Jump to content

Devridaim ve termodinamik hakkında ne biliyorsunuz?

Recommended Posts

22 dakika önce, anibal yazdı:

Sudaki bir cisim üzerinde, ona etkiyen net kuvvet her zaman sıfırdır, bu liseli hala bir kaldırma kuvveti varda cisme aşşağıdan yüklenmiş, omuzlamış cismi titan gibi taşıyor falan sanıyor. 

Kaldırma kuvvetinin sebebini bir kaç sayfa önce açıkladım. Okumaya cesaret edebildin mi? Gerçekte var olan kuvvet kütle çekimidir. Bu kuvvetlerin varlığı onlara etkiyen çekim kuvetleri ve hacimleri arasındaki bağıntıdaki bir duruma bağlıdır. Bu kuvvetlerin arasındaki farktan kaynaklanır fakat buna zahiri demek sakıncalıdır. Çünkü bu kuvvetlerin Ali'nin ittirmesinden bir farkı yoktur. Kuvvet nedir? Bana bunu açıklayabilir misin?

Ali bir cismi sola doğru 20 N kuvvetle ittiriyor. Ahmet ise 15 N kuvvetle sağa doğru ittiriyor. Bileşke kuvvet hangi yönde ve şiddettedir?

İşte kaldırma kuvveti dediğimiz sizin zahiri dediğiniz kuvvet bu kuvvetler arasındaki farktan kaynaklanır. Sebebi kütle çekimidir.

Paylaştığım dokümanla ilgili olmayıp bana liseli muamelesi yapabilecek kadar görgüsüz ve zeka yoksunu insanlarsınız. Burada enerji devrimi oluşturabilecek çok ilginç bir projeden bahsediyorum. Sizin gibi bu konuya çok yabancı ezberci beyinlere göre bir konu değil bu. Anlayanlar ağlıyor. Umarım siz de anladığınızda şiddetli bir orgazm geçirirsiniz, tek temennim bu...

http://www.latifmutlu.com/public/docs/documents/Tarim_ve_Sanayi_Devrimlerinden_Sonra_ENERJI_DEVRIMI_-_BASKI_HALI_-_21_MART_2014.pdf

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 318
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

38 minutes ago, John_Ahmet said:

Kaldırma kuvvetinin sebebini bir kaç sayfa önce açıkladım. Okumaya cesaret edebildin mi? Gerçekte var olan kuvvet kütle çekimidir. Bu kuvvetlerin varlığı onlara etkiyen çekim kuvetleri ve hacimleri arasındaki bağıntıdaki bir duruma bağlıdır. Bu kuvvetlerin arasındaki farktan kaynaklanır fakat buna zahiri demek sakıncalıdır. Çünkü bu kuvvetlerin Ali'nin ittirmesinden bir farkı yoktur. Kuvvet nedir? Bana bunu açıklayabilir misin?

Ali bir cismi sola doğru 20 N kuvvetle ittiriyor. Ahmet ise 15 N kuvvetle sağa doğru ittiriyor. Bileşke kuvvet hangi yönde ve şiddettedir?

İşte kaldırma kuvveti dediğimiz sizin zahiri dediğiniz kuvvet bu kuvvetler arasındaki farktan kaynaklanır. Sebebi kütle çekimidir.

Paylaştığım dokümanla ilgili olmayıp bana liseli muamelesi yapabilecek kadar görgüsüz ve zeka yoksunu insanlarsınız. Burada enerji devrimi oluşturabilecek çok ilginç bir projeden bahsediyorum. Sizin gibi bu konuya çok yabancı ezberci beyinlere göre bir konu değil bu. Anlayanlar ağlıyor. Umarım siz de anladığınızda şiddetli bir orgazm geçirirsiniz, tek temennim bu...

http://www.latifmutlu.com/public/docs/documents/Tarim_ve_Sanayi_Devrimlerinden_Sonra_ENERJI_DEVRIMI_-_BASKI_HALI_-_21_MART_2014.pdf

Sen sütünü iç yat liseli, neyine senin fizik falan? İkinci sınıfa geçince öğrenirsin, kuvvet neymiş....

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

Kaldırma kuvveti yoğunluktan ve ağırlıktan bağımsızdır. Bu kuvvet su için şöyle ifade edilir.

Fkaldırma = Vbatan . g

F -> Kaldırma kuvvetidir.

V -> cismin batan hacmidir.

g -> ise yerin çekim ivmesidir.

Bana bu formülde kaldırma kuvvetinin ağırlık yada cismin yoğunluğu ile ilgili olan kısmını gösterir misin?

Suyun kaldırma kuvvetine yoğunluğun etkisini öğrenmeden önce Can_Ahmet

32 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Suyun kaldırma kuvvetine yoğunluğun etkisini öğrendikten sonra Can_ahmet

Can_Ahmet, gönderdiğin linkte senin düzenekle ilgili bir şey göremedim ben!?

Yine kendi savunduğunla alakasız linkler atıp atıp kimsenin okumayacağına mı güveniyorsun? ?

Sitelerde Paylaş
46 minutes ago, John_Ahmet said:

Bu salak liselinin şu saçma sapan laflarına bir şeyler eklemek elzem oluyor, 3. kişiler için. 

Böyle liseliler, 2 sınıfta okudukları yarım yamalak fizik ve matematik ile, hurraaa deyip böyle don kişot misali yeldeğirmenlerine saldırıp, amanda termodinamiği tarumar ettik falan diye gazel okurlar. Çok görülen birşeydir. 

