Jump to content

Muhammed yaşamadıysa, hadisler nasıl var ?

Recommended Posts

3 dakika önce, Sundance yazdı:

Bu kısmı kaçırmışım.

Devler, cüceler, ejderhaler, süperman, noel baba, Zeus, Thor, gülyabani vs vs liste uzar gider

Ben söylediğimin arkasındayım. Bunlar mı ? Görmediğimiz, bilmediğimiz şeylerin bir tasarıma oturtulması ?

Devler, insanların büyük hâllerine aynı insansımsı gibi sadece daha büyüğü ya da 3 tane gözü olan canlı : )

Ejderhalar, dinazorlara benzeyen ağzından ateş çıkan bir canlı

Süperman, dediğiniz insanı uçağın özellikleriyle birleştirmiş bir varlık

Yani bunları say say bitmez, bu vermiş olduğunuz örneklerin hiç biri aslında dünya da olmayan ama yoktan var edilen varlıklar değil. 

Hepsini ya bir insanla ya bir arıyla ya bir karıncayla ya da doğadaki her hangi diğer bir canlıyla bağdaştırılmış özellikler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allah isimli tanri benim tanrim tarafindan tasarlanmistir. Kendisi dünya ve kainat islerinden bunalip tatile cikmistir ve Allah isimli tanriya kendisinin benim tanrim tarafindan yaratildigi bilgisi verilmemistir. Bildigi tek sey herseye gücünün yettigi ve ezelden beri hep var ve de tek oldugudur. Tabi benim bunu bildigimi biliyor ama benim yanildigimi düsünüyor, ona göre ben bir kafirim.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

Ben söylediğimin arkasındayım. Bunlar mı ? Görmediğimiz, bilmediğimiz şeylerin bir tasarıma oturtulması ?

Devler, insanların büyük hâllerine aynı insansımsı gibi sadece daha büyüğü ya da 3 tane gözü olan canlı : )

Ejderhalar, dinazorlara benzeyen ağzından ateş çıkan bir canlı

Süperman, dediğiniz insanı uçağın özellikleriyle birleştirmiş bir varlık

Yani bunları say say bitmez, bu vermiş olduğunuz örneklerin hiç biri aslında dünya da olmayan ama yoktan var edilen varlıklar değil. 

Hepsini ya bir insanla ya bir arıyla ya bir karıncayla ya da doğadaki her hangi diğer bir canlıyla bağdaştırılmış özellikler.

Allah da biraz insanın ebeveynine benzeyen ama görünmez bir şey o zaman

Tanrı fikrinin ilk nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?

Şimdiki maymunlarda bile ritüeller gözlemlendiğini?

İnsanların doğada gözlemledikleri, onlara göre anlam kazanan güneşe, aya, ateşe taptığını, bunları idol haline getirdiğini

Sonra bu idollere işlev yüklediklerini

Bu işlevlere tanrılar uydurduklarını

Hangi yoktan var edilen varlıktan bahsediyorsunuz

Dinin evrimi insanın evrimine paraleldir

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Sundance yazdı:

Anlatamadım

Kanıtın yokluğu durumunda nasıl gelip burada kanıtım var diye iddia ediyorsunuz diye soruyorum.

Hani diyorsunuz ya kanıtın olmadığı var olmadığını kanıtlamaz diye

Peki var olduğunu kanıtlar mı diye soruyorum

Hayır kara deliğin diğer cisimler üzerine uyguladığı çekim kuvvetinin gözlemi direk gözlemdir. 

Orada kara delik olduğuna inanmıyoruz, orada kara delik olduğunu biliyoruz.

Nasıl ki Jüpiter'in güneşin etrafındaki yörüngesini saniyesi saniyesine, cm cm hesaplayabiliyorsak karadeliğin de diğer gezegenlere olan çekim kuvvetini aynı formüllerle hesaplayabiliyoruz.

Kuran'ı kerimde çelişki olmadığını nereden çıkardınız?

Kuran'a göre bir insan bir insanın kölesi olmalı mı?

