Jump to content

Devridaim ve termodinamik hakkında ne biliyorsunuz?

Recommended Posts

Yukarda tekrarladığım iletinin kerameti:

O iletiden yaklaşık bir sene sonra Türkiye'den bir firmadan mesaj aldım (mail?). Gayet temiz bir Türkçe ile yazılmış bir iş teklifi! :)

Biz Enerji üretimi alanında çalışan bir firmayız falan, fişmekan. Sizin fikrinizi çok beğendik ve beraber çalışmak isteriz vs. vs.

Mesajı alınca ağzım açık kaldı! Bu insanlar bu kadar mı salaklar diye hayret ettim. Onun bir şaka olduğunu yazmak aklımdan geçti ama yazmadım.

Yazmadım; çünkü gayet basit bir düzenek. O salaklar mutlaka bir kaç defa yapmış, denemişlerdir. Ve tabi çalışmamıştır.

Ancak ümitlerini kestikten sonra ve püf noktasını yazmamış, kendine saklamış diye düşündükleri için bana başvurmaya kalkmışlardır.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • İleti 318
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 13.07.2019 at 17:21, DreiMalAli yazdı:

Oooof of! Sakalım yok diye kimse sözümü dinlemiyor ve kimse bana yardımcı olmuyor. :) Hep başkalarına yardım etmişsiniz forumda.

Halbuki 11 sene önce, 2008'de bir devri daim makinası yapmışım, foruma postalamışım ve biraz da yardım istemişim.

Ama o zamanlar kimse yardım etmemiş.!

Size öyle görünüyor fakat anlattıklarımın çalışıp çalışmayacaklarını detaylandıracak fizik ve matematik konusuna yeteri kadar hakim arkadaşlar denk gelmediği için tüm bunları yardım olarak görmem mümkün değil.

On 13.07.2019 at 17:21, DreiMalAli yazdı:

Kaldirma_kuvveti_perpeteum_mobile.JPG

Suyun kaldırma kuvveti olduğunu biliyoruz. Elimdeki bir kaba şekildeki gibi bir silindir yerleştirdim. Silindirin merkezi kabın kenarında. Silindirin sol tarafı su içinda. Sağ tarafı ise dışarda, havada duruyor. Silindiri kendi ekseni etrafında serbes dönecek şekilde yerleştirdim. Silindirin kenarlarından sızan suyu daha tam olarak yok edemedim. Bu konuda biraz daha çalışmam lazım. Ama şimdilik idare eder. Düzenek gayet güzel çalışıyor.

Kaldırma kuvveti (F) sol tarafa etki ediyor. Sağ tarafda herhangi bir karşı kuvvet olmadığı için silindir saat yönünde devamlı dönüyor.

Önümüzdeki günlerde patent almak için baş vuracağım. Baş vuru yapmadan önce bu düzeneğin ne kadar enerji üreteceğini, gücünün ne kadar olacağını hesaplayabilseydim iyi olurdu diye düşünüyorum. Bu konuda yardıma ihtiyacım var.

Silindirin kütlesine m diyelim. Tabandan silindir mezkezine olan uzaklık ise h olsun.

Silinidirin su içinde kalan kısmı yarı daire olduğu için hesap işlerinde zorlanıyorum.

Mesela, h küçük olursa mı daha fazla kuvvet (F) oluşur yoksa h büyük olduğunda mı? Bu durumda elde ettiğim güç nasıl hesaplanır?

Bu şekildeki sistemin çalışacağından emin eğilim fakat bir benzerinin çalışacağından eminim. Size açıklayayayım. Yukarıdaki şekildeki silindiri suyun yoğunluğundan daha az bir yoğunlukta seçin ve dış kısmına silindirin içini oyup 0,9 gr /cm3 yoğunlukta bir cisim yerleştirin. Silindirin yoğunluğu da 0,2 gr/cm3 olsun. (Örneğin strafor gibi fakat daha sağlam bir materyal olsun) Bu sistemde sızdırmazlığın ve sürtünmenin üstesinden gelebildiğinizde sistem kaçınılmaz olarak çalışacaktır. Bu benim daha önce aklıma geldi ve çalışacağını biliyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? :)

