Jump to content

Devridaim ve termodinamik hakkında ne biliyorsunuz?

Recommended Posts

On 09.02.2019 at 07:16, Bir Buçuk yazdı:

Zaten sorun senin lise düzeyinde bile bir matematik veya fizik bilgisine sahip olmamanda.

Matematik ve fizik konusunda benden daha iyi durumdaysanız sorduklarıma neden cevap vermiyorsunuz? Bu hakareti edip bunu yapmıyorsan buna terbiyesizlik denir haberin olsun. Yoksa moderatör olman hiç bir şeyi değiştirmez. Neden çalışmayacaklarını anlatıp benim bilmediğimi fakat sizin bildiğinizi iddia ettiğiniz fizik ve matematik bilgilerinizi kanıtlamıyorsun?.

@Sütlü Kase attığın taş ürküttüğün kurbaya değdi mi? Ne oldu neden çalışmayacaklarını hâla anlayamadık.

Şimdi siz bunu yapamayıp hâla matematik ve fizik bildiğinizi iddia ediyorsanız size söylenecek tek bir söz var.

Yazık!

@haci senden de bir şeyler duymam gerek yoksa hiç bir anlamı olmaz. Tüm konuyu okuyup benim bahsettiğim sistemin çalışmayacağını, çalışamayacağını söyleyebilir misin? Bunu hangi nedenle söylersin?

Tüm herkese sorayım bana bu konuda bir açıklama verin.

sekil-3.png

Şekilde V hacim olarak gösterilen yerde sıkışmış yada vakum etkisinde hava vardır. Havadayken eşit miktarda hava olan bu hacimlerin durumu su altında iken sorgulanmaktadır. Sıcaklığı sabit alabilirsiniz. Hacimler havadayken eşittir.

A ve B gibi iki cisim düşünün. Bunları hava pistonlarına dokunmadan havadayken aynı hacme sahip olduğumuz bu iki cismi suyun içerisinde dış kaplarından tuttuğumuzda Bu iki cisme etkiyen Fve FB kaldırma kuvvetleri hakkında neler söyleyebilirsiniz. pistonları hava dolu plastik kaplar plarak düşünmek yerine onları demir olarak düşünseniz bu durumu nasıl değiştirirdi. İlk bahsettiğimde F> FB iken ağırlık kullanıldığında bu defa F> FA olmaz mı? Şimdi bunları ister demir kullanılsın ister hava balonu kulanılsın aralarında eşit mesafe olacak şekilde bahsettiğim gibi bir düzeneğe yerleştirdiğimizde su altındayken ciddi bir torkun olduğu bir hareketten bahsedebiliriz öyle değil mi? Bu sistemi yüke bağlıyken zihninizde canlandırmayı ihmal etmeyin yoksa hacim değişimi için aynı hızda hareket ettiğini düşündüğünüz objelerde bunun için bir neden bulamadığınızdan bahsetmeyin. Bu sistem haraeket eder öyle değil mi?

1. Hareket etmez diyorsanız bana nedenini fiziksel ve matemetiksel olarak açıklar mısınız?

2. Evet hareket eder. Ağırlık kullanıldığında sola doğru hava balonu kullanıldığında sağa doğru belirli bir torkta hareket eder diyorsanız sizce buna hangi enerji sebep olmaktadır? Lütfen buna bir açıklama getirmeye çalışın.

sekil-2.png

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 318
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

23 hours ago, priest of nature said:

yaptığınız örnek çalıştı mı peki?

Bana körük yapmak için güçlü yapıştırıcı lazım yada naylon kaynağı yapacak bir makine.

japon yapıştırıcı suda bozuluyor.

PU tutkal kullan. Deniz tutkalı olarak bilinir.

BYSON'un falan sudan etkilenmeyen tutkalları var ama, hem pahalı, hem uygulaması ve bulması zor.

Eğer daha kullanışlı bir şey arıyorsan, malum debry yapıştırıcı iyi iş görür ama, naylonu tutmaz.

Naylon, yapıştırma vs. işleri için iyi bir tercih değildir. Yapıştırıcı dostu bir şeyler kullanmayı denemelisin.