Kuran'a göre önce dağlar mı oluşmuştur yoksa denizler mi?

Kuran'a göre bir mümin kaç kafire bedeldir?

Size ahlaki, bilimsel, kendi içinde çelişki türleri verdim.

Kuran'da çelişkiler konusunda bir araştırma yaparsanız daha sürüyle olduğunu görürsünüz.

Öfke konusunda beni kaçmakla itham ediyorsunuz halbuki tüm yazdıklarınıza elimden geldiğince cevap yazmaya çalışıyorum.

Tavrınızda ad-hominem oluşmaya başladı gibi gözlemledim.

Öncelikle şunda anlaşmamız gerekiyor diye düşünüyorum, konuyu saptırırsak çok başka yerlere konu çekilebilir.

Konu bir tanrının varlığı ise ve bize gönderdiği ayetlerde ve sıfatlarında YARATACI'nın her hangi bir maddeye benzemediğini Kuran-ı Kerim vasıtası ile bize söylüyorsa tutup sizin benden Allah'ı maddi bir kıvama sok ve onu bana göster demeniz abesle iştigaldir. 

Eğer birşeyin varlığını sadece somut olarak ele almayı düşünürseniz ki gözlem yoluyla birşeyin bulunması buna dayanır, soyut olan kavramlarının hepsini yok hükmüne almış olursunuz.

Siz soyut olan kavramları yok hükmünde mi görüyorsunuz?

Eğer görmüyorsanız, birşeyin varlığının kanıtının sadece gözlem yoluyla ulaşılmadığı sonucuna varmış oluruz. 

Bu benim tavrım değil, " 3 - 5 mesaj sonra eteğinizi toplayıp kaçmazsınız " umarım diyenlerin tavırlarıdır. Ya da böyle söylediğiniz için savunma mekanizmamdan kaynaklanan bir olgu da olabilir. Ben zaten olayı kişiselliştirme taraftarı değilim yukarıda da yazdığım gibi bunu tekrarlama gereği artık duymuyorum.

Bir konu bitmeden başka bir konuya geçmek konunun dağılmasına neden olur bence bu sormuş olduğunuz sorular şuanlık kâfi yoksa anlam kayması olur okuyanlarda hiç birşey anlamazlar.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Sundance yazdı:

İnsanların doğada gözlemledikleri, onlara göre anlam kazanan güneşe, aya, ateşe taptığını, bunları idol haline getirdiğini

Rezervasyon.

tarihinde MaitreyaXayah tarafından düzenlendi
imla.
Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, deadanddark yazdı:

Allah isimli tanri benim tanrim tarafindan tasarlanmistir. Kendisi dünya ve kainat islerinden bunalip tatile cikmistir ve Allah isimli tanriya kendisinin benim tanrim tarafindan yaratildigi bilgisi verilmemistir. Bildigi tek sey herseye gücünün yettigi ve ezelden beri hep var ve de tek oldugudur. Tabi benim bunu bildigimi biliyor ama benim yanildigimi düsünüyor, ona göre ben bir kafirim.

Biraz daha açar mısın, tam anlıyamadım. Deist misin ?

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Sundance yazdı:

" Allah da biraz insanın ebeveynine benzeyen ama görünmez bir şey o zaman "

Siz hangi insanın ezeli ve ebedi olduğunu gördüğünüz ?

Ayrıyetten, İnsan aklının her ne kadar düşünebilen ve akıl edebilen bir varlık olmasından öte yanılabilen ve yanlış düşünebilen bir insan olduğunu bilmiyor musunuz ? Aklımızın erdiği kadar aklımızın ermediği de bir konu mevcut ve bizim bu sınırı farkında olmamız bizim akıllı bir insan olduğumuzun göstergesi aslında

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

Öncelikle şunda anlaşmamız gerekiyor diye düşünüyorum, konuyu saptırırsak çok başka yerlere konu çekilebilir.

