Jump to content

Devridaim ve termodinamik hakkında ne biliyorsunuz?

Recommended Posts

• İleti 318
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

20 dakika önce, haci yazdı:

Böyle bir kuvvvet yok. Zaten çekim kuvveti de yalancı bir kuvvettir. Çekim kuvveti ayrıca negatif bir kuvvettir.

Senin varlığını tartıştığın bu kuvvet için atalet diyebilir miyiz?

Bu moleküller arası bağla da ilgili olan bir fark kuvvetidir. Hangi kütlenin çekim etkisindeyse o kütle (gezegen, yıldız) yoğun olan kütleye daha fazla çekim kuvveti oluşturur. Böyle bir kütlenin içinde bulunma durumunu özellikle dünyanınki kadar bir çekim kuvvetinde sadece sıvı olanlar ile ilgili olabileceğini sanıyoruz fakat bu kuvvet çok daha fazla arttığında senin katı olarak gördüğün cisimlerin moleküllerinden daha az yoğun olanlar daha yoğun bir kütlenin içerisindeyse çekim kuvvetinin olduğu (gezegen, yıldız) kütleden uzaklaşırlar. Bunun sebebi bu büyük kütlenin (gezegen, yıldız) yoğun olanlara daha fazla kuvvet uygulamasıdır. Bu kütle (gezegen, yıldız) merkezine zıt yönlü olan kuvvet işte bu farklı cisimler arasındaki çekim kuvveti farkından kaynaklanır. Esasında bir fark kuvvetidir. Gerçek olan tüm kuvvetler kütle çekimidir ki bu kütle (gezegen, yıldız) merkezine doğrudur.

Dolayısyla işte buradaki fark kuvvetleri farkından faydalanıp çalışan, sizin devridaim makinesi olarak niteleyebileceğiniz fakat benim yerçekimi enerjisiyle çalışıyor diyebileceğim bir sistemin tüm detaylarını verdim. Bu sistemin devridaim olmadığını bildiğiniz fizik yasaları ile açıklayın. Eğer diyorsanız ki bu devridaim değildir evet çalışır fakat bu enerjinin kaynağı (tıpkı güneş enerjisi gibi) yerçekimi diyorsanız evet bu çalışsa da devridaim değil enerjiyle çalışan bir sistemdir. 

Bunu anlayacak kadar evrimleşebildiğinizde sizinle bu konuyu yeniden tartışmak isterim.

Bu sistemi inceleyip mevcut fiziksel yasalarla çalışmayacağını gösterebilir misiniz? Böyle kanıtlayamadığınız iddialarda bulunup konuyu sündürmeyin. Bana matematiksel ve fiziksel bir açıklama verin.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, John_Ahmet yazdı:

@Sütlü Kase 

Yazık!

@haci

sekil-3.png

sekil-2.png

Sag tarafta kucuk kutular yuvalarindan cikarak hacim buyutuyor, sol taraftayken yuvasina girerek hacimi kucultuyor dogru anlamismiyim.  Tabi bunu icerisindeki havayi sıkıstirarak yapacak ve havanin yogunlugunu artiracak. En tepedeki ve en alttaki kutular ise frenlemeye sebep olacak. Yani cok garip bir düzenek. Su degirmeni yapmak daha akillica be bal petegi.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, deadanddark yazdı:

Tabi bunu icerisindeki havayi sıkıstirarak yapacak ve havanin yogunlugunu artiracak

Havanın yoğunluğu artınca ağırlığı yada kütlesi de mi artıyor? Böyle mi anladın ve yorumluyorsun yoksa? Güldürme beni bal peteği... :) 

Neyse ne diyorsun bu durum dengeyi bozar ve sol tarafa doğru fark kuvvetlerinin etkisi kadar bir torkla döner diyebilir misin? Aksini iddia ediyorsan yani dengede kalmaya devam eder diyorsan bunu nedeni ile söyleyebilir misin?

