Jump to content

Devridaim ve termodinamik hakkında ne biliyorsunuz?

Recommended Posts

1 dakika önce, adalet123 yazdı:

Hocam havanın yoğunluğu artarsa ağırlığı artmaz mı?

Tüp icinde doldurulmus gazi düsün, bosken hafiftir ama doluyken daha agirdir. Buradaki sistemde degismeyen miktarda hava var. Hava pistol ile sikistirilinca yogunlasir ve agirlik ayni kalir ama özkütlesi artar bu sebepten icinde bulundugu cisim ile birlikte toplam özkütleye etki eder.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 318
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, deadanddark yazdı:

Tüp icinde doldurulmus gazi düsün, bosken hafiftir ama doluyken daha agirdir. Buradaki sistemde degismeyen miktarda hava var. Hava pistol ile sikistirilinca yogunlasir ve agirlik ayni kalir ama özkütlesi artar bu sebepten icinde bulundugu cisim ile birlikte toplam özkütleye etki eder.

Teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

Hala salak salak konuşuyor uyuz liseli...

Hala bu kutuların, sistemin falan tek bir sistem olduğunu, tek bir ağırlık merkezi ve kaldırma kuvveti merkezi olduğunu anlayamadı dangalak. Bu iki merkez düşey doğrultuya gelir, orada kalır bu sistem, kaç defa daha söyleyeceğiz diyecem de, liseli işte, ne anlayacak?

Hala salak salak konuşuyormuşum.  Geri zekalı embesil bunlardan özdeş iki tane hazırlayıp masanın üzerine biri ters biri düz olacak şekilde bırak ve eline bir kumpas alıp hacimlerini ölç ve eğer haklıysam (bir fark varsa) o kumpası bir taraflarına monte ol olur mu? Ayrıca bunun diğer körüklü olandan hiç bir farkı yok orada ayrı düşünüp yine bir arada ağırlığı ve hacimlerini düşünmeniz mümkünken burada onları ayrı düşünemiyor olmanız sizin geri zekalılığınızdan başka bir şey değil emin olun.

3 saat önce, deadanddark yazdı:

yogunluk artinca cismin ortalama(toplam) özkütlesi aratacak ve diger taraftakilerden daha fazla suyun altina inip orada kalmak isteyecektir. üstteki kutunun pozisyonu yatay ve su tarafindan yukari dogru digerlerine oranla daha fazla itilecek ve en alttaki kutu sistemi döndüren carka sürtünerek yavaslamaya neden olacak. Aslinda sen her kutuyu digerlerinden bagimsiz düsünüyorsun ama onlar birbirine bagli tek bir cisim.

Burada hareketi oluşturan kuvvetler kaldırma kuvvetidir. Dolayısıyla havanın hacminin değişmesinin oluşturacağı öz kütle farkının bizim konumuzla doğrudan bir ilgisi bulunmuyor. Ağırlık değişmeyeceği için bizim ilgilendiğimiz yön kaldırma kuvvetidir. Ağırlıklar zaten dengededir. Dengeyi bozan kaldırma kuvvetleridir bu da şamandıraların yoğunluğuyla ilgili değil, hacimleriyle ilgilidir. Bunu anlamıyorsan boşuna kafanı yorma. Yukarıda iki geri zekalıya bu konuda iyi bir ders verdim. Daha önce yazdıklarımı oku lütfen. O geri zekalılar da kaldırma kuvvetinin yoğunlukla ilgisi olduğunu iddia ediyor fakat ilgisi yok. Çünkü kaldırma kuvvetini ağırlıktan bağımsız bir kuvvet olarak ele aldığınızda gerçekten ilgisi yoktur. Bunu formüle bakıp anlayabilirsin. Yok ilgisi var diyorsan formülde göstermen gerekir. Kaldırma kuvveti yoğunluk bilgisine ihtiyaç duyulmadan cismin sadece hacim bilgisinden hesaplanabilir fakat sana yüzüp yüzemeyeceği soruluyorsa ağırlığını da dikkate alırsın öz kütle yine gerekmez. Fakat ille de sana homojen bir cisim için öz kütle yada ortalama yoğunluk bilgisi verildiyse sen bunu hacimle çarpıp kütleyi oradan hesaplayıp ağırlığını oradan bulursun yoksa başka bir durum için yoğunlukla işimiz yok. Hele ki ağırlık ve kaldırma kuvvetleri ayrı ayrı hesaplanabildiği bir durum için yoğunluk bilgisi hiç bir yerde kullanılmayacak ve  bir parametre olarak gerekmeyecektir. 