Kaldırma kuvveti falan denen olay, öyle amanda yerçekimi, üstüne bir de hacim falan diye açıklanmaz. burada asıl etmen cismin yüzey alanıdır. Bu alana göre, basitçe gauss yöntemiyle cisme etkiyen eğrisel basınç, yani cismin her noktasına etkiyen basınç bulunur. Bu sıvının yoğunluğu biliniyorsa, gayet iyi bilinen bir değerdir. Buna göre, tensörümüzü yerine koyarsak

\mathbf{B}=\int \operatorname{div}\sigma \, dV = -\int \mathbf{f}\, dV = -\rho_f \mathbf{g} \int\,dV=-\rho_f \mathbf{g} V

Denklemden görüleceği gibi, burada cismin hacmi değil, suyla temas eden yüzeyin temsil ettiği hacim olarak, sanal, zahiri bir hacim üzerinden hesaplama yapılır. 

Yani, aslolarak bu teranede, cismin hacmi hikaye zaten, en baştan. Kayığı söküp tahtaların hacmini ölçerseniz, bu nasıl oluyorda yüzüyor dersiniz. Hesaba konu olan, sıvıyla temas eden yüzeyin temsil ettiği alandan ibarettir ve zahiri bir hacim tarif eder. Cisme etkiyecek kuvvetleri hesaplarken kullanılacak parametre budur.

Şimdi nedir bu kaldırma kuvveti denen hikaye? bu da aynı şekilde zahiri bir mevzudur. Cismin hacmi falan diye liseli kafasıyla giderseniz bu mevzu dolaşır kalır. Cismin ağırlık merkezi, buna dikkat edin, cismin temsil ettiği hacmin değil, cismin kendisinin ağırlık merkezi, birde cisme etkiyen basınç farklarının oluşturduğu ve o zahiri hacim üzerinde yer alan kaldırma merkezi olacaktır. Cismin ağırlık merkezi, gerçek bir noktadır, buna karşın, kaldırma merkezi denen şey, cisme uygulanan basınç vektörlerinin bileşkesi üzerinden bulunur. Bu vektörün yönü yerçekimine dik olarak biliniyor olmasına rağmen, cismin hangi noktasında olduğu bilinemez. Bunu bulabilmek için, o vektörün boyunu bulmak gerekir ki, işte ona da kaldırma kuvveti denir. Yani kaldırma kuvveti denen şey, cisme etkiyen basınç farklarının bileşkesini ifade eden zahiri bir vektördür. Şimdi bunları bilince, cismin kaldırma merkezi ve ağırlık merkezini bulabilir oluruz. Bu da mesela geminin hangi açıyla duracağını hesaplayabilmemizi sağlar. 

Bu liselinin sandığı gibi, kaldırma mevzusu öyle hacme falan bağlı değil. Bu husus, bilhassa tamamen suyun içinde olmayan, yani yüzen şeylerde kritik önem arzeder. Eğer, kaldırma merkezi ile ağırlık merkezi aynı düşey doğrultuda değilse, yüzen cismin yapacağı hareketler cismin gerçek hacmine bağlıdır. Yani, vapurun yalpası, vapurun dış kenarlarının belirlediği hacme , gerçek hacmine, bağlı olacaktır. Çünkü, ağırlık merkezi, onun gerçek hacmi içersinde kalabilir. Fakat, kaldırma kuvveti denen mevzu, vapurun belki sadece %20'si suya temas ederek gereken kaldırma kuvvetini sağlıyor olacaktır. ama vapurun ağırlık merkezi, o kısmın dışında bir yerde olabilir. 

Basit mevzular gibi görünüyor, ama bunlar, öyle termodinamiğe kafa tutacak makine falan yapmaya çıktığınızda başınızın belası olur çıkar. Bu liseli angut örneğin, işte o kaldırma kuvveti merkezi ve ağırlık merkezini anlamayıp, çakıştıramadığı için, sanıyor ki, o alet çalışacak. 

Bu düz, sanki ansiklopedik bilgi bile olamayan lise seviyesi yarım yamalak bilgiyle, kendini einstein, gauss falan sanan bu zibidilerden çektiğimizi hiç bir şeyden çekmiyoruz. BU angut daha okuyor, liseyi bitirsin bakalım ne olacak, ama bunlar gibi bir sürü angut, artık üniversitelere rektör falan oluyor maalesef ülkemizde. 

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, Sundance yazdı:

Suyun kaldırma kuvvetine yoğunluğun etkisini öğrendikten sonra Can_ahmet

Can_Ahmet, gönderdiğin linkte senin düzenekle ilgili bir şey göremedim ben!?

Yine kendi savunduğunla alakasız linkler atıp atıp kimsenin okumayacağına mı güveniyorsun? ?

Kıvırma! Sen cismin yoğunluğundan bahsediyorsun. Sıvıların kaldırma kuvveti cismin yoğunluğuyla ilgili değildir. 

Su için kaldırma kuvveti böyledir.

Fkaldırma = Vbatan. g

dir. Peki neden böyledir hiç düşündün mü? Çünkü suyun öz kütlesi 1'dir. Senin tüm sıvılar için verilen şu formülde Fkaldırma = Vbatan. dsıvı . g ifadsinde, sen ds ile gösterdin, bu sıvının öz kütlesidir. İşte senin gibi bir geri zekalı bunu cismin yoğunluğu sanıyor.