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, deadanddark yazdı:

En tepedeki ve en alttaki kutular ise frenlemeye sebep olacak.

Neden alttakiler frenleme yapsın kaldırma kuvveti yükseklikle ilgili değil neden böyle bir frenleme etkisi yapacağını düşündün. Bunu formülde gösterebilir misin?

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, John_Ahmet said:

Havanın yoğunluğu artınca ağırlığı yada kütlesi de mi artıyor? Böyle mi anladın ve yorumluyorsun yoksa? Güldürme beni bal peteği... :) 

Neyse ne diyorsun bu durum dengeyi bozar ve sol tarafa doğru fark kuvvetlerinin etkisi kadar bir torkla döner diyebilir misin? Aksini iddia ediyorsan yani dengede kalmaya devam eder diyorsan bunu nedeni ile söyleyebilir misin?

Geri zekalı, kaç kere söyleyeceğiz sana, kımıldamaz bile. 

Dangalak, o kutuların hepsi, suya irtibat ettiğinde aynı kaldırma kuvvetine sahip olacak, hepsi tek hacim. 

Gerzek budala, kaç kere daha söyleyeceğiz, sağdaki kutu yüzecekse, soldakide yüzecek, bunu anlamaktan bila aciz zavallı amip beyinli şey.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Bu moleküller arası bağla da ilgili olan bir fark kuvvetidir. Hangi kütlenin çekim etkisindeyse o kütle (gezegen, yıldız) yoğun olan kütleye daha fazla çekim kuvveti oluşturur. Böyle bir kütlenin içinde bulunma durumunu özellikle dünyanınki kadar bir çekim kuvvetinde sadece sıvı olanlar ile ilgili olabileceğini sanıyoruz fakat bu kuvvet çok daha fazla arttığında senin katı olarak gördüğün cisimlerin moleküllerinden daha az yoğun olanlar daha yoğun bir kütlenin içerisindeyse çekim kuvvetinin olduğu (gezegen, yıldız) kütleden uzaklaşırlar. Bunun sebebi bu büyük kütlenin (gezegen, yıldız) yoğun olanlara daha fazla kuvvet uygulamasıdır. Bu kütle (gezegen, yıldız) merkezine zıt yönlü olan kuvvet işte bu farklı cisimler arasındaki çekim kuvveti farkından kaynaklanır. Esasında bir fark kuvvetidir. Gerçek olan tüm kuvvetler kütle çekimidir ki bu kütle (gezegen, yıldız) merkezine doğrudur.

Dolayısyla işte buradaki fark kuvvetleri farkından faydalanıp çalışan, sizin devridaim makinesi olarak niteleyebileceğiniz fakat benim yerçekimi enerjisiyle çalışıyor diyebileceğim bir sistemin tüm detaylarını verdim. Bu sistemin devridaim olmadığını bildiğiniz fizik yasaları ile açıklayın. Eğer diyorsanız ki bu devridaim değildir evet çalışır fakat bu enerjinin kaynağı (tıpkı güneş enerjisi gibi) yerçekimi diyorsanız evet bu çalışsa da devridaim değil enerjiyle çalışan bir sistemdir. 

Bunu anlayacak kadar evrimleşebildiğinizde sizinle bu konuyu yeniden tartışmak isterim.

Bu sistemi inceleyip mevcut fiziksel yasalarla çalışmayacağını gösterebilir misiniz? Böyle kanıtlayamadığınız iddialarda bulunup konuyu sündürmeyin. Bana matematiksel ve fiziksel bir açıklama verin.