Buradaki sistem açık olarak ağırlıklar bakımından dengededir. Dengeyi bozan sadece kaldırma kuvvetleridir. Bu da orada oluşan hacim farklılıklarından meydana gelir ve yine derinlikle değişen hacim küçülmesini iki taraf birbirlerini götüreceği için ihmal edebilirsiniz. O ağırlıklı olan cisimler birbirlerine yapışık değil, o bir piston bunu anlamadıysanız boşuna yazmayayım.

Orada ağırlığın etkisindeki kuvvetten dolayı içerideki hava basıncı dışarıdaki su basıncı denge oluşturana kadar hacimde değişiklik oluşturacaktır. Bu sol taraf için küçülecek sağ taraf için büyüyecek diyebiliriz. Dolayısıyla sağ taraftaki hacim toplamı ve dolayısıyla kaldırma kuvvetleri sol taraftakilerden daha büyük olacağı için sistem saat yönünün tersine doğru dönecektir. Kaldırma kuvvetinin su için sadece hacimle ilgili olduğunu bir kez daha hatırlatırım. İnanmıyorsanız fomüle bakın. dsıvı 1 olduğu için bu kuvvet F = V.g'dir hâla anlamayanlar hesabını yapabilecek birilerinden yardım isteyip, fizik bildiğini sanan bu zavallıları terletebilirsiniz. Prof olsun olmasın o terleri dökecek. Buradaki prof. konunun ne olduğunu bile daha anlayamadı. Fizik bölümünde olsa aklına s.çardı.

@Sütlü Kase bebeğim ne oldu hesabını yapabildin mi? Sütüne dökme kendine iyi bak. Kendini fazla yorma, yine merak etme jartiyer şart değil.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
45 minutes ago, John_Ahmet said:

Hala salak salak konuşuyormuşum.  Geri zekalı embesil bunlardan özdeş iki tane hazırlayıp masanın üzerine biri ters biri düz olacak şekilde bırak ve eline bir kumpas alıp hacimlerini ölç ve eğer haklıysam (bir fark varsa) o kumpası bir taraflarına monte ol olur mu? Ayrıca bunun diğer körüklü olandan hiç bir farkı yok orada ayrı düşünüp yine bir arada ağırlığı ve hacimlerini düşünmeniz mümkünken burada onları ayrı düşünemiyor olmanız sizin geri zekalılığınızdan başka bir şey değil emin olun.

Burada hareketi oluşturan kuvvetler kaldırma kuvvetidir.

Liseli hala tantana ediyor. Git sen ödevini falan yap, neyine senin...

Kumpasla mı ölçersin, mezroyla mı ölçersin, farketmez, orada hareket falan oluşmaz. Bir liselinin bile anlayacağı kadar basit söylediğimi sanıyorum ama, sen gibi amip beyinli bir liseliye daha nasıl anlatırım bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Bu videolarda daha farklı bir gravity motor projesini uygulamışlar tümünü yapıp aşamalarını fotoğraflayıp sonra çalışan modelin çalışır halini ikinci bir videoda paylaşmışlar. Bunlar gelişmiş ülkelerde böyle rahatlıkla yapılabiliyor fakat burada Türkiye'de yapmaya kalksanız deli muamelesi görürsünüz. İşte gelişmiş ülkelerden böyle bir farkımız var. İnsanların geneli için konuşabilirim. Bu üniv.de prof olsa da iki üniversite bitirse de değişmiyor. Ülkeler arası zeka farkına örnek olabilecek bu videolar ibret osun. Üstelik bu öyle sıradan bir ev projesi değil. Bunlar firma ve bu ürünlerini satışa çıkarmışlar.

