Jump to content

Devridaim ve termodinamik hakkında ne biliyorsunuz?

Recommended Posts

On 14.07.2019 at 21:07, John_Ahmet yazdı:

...

Ayrıca 12 sayfa boyunca açıkladığım şu sistem de kesinlikle çalışıyor. Bunu anlamak için sadece ön yargısızca kaba bir hesap yapın ve diğer tüm daha teknik hesaplar için bir yanılma payı oluşturun gereceksiniz ki hesaplayacağınız kuvvet farkı bu yanılma payından fazla çıkacak. Sadece bu konuda tüm bildiklerinizi bir kenara bırakın ve hesap yapın.

Kırmızı kütleleri 1 m3 demir olarak düşünün (7,8 ton/m3) ve mavi kutuda hemen hemen 1 m3 olsun ve ağırlığını ihmal edebileceğiniz kadar hafif seçin yada düşük bir ağırlık belirleyin.Şekildeki dairenin çapı 3 metre olsun.

Şimdi bu sistemi bir zincir ile kilitlesek ve bu zincire etkiyen kuvvetleri hesaplamanız mümkün olur muydu? (Bu zincir mevzusunu kasıtlı olarak ileri sürüyorum. Anlamanızı kolaylaştıracak :))

deAth-m2.gif

Sevgili John_Ahmet.

Arkadaşlar ne cevap verdi diye bütün başlığı okumaya hiç niyetim. yok.

Bunun çalışmayacağını anlamak için kütle çap vs. gibi verdiğin değerlere de gerek yok.

Genel bir mantık yürütmesi yeterli.

Kırmızı kütleler mavi kutular içine sebestçe, sürtünmesiz girebiliyor olsunlar.

1. En tepedeki (T) ve en aşağıdaki (A) kutular

En alttaki kütlenin kutu içine girmesi için herhangi bir neden bulunmuyor. Çünkü, kırmızı kütleye sağdan ve soldan etki eden basınç kuvvetleri eşittir.

2.  Yukarda soldan ilk kütle (YSİ) ve aşağıda sağdan ilk kütle (ASİ)

YSİ'nin zincire etki kuvveti

g: Yerçekimi ivmesi =9,81 m/s2

ρ_s: Suyum yoğunluğu (kg/m3 )

ρ_k: Kutu/kütlenin yoğunluğu (kg/m3 )

m : Kutu artı kürtlenin toplam kütlesi (kg)

V_s: Kutu içindeki suyun hacmi (m3 )

1. Kutu/kütle ağırlığı =  g* ρ_k *m

2. Kutu içindeki suyun ağırlığı = g* ρ_s * V_s

3. ve bunlara ters suyun kaldırma kuvveti =  g* ρ_s*2*V_s

Bunları toplarsak

F1 = g* ρ_k *m + g* ρ_s * V_s -  g* ρ_s*2*V_s = g* ρ_k *m - g* ρ_s * V_s

YSA'nın zincire etki kuvveti

2. ve buna ters suyun kaldırma kuvveti =  g* ρ_s*V_s

Bunları toplarsak

F2 = g* ρ_k *m - g* ρ_s*V_s

Neymiş?

F1 = F2 imiş. Bu iki kuvvet birbirine ters  yönde oldukları için birbirini dengeliyorlarmış.

Bu kadar basit.

Yukardan soldan ikinci kutu ile aşağıdan soldan ikinci kutuların zincire etkisi de birbirini dengeler

vs. vs.

Sevgiler

...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 318
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu gün benim "Köylü"ye kötü haberi verdim! Suyun kaldırma kuvveti yokmuş dedim.

Garibim Türkiye'de üniversite talebelerine hidromekanik dersleri veriyor, gemilere kaptan yetiştiriyor. (Bazan "İzmirin Dağlarında" marşı ile Bakan da kovuyor. :) )

Artık boşuna uğraşmasın. Üzüldü tabi! :(

İnternette hidromekanik konularını işleyen üniversite skriptlerinin yazarlarına da haber vereyim bari.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Neymiş?