Bilinen doğa yasaları ile bağdaşmayan bir sistemi fiziksel ve matematiksel bir açıklama ile reddetmek mümkün değildir. Çünkü böyle bir sistem onlarla bağdaşmaz. Evrende enerji tutumu yasası var. Onu ihlal edemezsiniz. Enerji ne kendiliğinden var olur, ne de vardan yok olur. Sadece şekil değiştirir. Bir enerji türünden başka bir enerji türüne dönüşür. Ama bu arada  kullanılabilirliği  azalır. Ona entropi denir. Entropisi olmayan bir sistem oluşturamazsınız.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, haci yazdı:

Bilinen doğa yasaları ile bağdaşmayan bir sistemi fiziksel ve matematiksel bir açıklama ile reddetmek mümkün değildir. Çünkü böyle bir sistem onlarla bağdaşmaz. Evrende enerji tutumu yasası var. Onu ihlal edemezsiniz. Enerji ne kendiliğinden var olur, ne de vardan yok olur. Sadece şekil değiştirir. Bir enerji türünden başka bir enerji türüne dönüşür. Ama bu arada  kullanılabilirliği  azalır. Ona entropi denir. Entropisi olmayan bir sistem oluşturamazsınız.

Peki bunu doğru olarak görüyorum fakat sen neyin enerji neyin olmadığı konusunda çok net bir bilgiye sahip misin? Yerçekimi enerjidir diyorum ve bu bahsettiğim sistemi tıpkı güneş enerjisiyle çalışan bir elektrik moturu gibi basit sıradan bir sistem yapar. Enerji bu durumda da korunuyor sen beni anladın mı ki?

7 dakika önce, haci yazdı:

Anlamadıysan Bilgi Üniversitesinin kurucusu Latif Mutlu beyin şu kitabının onuncu bölümünü okuyarak bunu anlayın. 79. sayfadan başlıyor. Size yerçekiminin sizin bildiğiniz m.g.h tan farklı olarak kullanılabilir bir enerji kaynağı olduğunundan bahsediyor ve bunu bir deneyle gösteriyor. Benim bahsettiğim çok daha farklı ve basit olanıdır. Sistem ile daha fazla ilgilenip neden çalışacağını daha net anlamadan böyle 20.yüzyıla ait ezberlerinizi dökmeyin. Beyninizi kullanın.

Şu kitabın 79. sayfasındaki deneyi anlayın. Sonra ikna olsanız da olmasanız da benim daha basit olan deneyimi anlayın. Sonra yorum yazmaya cesaret edin.

http://www.latifmutlu.com/public/docs/documents/Tarim_ve_Sanayi_Devrimlerinden_Sonra_ENERJI_DEVRIMI_-_BASKI_HALI_-_21_MART_2014.pdf

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, haci yazdı:

Madde pozitif enerji.... Gravity (çekim) negatif enerji. Onlar birbirlerini nötralize ediyor.

Paylaştığım dokümanı bu kadar kısa sürede okuyamayacağın ve büyük ihtimalle de okumadığın için seninle tartışmayı gerekli görmüyorum.

İnsanları fiziksel yada matematiksel bir konuda düşündürmek ne kadar zor. Bu Türkiye gibi ülkelerde atomu parçalamaktan daha zor oluyor.

Sitelerde Paylaş
54 minutes ago, John_Ahmet said:

Paylaştığım dokümanı bu kadar kısa sürede okuyamayacağın ve büyük ihtimalle de okumadığın için seninle tartışmayı gerekli görmüyorum.

İnsanları fiziksel yada matematiksel bir konuda düşündürmek ne kadar zor. Bu Türkiye gibi ülkelerde atomu parçalamaktan daha zor oluyor.

Şapşal...

Yerçekimine enerji diyecek kadar şapşal... Akıllanmadın bir türl, kaç keredir hatırlatıyoruz, ne halt olduğunu.

Yere düşen bardağı kıran, o bardağa o hareketi veren yerçekim değildir angut. O bardağı yukarı çıkarırken harcadığın ve potansiyel enerji haline getirdiğin enerjidir oradaki tek enerji. 

Yerçekiminden enerji elde edemezsin, sayıklayıp durma artık. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

Size yerçekiminin sizin bildiğiniz m.g.h tan farklı olarak kullanılabilir bir enerji kaynağı olduğunundan bahsediyor ve bunu bir deneyle gösteriyor.