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Bu videolarda daha farklı bir gravity motor projesini uygulamışlar tümünü yapıp aşamalarını fotoğraflayıp sonra çalışan modelin çalışır halini ikinci bir videoda paylaşmışlar. Bunlar gelişmiş ülkelerde böyle rahatlıkla yapılabiliyor fakat burada Türkiye'de yapmaya kalksanız deli muamelesi görürsünüz. İşte gelişmiş ülkelerden böyle bir farkımız var. İnsanların geneli için konuşabilirim. Bu üniv.de prof olsa da iki üniversite bitirse de değişmiyor. Ülkeler arası zeka farkına örnek olabilecek bu videolar ibret osun. Üstelik bu öyle sıradan bir ev projesi değil. Bunlar firma ve bu ürünlerini satışa çıkarmışlar.

Fantezi ürünlerine kanıp burada savunuyorsun.

Videoda işi sağlayan hava kompresörü. 

Bedava iş üretmek mümkün değil.

Enerji yoktan var edilemez, vardan yok edilemez.

Termodinamiğin 1. yasası bunun böyle olmak zorunda olduğunu, hesabıyla kitabıyla matematiksel olarak kanıtlar.

Başka türlüsü mümkün değil.

Aksini iddia edene bütün dünyada deli muamelesi yapılır.

Videonun altındaki yorumları okusaydın sen de görürdün nasıl muamele yapıldığını.

Sitelerde Paylaş
40 minutes ago, John_Ahmet said:

Ne alaka, zavallı liseli?

Burada sisteme fişten giren elektrik enerjisi, mekanik hareket olarak çıkıyor. Buna da motor denir ki, adamlar da onu söylüyor. Senin bahsettiğin kendi kendine dönecek zımbırtıyla bunun ne alakası var?

Sen hala manyak manyak laflar et, deli saçması şeyi pröce diye, takılmış plak gibi sayıkla, sonra da millet seni ciddiye alsın. Ben bile ciddiye almıyorum seni, niye alayım ki?

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Elimden geldiğince açıkladım. 

Daha fazla uğraşmak cidden istemiyorum.

Buyur yap burada bir şeyi ispatlamaya çalışman bir anlam ifade etmiyor zaten. 

Sütlü şu yukarıdaki iki geri zekalının zekası yetmiyor onu anlıyorum. Bu mallara ne anlatsan boş fakat sen sonuca çok yaklaştın. Utanmadan bir de yap diyorsun. Ben ilk yazımda ne dedim? Bana yap demeyin ne yaptığım konusunda bir şey bildiğinizi iddia edemezsiniz demedim mi? Şimdi bunu sadece benim iddia etmediğimi bir çok profesörün de konuyla ilgili bir çok tezinin ve deneyinin olduğunu da öğrendin. Bu sadece seni beni değil tüm insanlığı ilgilendiriyor. Tüm savaşları bitirebilir. Enerji dar boğazlarına çözüm getirebilir.

Ayrıca yerçekiminin iş yaptığı teorisini açıklayan sana mükemmel bir deneyi anlatan kitap ismi verdim. Okudun mu? Bu kitabın 10. bölümünde 79. sayfasında Yerçekiminin iş yaptığını bunu hangi gerekçeyle iddia ettiğini anlatıyor ve 82. sayfasında da bunu gösteren bir deneyi açıklıyor. 