Bir çok  "perpetuum mobile" yada "perpetual motion machine" isimini verdikleri sistemler olduğunu biliyorsunuz. Klasik fiziğin ulaştığı noktada bu sistemlerin termodinamik gerekçelerle çalışamayacağı hemen her termodinamik hocası tarafından dile getiriliyor ve klasik fizik çalışamayacağı konusunda hemfikir fakat ben aksini iddia ediyorum ve çalıştıklarının ispatlandığını söylüyorum. Bu konuda çok ciddi yapılan sınır bilim çalışmaları olduğunu biliyorum ve tüm bu sistemlerin çalışmayacağının ve çalışmasının termodinamiğe aykırı olduğunun söylenmesi tamamen 20. yy yanılgısıdır. Pek çok üniversite çok net olmasa da gerçekten fizik bilen insanlar için çalışacakları konusundaki bilgilendirmeyi örneklerle ve kinaye yoluyla aktarıyor.

Sizden ricam eğer kabul ederseniz bu konuda çok tarafsız şekilde bir hakem, bilirkişi olun ve açıklaması klasik lise fiziğini geçmeyecek şekilde ben neden çalışacaklarını açıklayayım ve bunun termodinamik bağlantısına da açıklamalar getireyim. Elbette bize karşı görüşten bir çok insan da gerekiyor ve zaten onlardan bol bol var. Örneğin anibal gibi düşünme yeteneğini yitirmiş ve tartışma uslübunu zaman zaman kaybeden ardakadaşlar da var. Onlara tavsiyem ben bu açıklamaları yaparken biraz geri planda kalıp bir süre için dinlemede kalması ve anlatılanları anlamaya çalışmasıdır. Elbette konunun teknik yönleri hakkında soru sormak icap ederse çekinmeden sorun.

Ne diyorsunuz en az 4-5 sistemi bu şekilde deşifre etmemi ister misiniz? @DreiMalAli beyden tarafsız ancak konunun bilimsel, fiziksel ve matematik ile ilgili kısımları hakkında bize detaylı bilgi verecek bir hakem olmasını diğer arkadaşlardan da karşı görüşü temsilen fiziğin ve matematiğin doğasına uygun, neden çalışmayacakları konusunda karşı fikirlerini söylemesini rica ediyorum.

Ne diyorsunuz böyle bir detaylandırma yaparak bu sistemlerin neden çalışacakları yada çalışmayacakları konusundaki bilgilendirmeyi daha net yapmış olalım ve bence bu fizik ve matematik bilgilerimizin pekişmesi açısından da çok faydalı olur.

Örneğin ilk olarak bhaskara wheel yada yukarıda ilk konuyu açarken söz ettiğim sistemi irdeleyelim. @DreiMalAli bey, siz tüm yazdıklarımı baştan sona okuyup anlamaya çalışıp bu konudaki fikrinizi ilk olarak söyleyebilir misiniz? Sonrasında ben de hali hazırda çalışan diğer sistemlerden bahsederim. Örneğin çalışan perpetual motion machine olduğunu söylemiştim evet varlar. Çoğunuz çalışmayacağını sanıyorsunuz ancak çok düşük bir güçle de olsa çalışıyor ve ben bu gücün nereden geldiğini de açıklayacağım. Ayrıca örneğin burada 12 sayfa boyunca detaylandırmasını yaptığım sistemler gibi daha pek çok örnek var ve bunlar çok ciddi güç üretebiliyorlar.

Ne diyorsunuz? Bu sistemden başlayıp bir kaç tanesini daha detaylandıralım.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, John_Ahmet said:

Size öyle görünüyor fakat anlattıklarımın çalışıp çalışmayacaklarını detaylandıracak fizik ve matematik konusuna yeteri kadar hakim arkadaşlar denk gelmediği için tüm bunları yardım olarak görmem mümkün değil.