Bunu ben de gösterdim. Bunu görebilecek kadar matematik ve fizik biliyorum diyebilenlerle tartışmaya devam edebilirim.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, John_Ahmet said:

Bunu ben de gösterdim. Bunu görebilecek kadar matematik ve fizik biliyorum diyebilenlerle tartışmaya devam edebilirim.

Senin kadar sahte fizik veya sahte matematik bilecek salak bulman pek olası değil, heleki burada...

Yerçekiminden enerji elde edeceğini düşünen bir zavallıyla da, az buçuk fizik falan bilen kimse muhatap olmaz. 

Sitelerde Paylaş

sekil-3.png

sekil-2.png

Şimdilik yerçekiminin enerji olduğu fikrini bir yana bırakın bunu çok daha sonra tartışalım. Şimdi daha önemli bir şey var ki bu siz bu hesapları yaptığınızda şıp diye anlayacağınız bir şey. Bu çok defa gösterildi fakat şimdi üşenmeyip su basıncı ile ve ağırlıkların yer çekiminin yönüne göre şekillenen değişen hacimlerin kuvvet zaman grafiğini elde etmeden önce sisteme bir kilit vurun. Onu durduracak bir kuvvet koyun. Şimdi durağan halde iken tüm hacimleri hesaplayıp sağda ve solda kalan hacimleri doğru şekilde hesaplayıp bu hacimlerin kaldırma kuvvetleri olduğu anlamına geldiğini kavrayın. Bu hacimleri g ile çarparsanız size kaldırma kuvvetlerini verir. Tüm ağırlık kuvvetlerinin birbirlerini götüreceğini görebilirsiniz. Çünkü sol ve sağ tarafına ağırlıklarının dengede olduğu bir konumu vardır. O konumdan başlayın ve hacim farklarının bu kaldırma kuvvetlerine olan etkisini düşünün. Bu cisimlerin suda yüzüp yüzmeyeceğinden bağımsız olarak tüm bu kuvvetlerin dengede olmadığını kavrayın.

Buradaki sisteme etkiyen kuvvetlerin V hacimleri ile ilgili bağıntısını bildiğinize göre bu kuvvetlerin yukarı ve aşağı yönlü olanların bileşkesini alın ve diğer yönleri de ihmal etmeyin. Bunu yapın ve ne söylediğimi anlayın.

Sonra bana sorularınızla gelin daha bu hava odalarını birbirlerine bağlayacağımız daha iyi tork oluşturan maşka bir model üzerinde de duracağız. Hatta pnömatik valflerle bu gücü daha da artırmak mümkün. Bunu göstereceğim.

Sudaki derinliğin hacimlere olan bir etkisi olacaktır ancak kuvvete bir etkisi (!doğrudan) yoktur sonra bunu anlayın. Bana bileşke kuvveti hesaplayacak bir babayiğit çıkar mı ben bunun peşindeyim.

Sitelerde Paylaş

Bu herifi ciddiye alıp yanıtlıyorsunuz ?

Suyun kaldırma kuvveti sistem olarak etki eder. Yani hazne ve piston ister aşağı baksın ister yukarı baksın,  kayışa bağlı olduğu noktada iletilen suyun kaldırma kuvveti hazne ve pistonun bileşik yoğunluğuna bağlıdır. Dolayısıyla eşittir.

Sistem dengede olduğundan herhangi bir hareket oluşmaz.

Fiziksel gerçek bu, ne kadar zırvalarsan zırvala değişmez.

Laf salatası ile peynir gemisi yürümez.