ONUNCU BÖLÜM

DENEY .............................................................................................. 79

Çekimin İş Yaptığını Göstermek İçin Tasarlanan Deneyin Gerekçesi............................................................................ 79

Gravitasyon Motor Prototipinin Şematik Görüntüsü........................ 82

http://www.latifmutlu.com/public/docs/documents/Tarim_ve_Sanayi_Devrimlerinden_Sonra_ENERJI_DEVRIMI_-_BASKI_HALI_-_21_MART_2014.pdf

Bu kitap hakkında neler söyleyebilirsin? Ten Ten'in ( @priest of nature ) paylaştığı video ki bir benzerini hava kanalları bağlı olan versiyonu açıklarken ben de açıklayacaktım, gördün onun hakkında ne düşünüyorsun? Bu şekli benimkine uyarlayıp ağırlık kuvvetlerinin, kaldırma kuvvetini etkileyen hacim değişimlerine doğrudan dik olmasının daha verimli olduğunu anlayabiliyor musun? Buradaki fiziği kabaca özetleyebilir misin? Sence böyle bir sistem dengede midir? Bunu sistemi döndüren çarka bir kilit vurduğunu düşünüp hesaplayabilir misin? Hepsini tamamen suyun içerisinde düşün, öyle hesap yap! Neler söyleyebilirsin?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Gönderdiğin linkteki kitap alelade bir matbaada yazılmış, hiç bir bilimsel geçerliliği olmayan, roman ayarında bir kitap.

Sağdan soldan bulduğun fantezileri burada bilimsel geçerliliği varmış gibi sunuyorsun.

Artık daha fazla konuşmanın manası yok.

Buyur yap düzeneği çalıştır.

Devirdaim makinesi icat edip tüm termodinamik kanunlarını yıkan adam olarak alkışlayalım seni.

Ama yapamadığın halde burada hiç bir geçerliliği olmayan cümlelerle saçmalamaya devam edeceksen sana daha fazla vakit ayırmaya değmez.

Sitelerde Paylaş

Ağırlık merkezi asılma noktasında kalsaydı çalışırdı.

Ama ağırlık merkezi asılma noktasının altında kalıyor.

Körüğün uzaması ağırlık merkezinin yerini değiştiriyor.

Düz çubuktan terazi yap birde   v şeklinde  kolları arasında 45 derece olan terazi yap.

Aradaki farkı görürsün.

senin düzenekte ise makaralar arasını ikiye böl ağırlık merkezi makara eksenlerinin ortasında kalmıyor.

Belli bir yaşı geçince hesap yapmak işkence oluyor.Öğretim görevlisi filan olsam yada aktif çalışan  bir muhendis olsaydım zor gelmezdi.

tarihinde priest of nature tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, priest of nature yazdı:

Ağırlık merkezi asılma noktasında kalsaydı çalışırdı.

Ama ağırlık merkezi asılma noktasının altında kalıyor.

Körüğün uzaması ağırlık merkezinin yerini değiştiriyor.

Evet bunu ben de fark ettim. Bu nedenle bunu benim versionumda düşünün diyorum.

21 dakika önce, priest of nature yazdı:

Aradaki farkı görürsün.

senin düzenekte ise makaralar arasını ikiye böl ağırlık merkezi makara eksenlerinin ortasında kalmıyor.

Belli bir yaşı geçince hesap yapmak işkence oluyor.Öğretim görevlisi filan olsam yada aktif çalışan  bir muhendis olsaydım zor gelmezdi.