Konu bir tanrının varlığı ise ve bize gönderdiği ayetlerde ve sıfatlarında YARATACI'nın her hangi bir maddeye benzemediğini Kuran-ı Kerim vasıtası ile bize söylüyorsa tutup sizin benden Allah'ı maddi bir kıvama sok ve onu bana göster demeniz abesle iştigaldir. 

Eğer birşeyin varlığını sadece somut olarak ele almayı düşünürseniz ki gözlem yoluyla birşeyin bulunması buna dayanır, soyut olan kavramlarının hepsini yok hükmüne almış olursunuz.

Siz soyut olan kavramları yok hükmünde mi görüyorsunuz?

Eğer görmüyorsanız, birşeyin varlığının kanıtının sadece gözlem yoluyla ulaşılmadığı sonucuna varmış oluruz. 

Bu benim tavrım değil, " 3 - 5 mesaj sonra eteğinizi toplayıp kaçmazsınız " umarım diyenlerin tavırlarıdır. Ya da böyle söylediğiniz için savunma mekanizmamdan kaynaklanan bir olgu da olabilir. Ben zaten olayı kişiselliştirme taraftarı değilim yukarıda da yazdığım gibi bunu tekrarlama gereği artık duymuyorum.

Bir konu bitmeden başka bir konuya geçmek konunun dağılmasına neden olur bence bu sormuş olduğunuz sorular şuanlık kâfi yoksa anlam kayması olur okuyanlarda hiç birşey anlamazlar.

Kuran'ı kerim bir kitaptır.

Her kitap gibi sadece laf içerir.

İnsan istediği zaman istediği kitaptan istediği manayı çıkarır.

İnsan istediği zaman istediği hayali istediği kitaba da yazabilir.

Kitap bir kanıt olamaz.

Soyut şeyleri yok hükmüne almıyorum.

Örneğin aşk soyuttur ancak beyindeki hormonları gözlemleyebildiğimiz için gözlem içerir. Hormonların nasıl aşk duygusunu oluşturduğunu gözlemliyoruz. Somut bir temele oturtabilirsiniz.

3 - 5 mesaj sonra lafım aslında size değildi ama haklısınız savunmaya geçmeniz doğal 

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, Sundance yazdı:

Anlatamadım

Kanıtın yokluğu durumunda nasıl gelip burada kanıtım var diye iddia ediyorsunuz diye soruyorum.

Hani diyorsunuz ya kanıtın olmadığı var olmadığını kanıtlamaz diye

Peki var olduğunu kanıtlar mı diye soruyorum

Hayır kara deliğin diğer cisimler üzerine uyguladığı çekim kuvvetinin gözlemi direk gözlemdir. 

Orada kara delik olduğuna inanmıyoruz, orada kara delik olduğunu biliyoruz.

Nasıl ki Jüpiter'in güneşin etrafındaki yörüngesini saniyesi saniyesine, cm cm hesaplayabiliyorsak karadeliğin de diğer gezegenlere olan çekim kuvvetini aynı formüllerle hesaplayabiliyoruz.

Kara delikleri gözlemleyebildiğimiz konusunda antat kaldık mı?

39 dakika önce, Sundance yazdı:

Kuran'ı kerimde çelişki olmadığını nereden çıkardınız?

Kuran'a göre bir insan bir insanın kölesi olmalı mı?

Kuran'a göre önce dağlar mı oluşmuştur yoksa denizler mi?

Kuran'a göre bir mümin kaç kafire bedeldir?

Size ahlaki, bilimsel, kendi içinde çelişki türleri verdim.

Kuran'da çelişkiler konusunda bir araştırma yaparsanız daha sürüyle olduğunu görürsünüz.

Bu kısım cevapsız kalmış

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

" Allah da biraz insanın ebeveynine benzeyen ama görünmez bir şey o zaman "

Siz hangi insanın ezeli ve ebedi olduğunu gördüğünüz ?

Ayrıyetten, İnsan aklının her ne kadar düşünebilen ve akıl edebilen bir varlık olmasından öte yanılabilen ve yanlış düşünebilen bir insan olduğunu bilmiyor musunuz ? Aklımızın erdiği kadar aklımızın ermediği de bir konu mevcut ve bizim bu sınırı farkında olmamız bizim akıllı bir insan olduğumuzun göstergesi aslında

Siz hangi dinozorun ateş püskürttüğünü gördüdünüz.