Tekrar ediyorum, sıvıların kaldırma kuvveti cismin yoğunluğundan bağımsızdır. Size Fnet soruluyorsa yoğunluk o zaman dikkate alınır. Bunu size şöyle anlatayım.

10x10x10 cm ebatlarında homojen demir bir kütle ile yine aynı ebatlarda tahta bir bloğa sıvının tamamen içerisindeyken etkiyen kaldırma kuvveti aynıdır. Bu yoğunluklarına göre değişmez. Batıp batmayacaklarını belirleyen durumu ise cismin yoğunluğundan hesaplayabilirsiniz. Size en başından beri bunu anlatmaya çalışıyorum.

Tüm sıvılar için kaldırma kuvvetinin ifade edildiği şu formülde bana cismin yoğunluğunu gösteren değişken hangisidir gösterebilir misiniz? Her ikiniz de bunu yapın yoksa rezil olduğunuzla kalırsınız.

Fkaldırma = Vbatan. dsıvı . g

Lise fizik bilgileriniz yeterli olmadığından şu videoyu tavsiye ederim yoksa bu konu size göre değildir, bunu bilin.

Şimdi öğrendiğiniz bu yeni bilgilerle sistemi değerlendirecek bilgilere sahip olmuş oldunuz. Şimdi yeniden bahsettiğim sisteme geri dönüp anlatıklarımı değerlendirirseniz beni anlamaya başlayıp şok olacaksınız. Yeterli sabrı gösterip bunu değerlendirirseniz bu er yada geç olacak buna eminim. 

Ben size boş bir konudan bahsetmiyorum. Hepsi çok ilginç ve bir insana dumur yaşatacak kadar gerçekler.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, John_Ahmet said:

Ben size boş bir konudan bahsetmiyorum. Hepsi çok ilginç ve bir insana dumur yaşatacak kadar gerçekler.

VIDEO ....

Hah işte, ancak getire getire böyle lise fizik dersi anlatımını getirirsin. Sen o okulu bitir, bir yerleri kazan ondan sonra gel buralara.

Ve taa başından beri boş boş laf sayıklıyorsun. Üç kuruşluk lise 2 bilgilerinle.

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, anibal yazdı:

Kayığı söküp tahtaların hacmini ölçerseniz, bu nasıl oluyorda yüzüyor dersiniz. Hesaba konu olan, sıvıyla temas eden yüzeyin temsil ettiği alandan ibarettir

Benzer bir açıklamayı bir kaç sayfa önce yaptım. Yalnız burada tahta da yüzüyor dediğiniz gibi farklı bir madde olsa örneğin demir, bu suya batan kısmında suyun girebileceği bir delik yoksa batan kısmı kapalı bir hacim oarak değerlendirmemiz gerektiğini söyledim. Yoksa suyla temasındaki yüzey alanından başka çok daha fazla şey söylemek gerekir. Örneğin delik var mı gibi ama şu bir önceki koskaca yazında bile buna değinemeyecek kadar konuya sığ bakıyorsun.

Suyun kaldırma kuvveti esasında sıvının moleküller arasındaki bağ kuvvetlere de bağlıdır. Sıvıların akışkanlığı konusunu da buna dahil edersek daha bu konuya dahil etmememiz gereken pek çok faktör vardır. 

İşte tüm bunları anlatsak bile sen bana şu formülün yanlış olduğunu söyleyebilir misin?

Fkaldırma = Vbatan. dsıvı . g

Bu fomülün ve senin anlattıklarının cismin yoğunluğyla ne ilgisi var? Bana yazacağın başka bir formülde bunu gösterebilir misin? Fakat bunu yaparken Fnet 'i karıştırma kaldırma kuvvetini sorguluyoruz. Net kuvveti değil. Kaldırma kuvvetinin yönü daima yerçekimine zıt yönlüdür. Bunun yönü formülde vektörel değildir. Yönü belirlidir. Böyle bir kuvvetin yönünü formülden çıkaramazsınız. Bunları yeterince düşünmemiş biri şimdi bana google'dan oradan buradan arakladığı yazıları buraya yapıştırıp zeytin yağı konumuna geçmek istiyor, çok komik.

Siz ancak benim yazdıklarıma zeytin yağı olabilirsiniz daha fazlası değil. Çoban salatanın yanına azıcık zeytin yağı daha lezzetli hale getirir. Buna şüphemiz yok fakat aslında konunun benim anlattıklarımı daha iyi anladığınızı ifade eden kısmına da değinirseniz daha iyi olacak.

Bu formüller orada sistemin dengede olduğunu yada olmadığını göstermek için yeterli değildir mi demek istiyorsun? Bence çok yeterliler ve bize öğretilen bu formüllerle yapacağımız bir hesapta iddia edilen torku çok yakın olarak hesaplayabiliyorlar. Ne anlattığımı anlamadıysanız küçümsediğiniz bu formüllerle sistemi değerlendirir sonra bir benzerini yapar tüm olan biteni kavrar sonra tüm bunlara bir açıklama ararsınız. 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, John_Ahmet yazdı:

İşte tüm bunları anlatsak bile sen bana şu formülün yanlış olduğunu söyleyebilir misin?

