Jump to content

Devridaim ve termodinamik hakkında ne biliyorsunuz?

Recommended Posts

Şimdiye dek çeşitli konularda dile getirdiğim bu konularda çok fazla eleştiriliyorum. Herkes kayıtsız şartsız devridaimin olamayacağını söylemekte ve olabileceğini iddia edenlerin savlarını dinlemeden onlara deli muamelesi yapılmasını doğru bulmuyorum. Bu bilimsel metodolojiyi rehber edinmiş eğitimli birinin yaklaşımı olamaz. Öncelikle sizler devridaim denilince ne anlıyorsunuz ve neden olamayacağını düşünüyorsunuz buna çoğunuz cevap verirse size gerçek manada çalışan bir uygulamanın tüm detaylarını anlatabilirim. Bunu matematiksel bir zeminde değerlendirip çalışıp çalışmayacağını matematiksel olarak değerlendirebiliriz.

Ayrıca bunu neden benim yapmadığımı neden sadece bunu tartışmak istediğimi sormayın. Ne yaptığım hakkında bir şey bildiğinizi iddia edemezsiniz.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 318
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Detayları bekliyorum. 

Matematiksel zemindeki tartışmayı daha çok bekliyorum. 

Tamam o halde sana göre "devridaim nedir ve neden olamaz?" bir şeyler yazın ki sonra kıçınıza baka baka gidersiniz. O sonraki iş. Neden olamaz bir şeyler yaz. Termodinamik yasaları açıklanırken öyle söylendiği ve öğretildiği için mi? Gerçekte neden olamaz?

Sitelerde Paylaş

Enerjiyi bir yerden alman gerek. 

Bu evrende her şey dengesizlik ile ilgilidir. 

Elektrik akımı 2 nokta arasındaki potansiyel farktan doğar, bu dengesizliktir. 

Gaz hareketleri, çözelti - derişim hareketleri, elektromanyetik dalgaların oluşumu dahil her türlü ışıma, sıcaklık ve ısı değişimi........ 

Her türlü tasarım özünde bir dengesizlikten enerji çeker, senin tasarımın nasıl yapıyor bunu ? 

Sitelerde Paylaş

Bu yazdıklarından yola çıkarak mekanik olarak kendiliğinden dönen bir çarkın yapılamayacağını yada içerisinde depolanmış bir enerji olmaksızın ebatları belirli bir kutunun gerçekten çok çok uzun süreler enerji kaynağı olarak kullanılamayacağını savunabilir misiniz?

Bunu herkese sormuş olayım.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Bu söylediklerinden yola çıkarak mekanik olarak kendiliğinden dönen bir çarkın yapılamayacağını yada içerisinde depolanmış bir enerji olmaksızın ebatları belirli bir kutunun gerçekten çok çok uzun süreler enerji kaynağı olarak kullanılamayacağını savunabilir misiniz?

Bunu herkese sormuş olayım.

Kendiliğinden dönen çark yaparsın. 

Sürtünmeyi ortadan kaldır ve döndür, enerjiyi çalacak bir şey kalmadı.. çark artık hep dönecek. Eğer çarkın dönmesinden yararlanıp bir şey yapmak istiyorsan bu çarkı yavaşlatır kaçarın yok. 

Kutu olayı 2. İletide yazdığıma giriyor. Depolanan bir şey yoksa kullanacak bir şeyde yok. 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Kendiliğinden dönen çark yaparsın. 

Yeteri kadar katılım olursa bunu birlikte zaten yapacağız.

6 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Sürtünmeyi ortadan kaldır ve döndür, enerjiyi çalacak bir şey kalmadı.. çark artık hep dönecek. Eğer çarkın dönmesinden yararlanıp bir şey yapmak istiyorsan bu çarkı yavaşlatır kaçarın yok. 

Kutu olayı 2. İletide yazdığıma giriyor. Depolanan bir şey yoksa kullanacak bir şeyde yok.

Evet sürtünmeyi ortadan kaldırmaya gerek kalmayacak kadar büyük bir kuvvet oluşturabiliriz. Sen bunun imkansız olduğunu mu söylemeye çalışıyorsun? Bunu biraz daha açar mısın? Neden kendiliğinden dönen mekanik bir çark, düzenek yapılamaz?

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Evet sürtünmeyi ortadan kaldırmaya gerek kalmayacak kadar büyük bir kuvvet oluşturabiliriz. Sen bunun imkansız olduğunu mu söylemeye çalışıyorsun? Bunu biraz daha açar mısın? Neden kendiliğinden dönen mekanik bir çark, düzenek yapılamaz?

Enerjiyi alacak bir şey yoksa yapılır dedim ya. 