Benzeri dedim.

Kızıyor, yasaklıyor, ödüllendiriyor, cezalandırıyor.

Bir şey ifade etti mi?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Sundance yazdı:

Siz hangi dinozorun ateş püskürttüğünü gördüdünüz.

Benzeri dedim.

Kızıyor, yasaklıyor, ödüllendiriyor, cezalandırıyor.

Bir şey ifade etti mi?

Dinazor ve ateş kavramının birleştirilmesinden bahsettim orada :) Dinazorların ateş üflemesinden değil.  Yarın işe gideceğim için burada ara vermek durumundayım.

Yazmış olduğunuz sorular o kadar basit ki hiç zorlanmıyorum cevap verirken daha çok zorlamınızı beklerdim açıkcası neyse yarın ola hayr ola ayrıyetten bir düşünün sizin 5 yaşındaki kız çocuğunuza birisi tecavüz etse alnından öpüp aferin iyi yaptın mı demeyi tercih edersiniz yoksa cezasını çekip hapise girmesini mi ? Yarına kadar bolca vaktiniz olacak, iyi düşünün. Yarın görüşmek üzere. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

Dinazor ve ateş kavramının birleştirilmesinden bahsettim orada :) Dinazorların ateş üflemesinden değil.  Yarın işe gideceğim için burada ara vermek durumundayım.

Yazmış olduğunuz sorular o kadar basit ki hiç zorlanmıyorum cevap verirken daha çok zorlamınızı beklerdim açıkcası neyse yarın ola hayr ola ayrıyetten bir düşünün sizin 5 yaşındaki kız çocuğunuza birisi tecavüz etse alnından öpüp aferin iyi yaptın mı demeyi tercih edersiniz yoksa cezasını çekip hapise girmesini mi ? Yarına kadar bolca vaktiniz olacak, iyi düşünün. Yarın görüşmek üzere. 

Problem değil, zorlanmamanıza sevindim

Gerçi ben sorularıma verdiğiniz cevapları eksik görüyorum ama ne zaman isterseniz devam ederiz.

Ceza konusuna gelince

Medeni hukuk bunun için var.

1400 yıl önceki hükümler ise 6 yaşındaki kızları evlilik adı altında iğfal edilmesine verir

Siz 6 yaşındaki kızınızı 60 yaşındaki bir herifin koynuna sokar mıydınız?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, MaitreyaXayah yazdı:

Sizin yaşadığınaza dair bir kanıt var mı ? Zaman teknoloji çağı belki sen bir botsun, senin insan olduğunu nereden bileyim ?

Bu kadar karmaşık yazılar yazamıyor şuanlık robotlar. En karmaşıkları Replika gibi: Normalce konuşabilirsiniz fakat arada sırada sizi anlamaz.

Lakin burada kanıt olarak neyi ele aldığımız önemli, eğer sizin için kanıt elle tutulabilir gözle görülebilir birşeyse İngiltere'de bulunan Birmingham Üniversitesine gidip Hz. Muhammedin ölümünden 20 yıl önce yazılmış yazmanın buluntusuna bakabilirsiniz. Bu yazmanın içerisinde Kuran-ı Kerimden ayetlerde yer alıyor. 

Birkaç sureden ayetler var, orantısal olarak fazla değil.

Kabe'de hacerül esved taşı var kabul edersen, zira onu da inkar edebilirsin.

Kabe'deki Hacerül Esved taşının konuyla ilgisi nedir? Geleneksel İslam'a göre bile onu Muhammed koymadı.

Evren'in yaşı ve big bangin günümüze dek geçen zamandır. Evren'in yaşının 13,8 ile 14 milyar arası olduğunu öngörürsek(by the way(bu arada) bu da kanıt değildir.) Hz. Muhammetten günümüze yaklaşık 1500 yıl geçmesine rağmen, 14 milyar yıl önce ki olaya inanabiliyor olmamız ve 1500 yıl öncesinde yaşayan bir insanın yaşadığına inanmıyor oluşumuzdur.