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, John_Ahmet said:

Matematik ve fizik konusunda benden daha iyi durumdaysanız sorduklarıma neden cevap vermiyorsunuz? Bu hakareti edip bunu yapmıyorsan buna terbiyesizlik denir haberin olsun. Yoksa moderatör olman hiç bir şeyi değiştirmez. Neden çalışmayacaklarını anlatıp benim bilmediğimi fakat sizin bildiğinizi iddia ettiğiniz fizik ve matematik bilgilerinizi kanıtlamıyorsun?.

@Sütlü Kase attığın taş ürküttüğün kurbaya değdi mi? Ne oldu neden çalışmayacaklarını hâla anlayamadık.

Şimdi siz bunu yapamayıp hâla matematik ve fizik bildiğinizi iddia ediyorsanız size söylenecek tek bir söz var.

Yazık!

@haci senden de bir şeyler duymam gerek yoksa hiç bir anlamı olmaz. Tüm konuyu okuyup benim bahsettiğim sistemin çalışmayacağını, çalışamayacağını söyleyebilir misin? Bunu hangi nedenle söylersin?

Tüm herkese sorayım bana bu konuda bir açıklama verin.

sekil-3.png

Şekilde V hacim olarak gösterilen yerde sıkışmış yada vakum etkisinde hava vardır. Havadayken eşit miktarda hava olan bu hacimlerin durumu su altında iken sorgulanmaktadır. Sıcaklığı sabit alabilirsiniz. Hacimler havadayken eşittir.

A ve B gibi iki cisim düşünün. Bunları hava pistonlarına dokunmadan havadayken aynı hacme sahip olduğumuz bu iki cismi suyun içerisinde dış kaplarından tuttuğumuzda Bu iki cisme etkiyen Fve FB kaldırma kuvvetleri hakkında neler söyleyebilirsiniz. pistonları hava dolu plastik kaplar plarak düşünmek yerine onları demir olarak düşünseniz bu durumu nasıl değiştirirdi. İlk bahsettiğimde F> FB iken ağırlık kullanıldığında bu defa F> FA olmaz mı? Şimdi bunları ister demir kullanılsın ister hava balonu kulanılsın aralarında eşit mesafe olacak şekilde bahsettiğim gibi bir düzeneğe yerleştirdiğimizde su altındayken ciddi bir torkun olduğu bir hareketten bahsedebiliriz öyle değil mi? Bu sistemi yüke bağlıyken zihninizde canlandırmayı ihmal etmeyin yoksa hacim değişimi için aynı hızda hareket ettiğini düşündüğünüz objelerde bunun için bir neden bulamadığınızdan bahsetmeyin. Bu sistem haraeket eder öyle değil mi?

1. Hareket etmez diyorsanız bana nedenini fiziksel ve matemetiksel olarak açıklar mısınız?

2. Evet hareket eder. Ağırlık kullanıldığında sola doğru hava balonu kullanıldığında sağa doğru belirli bir torkta hareket eder diyorsanız sizce buna hangi enerji sebep olmaktadır? Lütfen buna bir açıklama getirmeye çalışın.

sekil-2.png

Ne hareketi ya.. Kımıldamaz bile o alet. 

Yok eder diyorsun ya, yap, ettir de görelim, herkeste görsün. Boyuna zort zort milletin kafasını ütülüyorsun sadece şurada.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, anibal yazdı:

Ne hareketi ya.. Kımıldamaz bile o alet. 

Yok eder diyorsun ya, yap, ettir de görelim, herkeste görsün. Boyuna zort zort milletin kafasını ütülüyorsun sadece şurada.

Seni ciddiye alıp cevap verdiğimi sanma bunu kesinlikle yapmamam gerektiğini sen mahalle kabadayısı gibi kükrediğin zaman anlamıştım. Yazdıklarımı matematiksel ve fiziksel bir zeminde düşünenler utancından bir şey yazamıyorken sen ne diye okumadan düşünmeden yazıyorsun? Burada senin sandığın gibi bir konu dönmüyor sen işine bak. Yok eğer şu nedenle fiziksel olarak çalışmaz diyorsan buyur cevap ver ama sende o aklın ve zekanın olmadığına eminim.

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, John_Ahmet said:

Seni ciddiye alıp cevap verdiğimi sanma bunu kesinlikle yapmamam gerektiğini sen mahalle kabadayısı gibi kükrediğin zaman anlamıştım. Yazdıklarımı matematiksel ve fiziksel bir zeminde düşünenler utancından bir şey yazamıyorken sen ne diye okumadan düşünmeden yazıyorsun? Burada senin sandığın gibi bir konu dönmüyor sen işine bak. Yok eğer şu nedenle fiziksel olarak çalışmaz diyorsan buyur cevap ver ama sende o aklın ve zekanın olmadığına eminim.