Fkaldırma = Vbatan. dsıvı . g

Bu fomülün ve senin anlattıklarının cismin yoğunluğyla ne ilgisi var? Bana yazacağın başka bir formülde bunu gösterebilir misin? Fakat bunu yaparken Fnet 'i karıştırma kaldırma kuvvetini sorguluyoruz. Net kuvveti değil. Kaldırma kuvvetinin yönü daima yerçekimine zıt yönlüdür. Bunun yönü formülde vektörel değildir. Yönü belirlidir. Böyle bir kuvvetin yönünü formülden çıkaramazsınız. Bunları yeterince düşünmemiş biri şimdi bana google'dan oradan buradan arakladığı yazıları buraya yapıştırıp zeytin yağı konumuna geçmek istiyor, çok komik.

Arkadaş sen gerizekalı mısın?

Aynı hacimde bir metal veya cam bilye ile tahta bilyeyi at bakalım suya sonuç ne olacak?

İkisi de aynı mı sanıyorsun?

Anaokulundaki oğluma sorsam bilir.

Daha önce bilip bilmeden atıp tutarken cevabını aldığında yaptığın gibi kıvırmaya başlamışsın.

Kayışa etki eden kuvvetin, kayışa döndürme işi yaptırdığı bir düzenekte Fneti karıştırma diyorsun.

Cisme yukarı doğru etki eden kuvvet F=Vcisim x qsıvı x g 

Cisme aşağı doğru etki eden kuvvet F=Vcisim x qcisim x g

Vcisimler ile g leri sadeleştir;

qsıvı>qcisim ise cisim yüzer

qsıvı=qcisim ise cisim asılı kalır

qsıvı<qcisim ise cisim batar

Bir de kalmış yoğunluğun cismin yüzeceğini mi batacağını mı belirleyeceğini söylüyorsun. Yüzme veya batmayı sağlayan kuvvete ne deniyor haberin var mı?

Yani forumdaki seviyenin geldiği hale bak.

Adam daha matbaada basılan kitap ile bilimsel geçerliliği olan makalelerin arasındaki farktan bihaber kalkmış devir daim makinesini savunuyor.

Geçenlerde imam hatiplimidir nedir sarıklı çocukların rezilliğini gösteren bir video vardı ona benziyor durum.

Sitelerde Paylaş

x_694c9113.jpg

Bu şekil üzerine devam edelim.

B körükleri birbirlerine bağlayan boru.Her körük karşısındaki körüğe bağlı.

A1 ile A2 ağırlıklar.

Düzenek tam su içinde olacak resimdeki gibi su üstünde kalan kısım olmayacak.

A1 tarafı körüğün hacmi kadar su ağırlığı ile saat yönünün tersi  ile döner mi dönmez mi?

Döner ise neden döner ,dönmez ise neden dönmez?:)

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Sundance yazdı:

Aynı hacimde bir metal veya cam bilye ile tahta bilyeyi at bakalım suya sonuç ne olacak?

Sen anlama özürlüsün kendini daha fazla boka bulama!

Evet ne oldu zoruna mı gitti? Aynı hacimdeki ve tamamen suyun içerisindeki  metal, cam, tahta bilye hatta ne olursa olsun içerisine su geçirmez dolu, boş ne olursa olsun hepsinin kaldırma kuvveti aynıdır.

Bunu formüle bakarak da anlayabilirsin. Kaldırma kuvveti (Fkaldırma) cismin yoğunluğuna bağlı değildir. Evet yanlış duymuyorsun değildir. Kaldırma kuvveti yoğunluğa bağlı değildir. Zaten bunu formüle bakarak da anlayabilirsin.

Fkaldırma  = Vbatan . dsıvı .g

Bana formülde cismin yoğunluğuyla ilgili olduğunu söylediğin yoğunluk değişkeninini gösterebilir misin? Söyledim ya cisim ne olursa olsun sıvının yoğunluğu değişmiyorsa kaldırma kuvvetleri cismin hacmine bağlıdır.  Cismin yoğunluğuna değil. Bu o kalın kafana girsin.

Seninle daha fazla muhatap olmak istemiyorum. Senin gibi zeka yoksunu mallar benim gibi parlak yada üstün zekalı insanları geri zekalı zannederler. Bu çok sık yaşanan bir durumdur fakat anlayamadıkları şey konuyu anlamak için gerekli zekaya sahip olmadıkları için konuyu anlamadıklarıdır.

Ayrıca senin sistemi filan anladığın yok sistemde şamandıralar yüzse de batsa da bunun hiç önemi yok. Hele sen bunu hiç anlayamazsın çünkü bir sistemde denge nedir bunu anlat desem buna cevap verecek kabilde olmadığın da çok iyi anlaşılıyor.

Bir daha benimle tartışmadan önce acaba yanılıyor muyum diye düşün. Öyle fütursuzca savurduğun hakaretlerin hepsi sana iadedir. Çünkü konuyu anlayamayacak, bahsettiğim detayı yakalayamayacak kadar özürlüsün.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Derinlik farkın sebebiyle oluşan basınç değişikliği, kaldırma kuvveti olarak kabul görüyor. 

Suyun içindeki 3 boyutlu bir cisme her yönden yüzeye dik olacak şekilde basınç uygulanır, yanal kısımlar karşılıklı geldiği için basınç kuvvetleri birbirini sönümler. ( hareket olarak) Ancak üst ve alt kısımda kalan basınç kuvvetleri derinlik farkı sebebiyle farklıdır. Buda aşadan yukarı doğru net bir kuvvet oluşturur. 