Bana diyecek birşey bulamıyorsan muhattap almaya bilirsin.

Bulgulara en az onun kadar olasılıklı başka açıklama yok, o yüzden kanıtlı. Fakat "De ki" ifadesinin bazı ayetlerde olması gerekirken olmaması gibi şeyler Kur'an'ın tek bir kişi tarafından yazıldığına karşıt bir bulgular.

By the way, why did we begin to write English sentences all of a sudden? I'm confused about this.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

Yazmış olduğunuz sorular o kadar basit ki hiç zorlanmıyorum cevap verirken daha çok zorlamınızı beklerdim açıkcası

aslında son derece basit bir konu tanrının varlığı yokluğu. yalnızca bu inanca verdiğiniz önem nedeni ile onun karşısında durabilecek bir şeyin gerçekten zorlu olması gerektiğine inanmışsınız.

tanrının varlığı-yokluğu konusu, onu nasıl tanımladığınıza bakar ve temel tanrı tanımlarına göre ele alındığında, tanrı diye bir şey yoktur; tümüyle uydurmadır.

son derece basit bir açıklama ile, genel tanrı tanımlarına göre:

- iki tür tanrı vardır, mükemmel olan ve olmayan

- insan için mükemmel olmamak bir tanrı yaratımı olmayı gerektiriyorsa, bu durumda mükemmel olmayan tanrıları yaratan başka tanrılar vardır. onlar da mükemmel değilse, onları da yaratan tanrılar vardır ... demek ki bir yerde mükemmel tanrı olmalıdır ki, bu sonsuz zincir kırılabilsin 

- mükemmel tanrı, kusursuz ve eksiksiz olan tanrıdır 

- kusursuz ve eksiksiz olan tanrı hiçbir eylemde bulunamaz, çünkü tüm eylemler gereksinimler / ihtiyaçları karşılamak üzeredir.  bir eylem bir amaca ulaşmak içinse, o amaca ulaşabilmek için o eyleme ve o eylemin sonucuna vb ihtiyaç vardır.

- oysa ki kusursuz ve eksiksiz tanrının hiçbir ihtiyacı / gereksinimi yoktur

- bu durumda bu evreni bir mükemmel tanrı yaratmamıştır

- demek ki tanrıları mükemmel olsun ya da olmasın, insanlar uydurmuştur.

bunun dışında bir tanrı hayaliniz varsa, onu da tanımlarsanız, sizin için onu da yıkabiliriz.

tanrınız bir gerçekliğe dayanıyorsa, örneğin şu sandalye benim tanrımdır diyorsanız; evet, tanrınız gerçektir ama aslında yalnızca tanrı kavramını yanlış kullanmaktasınızdır.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

Cehennemde yanmasına karşı çıkardım, orası kesin. Zirâ birisinin sonsuza kadar yanmasında hiçbir fayda yoktur ve daha iyi alternatifler vardır. Ama şuanki terapilerin suç işleyenler üzerindeki etkisini göz önüne alırsak hapise girmesi daha iyi. Bu sayede suç işlememesini sağlayacak terapi olmasa da en azından zarar vermesi önlenir -eğer suç işlememsini garantileyecek başka şeyler varsa onlar kullanılmalıdır bana göre-.

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, MaitreyaXayah yazdı:

Biraz daha açar mısın, tam anlıyamadım. Deist misin ?

Hiçbir şeye benzemeyen bir tanrı tasarlamak aslında hiçbir şey tasarlamış olmaktir. Yani tasarladığını sanmaktir.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 hours ago, MaitreyaXayah said:

....İngiltere'de bulunan Birmingham Üniversitesine gidip Hz. Muhammedin ölümünden 20 yıl önce yazılmış yazmanın buluntusuna bakabilirsiniz. Bu yazmanın içerisinde Kuran-ı Kerimden ayetlerde yer alıyor. 