Evet ağırlık merkezleri farklı bir noktada olsa da sol ve sağ tarafın kuvvetlerinin dengede olması bu sistemi hareket ettirir. Ağırlık merkezinin tam ortada olmaması çok büyük bir problem değildir. Zirâ benim versiyonda yukarıdaki zincire bağlı dairenin solunda ve sağında kalan ağırlıkların eşit olduğunu anlayabilirsin bu belirli bir kayma oluştursa da kaldırma kuvvetleri de dahil olduğunda açık ara kuvvet farkı oluşuyor. Bunun hava kanallı olanında çok ciddi bir tork olduğu doğrudur. Ben de bir ara senin gibi düşünüp termodinamik tarafına neredeyse geçiyordum ancak gerçek bir programatik/algoritmik hesapla ciddi bir torkun olduğunu hesapladım. Zaten bunu sistemin çeşitli konumlarında ayrı ayrı kuvvet hesapları yaparsan sürekli değişen fakat hep bir yöne doğru olan bir bileşke kuvvetin olduğunu hesaplayabilirsin.

sekil-2.png

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Evet bunu ben de fark ettim. Bu nedenle bunu benim versionumda düşünün diyorum.

Ahmet, azmine hayran oldum.

Ben senin bu aleti yapacağım.

En kısa zamanda gerekli malzemeleri alacağım.

Senin bu forumda bu kadar emeğin var.

Sen de bana maddi destek olursun diye umuyorum.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Sütlü şu yukarıdaki iki geri zekalının zekası yetmiyor onu anlıyorum. Bu mallara ne anlatsan boş fakat sen sonuca çok yaklaştın. Utanmadan bir de yap diyorsun. Ben ilk yazımda ne dedim? Bana yap demeyin ne yaptığım konusunda bir şey bildiğinizi iddia edemezsiniz demedim mi? Şimdi bunu sadece benim iddia etmediğimi bir çok profesörün de konuyla ilgili bir çok tezinin ve deneyinin olduğunu da öğrendin. Bu sadece seni beni değil tüm insanlığı ilgilendiriyor. Tüm savaşları bitirebilir. Enerji dar boğazlarına çözüm getirebilir.

Ayrıca yerçekiminin iş yaptığı teorisini açıklayan sana mükemmel bir deneyi anlatan kitap ismi verdim. Okudun mu? Bu kitabın 10. bölümünde 79. sayfasında Yerçekiminin iş yaptığını bunu hangi gerekçeyle iddia ettiğini anlatıyor ve 82. sayfasında da bunu gösteren bir deneyi açıklıyor. 

ONUNCU BÖLÜM

DENEY .............................................................................................. 79

Çekimin İş Yaptığını Göstermek İçin Tasarlanan Deneyin Gerekçesi............................................................................ 79

Gravitasyon Motor Prototipinin Şematik Görüntüsü........................ 82

http://www.latifmutlu.com/public/docs/documents/Tarim_ve_Sanayi_Devrimlerinden_Sonra_ENERJI_DEVRIMI_-_BASKI_HALI_-_21_MART_2014.pdf

latif mutlu beyin  düşündüğü makina devri daim makinesi değil.

okyanus ve denizlerde sıcaklık farkından çalışan makinalara benziyor.

Ayrıntılı çizilmemiş.

Aşağıdaki verdiğim linklerde bile detaylı anlatılmıyor.

Amonyak gazı soğuk suda eriyor sıcak suda çözünüp gaz haline gelince basınç farkı ile jeneratörü dönderiyor.

https://www.yokogawa.com/tr/industries/power/renewable-energy/ocean-thermal-energy-conversion/

https://www.makai.com/ocean-thermal-energy-conversion/

http://www.oteci.com/faq/general/

OTEC_cycle_from_infog_550x432_whitetext.

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, priest of nature yazdı:

latif mutlu beyin  düşündüğü makina devri daim makinesi değil.

okyanus ve denizlerde sıcaklık farkından çalışan makinalara benziyor.

Ayrıntılı çizilmemiş.

Aşağıdaki verdiğim linklerde bile detaylı anlatılmıyor.