Yazılarını matematiksel ve fiziksel falan seviyeye giriş 101 dersindeki notlarla bile okumayı geç şöyle bir bakan, sana cevap falan vermez. İşi mi yok  adamın?

Bende zaten cevap falan vermiyorum, yeter kafa ütülediğin, yap, çalıştır görsün cümle alem diyorum, hepsi de o.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, anibal yazdı:

Yazılarını matematiksel ve fiziksel falan seviyeye giriş 101 dersindeki notlarla bile okumayı geç şöyle bir bakan, sana cevap falan vermez. İşi mi yok  adamın?

Bende zaten cevap falan vermiyorum, yeter kafa ütülediğin, yap, çalıştır görsün cümle alem diyorum, hepsi de o.

Sen kim oluyorsun da ben sana gösterecem yaptığım şeyi? Senden onay mı alacağım? Burası bilim formu ve bahsettiğim konuda bir fizik profesörünü terletecek kadar ciddi fiziksel bir problem var. Sen bunu göremiyorsan uza bırak başkaları cevap versin. 

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, John_Ahmet said:

Sen kim oluyorsun da ben sana gösterecem yaptığım şeyi? Senden onay mı alacağım? Burası bilim formu ve bahsettiğim konuda bir fizik profesörünü terletecek kadar ciddi fiziksel bir problem var. Sen bunu göremiyorsan uza bırak başkaları cevap versin. 

Lan ne terleyecek adam? Ben biyoloji profesörü iken o makinanın çalışmayacağını söylemiyor muyum, kaz kafalı?

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, deadanddark yazdı:

John yaptigin makina sanki terazi gibi iki tarafina esit kuvvet uygulanmis ve dengede kalir diye bir tahmin de bulunmak istiyorum. Umarim gücenmezsin ve agzini bozmazsin.

Hayır neden güceneyim balım senin ağzına bal sürerim ama bana neden olduğunu da fiziksel olarak açıklayabilir misin?

Fizikte kaldırma kuvveti su söz konusu olduğunda suyun öz kütlesi 1 olduğu için bu kuvvet şöyle ifade edilir.

Fkaldırma = Vbatan . g

F kaldırma kuveti

V batan cismin hacimi ki burada hepsi tamamen suyun içerisindedir.

g ise yerin çekim ivmesidir.

Dolayısıyla kaldırma kuvveti hacmin etkisindedir ve bu kuvvet o hacimdeki su miktarı kadar bir kütlenin ağırlığına eşittir. Cismin batıp batmayacağını kendi ortalama yoğunluğu belirler. 

Şekilde bu kuvvetlerin etkisindeki sistemde sol taraftaki hacimler ve sol tarafta kalan hacimler hesaplandığında bunların birbirlerinden farklı olduğu hesaplanır. Kaldırma kuvveti derinliğe bağlı değildir dolayısıyla hacimlerde meydana gelen değişiklikler kaldırma kuvvetleri üzerinde etki yaptığı için sistemin dengesini bozar ve piston olarak kullandığımız cisimlerin özkütlelerine göre sola yada sağa doğru hareket ederler. Sen bu iddiayı anladığını söyleyebilir misin? Anladıysan ve hâla hareket etmeyeceklerini 20. yüzyıl bilim adamlarına güvenip termodinamik nedenlerle imkansız görüyorsan bahsettiğim problemi iyi anlayıp yeniden bir yanıt verebilir misin? Özellikle Neden?

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Şekilde bu kuvvetlerin etkisindeki sistemde sol taraftaki hacimler ve sol tarafta kalan hacimler hesaplandığında bunların birbirlerinden farklı olduğu hesaplanır. Kaldırma kuvveti derinliğe bağlı değildir dolayısıyla hacimlerde meydana gelen değişiklikler kaldırma kuvvetleri üzerinde etki yaptığı için sistemin dengesini bozar ve piston olarak kullandığımız cisimlerin özkütlelerine göre sola yada sağa doğru hareket ederler. Sen bu iddiayı anladığını söyleyebilir misin? Anladıysan ve hâla hareket etmeyeceklerini 20. yüzyıl bilim adamlarına güvenip termodinamik nedenlerle imkansız görüyorsan bahsettiğim problemi iyi anlayıp yeniden bir yanıt verebilir misin? Özellikle Neden?