Bunu şimdi gördüm.

Ölümünden "20 yıl" önce derken?

Nerede yazıyor bu?

Bu konunun lakırdısı da buralarda çokça edildi de, o yüzden sordum..

Ha bir de, bu kitabın "orijinali" var mı elimizde? Hani, çok daha eski Arşimet'in eserlerinin bile orijinali mevcut. Bu kitap bir de allah babanın korumasında. O bağlamda sordum.

Sitelerde Paylaş

Ey ateistler alın size bilimsel kanıt hemi de karbon 14 testi ile yapılmış ?

BİLİNEN EN ESKİ KURAN DİJİTAL ORTAMA AKTARILDI

The British Library 1370 yıllık en eski örneklerden biri olan Kuran’ı tamamen dijital ortama aktardı ve herkese açtı.

The British Library’s oldest Qur’an manuscript now online

The British Library’s oldest Qur’ān manuscript, Or.2165, dating from the eighth century, has now been fully digitised and is available on the British Library's Digitised Manuscripts site. Among the most ancient copies of the Qurʼān, it comprises 121 folios containing over two-thirds of the complete text and is one of the largest of known fragments of an early Qurʼān written in the māʼil script.

Or_2165_f007v The end of Sūrah 7 (Sūrat al-A‘rāf, ‘The Heights’) and the beginning of Sūrah 8 (Sūrat al-Anfāl, ‘The Spoils of War’). The heading in red ink gives the title of the Sūrah and says that it contains 77 verses (British Library Or.2165, folio 7v) nocThis manuscript was purchased by the British Museum in 1879 from the Reverend Greville John Chester (1830-1892) as noted on a fly leaf at the back of the manuscript. Chester was an ordained clergyman interested in archaeology, Egyptology and natural history and made numerous trips to Egypt and the Near East, where he acquired objects and manuscripts, which are now in the collections of major UK cultural and library institutions. It is very likely he acquired this Qur’ān when he was in Egypt. Or_2165_fse004v Acquisition details recorded at the end of the manuscript (British Library Or.2165, endpaper) noc

The earliest Qur’ān manuscripts were produced in the mid-to-late seventh century, and ancient copies from this period have not survived intact and exist only in fragments. Or.2165 contains three series of consecutive leaves (Sūrah 7:40 – Sūrah 9:96; Sūrah 10:9 – Sūrah 39:48; Sūrah 40:63 – Sūrah 43:71) from the so-called mā’il Qur’ān, which is about two-thirds of the Qur’ān text and is one of the oldest Qur’āns in the world. It probably dates from the eighth century, and as far as can be ascertained, was produced in the Hijaz region of the Arabian Peninsula.

The Arabic word mā’il (by which this Qur’ān is known) means ‘sloping’ and refers to the sloping style of the script – one of a number of early Arabic scripts collectively named ‘Hijazi’ after the region in which they were developed. The main characteristic of mā’il is its pronounced slant to the right. It can also be recognised by the distinctive traits of some of its letters, for example, the letter alif does not curve at the bottom but is rigid, and the letter yā’, occurring at the end of a word, turns and extends backwards frequently underlying the preceding words.

Fig 1               Fig2 Left: the letter alif; six small dashes mark the end of the verse Right: the letter yā’; the Sūrah heading in red ink was added later

In early Qur’āns there are no vowel signs, and this early style of script is also notable for its lack of diacritical marks to distinguish between letters of similar shape. Verse numbering had also not yet been established; the end of each verse was indicated by six small dashes in two stacks of three. The sūrah headings were added much later in red ink in the recognisable space purposely left blank to distinguish between the end and the beginning of chapters. Red circles surrounded by red dots to mark the end of every ten verses were also added later.

Opening The beginning of Sūrah 12 (Sūrat Yūsuf, ‘Joseph’) showing the verse markers and also the red headings and circles which were added later (British Library Or.2165, folios 23v-24r) noc

As with all early Qur’āns, the text is written on vellum and would have been bound into a codex or muṣḥaf – originally a collection of sheets of vellum placed between two boards. Each double sheet was folded into two leaves, which were assembled into gatherings then sewn together and bound as quires into a codex.