Amonyak gazı soğuk suda eriyor sıcak suda çözünüp gaz haline gelince basınç farkı ile jeneratörü dönderiyor.

https://www.yokogawa.com/tr/industries/power/renewable-energy/ocean-thermal-energy-conversion/

https://www.makai.com/ocean-thermal-energy-conversion/

http://www.oteci.com/faq/general/

Benimki de devridaim makinesi değil. Zaten siz benimkinin çalıştığına tanık olup yerçekiminin kullanılabilir enerji kaynağı olduğu konusunda hemfikir olsanız, bu durumda bu da devridaim makinesi değil, yerçekimi enerjisiyle çalışan ilkokul öğrencilerine öğretilecek türden bir makinedir. Bunu anlıyor musunuz?

Tüm 20. yüzyıl bilim adamlarına ve bilim kurumuna karşı böyle bir iddiayı kanıtlamak ve bir prototip hazırlayıp bunu göstermek benim gibi bir adama nobel fizik ödülü kazandırmalı öyle değil mi? Çünkü sizlere termodinamik yasalarının yanlış olduğunu değil böylece yerçekiminin enerji olduğunu kanıtlamış olurum. Öyle değil mi?

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Gelirdi.

Böyle bir sistemin ekonomik değerini anlayabiliyor musun? Sence hesap yapmaya değmez mi? 20. yüzyıl bilim adamlarına ve tedavüldeki bilime güvenip bu hesapları yapmaktan kaçınacak mısın? Yerinde olsam ki buna gerek yok, tüm hesaplarını bitirir sonra yüksek lisans isteyip böyle bir tez hazırlar ve ulusal tez merkezine gönderirdim. Aslında bunu da boş ver. Fiziksel ve matematiksel olarak çalışacağına ikna olacağın kadar hesap yaptıktan sonra maddi kaynak bulup böyle bir projeyi hayata geçirsen ve daha küçüklerini yapıp insanları ikna ettikten sonra bunun 20m yüksekliğinde daha büyüğünü yapsan yaklaşık olarak 75kW güç sağlayabilirsin. Bir düşünsene bunu binaların yanına kurup o binaların tüm enerji ihtiyaçlarını karşılayabileceğin bu proje tamamen inşaat projesi kapsamında olur ve bunu Türkiye genelinde düşünüp bu projelere girmeden önce bir de patent alsan paranın senin için çok farklı bir anlamı olmaya başlar. 

Ne diyorsun üzerinde çalışmaya değmez mi?

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Böyle bir sistemin ekonomik değerini anlayabiliyor musun? Sence hesap yapmaya değmez mi? 20. yüzyıl bilim adamlarına ve tedavüldeki bilime güvenip bu hesapları yapmaktan kaçınacak mısın? Yerinde olsam ki buna gerek yok, tüm hesaplarını bitirir sonra yüksek lisans isteyip böyle bir tez hazırlar ve ulusal tez merkezine gönderirdim. Aslında bunu da boş ver. Fiziksel ve matematiksel olarak çalışacağına ikna olacağın kadar hesap yaptıktan sonra maddi kaynak bulup böyle bir projeyi hayata geçirsen ve daha küçüklerini yapıp insanları ikna ettikten sonra bunun 20m yüksekliğinde daha büyüğünü yapsan yaklaşık olarak 75kW güç sağlayabilirsin. Bir düşünsene bunu binaların yanına kurup o binaların tüm enerji ihtiyaçlarını karşılayabileceğin bu proje tamamen inşaat projesi kapsamında olur ve bunu Türkiye genelinde düşünüp bu projelere girmeden önce bir de patent alsan paranın senin için çok farklı bir anlamı olmaya başlar. 

Değer bence Ahmet, hadi bir 3-5 at ortaya da başlayalım

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Ben şöyle kabaca bir hesap yaptım, iyi kötü bir cihaz çıkarmak için 10.000 TL gibi bir kapitale ihtiyaç var.

5.000 TL'sini sen ver, 5.000 TL de ben koyayım.

Makineyi yapınca kazanacağımız milyonları da %50 - %50 kırışırız.

Ok diyorsan sana paypal hesabımı göndereyim yatır hemen. 

tarihinde Sundance tarafından düzenlendi
%50
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...