Her ne kadar kaldırma kuvvetlerinin oluşumuna sıvının basıncı sebep olsa da bu cisme etkiyen toplam kaldırma kuvvetinin derinlikle değişen h (yükseklik) yada P (basınç) değişkenlerine bağlı oldukları anlamına gelmez. Aynı hacimdeki cisim hacmini koruyacak tam dayanıma sahipse teoride basınç farkının oluşturacağı hacim farkı dışında dolayısıyla hacim dışında ve suyun yoğunluğu dışında bir değişkene bağlı değildir.

Ayrıca uzayda su basıncı yoktur bunu biliyor muydun? Bu basınç çok düşük moleküler bağlarla ilgilidir ve tüm derinliklerde aynıdır.

Senin pistonlarını açıp kapayacak bir kuvvet yok oratada.

Görüyorum o şamandıralardan demir ağırlıklı olan versiyonu düşün ve onların birini ters birini düz şekilde masanın üzerine koyalım ve onlara etkiyen kuvvetleri değerlendirirken onlardaki hacim değişimine sebep olan tüm kuvvetleri değerlendirelim.

Sonra onları uzaya göndermiyoruz suyun içerisinde bir döner düzenekteki zincire aralarında eşit mesafe olacak şekilde belirli bir sayıda (çift) diziyoruz. Dolayısıyla masanın üzerinde iken hava basıncının etkisinde kalıyor suyun içerisinde iken su basıncına mağruz kalıyor. Fakat kütleleri aynı dolayısıyla suyun içerisindeki ağırlıkları ve kaldırma kuvvetlerini ayrı ayrı gösterebilirsen yine çok fazla bir şey değişmeyecek masanın üzerindeyken kurduğun eşitsizlik bozulmayacaktır.  

Sisteme şöyle bakabilirsin. Tüm kaldırma kuvvetlerinin hacimle doğru orantılı olduğunu hatta bu kuvveti su için yalnızca g ile çarpmak bu kuvveti hesaplamak için yeterlidir. Dolayısıyla bu sistemdeki yüksekliğe bağlı hacim farkları bir birlerini götürecek geriye ağırlıkların hacmi küçülten ve büyüten olmak üzere ters yönlerdeki kuvvetleri sol ver sağ tarafta sürekli bir hacim farkı oluşturacaktır. Bu sistemin sola doğru dönmesine sebep olacaktır. Hatta bu öylesine büyük bir torktur ki böyle kendi boyunda bir sistem yapıp çalıştırsan dönen mili elinle durduramazsın. Ben sana zırva anlatmıyorum. Seni bu hesapları yapmaya davet ediyorum.

Şimdi bunlara etkiyen tüm kuvvetleri tüm cisimleri nicelendirip bunun hesabını yaptığın bir senaryoyu kuvvetlerin yönlerini şekillerle gösterip hepsini detaylandırabilir misin?

Konuyu anlamaya en çok yaklaşan sensin. @priest of nature zaten anladı ve sırada sen varsın. Diğerlerinden böyle bir umudum yok. Çünkü onlar doğru söylediklerini sanıp zırvalıyorlar. Sen ise çok yaklaştın.

Neden dengedir? Ben dengede olmadığını ısrarla söylüyorum. Sen bir şeyleri ıskaladığın için bunu göremiyorsun. Ben bu hesapları yapmamış olsam bu kadar kesin konuşabilir miyim? 

Sonra @priest of nature arkadaşın verdiği şekildeki sistemi benim düzeneğime benzetip hava kanalları ile birbirlerine karşılıklı bağlı olan bu sistemi yeni kurallar ile yeniden düşünebilir misin? Torkun arttığını hesaplayacaksın hepsi bu. 

Yalnız önce hava kanalsız olanı benim ilk bahsettiğimi ağırlıkların kullanıldığı bir versiyonda detaylandırıp tüm kuvvetlerin yönü ve şiddetini hesaplayarak yol aldığın bir hesapta göster ve bitsin bu tartışma.

Ben sana çok şekil çizdim. Biraz da sen çiz bu anlamanı çok kolaylaştıracak buna emin olabilirsin.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, priest of nature yazdı:

x_694c9113.jpg

Bu şekil üzerine devam edelim.

B körükleri birbirlerine bağlayan boru.Her körük karşısındaki körüğe bağlı.

A1 ile A2 ağırlıklar.

Düzenek tam su içinde olacak resimdeki gibi su üstünde kalan kısım olmayacak.

A1 tarafı körüğün hacmi kadar su ağırlığı ile saat yönünün tersi  ile döner mi dönmez mi?

Döner ise neden döner ,dönmez ise neden dönmez?:)

Dönmez.

Mukavemet hesabında tek bir çubuk merkezden mafsallı ise ve çubuğun her iki ucuna eşit kuvvet uygulanırsa sistem dengede kalır.

A1 ağırlığı ile A2 ağırlığının çubuğun her iki ucuna uyguladıkları kuvvet aynıdır.

Bu yüzden dönme olmaz.

Ayrıca şekildeki düzenek burada tarif edilenden farklı.

Şekildeki düzenek sanki suyun basıncı ile körükler sıkışırsa çubuğa bir kuvvet uygulayacakmış gibi düşünülerek çizilmiş. 

Ancak körüğü sıkıştıran su basıncı körüğün hem önüne hem de arkasına eşit basınç uygular. 