The importance of Or.2165, in addition to all other known early Qur’ān fragments, cannot be overestimated. They provide the only available evidence for the early development of the written recording of the Qur’ān text and help towards our understanding of how early Qur’ān codices were produced.        

Further reading

Rieu, Charles, Supplement to the Catalogue of the Arabic Manuscripts, London, The British Museum 1894, Item 56, pp. 37-38. Déroche, François and Noseda, Sergio Noja, Sources de la transmission manuscrite du texte coranique I, Les manuscrits de style ḥiǧāzi, Volume 2, tome 1, Le manuscrit Or.2165 (f. 1 à 61) de la British Library, Lesa, 2001. Baker, Colin F., Qur'an manuscripts: Calligraphy, Illumination, Design, London, 2007, pp.15-18.

Colin F. Baker, Head of Middle Eastern and Central Asian Collections

- See more at: http://britishlibrary.typepad.co.uk/asian-and-african/2016/04/the-british-librarys-oldest-quran-manuscript-now-online.html#sthash.QGbpgdHP.dpuf

DOKTORA ÖĞRENCİSİ KEŞFETTİ

Bir doktora öğrencisinin, koyun veya keçi derisinden parşömene yazılmış olan kitabın parçalarını dikkatle incelemesinden sonra, karbon 14 tarihleme yöntemi uygulanması kararlaştırıldı ve büyük heyecan uyandıran bu yazıların bugüne dek ulaşmış en eski Kur'an-ı Kerim'e ait olabileceği sonucu ortaya çıktı. Yapılan tahliller, parşömenin yüzde 95 olasılıkla, 568 ile 645 yılları arasındaki dönemden kalmış olduğunu gösteriyor. Birmingham Üniversitesi özel koleksiyonlar bölümü başkanı Susan Worrall, araştırmacıların, kitaptan geriye kalmış bölümlerin bu denli eski olabileceğini "hayal bile edemediklerini" söylüyor.

YAZAN KİŞİ HZ. MUHAMMEDLE AYNI DÖNEMDE YAŞADI

Birmingham Üniversitesi Hristiyanlık ve İslamiyet Profesörü David Thomas, "Bu el yazmaları, İslamiyet'in kurulduğu ilk yıllara ait. Kur'an-ı Kerim, 610 ve 632 yılları arasında indirildi. Bu el yazmalarını yazan kişinin, Hz. Muhammed'le aynı dönemde yaşadığını, hatta peygamberi tanıdığını düşünüyoruz" dedi. Kur'an-ı Kerim'in bölümlerinin önce parşömen, taş, palmiye yaprakları ve develerin kürek kemikleri üzerine yazıldığını hatırlatan Thomas, kutsal kitabın daha sonra 650 yılında kitap haline getirildiğini ve üçüncü halife Osman bin Affan tarafından dağıtıldığını söyledi. British Library'deki uzmanlardan Dr. Muhammad Isa Waley, "heyecan verici bu keşfin Müslümanlar için çok büyük bir sevinç kaynağı olduğunu" söyledi.

http://www.bl.uk/manuscripts/Viewer.aspx?ref=or_2165_fs001r linkinden dijital olarak görebilirsiniz

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, MaitreyaXayah yazdı:

Taş dedin gösterdim, Yaşıyor mu dedin ? İngiltere'de bilimsel olarak kanıtlandı dedim.

Yaşamadığına inandığın bir insanın yaşadığına dair bir delil ortaya konulduğu zaman, inanma biçiminin akıl ve materyalist düşünce olmasına rağmen neden hala daha buna inanmıyorum diyebiliyorsun ? 

Kanıtlanan bişey yok ki zaten. Senin söylediklerin Muhammedin yaşadıklarının nasıl kanıtı olabiliyor ? Çoğu bilim adamı tarafından kabul gören evrim ile Muhammedin yaşamış olabileceğini nasıl karşılaştırabiliyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...