Bak stability, kararlılık denen bir durum var. Eğer bir çark dönüyorsa ve onu durduracak hiç bir etki yoksa, çarkın kararlı hali dönen halidir. Çünkü duran çarktan daha çok enerjisi vardır. E daha fazla enerjisi olan çark nasıl olurda, duran çarkla aynı halde olur ? Olmaz... işte o yüzden hep döner. 

Atmosfer koşullarında bu mümkün değil. Zira sürtünme var, diğer bir deyişle havaya yapılan enerji kaybı, çarkı yavaşlatır ve durdurur. 

(Çarka dönmesi için alternatif bir enerji sağlanmadığı sürece) 

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Enerjiyi alacak bir şey yoksa yapılır dedim ya. 

Bak stability, kararlılık denen bir durum var. Eğer bir çark dönüyorsa ve onu durduracak hiç bir etki yoksa, çarkın kararlı hali dönen halidir. Çünkü duran çarktan daha çok enerjisi vardır. E daha fazla enerjisi olan çark nasıl olurda, duran çarkla aynı halde olur ? Olmaz... işte o yüzden hep döner. 

Atmosfer koşullarında bu mümkün değil. Zira sürtünme var, diğer bir deyişle havaya yapılan enerji kaybı, çarkı yavaşlatır ve durdurur. 

(Çarka dönmesi için alternatif bir enerji sağlanmadığı sürece

Enerjiyi alacak bir şey var ucuna bir alternatör bağlayıp ona da bir yük bağlayacağız. Örneğin bir ampülü sürekli yakacak ve düzeneğe daha önceden depolanmış volan enerji gibi bir enerji olmayacak yada sizin bildiğiniz ve anlayacağınız şekilde önceden depoladığımız bir enerji olmayacak ve bu ampül patlayana kadar (ömrü ortalama 1000 saattir bu nedenle bir süre sonra patlayacaktır fakat patlamayanları da var) yanacak.

Bunu sadece tek bir yöntemle değil o kadar çok yöntemle yapmak mümkün ki bunların tümü içerisinde depolanmış enerji bulunmayan kutular olacaktır ve yapıldığı maddelerin dayanımlarına göre çok çok uzun süreler enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Şimdi gerçekte bu sistemlerin enerji kaynağını sorgulamadan önce yapılıp yapılamayacağını bir daha düşünüp neler söyleyebilirsin?

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Enerjiyi alacak bir şey var ucuna bir alternatör bağlayıp ona da bir yük bağlayacağız. Örneğin bir ampülü sürekli yakacak ve düzeneğe daha önceden depolanmış volan enerji gibi bir enerji olmayacak yada sizin bildiğiniz ve anlayacağınız şekilde önceden depoladığımız bir enerji olmayacak ve bu ampül patlayana kadar (ömrü ortalama 1000 saattir bu nedenle bir süre sonra patlayacaktır fakat patlamayanları da var) yanacak.

Bunu sadece tek bir yöntemle değil o kadar çok yöntemle yapmak mümkün ki bunların tümü içerisinde depolanmış enerji bulunmayan kutular olacaktır ve yapıldığı maddelerin dayanımlarına göre çok çok uzun süreler enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Şimdi gerçekte bu sistemlerin enerji kaynağını sorgulamadan önce yapılıp yapılamayacağını bir daha düşünüp neler söyleyebilirsin?

Yapamazsın, çok yazmakla uğraşmiyim yazdım zaten. Sen konuyu aç biraz bence. 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Yapamazsın, çok yazmakla uğraşmiyim yazdım zaten. Sen konuyu aç biraz bence. 

Sabırlı ol tüm detaylarıyla çizimleriyle açıklayacağım. Zaten bu onlardan yalnızca biri olacak bunun dışında binlercesi zaten çalışıyor ve kullanımdalar. Daha sonra farklı örneklere de değineceğim fakat size önerim konuyu tüm matematiksel ve fiziksel bilgilerinizle irdeleyin. Önyargılarınızın esiri olmayın.

Sitelerde Paylaş

@Sütlü Kase Ben bunu fiziksel ve matematiksel olarak kanıtladığımda tüm vücüdundaki kılları ağdalayıp, sonra nemlendirici ile yumuşatıp, dantelli bir kilot giyip üzerinde pembe ve ipek bir straplez giyerek karşıma çıkacak mısın? Kısaca dürüst müsün? Savlarının arkasında duruyor musun? Sen bu gerçeklerle yüzleşebilecek kadar fiziğe, matematiğe ve bilime güveniyor musun? Dahası bu konularda kendini yeterli görüyor musun?