Bu şekildeki sistemin çalışacağından emin eğilim fakat bir benzerinin çalışacağından eminim. Size açıklayayayım. Yukarıdaki şekildeki silindiri suyun yoğunluğundan daha az bir yoğunlukta seçin ve dış kısmına silindirin içini oyup 0,9 gr /cm3 yoğunlukta bir cisim yerleştirin. Silindirin yoğunluğu da 0,2 gr/cm3 olsun. (Örneğin strafor gibi fakat daha sağlam bir materyal olsun) Bu sistemde sızdırmazlığın ve sürtünmenin üstesinden gelebildiğinizde sistem kaçınılmaz olarak çalışacaktır. Bu benim daha önce aklıma geldi ve çalışacağını biliyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? :)

Bir çok  "perpetuum mobile" yada "perpetual motion machine" isimini verdikleri sistemler olduğunu biliyorsunuz. Klasik fiziğin ulaştığı noktada bu sistemlerin termodinamik gerekçelerle çalışamayacağı hemen her termodinamik hocası tarafından dile getiriliyor ve klasik fizik çalışamayacağı konusunda hemfikir fakat ben aksini iddia ediyorum ve çalıştıklarının ispatlandığını söylüyorum. Bu konuda çok ciddi yapılan sınır bilim çalışmaları olduğunu biliyorum ve tüm bu sistemlerin çalışmayacağının ve be çalışmasının termodinamiğe aykırı olduğunun söylenmesi tamamen 20. yy yanılgısıdır. Pek çok üniversite çok net olmasa da gerçekten fizik bilen insanlar için çalışacakları konusundaki bilgilendirmeyi örneklerle ve kinaye yoluyla aktarıyor.

Sizden ricam eğer kabul ederseniz bu konuda çok tarafsız şekilde bir hakem, bilirkişi olun ve açıklaması klasik lise fiziğini geçmeyecek şekilde ben neden çalışacaklarını açıklayayım ve bunun termodinamik bağlantısına da açıklamalar getireyim. Elbette bize karşı görüşten bir çok insan da gerekiyor ve zaten onlardan bol bol var. Örneğin anibal gibi düşünme yeteneğini yitirmiş ve tartışma uslübunu zaman zaman kaybeden ardakadaşlar da var. Onlara tavsiyem ben bu açıklamaları yaparken biraz geri planda kalıp bir süre için dinlemede kalması ve anlatılanları anlamaya çalışmasıdır. Elbette konunun teknik yönleri hakkında soru sormak icap ederse çekinmeden sorun.

Ne diyorsunuz en az 4-5 sistemi bu şekilde deşifre etmemi ister misiniz? @DreiMalAli beyden tarafsız ancak konunun bilimsel, fiziksel ve matematik ile ilgili kısımları hakkında bize detaylı bilgi verecek bir hakem olmasını diğer arkadaşlardan da karşı görüşü temsilen fiziğin ve matematiğin doğasına uygun, neden çalışmayacakları konusunda karşı fikirlerini söylemesini rica ediyorum.

Ne diyorsunuz böyle bir detaylandırma yaparak bu sistemlerin neden çalışacakları yada çalışmayacakları konusundaki bilgilendirmeyi daha net yapmış olalım ve bence bu fizik ve matematik bilgilerimizin pekişmesi açısından da çok faydalı olur.

Örneğin ilk olarak bhaskara wheel yada yukarıda ilk konuyu açarken söz ettiğim sistemi irdeleyelim. @DreiMalAli bey, siz tüm yazdıklarımı baştan sona okuyup anlamaya çalışıp bu konudaki fikrinizi ilk olarak söyleyebilir misiniz? Sonrasında ben de hali hazırda çalışan diğer sistemlerden bahsederim. Örneğin çalışan perpetual motion machine olduğunu söylemiştim evet varlar. Çoğunuz çalışmayacağını sanıyorsunuz ancak çok düşük bir güçle de olsa çalışıyor ve ben bu gücün nereden geldiğini de açıklayacağım. Ayrıca örneğin burada 12 sayfa boyunca detaylandırmasını yaptığım sistemler gibi daha pek çok örnek var ve bunlar çok ciddi güç üretebiliyorlar.

Ne diyorsunuz? Bu sistemden başlayıp bir kaç tanesini daha detaylandıralım.

Yahu, termodinamik öyle diyorsa, öyledir, senden mi öğrenecek fizikçiler neyin ne olduğunu, beyinsiz piyade?