F1 = F2 imiş. Bu iki kuvvet birbirine ters  yönde oldukları için birbirini dengeliyorlarmış.

Bu kadar basit.

Sen bunu buradaki hesabın doğrusunu yapmaya üşenecek kişilere söyle de inansınlar. Ben de buna inanmalarını isterim. Burada yaptığım bu paylaşım kolaylıkla anlaşılmasın ki bir yüzyıl sonra okunduğunda bu sistemlerin çalışmayacağı söylemine karşılık matematik ve fizik bilgileri içeren karşı görüşlerin olduğunu anlasınlar. Şimdi anlaşılmak gibi bir beklentim yok. O zaman geldiğinde bu durum biraz ruhumu okşasın yeterli benim için.

Hali hazırda bunu söyleyenler eline kağıt kalem alıp hesap yapmaktan imtinayla kaçınan ve bilimin tükürdüğü her teraneyi önümüze element diye koyan, bir konuyu derinlemesine öğrenme azminden yoksun bu günümüz bilim yalakalarına açıklanamayacak kadar karmaşık bir konu olmamasına rağmen konunun özünü bir kaç kelime ile anlatan özlü yazılarıma da kayıtsız ve duyarsız kalmalarını anlayabiliyorum. Çünkü üzerine düşünmeden her zaman yaptıkları gibi bir konudaki 3-5 satırlık 'description'ları ezberleyip içlerindeki yanlış bilgiler içeren popülist söylemleri kendi bilgi dağarcıklarına ekleyerek ilerledikleri için onlardan bu konuyu gerektiği gibi anlamalarını bekleyemem.

Yapmaları gereken şey oldukça basittir. Yukarıdaki düzenekte birbirlerine zıt  yönlü olan kuvvetleri tespit edip hesaplasınlar. Burada ağırlıkları hesaba katmak çok gereksizdir çünkü zaten dengededir. Bu konunun anlaşılması suyun kuvvetle karşılık verdiği hacimleri dikkate alarak yapacağınız bir hesaba bağlıdır. Bana bu hesabı Vsol.g, VSağ.g arasında bir bağıntı kurarak yaparsanız daha önce yaptığınız hesapların ne kadar anlamsız ve yanıltıcı olduğunu anlarsınız.

On 14.07.2019 at 22:56, DreiMalAli yazdı:

Yukarda verdiğin videodaki aygıtta bir sahtekarlık olduğu hemen belli oluyor. Bunu senin de hemen görmen gerekirdi aslında. Sağ taraftaki çubuklar pat diye açılıp tekere çarptığı halde, tekerin dönme hızında hiç bir değişiklik olmuyor!?!?

Neyse...

Bunu üzerine fazla düşünmeden ve dikkatli şekilde incelemeden yorumlamışsın. Zaten dikkatli şekilde inceleyip gerekli tüm kuvvetleri hesaplasan neden çalışabileceğini anlarsın. Sanırım sen karşı görüşteyken böyle düşünmek senin düşüncelerini tamamladığından ön yargılı düşüncelerin sonucunda yaşadığın bir yanılgıydı.

Şimdi sistemi daha dikkatli incelediğinde sistemin dönmesine etki eden kuvvetleri eş zamanlı olmayan bu ağırlık kuvvetleri olarak ele alırsan elbette hesaplamaların sonucunda bu kuvvetlerin bileşkesinin sıfır olacağını kaçınılmaz olarak hesaplayacaksın. Ancak düşen ağırlığın oluşturduğu momentum kuvvetlerini ve ağırlık düşerken oluşan merkezkaç kuvvetlerini de dahil ettiğinde böyle bir sistemin neden çalışacağı ile ilgili elinde somut fiziksel bilgiler olacak.

Videoyu dikkatli izlersen bu her defasında terkarlanan kuvvetler azaldıkça sistem neredeyse durma noktasına geliyor ancak tamen yeniden oluşan bu kuvvetler sistemin bir daha durmayacak şekilde dönme hareketinin sürmesini sağlıyor. Bunu anlaman bu kadar zor olmamalı.