Sitelerde Paylaş

Utanmaz arlanmaz @Sundance bir daha oku.

sekil-3.png

sekil-2.png

Şimdilik yerçekiminin enerji olduğu fikrini bir yana bırakın bunu çok daha sonra tartışalım. Şimdi daha önemli bir şey var ki bu siz bu hesapları yaptığınızda şıp diye anlayacağınız bir şey. Bu çok defa gösterildi fakat şimdi üşenmeyip su basıncı ile ve ağırlıkların yer çekiminin yönüne göre şekillenen değişen hacimlerin kuvvet zaman grafiğini elde etmeden önce sisteme bir kilit vurun. Onu durduracak bir kuvvet koyun. Şimdi durağan halde iken tüm hacimleri hesaplayıp sağda ve solda kalan hacimleri doğru şekilde hesaplayıp bu hacimlerin kaldırma kuvvetleri olduğu anlamına geldiğini kavrayın. Bu hacimleri g ile çarparsanız size kaldırma kuvvetlerini verir. Tüm ağırlık kuvvetlerinin birbirlerini götüreceğini görebilirsiniz. Çünkü sol ve sağ tarafına ağırlıklarının dengede olduğu bir konumu vardır. O konumdan başlayın ve hacim farklarının bu kaldırma kuvvetlerine olan etkisini düşünün. Bu cisimlerin suda yüzüp yüzmeyeceğinden bağımsız olarak tüm bu kuvvetlerin dengede olmadığını kavrayın.

Buradaki sisteme etkiyen kuvvetlerin V hacimleri ile ilgili bağıntısını bildiğinize göre bu kuvvetlerin yukarı ve aşağı yönlü olanların bileşkesini alın ve diğer yönleri de ihmal etmeyin. Bunu yapın ve ne söylediğimi anlayın.

Sonra bana sorularınızla gelin daha bu hava odalarını birbirlerine bağlayacağımız daha iyi tork oluşturan başka bir model üzerinde de duracağız. Hatta pnömatik valflerle bu gücü daha da artırmak mümkün. Bunu göstereceğim.

Sudaki derinliğin hacimlere olan bir etkisi olacaktır ancak kuvvete bir etkisi (!doğrudan) yoktur sonra bunu anlayın. Bana bileşke kuvveti hesaplayacak bir babayiğit çıkar mı ben bunun peşindeyim.

Sitelerde Paylaş

Hala konuşuyor geri zekalı...

Kaldırma kuvveti dediğin şey, sadece bir basınç farkından ibaret moron. Suyun derinine doğru gittikçe, basıncı artar, şeyin yüzeye yakın olan kısmında basınç düşük, dibe yakın kısmında yüksektir, hepsi de budur, ortada bir kuvvet falan yok ki vektörel toplam falan yapasın. Eşit iki kutu, eşit basınç şartlarında olacak ağırlık merkezi altta diye daha çok veya az basınç görmeyecek şapşal, bunu bir anla artık.

Boş teneke olarak, aynı tangırtılara devam ediyorsun habire..

Sitelerde Paylaş

Ne diyeyim ki artık, fiziksel açıklama diyorsun yazıyorum.

Kaldırma kuvveti diye bir şey aslında yok ! 

Derinlik farkın sebebiyle oluşan basınç değişikliği, kaldırma kuvveti olarak kabul görüyor. 

Şurayı bir anlasan sorun çözülecek. 

Suyun içindeki 3 boyutlu bir cisme her yönden yüzeye dik olacak şekilde basınç uygulanır, yanal kısımlar karşılıklı geldiği için basınç kuvvetleri birbirini sönümler. ( hareket olarak) Ancak üst ve alt kısımda kalan basınç kuvvetleri derinlik farkı sebebiyle farklıdır. Buda aşadan yukarı doğru net bir kuvvet oluşturur. 

Basınç yüzeyle ilgili olduğu için kaldırma kuvveti de yüzeyle ilgilidir. 

Ve yapıya bütün bir sistem olarak etki edecektir.

Senin pistonlarını açıp kapayacak bir kuvvet yok oratada. 

Sitelerde Paylaş

Önce suyun kaldırma kuvvetinin bir sisteme birleşik olarak etkidiğini öğren.

Örneğin iç içe geçmiş biri helyum, biri yağ dolu iki balonun, ister helyum dolu balonun diğerinin içinde, ister yağ dolu balonun diğerinin içinde olsun aynı yoğunluklarla aynı kaldırma kuvvetine maruz kalacağını öğren.