Körük sıkışır ancak çubuğa herhangi bir kuvvet iletmez. 

Zira körüğün sıkıştığı ağırlığın olduğu ön tarafı ile çubuğa bağlı olduğu arka tarafına su basıncı eşit etki eder.

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Sen anlama özürlüsün kendini daha fazla boka bulama!

Evet ne oldu zoruna mı gitti? Aynı hacimdeki ve tamamen suyun içerisindeki  metal, cam, tahta bilye hatta ne olursa olsun içerisine su geçirmez dolu, boş ne olursa olsun hepsinin kaldırma kuvveti aynıdır.

Bunu formüle bakarak da anlayabilirsin. Kaldırma kuvveti (Fkaldırma) cismin yoğunluğuna bağlı değildir. Evet yanlış duymuyorsun değildir. Kaldırma kuvveti yoğunluğa bağlı değildir. Zaten bunu formüle bakarak da anlayabilirsin.

Fkaldırma  = Vbatan . dsıvı .g

Bana formülde cismin yoğunluğuyla ilgili olduğunu söylediğin yoğunluk değişkeninini gösterebilir misin? Söyledim ya cisim ne olursa olsun sıvının yoğunluğu değişmiyorsa kaldırma kuvvetleri cismin hacmine bağlıdır.  Cismin yoğunluğuna değil. Bu o kalın kafana girsin.

Seninle daha fazla muhatap olmak istemiyorum. Senin gibi zeka yoksunu mallar benim gibi parlak yada üstün zekalı insanları geri zekalı zannederler. Bu çok sık yaşanan bir durumdur fakat anlayamadıkları şey konuyu anlamak için gerekli zekaya sahip olmadıkları için konuyu anlamadıklarıdır.

Ayrıca senin sistemi filan anladığın yok sistemde şamandıralar yüzse de batsa da bunun hiç önemi yok. Hele sen bunu hiç anlayamazsın çünkü bir sistemde denge nedir bunu anlat desem buna cevap verecek kabilde olmadığın da çok iyi anlaşılıyor.

Bir daha benimle tartışmadan önce acaba yanılıyor muyum diye düşün. Öyle fütursuzca savurduğun hakaretlerin hepsi sana iadedir. Çünkü konuyu anlayamayacak, bahsettiğim detayı yakalayamayacak kadar özürlüsün.

Bu saatte okuldan geldiğine göre lise talebesi de olamazsın sen. ?

Annenle babana sabır diliyorum.

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, Sundance yazdı:

Dönmez.

Mukavemet hesabında tek bir çubuk merkezden mafsallı ise ve çubuğun her iki ucuna eşit kuvvet uygulanırsa sistem dengede kalır.

A1 ağırlığı ile A2 ağırlığının çubuğun her iki ucuna uyguladıkları kuvvet aynıdır.

Bu yüzden dönme olmaz.

Ayrıca şekildeki düzenek burada tarif edilenden farklı.

Şekildeki düzenek sanki suyun basıncı ile körükler sıkışırsa çubuğa bir kuvvet uygulayacakmış gibi düşünülerek çizilmiş. 

Ancak körüğü sıkıştıran su basıncı körüğün hem önüne hem de arkasına eşit basınç uygular. 

Körük sıkışır ancak çubuğa herhangi bir kuvvet iletmez. 

Zira körüğün sıkıştığı ağırlığın olduğu ön tarafı ile çubuğa bağlı olduğu arka tarafına su basıncı eşit etki eder.

@priest of nature @Sütlü Kase işte böyle mallarla muhatap olmak zorunda kalıyorum. Lütfen beni anlayın ve bir önceki yazımdaki bahsettiğim  hesabı kabaca yapın bitsin kurtulalım bu tartışmadan. Zaten anlasanız bunun devrim niteliğinde bir gelişme yaratacağını da anlarsınız. Aslında ikna olmak o kadar kolay değil, ikna olmak benim 4 yılıma mâl oldu. Bu o kadar kolay sanmayın. Sonra yapılan örnekleri gördükçe bunu inançtan bilgiye dönüştürdüm ve bunların çoğunu termodinamik olarak açıkladım ve matematiksel olarak izâhını yaptım.

Lütfen söylediğimi yapın. Cisimleri büyükçe seçip hesaplar yapın ve net şekilde anlamınıza sebep olsun. Ağırlıkları birer metreküp demir olarak, pistonları 1'er metreküp hava pistonu olarak değerlendirin. İçerisinde ağırlıkların etkisi yokken 1 atmosfer basınç olsun ve bunlardan 12 tanesini bir düzeneğe dizin. Demirin öz kütlesi yanılmıyorsam 7,6 ton/m3 olmalı yada 7,8 cm ton/m3. Sistemin toplam boyunu 20 metre alabilirsin. Şimdi kabaca etkiyen kuvvetleri gösterin ve ilk dumurunuzu yaşayın.