Elbette sizler bu gibi sistemlerin hali hazırda çalıştığından haberiniz olmadığı için sizlerden bunların hangi sebeplerle çalıştığına açıklama getirmenizi bekleyemem. Bu bir maymundan en sevdiğiniz şarkıyı söylemesini istemek gibi bir şey olurdu.

(Adminden rica etsem fonda çalabilir mi? Akdeniiiiz akşamlarıııı ıı ıı)

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tekerlek, yerçekimi ve mıknatıs kullanarak erke dönencesi yapılacağını, çünkü "öyleymiş gibi göründüğünü" düşünen arkadaşlar:

Ay'ın peynir dolu olduğunu çünkü "öyle göründüğünü" düşünen arkadaşlar ile buluşmanıza ara verip bunu okuyun.

Sanatsal enstalasyonlar yapmak suç değil. Bunların çalıştığını iddia etmek, bunlara inanmak ve inandırmak da suç değil, sadece mitomani isimli bir beyin hastalığı.

Ama bunları birine sonsuz enerji vaadiyle satmak tüketici mahkemesi nezdinde suçtur. Gerçek bir cezası var.

Ürettiğiniz cihaz reklamı yapıldığı şekilde çalışmıyorsa mahkemede kimse sizi haklı çıkartmaz. 

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgili John_Ahmet.

Bunun çalışmayacağını anlamak için kütle çap vs. gibi verdiğin değerlere de gerek yok.

En alttaki kütlenin kutu içine girmesi için herhangi bir neden bulunmuyor. Çünkü, kırmızı kütleye sağdan ve soldan etki eden basınç kuvvetleri eşittir.

Bunları toplarsak

Bunları toplarsak

Neymiş?

Bu kadar basit.

Yukardan soldan ikinci kutu ile aşağıdan soldan ikinci kutuların zincire etkisi de birbirini dengeler

vs. vs.

Sevgiler

...

Bu hesaba kütle merkezlerinin yer değiştirmeside eklenirse kuvvetler dengeyede ulaşmıyor.

Sol ve sağ taraftaki kütlelerin merkezi  silindir merkezlerinin orta noktasının altında kalıyor.
yani sol taraftaki kütlelerden biri alt ölü noktaya ulaştığında karşılığı olan sağ taraftaki üst ölü noktaya yaklaşan  kütle kütle merkezi değişimi kadar geride kalacak.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Ben yanılmışım. Meğer bu başlığın konusu

"Bakın ben ne kadar dahiyim, benim fikrimde olmayanlar ne kadar bilgisiz"

imiş.

Neyse... Sağlık olsun.

Sevgiler

Oradaki sert tavrım senin için değildi üzerine bu kadar alınmana gerek yok. Ben atarsız herhangi bir paylaşım yaptığımda forumdaki bir kaç kendini bilmez hemen dahil olup olmadık laflar ediyorlar bu nedenle biraz çemkirerek anlatmak hem bu tarz insanların ön yargılarını aşıp düşünmelerine sebep oluyor hem de beni biraz küfürlerden koruyor. Konuya ilgili ve seviyeli paylaşım yapan arkadaşlar bu tarz egosantrik kısımları pek ciddiye almazlarsa sevinirim.

Bir saat önce, bayşapka yazdı:

Tekerlek, yerçekimi ve mıknatıs kullanarak erke dönencesi yapılacağını, çünkü "öyleymiş gibi göründüğünü" düşünen arkadaşlar:

Ay'ın peynir dolu olduğunu çünkü "öyle göründüğünü" düşünen arkadaşlar ile buluşmanıza ara verip bunu okuyun.

Sanatsal enstalasyonlar yapmak suç değil. Bunların çalıştığını iddia etmek, bunlara inanmak ve inandırmak da suç değil, sadece mitomani isimli bir beyin hastalığı.

Ama bunları birine sonsuz enerji vaadiyle satmak tüketici mahkemesi nezdinde suçtur. Gerçek bir cezası var.