Git önce arşimet ne diyor, newton ne diyor, onları öğren, ondan sonra...

Sitelerde Paylaş
26 minutes ago, DreiMalAli said:

Başkasına bir şey tavsiye etmeden önce, biraz da kendin öğrenirsen, gayet iyi olurdu.
Forum kullanıcılarına yukarlardan bakarak böbürlenmeler seni bilgin yapmadığı gibi somut cevap vermeden şunu öğren, bunu araştır gibi cevaplar da  seni bilgili yapmıyor. Bu taktiği forumun dincilerinden gayet iyi tanıyorum.

Sevgiler

Yeterince bilgi verdiğimizden zaten eminiz. Daha ne diyecektik, pehlivan tefrikası mı yazacaktık: Suyun kaldırma "kuvveti" yoktur.

Bu kuvvet var gibi, kullanmaya giderseniz, ya suda şeyedilmiş sıpaya döner, ya da havanızı alırsınız elbette.

Velakin burada, ne arşimetin ne dediğini, ne de newtonun ne işlerden bahsettiğini anlamamış tipler bol bol mevcut. Bilineni, her yerde olanı da buraya yazıp, alıp, kopyalayıp, bilgiçlik taslamanın da anlamı yok sanırım.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, anibal yazdı:

Bu mevzulara kafa ütüleyenler için, arşimet kuralını tekrar okuyun, hatta beş on kez daha okuyun demek isterim sadece. Suyun kaldırma kuvveti diye bir şey yok, bunu anlamak çokları için zor oluyor, hatta bazen  pahalıya patlıyor.

Suya atılan bir cisim kendi hacmi kadar suyun ağırlığına eşit bir kuvvetle aşağıdan yukarı doğru itilir.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

...

Sevgili John_Ahmet.

Teklifin için teşekkürler ama hayır.

1- Ben zaten zamanı az olan bir forum kullanıcısıyım. Bu nedenle foruma harcayacak vaktim yok. Bazan, o da hafta sonlarında ara sıra bakıyorum.

2- Ben tarafsız olamam. Fiziksel kanunlar benim için doğayı doğru anlatan, açıklayan kanunlardır. Tabi bunlara termodinamik kanunlar da dahildir. Benim buradaki özelliğim ise fiziksel olguları herkesin anlayabileceği bir seviyede anlatabilmek yeteneğimden kaynaklanır.

3- Devridaim makinalar konusunu (sen onlara başka isim vermeye kalkmışsın) forum kullanıcıları ile yeteri kadar tartışmışımdır. Anlamak istemeyenlerle bu konuda ne kadar açıklama yaparsam yapayım, işe yaramadığını gayet iyi biliyorum. Nihayetinde hep "Babam öyle diyo" argümanında takılıp kalıyor tartışmalar.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, anibal yazdı:

Yeterince bilgi verdiğimizden zaten eminiz. Daha ne diyecektik, pehlivan tefrikası mı yazacaktık: Suyun kaldırma "kuvveti" yoktur.

Bu kuvvet var gibi, kullanmaya giderseniz, ya suda şeyedilmiş sıpaya döner, ya da havanızı alırsınız elbette.

Velakin burada, ne arşimetin ne dediğini, ne de newtonun ne işlerden bahsettiğini anlamamış tipler bol bol mevcut. Bilineni, her yerde olanı da buraya yazıp, alıp, kopyalayıp, bilgiçlik taslamanın da anlamı yok sanırım.

Sevgili anibal.

Üslubun hiç hoş olmadığı gibi, böbürlenmelerin, aşağılamaların da hiç hoş değil.

Benim burada burada sorduğum sorular hep somut cevap bekleyen sorulardır. okuryazar arkadaşımız da hep benzer somut sorular sorar. Onun soruları öğrenmek içindir. Senden gelen cevaplar ise senin böbürlenme ihtiyacını karşılaması haricinde işe yaramayan cevaplardır. Bu nedenle aklımdan geçen, aslında konuyu bilmediğin, fakat cevap vermeden de rahat edemediğindir. İtiraz eden olmasın diye de aşağılamalara, hakarete ve küfürlere başvuruyorsun.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgili John_Ahmet.

