi tasarlayamiyoruz(!) ama kuran tasarlamis. Tanriyi bir kürsüye oturtmus.Dünyanin yedi harikasindan biri olan zeus heykeli gibi olmus>>

Bakara 255: Allah ki, O’ndan başka ilâh yoktur (Sadece O vardır). Hayy’dır Kayyum’dur. O’nu ne bir uyuklama ve ne de bir uyku hali tutmaz. Göklerde ve yerde olan herşey O’nundur. O'nun izni olmadan, O’nun katında kim şefaat etme yetkisine sahiptir? Onların önlerinde ve arkalarında olanları (geçmiş ve geleceklerini) bilir. Ve O’nun lminden, O’nun dilediğinden başka bir şey ihata edemezler (kavrayamazlar). O’nun kürsüsü gökleri ve yeri kaplamıştır. Ve o ikisini muhafaza etmek (yerlerin ve göklerin dengesini korumak, gözetmek), Kendisine zor gelmez ve O Alâ’dır (çok yücedir), Azîm’dir (çok büyüktür).

max-1.jpg

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, Sundance yazdı:

Kanıtın yokluğu, varlığın kanıtı da değildir.

Kanıt yoksa yoktur.

Var demeniz için sebep?

Kara deliği gayet güzel gösteriyorum. 

Galaksimizin merkezinde bir kara delik olduğunu biliyoruz.

Uyguladığı çekim kuvvetinin diğer gezegenler üzerindeki etkisini ölçebiliyoruz.

Ne kadarlık bir kütle olduğunu da biliyoruz.

Şimdi siz Allah'ın gösterdiği herhangi bir gözlem örneği verin.

Kaçmak gibi bir niyetim yok, buradayım.

Siz öncelikle gerçeği kaldırabilecek misiniz bunu bir tartın.

Size yıllarca söylenen yalanların öfkesiyle başedebilecek misiniz?

Zira öfkenizin muhattabı ben değilim.

"Kanıt yoksa yoktur."  doğru bir önerme değildir. Söylemiş olduğum şey çok basit aslında birşeyin "yokluğundan" bahsediyorsanız eğer "var olmadığınıda" ispatlamış olmuyorsunuz demektir. Eğer anlamazsanız, daha detaya inip anlatabilirim, dilerseniz. 

Tıpkı siz kara deliği nasıl göremiyorsanız, Allah'ıda göremiyorsunuz. 

Eğer kara deliği siz uyguladığı yer çekim kuvvetiyle gösterip buna inanıyorsanız, Allah'ın varlığınıda Kuran-ı Kerimin hiç bir çelişiğinin bulunmamasıyla görebiliyor olmalısınız.

Bunu yapamıyorsanız eğer ya bir yerde eksiğiniz vardır,  ya da doğru şekilde incelemiyorsunuz demektir.

Ne kadarlık bir kütle olduğunu bilmiyoruz, sadece teori olarak ortaya sunabiliyoruz. İkisi tamamiyle farklı bir anlam.

Tartışmalarda olayı kişiselliştirmek konudan sapmaya neden olur. Öfkeli olduğumu nereden çıkardınız bilmiyorum ama olayı kişiselleştirmeye lüzum görmüyorum.

Yanlış bir kelime söylediğimide düşünmüyorum aslında ama eğer kırdıysam kusura kalmayın.

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

Bu kısmı kaçırmışım.

Devler, cüceler, ejderhaler, süperman, noel baba, Zeus, Thor, gülyabani vs vs liste uzar gider

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, deadanddark yazdı:

Biz görmedigimiz bilmedigimiz bir seyi tasarlayamiyoruz(!) ama kuran tasarlamis. Tanriyi bir kürsüye oturtmus.Dünyanin yedi harikasindan biri olan zeus heykeli gibi olmus>>

Bakara 255: Allah ki, O’ndan başka ilâh yoktur (Sadece O vardır). Hayy’dır Kayyum’dur. O’nu ne bir uyuklama ve ne de bir uyku hali tutmaz. Göklerde ve yerde olan herşey O’nundur. O'nun izni olmadan, O’nun katında kim şefaat etme yetkisine sahiptir? Onların önlerinde ve arkalarında olanları (geçmiş ve geleceklerini) bilir. Ve O’nun lminden, O’nun dilediğinden başka bir şey ihata edemezler (kavrayamazlar). O’nun kürsüsü gökleri ve yeri kaplamıştır. Ve o ikisini muhafaza etmek (yerlerin ve göklerin dengesini korumak, gözetmek), Kendisine zor gelmez ve O Alâ’dır (çok yücedir), Azîm’dir (çok büyüktür).