Ürettiğiniz cihaz reklamı yapıldığı şekilde çalışmıyorsa mahkemede kimse sizi haklı çıkartmaz. 

Eğer konu hakkında yeteri kadar düşünmeden ve hesap yapmadan tamamıyle 20. yüzyıl bilim çevrelerine güvenip bunları yazdıysan üzülerek söyleyeyim ki bu konuda mitomanisi olan sizlersiniz ve çalışmayacağını söylemekte pasif mitomani sayılabilir. Buradaki konunun girift kısımlarını çalışacağı yönündeki kesin fiziksel gerçeği açıklayanlar yalnızca ben değilim. Bunu bilmiyor olmanıza üzülüp konu hakkında benden daha fazla bilgi almak isteyeceğinizi umuyorum ve size konunun tümünü okumayı öneriyorum. Yine konu hakkında bir çok başlıkta başka paylaşımlarım da var. Bunların tümünü profil sayfamdan Etkinliğim bölümünden ulaşarak hepsini okuyabilirsiniz. Zira bu enerji konusu gerçekten önemli bir konudur ve paylaşımların hepsi sadece döner bir fırıldakla ilgili değil, günlük hayatınızda kullabileceğiniz ve yanınızda taşıyabileceğiniz güç kaynağı olarak satılan ürünler de bulunmaktadır.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, bf1942 said:

Bu hesaba kütle merkezlerinin yer değiştirmeside eklenirse kuvvetler dengeyede ulaşmıyor.

Sol ve sağ taraftaki kütlelerin merkezi  silindir merkezlerinin orta noktasının altında kalıyor.
yani sol taraftaki kütlelerden biri alt ölü noktaya ulaştığında karşılığı olan sağ taraftaki üst ölü noktaya yaklaşan  kütle kütle merkezi değişimi kadar geride kalacak.

Kuvvet falan oluştuğu yok ki, eşitlensin ya da eşitlenmesin falan...

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, John_Ahmet said:

Sen bunu buradaki hesabın doğrusunu yapmaya üşenecek kişilere söyle de inansınlar. Ben de buna inanmalarını isterim. Burada yaptığım bu paylaşım kolaylıkla anlaşılmasın ki bir yüzyıl sonra okunduğunda bu sistemlerin çalışmayacağı söylemine karşılık matematik ve fizik bilgileri içeren karşı görüşlerin olduğunu anlasınlar. Şimdi anlaşılmak gibi bir beklentim yok. O zaman geldiğinde bu durum biraz ruhumu okşasın yeterli benim için.

Hali hazırda bunu söyleyenler eline kağıt kalem alıp hesap yapmaktan imtinayla kaçınan ve bilimin tükürdüğü her teraneyi önümüze element diye koyan, bir konuyu derinlemesine öğrenme azminden yoksun bu günümüz bilim yalakalarına açıklanamayacak kadar karmaşık bir konu olmamasına rağmen konunun özünü bir kaç kelime ile anlatan özlü yazılarıma da kayıtsız ve duyarsız kalmalarını anlayabiliyorum. Çünkü üzerine düşünmeden her zaman yaptıkları gibi bir konudaki 3-5 satırlık 'description'ları ezberleyip içlerindeki yanlış bilgiler içeren popülist söylemleri kendi bilgi dağarcıklarına ekleyerek ilerledikleri için onlardan bu konuyu gerektiği gibi anlamalarını bekleyemem.

Yapmaları gereken şey oldukça basittir. Yukarıdaki düzenekte birbirlerine zıt  yönlü olan kuvvetleri tespit edip hesaplasınlar. Burada ağırlıkları hesaba katmak çok gereksizdir çünkü zaten dengededir. Bu konunun anlaşılması suyun kuvvetle karşılık verdiği hacimleri dikkate alarak yapacağınız bir hesaba bağlıdır. Bana bu hesabı Vsol.g, VSağ.g arasında bir bağıntı kurarak yaparsanız daha önce yaptığınız hesapların ne kadar anlamsız ve yanıltıcı olduğunu anlarsınız.