Resimdeki kutucuklarin icinde ne var?

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, deadanddark said:

Ne olsa neyi değiştirir ki? Bu gerzek daha ne sayıkladığının bile farkında değil. 

sekil-3.png

Bu A,B diye sayıkladığı şeyler, tek bir hacim, ha bunları komple köpük, ha taş, ha içi hava dolu kap, ha demir külçe yapmısşın, ha böyle yapmışsın, sonuç değişmez. Bu salağın anlamadığı, A'nın kaldırma, B'nin ise tersine batırma kuvveti falan oluşturmayacağı. Bu salağın sandığı gibi olsaydı, demir gemilerin hepsi denizin dibindeydi şu anda. 

Üretim toleransları nedeniyle sistemin belli bir ağırlık merkezi olacaktır, o merkez suyun en derinine gelir ve öylece kalır bu düzenek dediği zımbırtı, hepsi o. 

Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, deadanddark yazdı:

Neden konuyu okuyup anlamıyorsun sana tekrar cevap verirsem benimle sonuna kadar cevap vererek açıklama vermeye devam edeceksen bir daha anlatayım. @Sütlü Kase için yeterince açıklama yaptım. Hadi cevabını beklemeden bir daha açıklama yapayım.

İki küp şeklinde obje düşün bu objelerin içi hava ile dolu olsun. Sonra bu küplerden birinin sadece bir yüzeyini keselim orayı açalım ve diğer küp buradan bu küpe tam olarak hiç su sırdırmayacak şekilde sığabilsin. Şimdi bu iki cismi birbirlerine geçirip içinde hava kalacak şekilde bırakıp dış kısımlarından birbirlerinden ayrılmayacak şekilde ip ile tutturalım. İçerisinde hava olduğu için bu cisme yukarıdan ve aşağıdan basınç uygulandığında yay gibi esneyecektir. Bunu hayal etmenizi istiyorum. Şimdi bunun aynından bir tane daha yapalım ve ikisi tamamen içlerinde bırakılan hava dahil özdeş olsun.

Şimdi bunları hava dolu küpler olarak düşünmek anlamanızı zorlaştıracak bunun için tamamen kapalı olan küpleri sistemden çıkarıp onların yerine aynı boyutta içinde hava olmayan özdeş demir küplerle değiştirelim ve bu demir küpler tıpkı diğerleri gibi sızdırma yapmayacak şekilde diğer bir ucu açık kübe piston olarak sığabilsin.

Şimdi böyle iki tane hazırlayıp birinin demir kısmı yukarıya gelecek şekilde (A), diğerini aşağıya gelecek şekilde suyun içerisinde demir kısımlara dokunmadan dış kabından suyun içerisine zemine sabitleyelim.

(Dikkat edin 10x10x10 cm ebatındaki plastik küp dediğim şimdi demir ağırlık.)

Havadayken içerisinde aynı miktar ve hacimde hava olan bu küpün içerisinde suya sabitledikten sonra bu hacimlerde nasıl değişiklikler olur. 

Vve V arasındaki bağıntıyı eşitsizlik olarak ifade edebilir misiniz?

Şimdi kaldırma kuvvetinin hacimle doğru orantılı olarak olarak değiştiğini biliyoruz. Size bu cisimlerin suda batıp batmayacağını sormayacağım. Bu cisimlere etkiyen kaldırma kuvvetleri (FA, FB) ile ilgili nasıl bir eşitsizlik oluşturursunuz?

Kaldırma kuvvetinin derinlikten bağımsız olduğunu hatırlatırım. Bu kuvvetin su için olan formülünü bir daha yazayım.

Fkaldırma = Vbatan .g

F -> kaldırma kuvveti

V -> Cismin batan hacmi

g -> Yerin çekim ivmesi

Cisimler tamamen suyun içerisindedir bunu da hatırlatayım.

1. Vve V arasındaki bağıntıyı eşitsizlik olarak ifade edebilir misiniz?

2. Fve F arasındaki bağıntıyı eşitsizlik olarak ifade edebilir misiniz?

B şeklinde demir ağırlık zemine değmiyor bunu da hatırlatalım ve aynı yükseklikteler.

sekil-3.png

Sitelerde Paylaş

Bu sistem çalışmaz çünkü çekim, atalet ve santrifugal kuvvetler gerçek kuvvet değildir. Yalancı kuvvettir. Ortada sistemi çalıştıracak gerçek bir kuvvet yok...