Teklifin için teşekkürler ama hayır.

1- Ben zaten zamanı az olan bir forum kullanıcısıyım. Bu nedenle foruma harcayacak vaktim yok. Bazan, o da hafta sonlarında ara sıra bakıyorum.

2- Ben tarafsız olamam. Fiziksel kanunlar benim için doğayı doğru anlatan, açıklayan kanunlardır. Tabi bunlara termodinamik kanunlar da dahildir. Benim buradaki özelliğim ise fiziksel olguları herkesin anlayabileceği bir seviyede anlatabilmek yeteneğimden kaynaklanır.

3- Devridaim makinalar konusunu (sen onlara başka isim vermeye kalkmışsın) forum kullanıcıları ile yeteri kadar tartışmışımdır. Anlamak istemeyenlerle bu konuda ne kadar açıklama yaparsam yapayım, işe yaramadığını gayet iyi biliyorum. Nihayetinde hep "Babam öyle diyo" argümanında takılıp kalıyor tartışmalar.

Sevgiler

Sevgili @DreiMalAli bu sistemler çalışıyor diye termodinamiğin incileri dökülmüyor. Ayrıca daha önce Bhaskara wheel'in çalışan bir videosunu paylaşıp neden çalıştığını açıklamıştım. Siz bu konuda elbette çok ön yargılısınız ancak tüm 20. yy modern bilimi ile birlikte bu konuda yanıldığınızı ve hata yaptığınızı üzülerek söyleyeyim. Anlamak istiyorsanız benimle tartışmaya devam edin. Göreceksiniz ki klasik bir Con Ahmet tartışmasından çok daha faydalı olacak ve yeni bir şeyler öğreneceksiniz. Ben kendime gereğinden fazla güvenen bir profil çizmiş gibi görünebilirim. Sadece tartışmaya devam edin ve gerçeği öğrenin. 

Sevgiler.

Bu çalışan bir Bhaskara wheel, yeterince büyük yapıldığında kaçınılmaz olarak çalışıyor. Nedenini öğrenmek ister misin? 

Ayrıca 12 sayfa boyunca açıkladığım şu sistem de kesinlikle çalışıyor. Bunu anlamak için sadece ön yargısızca kaba bir hesap yapın ve diğer tüm daha teknik hesaplar için bir yanılma payı oluşturun gereceksiniz ki hesaplayacağınız kuvvet farkı bu yanılma payından fazla çıkacak. Sadece bu konuda tüm bildiklerinizi bir kenara bırakın ve hesap yapın.

Kırmızı kütleleri 1 m3 demir olarak düşünün (7,8 ton/m3) ve mavi kutuda hemen hemen 1 m3 olsun ve ağırlığını ihmal edebileceğiniz kadar hafif seçin yada düşük bir ağırlık belirleyin.Şekildeki dairenin çapı 3 metre olsun.

Şimdi bu sistemi bir zincir ile kilitlesek ve bu zincire etkiyen kuvvetleri hesaplamanız mümkün olur muydu? (Bu zincir mevzusunu kasıtlı olarak ileri sürüyorum. Anlamanızı kolaylaştıracak :))

deAth-m2.gif

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili John_Ahmet.

Yukarda verdiğin videodaki aygıtta bir sahtekarlık olduğu hemen belli oluyor. Bunu senin de hemen görmen gerekirdi aslında. Sağ taraftaki çubuklar pat diye açılıp tekere çarptığı halde, tekerin dönme hızında hiç bir değişiklik olmuyor!?!?

Neyse...

Sana daha güzel ve daha ciddi bir perpetuum mobile videosu vereyim. Bu ama gerçekten ciddi. Aygıt Viyana müzesinde ve herkese açık. Mucidinin ismi David E. H. Jones, lakabı "Deadalus". Aygıtın çalışma prensibi üniversite çevrelerinde de tartışılıyor. Ama şimdiye dek nasıl çalıştığını kesin olarak anlatabilen birisi henüz çıkmadı. En azından ben görmedim.

İlginç bir hikayesi de var. Viyana müzesindeki aygıt 3. sürümdür.