Sonra hava kanalları ile birbirlerine bağlı olma durumu için diğer senaryoya geçelim. Burada 5cm borularla bunları karşılıklı olarak birbirlerine bağlayalım. Fakat bu benim tasarımım da olsun. @priest of nature ki değil.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle senden en başta basit bir şey istedim. Bana pistonu açacak kuvveti göster dedim. Çünkü bu sistem tasarımına göre pistonu açacak bir kuvvet ortalıkta yok. Neden yok bir bakalım. 

piston.png.45094cef1c79a886fbf19362cdcd7190.png

Şekilde de  görülebildiği gibi sistemi etkileyen  yanal ve düşey kuvvetler mevcut. Al tarafta kalan kuvvetler basınç farkı sebebiyle daha büyük olur ve sistemi yukarı yönde ilerlemeye yöneltir. Bunu zaten konuştuk. Ancak görüldüğü gibi piston kafasını yuvasından çıkaracak kuvvet sistemde bulunmuyor. Yanal kuvvetlerin piston kafasına hareket anlamında bir etkisi yok. Aşağı yönde etkiyen basınç kuvveti piston kafasını yukarı çekmek yerine daha da içeri basıyor. Alt kuvvetler ise piston kafasını değil tüm sistemi yukarı itiyor, hatta sürtünmeye sebep oluyor ve piston kafasını iyice içeri basıyor. Yani piston kafasını yerinden çıkaracak bir kuvvet olmadığı gibi içeri basan bir kaç kuvvet olduğunu görüyoruz. 

Bu yüzden bu sistemde pistonlar açılmaz ve sistem çalışmaz. İşin ilginç yanı piston kafalarını açmak için körüklü bir yapı oluşturulabilir. Körüklü sistemdeki körüklerin arasında bulunan oyuklar, körüğü şişirmek - yani yukarı çekmek için bir kuvvet oluşturabilir. Senden istediğim şey buydu ancak alamadım. 

Neyse bu tip makinelerin çalışmamasını sebebi bu değil elbette başka durumlar mevcut. 

Öncelikle bu sistem niye suyun içinde ? Bunun suyun içinde olmayan sistemlerden farkı nedir onu düşünmek gerekiyor.  Düşünüyoruz da..... ama aslında ortada bir sebep yok ! Çünkü bu sistemin aynısı suyun dışında da kurulabilir. 

Bu tip sistemlerin temel amacı 2 kol arasında kuvvet farkı oluşturmak ve bu kuvvet farkını korumaktır. Daha doğrusu sistem kendiliğinden bu kuvvet farkını korumalıdır. 

Suyun dışında yapılanlara bir kaç örnek resim atayım;

indir.jpg.7e5c69409990e11431f7e0b777653850.jpg             pmotion.png.048637c192fbbf9188e83075676ffb61.png

Şekildeki sistemlerde temel amaç 2 kol arasındaki (sağ ve sol taraf) kuvvet farkından yola çıkarak sistemi döndürmektir. Bu sistemler kuvvet farkı oluşturmak için yerçekimini kullanırlar. Senin buraya attığın sistem ise kuvvet farkı oluşturmak için suyun kaldırma kuvvetini kullanır. Yani esasında her iki sistemde Sağ ve sol taraftaki kolların ağırlıklarını değiştirir ve böylece sistemi döndürür. 

Öncelikle suyun ne yaptığına bir bakalım;

Su ağırlığı, yardım eden bir kuvvet ile değiştirir (he evet şu kaldırma kuvveti) 

Yani karada kaldıramadığım bir taşı belkide suyun içinde kaldırabilirim. Çünkü kaya suyun içinde daha hafiftir. Bunun sebebi benim kollarımın yukarı yönde uyguladığı kuvvete ek suyunda yukarı yönde kuvvet uygulamasıdır. 

Bu konuyuda bir kenara koyup ağırlık merkezi adlı çok önemli konumuza gelelim. 

Eğer düzgün türdeş dairesel bir plakayı duvara tam ağırlık merkezinden bir mil ile (dönebilecek şekilde yani) monte ederseniz. Plakaya dışardan bir kuvvet uygulanmadığı sürece dengede kalır.  (Aşadaki fotoğrafta belitrmeye çalıştım  ''p1'')

Ancak şekildeki gibi (p2) plakayı ağırlık merkezinden biraz solundan monte ederseniz. Plaka mil etrafında kayarak düşecektir. (p3) Ancak rastgele bir yere düşmez, ağırlık merkezi dönme ekseninden geçecek şekilde düşer. Çünkü ağırlık merkezi ile dönme merkezi aynı nokta üzerine getirilmediği için, ağırlık merkezi bir dönme momenti oluşturmuştur. 

1737375821_Adsz2.thumb.png.0e89f5c550c8bee76f73a4b77c151d74.png

Bütün bunları niye anlattım ? Yukarıdaki fotoğraflarda gösterdiğim devridaim makinelerinin çalışmama sebeplerini söylemek için anlattım. Yukarıdaki sistemlerde sağ ve soldaki kuvvetlerin aynı olmaması sayesinde sistemi döndürmeye çalıştıklarından bahsettim. Eğer sağ ve soldaki kuvvetler yani kütleler birbirinden farklıysa dönme ekseni sistemin monte edildiği yerden kayar, hemde tam sistemi dengeye getirecek kadar, dönme momenti oluşturacak seviyede kayar. Sistem zaten kütle farkı sebebiyle kaymış olan ağırlık merkezinden monte edilirse, sürekli bir dönme momenti oluşturulamaz.  Çünkü sistem o noktadan dengededir. 

Senin suyun içinde kurduğun sistemde de aynı sorun vardır. Suyun kaldırma kuvveti 2 kol arasında ağırlık farkı oluşturur buda sistemi döndürür. Ancak oluşan ağırlık farkı, sistemin kütle merkezini değiştirir. Değişen kütle merkezi sistemi dengeye getirecek şekilde değişmiştir ve o şekilde bir dönme momenti oluşturur dolayısı ile  sistem durur. 