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, haci yazdı:

Bu sistem çalışmaz çünkü çekim, atalet ve santrifugal kuvvetler gerçek kuvvet değildir. Yalancı kuvvettir. Ortada sistemi çalıştıracak gerçek bir kuvvet yok..

Bu kuvvetler neden yalancı kuvvetler osun. Örneğin 1 m3 beton düşün. Betonun yaklaşık öz kütlesi 2 ton/m3 'tür. Bu betonun sudaki ağırlığı yaklaşık 1 ton olacaktır. Sence bu yalancı bir kuvvet midir? Beton için ağırlığı neredeyse yarıya düşüren bir kuvvetten bahsediyoruz. Elbette yerçekimi olmasaydı böyle olmayacaktı. Kütle çekimi yalancı bir kuvvet değildir. Suyun kaldırma kuvveti de öyledir. Nedeni dünyayla olan kütleçekimidir. Tüm cisimler kütle çekiminin etkisinde yoğunluklarına göre dizilirler gerçek nedeni budur.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Bu kuvvetler neden yalancı kuvvetler osun. Örneğin 1 m3 beton düşün. Betonun yaklaşık öz kütlesi 2 ton/m3 'tür. Bu betonun sudaki ağırlığı yaklaşık 1 ton olacaktır. Sence bu yalancı bir kuvvet midir? Ağırlığı neredeyse yarıya düşüren  bir kuvvetten bahsediyoruz.

Yalancı olan kuvvet betonu iten kuvvettir.. Öyle bir kuvvet yok.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, haci yazdı:

Yalancı olan kuvvet betonu iten kuvvettir.. Öyle bir kuvvet yok.

Suyun dışında yerçekiminin etkisinde 2 ton olan ağırlığı suyun içerisinde 1 ton oluyorsa sence yerçekimine zıt yönlü olan ona etkiyen kuvvetin varlığından bahsetmemize yeterli olmaz mı? Sen ne söylediğimi anlıyor musun? Betonun ağırlığını suyun içerisindeyken ölçtünüz mü? Bu demir içinde geçerlidir hemen her cismin ağırlığı sudayken azalır. Eğer ortalama yoğunlukları sudan daha az yoğun ise yada sahip olduğu şekiller yer çekimi etkisinde kapalı olmasa bile (kayık, gemi) ilgili yoğunluk farkı bu kuvvetlerin etkisindeyse sudan daha az yoğun olanlar yüzerken diğerleri ağırlıkları azalmış olarak batacaktır .

Fark ettin mi betona etkiye kuvvet ne ile ilgiliymiş? Onun hacmiyle ilgili öyle değil mi? Yada gemi kayık gibi cisimleri düşünürken batan kısmımda suyun gireceği bir delik yoksa batan kısmı kapalı bir cisim gibi düşünüp onun hacmini düşünmen gerekir. Ağırlığı hesaba katıp öz kütle 1'in üzerinde çıkarsa biraz daha batar batan kısımda suyun gireceği bir delik yoksa yüzmeye devam eder cisimden içeri su sızan bir delik yoksa bu olana kadar yada ağırlığın hacime oranı 1'den büyük olana kadar yüzmeye devam eder.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, haci yazdı:

Sen bu kuvvete ne diyorsun? Adı ne bu kuvvetin?

Kütle çekimi etkisindeki cisimlere etkiyen dış kısımlarındaki cisimlerin yoğunlukları ile ilgili onları yoğunluk sırasına göre dizen kuvvettir. Eski 20.  yüzyıl ağızıyla sıvıların kaldırma kuvvetidir. Aslında bir nötron yıldızının kütleçekimi etkisinde bulunan aliminyum ve demir arasında da sıvılarda olduğu gibi gerçekleşecek bu yoğunluk farkından kaynaklı dizilme yoğun olanlar kütlenin merkezine daha yakın olacak şekilde dizilirler. İşte dünya da böyle yoğunluk farkı olan katmanlar vardır. Nedeni budur. Konuya sadece suyun kaldırma kuvveti olarak bakmak 20. yüzyıla özgüdür. Ben ne olduğunu biliyorum fakat orada oluşan kuvetlerin sanal olduğunu söylemezsin bu Ali'nin ittirmesinden farklı bir kuvvet değildir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...