Ben bu konudaki bir gelişmenin insanlık için çok büyük bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Böyle bir gelişme tüm savaşları bitirebilir ve daha pek çok konuda faydalı işler yapmamızı sağlayabilir. Bu nedenlerle konuyu anlayabilecek kadar bahsettiğim temele sahip insanlar gerekiyor. Çok ağır bir fizik yada matematik yok. Lise fiziğiyle bu problemin üstesinden geleceğiz. Bunun için sana güvenmiyorum yan çizeceksin gibime geliyor. Bu nedenle @teflon @Melon şapka yada matematik ve fizik bilgisine güvenebileceğimiz bize yönlendiren sorularıyla destek olabilecek kalitede belki @haci gibi daha farklı forum üyelerinden konuya destek gelirse daha iyi olabilir.

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Şimdiye dek çeşitli konularda dile getirdiğim bu konularda çok fazla eleştiriliyorum. Herkes kayıtsız şartsız devridaimin olamayacağını söylemekte ve olabileceğini iddia edenlerin savlarını dinlemeden onlara deli muamelesi yapılmasını doğru bulmuyorum. Bu bilimsel metodolojiyi rehber edinmiş eğitimli birinin yaklaşımı olamaz. Öncelikle sizler devridaim denilince ne anlıyorsunuz ve neden olamayacağını düşünüyorsunuz buna çoğunuz cevap verirse size gerçek manada çalışan bir uygulamanın tüm detaylarını anlatabilirim. Bunu matematiksel bir zeminde değerlendirip çalışıp çalışmayacağını matematiksel olarak değerlendirebiliriz.

Ayrıca bunu neden benim yapmadığımı neden sadece bunu tartışmak istediğimi sormayın. Ne yaptığım hakkında bir şey bildiğinizi iddia edemezsiniz.

Devri daim makinesi   verimi %100 den fazla olan makinalardır.

giren enerji < çıkan enerji + kayıplar

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, priest of nature yazdı:

Bu formül enerji tutumu yasasını ihlal ediyor. Enerji kaybolmaz. Şekil değiştirir.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, priest of nature yazdı:

3 saat önce, haci yazdı:

Bu formül enerji tutumu yasasını ihlal ediyor. Enerji kaybolmaz. Şekil değiştirir.

@haci 'nin söylediği doğru siz çalışan bir sistemde giren enerji ve kullanılabilir çıkan enerji değerlendirmesi yapıyorsanız şu ifade doğrudur.

giren enerji > çıkan enerji

giren enerji - çıkan enerji = tüm kayıplar

Dolayısıyla ifadenin son hali şöyle olabilir;

giren enerji = çıkan enerji + tüm kayıplar.

Ben kesinlikle şunu iddia etmiyorum. "Devridaim makinelerinde çıkan enerji giren enerjiden büyük olur." diyemem. 

Zaten bahsedeceğim sistemde anlaşılır ve açıklanabilir şekilde giren enerji yoktur. Hiç bir şekilde giren enerji kullanmayacağız fakat çıkan enerji söz konusu olduğuna göre fiziksel bir açıklama olarak giren enerji ne olabilir? Buna sizden bir açıklama bekliyor olacağım. Çünkü sistemin çalışacağına büyük ihtimal sizler de kanaat getireceksiniz fakat "giren enerji nedir?" diye sorulduğunda buna kolay kolay cevap veremeyeceksiniz.

Sitelerde Paylaş
56 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

@haci 'nin söylediği doğru siz çalışan bir sistemde giren enerji ve kullanılabilir çıkan enerji değerlendirmesi yapıyorsanız şu ifade doğrudur.

giren enerji > çıkan enerji

giren enerji - çıkan enerji = tüm kayıplar

Dolayısıyla ifadenin son hali şöyle olabilir;

giren enerji = çıkan enerji + tüm kayıplar.

Ben kesinlikle şunu iddia etmiyorum. "Devridaim makinelerinde çıkan enerji giren enerjiden büyük olur." diyemem. 

Zaten bahsedeceğim sistemde anlaşılır ve açıklanabilir şekilde giren enerji yoktur. Hiç bir şekilde giren enerji kullanmayacağız fakat çıkan enerji söz konusu olduğuna göre fiziksel bir açıklama olarak giren enerji ne olabilir? Buna sizden bir açıklama bekliyor olacağım. Çünkü sistemin çalışacağına büyük ihtimal sizler de kanaat getireceksiniz fakat "giren enerji nedir?" diye sorulduğunda buna kolay kolay cevap veremeyeceksiniz.

giren enerji = çıkan enerji + tüm kayıplar

giren enerji 0 ise eşitliğin diğer tarafıda sıfır olur.:)

Onun için < işareti koydum.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Kuantum düsünce teknigi(!!!) ile mi calistiracaksin sistemi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...