Bunu üzerine fazla düşünmeden ve dikkatli şekilde incelemeden yorumlamışsın. Zaten dikkatli şekilde inceleyip gerekli tüm kuvvetleri hesaplasan neden çalışabileceğini anlarsın. Sanırım sen karşı görüşteyken böyle düşünmek senin düşüncelerini tamamladığından ön yargılı düşüncelerin sonucunda yaşadığın bir yanılgıydı.

Şimdi sistemi daha dikkatli incelediğinde sistemin dönmesine etki eden kuvvetleri eş zamanlı olmayan bu ağırlık kuvvetleri olarak ele alırsan elbette hesaplamaların sonucunda bu kuvvetlerin bileşkesinin sıfır olacağını kaçınılmaz olarak hesaplayacaksın. Ancak düşen ağırlığın oluşturduğu momentum kuvvetlerini ve ağırlık düşerken oluşan merkezkaç kuvvetlerini de dahil ettiğinde böyle bir sistemin neden çalışacağı ile ilgili elinde somut fiziksel bilgiler olacak.

Videoyu dikkatli izlersen bu her defasında terkarlanan kuvvetler azaldıkça sistem neredeyse durma noktasına geliyor ancak tamen yeniden oluşan bu kuvvetler sistemin bir daha durmayacak şekilde dönme hareketinin sürmesini sağlıyor. Bunu anlaman bu kadar zor olmamalı.

Elbette sizler bu gibi sistemlerin hali hazırda çalıştığından haberiniz olmadığı için sizlerden bunların hangi sebeplerle çalıştığına açıklama getirmenizi bekleyemem. Bu bir maymundan en sevdiğiniz şarkıyı söylemesini istemek gibi bir şey olurdu.

(Adminden rica etsem fonda çalabilir mi? Akdeniiiiz akşamlarıııı ıı ıı)

Hala aynı tantanalar...

O teker, çubuklar falan biraz dengesiz olacaktır. Kimi biraz daha ağır, kimi hafif. İşte o ağrılık dengeye gelene kadar biraz döner gibi yapar, sonra öyle olduğu yerde kalır bu. videoymuş falan diye, kandırma kendini. Zor bir şey değil, otur, yap, sonra vurursun başını, neden çalışmıyor diye... Hadi fizik falan ağır geliyor, bari biraz tarih falan okuyun. Da Vinci'den beri yapılmaya çalışılıp, gene Da Vinci'den beri çalışmamış zımbırtılar bunlar. 

Seni ciddiye alıp gideceklerin, verecekleri poz, çekileli çok oldu:

October 1920 issue of Popular Science magazine, on perpetual motion. Although scientists have established them to be impossible under the laws of physics, perpetual motion continues to capture the imagination of inventors.[note 2]

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
16 saat önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgili John_Ahmet.

Bunları toplarsak

Bunları toplarsak

Neymiş?

Bu kadar basit.

vs. vs.

Sevgiler

...

sorunun orjinalinde   pistonların çalıştığı  boşlukda su değil hava kullanılıyordu.

Formülde  ρ_s  yerine ρ_h   yani havanın özgül ağırlığını yazarsak  denge bozulmuş oluyor. 

F1 = g* ρ_k *m + g* ρ_h * V_h -  g* ρ_s*2*V_s 

F2>F1

@John_Ahmet  bakalım buna ne diyecekler? :)

tarihinde bf1942 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, bf1942 said:

sorunun orjinalinde   pistonların çalıştığı  boşlukda su değil hava kullanılıyordu.

Formülde  ρ_s  yerine ρ_h   yani havanın özgül ağırlığını yazarsak  denge bozulmuş oluyor. 

F1 = g* ρ_k *m + g* ρ_h * V_h -  g* ρ_s*2*V_s 

F2>F1

@John_Ahmet  bakalım buna ne diyecekler? :)

Saçma salak hesap yapıyorsunuz.

Arşimet prensibi ne der, bunu öğrenin evvela...

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, anibal yazdı:

Saçma salak hesap yapıyorsunuz.

Arşimet prensibi ne der, bunu öğrenin evvela...