Ve hayır! Mucit David E. H. Jones aygıtı devridaim makinası diye sergilese de onun bir devridaim makinası olmadığını kendisi de söylüyor.  :)

Sevgiler

..

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Yukarda tekrarladığım iletinin kerameti:

O iletiden yaklaşık bir sene sonra Türkiye'den bir firmadan mesaj aldım (mail?). Gayet temiz bir Türkçe ile yazılmış bir iş teklifi! :)

Biz Enerji üretimi alanında çalışan bir firmayız falan, fişmekan. Sizin fikrinizi çok beğendik ve beraber çalışmak isteriz vs. vs.

Mesajı alınca ağzım açık kaldı! Bu insanlar bu kadar mı salaklar diye hayret ettim. Onun bir şaka olduğunu yazmak aklımdan geçti ama yazmadım.

Yazmadım; çünkü gayet basit bir düzenek. O salaklar mutlaka bir kaç defa yapmış, denemişlerdir. Ve tabi çalışmamıştır.

Ancak ümitlerini kestikten sonra ve püf noktasını yazmamış, kendine saklamış diye düşündükleri için bana başvurmaya kalkmışlardır.

Sevgiler

Vay be.. Sen ciddisin :lol::lol: akşam akşam iyi güldürdün.

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, DreiMalAli said:

Sevgili anibal.

Üslubun hiç hoş olmadığı gibi, böbürlenmelerin, aşağılamaların da hiç hoş değil.

Benim burada burada sorduğum sorular hep somut cevap bekleyen sorulardır. okuryazar arkadaşımız da hep benzer somut sorular sorar. Onun soruları öğrenmek içindir. Senden gelen cevaplar ise senin böbürlenme ihtiyacını karşılaması haricinde işe yaramayan cevaplardır. Bu nedenle aklımdan geçen, aslında konuyu bilmediğin, fakat cevap vermeden de rahat edemediğindir. İtiraz eden olmasın diye de aşağılamalara, hakarete ve küfürlere başvuruyorsun.

Sevgiler

Azizim, dencek şey varda, demiyeyim artık...

Denecek her şey zaten defalarca söylendi, ne nedir, neden olur, olmaz... O videosunu koyduğun makine bile elden geçti burada... Sanırım topiğin gerisini bilmiyorsun, takip etmedin, etseydin, böyle önyargılı olmazdın.

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, haci said:

Suya atılan bir cisim kendi hacmi kadar suyun ağırlığına eşit bir kuvvetle aşağıdan yukarı doğru itilir.

İşte, özet olarak, lise dersi konusu olarak öyle.

İtilen falan yok, olay, yerçekiminin çekmesine karşılık oluşan "tepki". O kuvvet denen şey, yerçekimi kuvveti aslen, ki daha daha aslen, yerçekimi de bir kuvvet değil. Fizikte yerçekim kuvvet değil, alan olarak işleniyor. 

Öyle, bakınca, amanda yerçekimi kuvveti ile, yok yok kaldırma kuvveti ile diyerek atlanan sazanlık eseri devridaim makinelerinin fos çıkmasının ardında bu gerçek yatar.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, okuryazar said:

Yarım dairenin kaldırma (F   x daire mekezinden  l=4r/3pi )  uzaktan etki ediyormuş gibi dönme momenti hesaplanır.
silindirin için boş  yapıldığı malzemeyide yok sayarsak  tabi. :)
Şimdilik bu kadar devamını  çözemedim daha.

F x bilmem ne ya...

F, sıfır, kuvvet falan yok, istediğiniz gibi hesaplayın, sonuç sıfır çıkacak haliyle. 

Tipik bir kuyu ve taş vakası işte. Deli zaten her zaman bulunuyor ortamlarda, onda sıkıntı yok.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, anibal yazdı:

İşte, özet olarak, lise dersi konusu olarak öyle.

İtilen falan yok, olay, yerçekiminin çekmesine karşılık oluşan "tepki". O kuvvet denen şey, yerçekimi kuvveti aslen, ki daha daha aslen, yerçekimi de bir kuvvet değil. Fizikte yerçekim kuvvet değil, alan olarak işleniyor. 