Sana demiştim burada kaldıkça sana öğreteceğiz diye. Bak yeni bir şey öğrendin yine. Şimdi ağzını güzelce temizleyebilirsin.

Saçmaladığın sistemde piston aşağı da baksa, yukarı da baksa kayışa bağlı oldukları noktaya piston + haznenin ortak yoğunluğu kadar kaldırma kuvveti etkir. Hazne ve pistonlar eşdeğer ise eşit kuvvet etkir. Bak yine öğrendin. Hadi yıka ağzını şimdi.

Bir de enerji yoktan var edilemez, termodinamiğin esasına ters. Termodinamiğin 1. Yasasıyla matematiksel olarak kanıtlanmıştır. 

Neyse sen ağzına verdiklerimizin müptelası oldun onun için yukarıda yazdıklarım seni kesmez biliyorum ama artık idare et bugünlük.

tarihinde Sundance tarafından düzenlendi
Yazım hatası
Sitelerde Paylaş

İşte sistemin ağırlık bakımından dengee olduğu konumda düşünürseniz soldaki ve sağdakiler eş yükseklikte olacaktır. Derinlik arttıkça bu kaldırma kuvvetinin azaldığını görebilirsiniz çünkü su basıncı o hacimi küçültür fakat bunun tüm kuvvet farkları sağ ve sol taraf ile aynıdır. Dolasıyla bu fark kuvvetleri birbirlerini gmtürürler. Bunu dikkate almamanız gerektiğini kavrarsınız. Çünkü kaldırma kuvveti derinliğe bağlı değildir. hacmi aynı olduğu müddetçe sadece hacme bağlıdır. Dolayısıyle hacme etkiyen diğer bir konu ağırlıkların yukarıda mı yoksa aşağıda mı olduğu konusudur. Çünkü onlar serbest haldedir. Sol tarafta ağırlıklar hacmi küçültürken sağ taraftakilerin hacmi büyütttüğünü gözlemleyebilirsiniz. Çünkü buna etkiyen ağırlık kuvvetleri vardır. Dolayısıyla bu kuvvetlerin bileşkesini alın zırvalamayın. Çünkü ben zırvalamıyorum. 

Şu hesabı yapın öyle gelin ben boş konuşmuyorum. Dünyada yapılan bu konu ile ilgili binlerce örnek biliyorum. Bu konular termodinamik konusunu çok yanlış değerlendirdiğiniz ve kütle çekimi ve bu tarz "suyun kaldırma kuvveti" gibi konuları yanlış anlamanıza neden oluyor.

Paylaştığım dokümanlara bakmayıp sırf ezberden konuya yaklaşacağınızı daha önceden tahmin etmiştim. Önyargıyla değil, bir şeyi ispatlamak, kanıtlamak için değil bana buradaki tüm kuvvetleri gösterin ve konuyu kavrayın. Siz hesap yapmadığınız sürece ben zırvalamış olarak görüleceğim. Bu konuda fizik yada matematik bilgileriniz yeterli değilse çok iyi olduğunu düşündüğünüz birinden yarım isteyin. Öyle cevaplamaya çalışın fakat gerçekten bu hesapları yapın. Çizimlerde ölçüleri istediğiniz gibi alın. Ağırlıkları özkütlesi 1'den büyük ne alırsanız alın. Bana tam bir hesap yaparak gelin yoksa anlamayıp benim zırvaladığımı düşüneceksiniz. Daha bu şamandıraları hava kanalları ile birbirlerine bağlayıp bir de o durumdaki durumunu analiz edeceğiz.

Arkadaşlar bu boş bir iddia değildir. Lütfen gerçekçi bir hesap yapın.

Karşı bir iddiada iseniz muhtemelen konuyu yanlış kavradığınız anlamına gelir. Ben kaldırma kuvvetinin ne olduğunu ve ağırlıktan bağımsız olduğunu biliyorum endişeniz olmasın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...