Doğrusunu yaz o zaman.

Yazdığın eşitliğin şu kısmı hatalı de.Üstünü çiz filan.
Ayrıca o eşitliği ben yazmadım.:):)

Sitelerde Paylaş
On 13.07.2019 at 17:21, DreiMalAli yazdı:

Oooof of! Sakalım yok diye kimse sözümü dinlemiyor ve kimse bana yardımcı olmuyor. :) Hep başkalarına yardım etmişsiniz forumda.

Halbuki 11 sene önce, 2008'de bir devri daim makinası yapmışım, foruma postalamışım ve biraz da yardım istemişim.

Ama o zamanlar kimse yardım etmemiş.!

On 03.05.2008 at 11:53, DreiMalAli yazdı:

...

post-8-1209803058_thumb.jpg

Suyun kaldırma kuvveti olduğunu biliyoruz. Elimdeki bir kaba şekildeki gibi bir silindir yerleştirdim. Silindirin merkezi kabın kenarında. Silindirin sol tarafı su içinda. Sağ tarafı ise dışarda, havada duruyor. Silindiri kendi ekseni etrafında serbes dönecek şekilde yerleştirdim. Silindirin kenarlarından sızan suyu daha tam olarak yok edemedim. Bu konuda biraz daha çalışmam lazım. Ama şimdilik idare eder. Düzenek gayet güzel çalışıyor.

Kaldırma kuvveti (F) sol tarafa etki ediyor. Sağ tarafda herhangi bir karşı kuvvet olmadığı için silindir saat yönünde devamlı dönüyor.

Önümüzdeki günlerde patent almak için baş vuracağım. Baş vuru yapmadan önce bu düzeneğin ne kadar enerji üreteceğini, gücünün ne kadar olacağını hesaplayabilseydim iyi olurdu diye düşünüyorum. Bu konuda yardıma ihtiyacım var.

Silindirin kütlesine m diyelim. Tabandan silindir mezkezine olan uzaklık ise h olsun.

Silinidirin su içinde kalan kısmı yarı daire olduğu için hesap işlerinde zorlanıyorum.

Mesela, h küçük olursa mı daha fazla kuvvet (F) oluşur yoksa h büyük olduğunda mı? Bu durumda elde ettiğim güç nasıl hesaplanır?

...

Siz yardım etmediniz ama... Bu iletiden yaklaşık bir sene sonra bana Türkiye'den iş teklifi dahi geldi. ? ? ?

Sevgiler

Bu soruna cevap yazacaktım .
Resimleri çizmeyi beceremedim. 

Hesapları kısaltıp toparladım.Ama resimli anlatamadığım için benden başka kimse anlamayacak galiba.

r =silindir yarıçapı  
q=suyun özgül kütlesi
füst=silindirin üst yarısına etki eden toplam kuvvet
falt=silindirin alt yarısına etki eden toplam kuvvet
fsu=suyun kaldırma kuvveti 

h1=r
h2=2*r

p1= silindir merkezindeki suyun basıncı   = q*g*h1
p2=silindir alt noktasındaki basınç=q*g*h2

füst=p1.r/2

falt=r*((p2+p1)/2)

fsu=(pi*r2*q) /2

lüst=silindirin merkezinden basınç merkezinin üst  uzaklığı
lalt= silindirin merkezinden basınç merkezinin alt uzaklığı 
lsu=suyun  kaldırma kuvvetinin  uygulama merkezinin silindir merkezinden   uzaklığı 

lüst=r/3
lalt=(2r/3)*(p2+2*p1)/(p2+p2)
lsu=4r/3

müst=silindir üst yarısına etki eden su basıncının döndürme momenti
malt=silindir üst yarısına etki eden su basıncının döndürme momenti
msu= suyun kaldırma kuvvetinin döndürme momenti

müst=füst*lüst
malt=falt*lalt
msu=fsu*lsu

müst-malt=msu

olduğu için silindir dönmez.

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, bf1942 said:

Bu soruna cevap yazacaktım .
Resimleri çizmeyi beceremedim. 