Öyle, bakınca, amanda yerçekimi kuvveti ile, yok yok kaldırma kuvveti ile diyerek atlanan sazanlık eseri devridaim makinelerinin fos çıkmasının ardında bu gerçek yatar.

Einstein'a göre çekim gerçek bir kuvvet değil. Yalancı kuvvet... İtilme ise gözlemlenen bir gerçek. İtilmenin bir kuvvet olmasına gerek yok ama bir gerçek olduğu da kesin.

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, okuryazar said:

tuvalet sifonunun vanasını  kapatan top hangi kuvvetle ile kapatıyor sıfır kuvvet ile mi?:)

Tipik liseli davranışı demek gerekiyor buna... Suyun kaldırma kuvvet, yalancı kuvvet, yani, bir takım bir sürü şeyin hesabının sonunda ulaşılan bir netice. Aslolarak, oratada bir kuvvet yok, tıpkı yerçekimi gibi. Suyun kaldıma kuvveti, yerçekimi etkisinin tepki tarafı sadece, kuvvet olarak kabul edilmez. 

Orada bir kuvvet yok, taşan suyun oluşturduğu ve yerçekimine karşı tepki olarak oluşan bir basınç var. 

Anlamanız zor oluyor, bunu anlayabiliyorum. Şunu biraz düşün, bir küvet suyun uzayda "kaldırma kuvvetini" nasıl bulursun?

Gerçi azıcık aklı başında olan, bir kaldırma kuvveti varsa, sabit kuvvet sabit hızlanma nedeniyle gemilerin uçup gitmesi gerektiğini falan sorgular, düşünürdü. ama bizde genelde, ezbere ve böyle özet geçmece bilgi merakı malumdur. 

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, haci said:

Einstein'a göre çekim gerçek bir kuvvet değil. Yalancı kuvvet... İtilme ise gözlemlenen bir gerçek. İtilmenin bir kuvvet olmasına gerek yok ama bir gerçek olduğu da kesin.

Oratada bir itilme yok aslen. Yerçekimi, su içinde derinliğe bağlı bir basın oluşturuyor. Suya bir şey sokarsan, suyu taşırıyorsun, yani yükseliyor, bu da basıncın artışına ve o soktuğun şeyin dibine daha yüksek basınç uygulanmasına sebep oluyor. Sende buna itme, kaldırma kuvveti falan diyorsun, ama bu bir kuvvet değil. Kuvvetin tanımı başka bir şey. Basınç kuvveti denen şeyde, aslen yerçekimi kuvvetine karşı uygulanan bir tepkiden ibaret. 

Yerçekimi, bir yalancı kuvvet, ama fizikçiler ona öyle demektense, "yerçekimi alanı" demeyi tercih ediyor. 

Bu, kütle ile ağırlığı karıştırmak gibi bir şey, ikiside terazi veya dinamometre ile ölçülüyor, ama farklı şeyler, malum.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, okuryazar said:

suyun ve kaldıracağı ağırlığın uzayda ağırlığı olmayacak. 

Geminin dünyada uçup gidebilmesi için suyun var olması gerekiyor.su olmayan yerde gemiye uygulanacak kuvvet kalmıyor.Hidrojen balonu olursa başka tabi. :)

Gemi nerde duruyor, suyun içinde ve ona sabit bit kaldırma kuvveti uygulanıyorsa, neden uçup, sudan fırlayıp gitmiyor? 

Ağırlık diyorsun işte, nedir ağırlık, bunu bir farkedersen, neden suyun kaldırma kuvveti olmaz, bunu keşfetmen çok sürmez. 

Sitelerde Paylaş
On 14.07.2019 at 22:20, Sütlü Kase yazdı:

Vay be.. Sen ciddisin :lol::lol: akşam akşam iyi güldürdün.

:D
İş teklifi yapmalarına ben de hayret etmiştim. Hem de çok. Gülmemek elde değildi. Üçkağıtçı oldukları düşüncesi sonradan aklıma geldi. Sistem basit bir şey: Bir teneke kutunun bir kenarına bir silindir takılacak. Ve kutuya su doldurulacak. Hepsi bu!

Mutlaka yapmış ve denemişlerdir. Çalışmadığını gördüklerinde bana başvurmak istemişlerdir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...