max-1.jpg

Merhabalar,

Bunu ilkokuldaki bir çocuğa gösterseniz, ileti olarak göndermiş olduğunuz fotoğraftaki zeus heykeli ile ayetteki geçen " O'nun kürsüsü gökleri ve yeri kaplamıştır " ifadesiyle aynı kefeye koyar. Çünkü, ilkokul çocuğunun daha soyut işler mekanizması çalışmadığı dolayısıyla somut işlemler mekanizması ile düşündüğü için böyle bir sonuca varır. Bu göstermiş olduğunuz heykel bir tanrıya değil, insana benziyor. Ayette geçen o tümce de mecaz anlamda anlamamız gerekir. Lütfen, daha gerçekçi şeylerle yazında onları tartışalım. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, MaitreyaXayah yazdı:

"Kanıt yoksa yoktur."  doğru bir önerme değildir. Söylemiş olduğum şey çok basit aslında birşeyin "yokluğundan" bahsediyorsanız eğer "var olmadığınıda" ispatlamış olmuyorsunuz demektir. Eğer anlamazsanız, daha detaya inip anlatabilirim, dilerseniz. 

Tıpkı siz kara deliği nasıl göremiyorsanız, Allah'ıda göremiyorsunuz. 

Eğer kara deliği siz uyguladığı yer çekim kuvvetiyle gösterip buna inanıyorsanız, Allah'ın varlığınıda Kuran-ı Kerimin hiç bir çelişiğinin bulunmamasıyla görebiliyor olmalısınız.

Bunu yapamıyorsanız eğer ya bir yerde eksiğiniz vardır,  ya da doğru şekilde incelemiyorsunuz demektir.

Ne kadarlık bir kütle olduğunu bilmiyoruz, sadece teori olarak ortaya sunabiliyoruz. İkisi tamamiyle farklı bir anlam.

Tartışmalarda olayı kişiselliştirmek konudan sapmaya neden olur. Öfkeli olduğumu nereden çıkardınız bilmiyorum ama olayı kişiselleştirmeye lüzum görmüyorum.

Yanlış bir kelime söylediğimide düşünmüyorum aslında ama eğer kırdıysam kusura kalmayın.

Anlatamadım

Kanıtın yokluğu durumunda nasıl gelip burada kanıtım var diye iddia ediyorsunuz diye soruyorum.

Hani diyorsunuz ya kanıtın olmadığı var olmadığını kanıtlamaz diye

Peki var olduğunu kanıtlar mı diye soruyorum

Hayır kara deliğin diğer cisimler üzerine uyguladığı çekim kuvvetinin gözlemi direk gözlemdir. 

Orada kara delik olduğuna inanmıyoruz, orada kara delik olduğunu biliyoruz.

Nasıl ki Jüpiter'in güneşin etrafındaki yörüngesini saniyesi saniyesine, cm cm hesaplayabiliyorsak karadeliğin de diğer gezegenlere olan çekim kuvvetini aynı formüllerle hesaplayabiliyoruz.

Kuran'ı kerimde çelişki olmadığını nereden çıkardınız?

Kuran'a göre bir insan bir insanın kölesi olmalı mı?

Kuran'a göre önce dağlar mı oluşmuştur yoksa denizler mi?

Kuran'a göre bir mümin kaç kafire bedeldir?

Size ahlaki, bilimsel, kendi içinde çelişki türleri verdim.

Kuran'da çelişkiler konusunda bir araştırma yaparsanız daha sürüyle olduğunu görürsünüz.

Öfke konusunda beni kaçmakla itham ediyorsunuz halbuki tüm yazdıklarınıza elimden geldiğince cevap yazmaya çalışıyorum.

Tavrınızda ad-hominem oluşmaya başladı gibi gözlemledim.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

Merhabalar,

Bunu ilkokuldaki bir çocuğa gösterseniz, ileti olarak göndermiş olduğunuz fotoğraftaki zeus heykeli ile ayetteki geçen " O'nun kürsüsü gökleri ve yeri kaplamıştır " ifadesiyle aynı kefeye koyar. Çünkü, ilkokul çocuğunun daha soyut işler mekanizması çalışmadığı dolayısıyla somut işlemler mekanizması ile düşündüğü için böyle bir sonuca varır. Bu göstermiş olduğunuz heykel bir tanrıya değil, insana benziyor. Ayette geçen o tümce de mecaz anlamda anlamamız gerekir. Lütfen, daha gerçekçi şeylerle yazında onları tartışalım. 

Voynich el yazmasini duydun mu? Ben aynisindan yazip senin tanrini bogazlayacak baska bir tanri tasarlayabilirim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...