Hesapları kısaltıp toparladım.Ama resimli anlatamadığım için benden başka kimse anlamayacak galiba.

r =silindir yarıçapı  
q=suyun özgül kütlesi
füst=silindirin üst yarısına etki eden toplam kuvvet
falt=silindirin alt yarısına etki eden toplam kuvvet
fsu=suyun kaldırma kuvveti 

h1=r
h2=2*r

p1= silindir merkezindeki suyun basıncı   = q*g*h1
p2=silindir alt noktasındaki basınç=q*g*h2

füst=p1.r/2

falt=r*((p2+p1)/2)

fsu=(pi*r2*q) /2

lüst=silindirin merkezinden basınç merkezinin üst  uzaklığı
lalt= silindirin merkezinden basınç merkezinin alt uzaklığı 
lsu=suyun  kaldırma kuvvetinin  uygulama merkezinin silindir merkezinden   uzaklığı 

lüst=r/3
lalt=(2r/3)*(p2+2*p1)/(p2+p2)
lsu=4r/3

müst=silindir üst yarısına etki eden su basıncının döndürme momenti
malt=silindir üst yarısına etki eden su basıncının döndürme momenti
msu= suyun kaldırma kuvvetinin döndürme momenti

müst=füst*lüst
malt=falt*lalt
msu=fsu*lsu

müst-malt=msu

olduğu için silindir dönmez.

Önce bir şunu anlarsanız, bu saçma salak nafile gayretten kurtulursunuz: Suyun kaldırma kuvveti diye bir "kuvvet" yok.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, bf1942 said:

Doğrusunu yaz o zaman.

Yazdığın eşitliğin şu kısmı hatalı de.Üstünü çiz filan.
Ayrıca o eşitliği ben yazmadım.:):)

Eh, daha ne kadar söyleyeceğiz: Arşimed prensibini adam gibi öğrenin.

Arşimet prensibi, bir sıvı içindeki katı bir cismin, taşırdığı sıvının ağırlığına eşit bir batmazlık kuvveti ile yukarıya itildiğini belirtir.

Bu kadar basit bir olayı bile anlamamış süzme salakınız. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Önce bir şunu anlarsanız, bu saçma salak nafile gayretten kurtulursunuz: Suyun kaldırma kuvveti diye bir "kuvvet" yok.

suyun kaldırma kuvvetini ölçebiliyorum.merkezkaç kuvvetini ölçebiliyorum.yerçekimi  kuvvetini ölçebiliyorum.

Olmayan kuvvetlerimi ölçüyorum.:)

Sitelerde Paylaş
Just now, bf1942 said:

suyun kaldırma kuvvetini ölçebiliyorum.merkezkaç kuvvetini ölçebiliyorum.yerçekimi  kuvvetini ölçebiliyorum.

Olmayan kuvvetlerimi ölçüyorum.:)

O ölçtüğün şey, suyun kaldırma "kuvveti" değil işte. Yerçekimi kuvvetini de ölçemezsin, ama ölçtüğünü sanırsın, kantarın tepesine çıkıp. 

Alan eşitlikleri denen bir zımbırtı vardır, git onları öğren öncelikle. Orada bir kuvvet var sanıp, kendinizi aptal durumuna düşürüyorsunuz. 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, anibal yazdı:

Eh, daha ne kadar söyleyeceğiz: Arşimed prensibini adam gibi öğrenin.

Bu kadar basit bir olayı bile anlamamış süzme salakınız. 

5 dakika önce, anibal yazdı:

Arşimet prensibi, bir sıvı içindeki katı bir cismin, taşırdığı sıvının ağırlığına eşit bir batmazlık kuvveti ile yukarıya itildiğini belirtir.

Sıvı ne? su.

ağırlık neyin ağırlığı?suyun ağırlığı.

ağırlığın ölçme birimi ne newton.Kuvvetin ölçme birimi ne newton.

yukarı itilmeyede kaldırma diyoruz.

suyun kaldırma kuvveti var demeyecekte ne diyeceğiz?:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...