Benden bu kadar, yazım hatam varsa kusura bakmayın. Kontrol etmedim, Çizimler paintten aceleyele çizilmiştir..............

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Bunu zaten konuştuk. Ancak görüldüğü gibi piston kafasını yuvasından çıkaracak kuvvet sistemde bulunmuyor.

@Sütlü Kase Burası uzay değil anlıyor musun? Suyun basıncı dışında piston yuvasındaki havaya basınç uygulayan hiç ihmal edemeyeceğin kadar büyük ağırlık kuvvetleri var. Bu kuvvetler ağırlığı/pistonu 1m3 demir olarak aldığında 7,8 ton oluyor farkında mısın? Sen bu kuvvetleri nasıl görmezden geliyorsun. Ben sana bu kuvvetlerin dönme eksenine olan etkisinden bahsetmiyorum. Onlar zaten dengede burada piston yuvasının hacmine yaptığı bir etki söz konusudur. Bu kuvveti nasıl görmezden gelirsin. Aşağı yönlü basınç kuvvetleri bileşkesine bu kuvveti eklemek zorundasın yoksa hesabını yanlış yaparsın. Dolayısıyla hacimlerde hesaplayacağın ağırlık etkisindeki farklar da yukarı yönlü kaldırma kuvvetlerine yansıyacaktır. Sonuç itibariyle bu aşağı ve yukarı yönlü kuvvetlerin bileşkesini aldığında sana kabaca torku hesaplayabileceğin kuvvet ortaya çıkacaktır. O kısma geçmeden önce bunu sana göstermeme müsaade et.

Diğer konulara girip benim başımı belaya sokma daha bu kadar basit konuda yaptığınız çok bariz hatalar sistemi anlamadığınızı gösteriyor. Beni başka belalara sürükleme onları da sonra tartışalım hatta su dışında çalışanlarına sana canlı örnek göstereyim. Ancak en iyi verim suda oluşuyor.

Şekildeki bu ağırlık/pistonların 7,8 ton olduğunu hayal et. ve hacimlerinde ağırlık etkisi olmadan havadayken 1m3 hacim 1 atmosfer basınçta olduğunu düşünün. Altı solda ve 6 sağda olmak üzere bana fark kuvvetlerini hesaplayın. derinlikle değişecek hacim değişimini küçük bir yanılma payı olarak alın. Zirâ her iki tarafta da olacak kaldırma kuvvetleri arasındaki bu farklar birbirlerini götürecekler.

Bu yeni kuvvetlerle hacim değişimlerini yeniden hesaplar mısın? Bu hesapları yapmadan asla anlayamayacağınız bir konudur bu. Termodinamik, termodinamik diye vızıklamayın, hesap yapın! Temodinamiğe uygunluğunu sonra değerlendiririz.

Bana masraf çıkardınız ama olsun. Demirin tonu 32.000 TL. Siz anlayın bana yeterli.:)

Ya sen basınç kuvvetlerini düşünüp ağırlığı ihmal edebilecek kadar malsın, yada çok uykun gelmiş. Şu şekili sana göstermeden bunu düşünmüyor ve değerlendirmiyor oluşunun altında beni anlayan ama bunu itiraf edemeyen bir hainlik görüyorum.

yeni-sekil.png

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Havanın yoğunluğu artınca ağırlığı yada kütlesi de mi artıyor? Böyle mi anladın ve yorumluyorsun yoksa? Güldürme beni bal peteği... :) 

Neyse ne diyorsun bu durum dengeyi bozar ve sol tarafa doğru fark kuvvetlerinin etkisi kadar bir torkla döner diyebilir misin? Aksini iddia ediyorsan yani dengede kalmaya devam eder diyorsan bunu nedeni ile söyleyebilir misin?

yogunluk artinca cismin ortalama(toplam) özkütlesi aratacak ve diger taraftakilerden daha fazla suyun altina inip orada kalmak isteyecektir. üstteki kutunun pozisyonu yatay ve su tarafindan yukari dogru digerlerine oranla daha fazla itilecek ve en alttaki kutu sistemi döndüren carka sürtünerek yavaslamaya neden olacak. Aslinda sen her kutuyu digerlerinden bagimsiz düsünüyorsun ama onlar birbirine bagli tek bir cisim.

Sitelerde Paylaş

Hala salak salak konuşuyor uyuz liseli...

Hala bu kutuların, sistemin falan tek bir sistem olduğunu, tek bir ağırlık merkezi ve kaldırma kuvveti merkezi olduğunu anlayamadı dangalak. Bu iki merkez düşey doğrultuya gelir, orada kalır bu sistem, kaç defa daha söyleyeceğiz diyecem de, liseli işte, ne anlayacak?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, deadanddark yazdı:

yogunluk artinca cismin ortalama(toplam) özkütlesi aratacak ve diger taraftakilerden daha fazla suyun altina inip orada kalmak isteyecektir. üstteki kutunun pozisyonu yatay ve su tarafindan yukari dogru digerlerine oranla daha fazla itilecek ve en alttaki kutu sistemi döndüren carka sürtünerek yavaslamaya neden olacak. Aslinda sen her kutuyu digerlerinden bagimsiz düsünüyorsun ama onlar birbirine bagli tek bir cisim.

Hocam havanın yoğunluğu artarsa ağırlığı artmaz mı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...