Jump to content

Devridaim ve termodinamik hakkında ne biliyorsunuz?

Recommended Posts

8 saat önce, mirasyedi yazdı:

Ben çözemedim bir türlü .

Trigonometri dönüşümlerinin çoğunu bilmiyorum. :(

mesela

1000*[(cos(a)*cos(10))+(sin(a)*sin(10))]=945

Burada a açısını nasıl bulabilirim?

Birde sol tarafta kütle merkezini bulamadım.

Piston kütlesi a kadar yer değiştirmiş olacak.Moment kolu uzayacak.

Şöyle bir resim çizdim.Su basıncını hesaba katmadım.iki piston kabul ettim.

Fsu=suyun kaldırma kuvveti

Fkütle1 ile Fkütle birbirine eşit.çizim programı aynı ismi vermiyor.

1909150156500106.png

Sevgili mirasyedi.

Alıntı

Birde sol tarafta kütle merkezini bulamadım.

Piston kütlesi a kadar yer değiştirmiş olacak.Moment kolu uzayacak.

Bahsetiğin "kütle merkezi" yukarıda benim verdiğim ilk resimdeki "G" noktası olsa gerek

O "G" noktasının çemberin merkezine olan uzaklığı (moment kolu) "OG" şu kadardır (benim resimdeki verilerle)

OG = karekök[ (R + a)2 + ( a + a/2)2 ]  = karekök[ (R + a)2 + ( 3a/2)2 ]

R: çemberin yarıçapı.

a: küp şeklindeki kutunun bir kenarı. Aynı zamanda küp şeklindeki kütlenin bir kenarı

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • İleti 318
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Google Drive sağolsun! Artık forumda resim kotası derdim olmayacak. Google drive'e yüklediğim resimleri link olarak verebilirim. Yukarda kota nediniyle yükleyemediğim resimlerle beraber her dört sayfayı tekrar yükleyayim.

..

Birinci sayfa su içinde bulunan, kütlesi gözardı edilen, uzunluğu JK = L, genişliği B olan bir dikdörtgen levhaya etki eden kuvvet ve dönme momenti için genel bağlantılardır. Resimdeki JK levhası devirdaim sorusundaki kutuların her yüzeyi için geçerlidir ve 2. sayfadan itibaren her 8 yüzey için kullanıldı. JK = AB, JK = BC, JK = CD vb.

Link S1

..

Kutular için hesaplar 2. sayfadan itibaren. 3. sayfadaki kuvvet hesaplarına aslında gerek yoktu. Direk momentler hesaplanabilirdi. Kuvvet hesapları sadece bir kontrol hesabıydı: Kutu hangi konumda olursa olsun, hacmı sabit kaldığı için suyun kaldırma kuvveti de sabit kalmalı ve dönme açısı alfa'dan bağımsız olması gerekiyordu. Kuvvet hesapları bunu teyit etmek içindir.

..

Resimlerdeki koordinat sisteminin y-ekseni O noktasından içeriye doğrudur.

..

Link S2

Link S3

Link S4

..

pdf

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
On 22.07.2019 at 11:59, bayşapka yazdı:

Neden çok fazla amerikan dizisi seyretmiş ilkokul bebeleri gibi iletişim kuruyorsun? 

Üzgünüm dostum! Naber adamım? Hey corç versene borç! 

Hiç statik dersi görmemiş (ve görecek beyni olmayan) zihinsel olarak geri kalmış bir arkadaşın sayıklamalarını seyretmek mide bulandırıcı olduğu için diğer paylaşımlarına bakmaycağım. 

Senin gibi terbiyesiz ve ukala biri elbette böyle bir tartışmadaki ince detay konuları sorgulayıp sonra anlayacak inceliğe sahip olamayacağı için ve genellikle yaklaşımlarınız bu ve benzeri vur öldür prensibi güttüğünden benden bu konuyu asla anlayıp öğrenemeyeceksiniz fakat bu ve benzeri sistemlerle bir çok serbest enerji sistemleri çalıştırılıyor ve sizin aklınıza hayalinize gelmeyecek konularla bunlar başarılıyor. Yerçekiminin kullanılabilir bir enerji kaynağı olduğunu yalnız ben söylemiyorum bu konuda çok ciddi bilimsel yayınlar da var. Merak eden açar okur. Yerçekimini siz yalnızca potansiyel kinetik dönüşümündeki mgh konusunu belki biliyorsunuzdur fakat bundan daha fazlasını öğrendiğinizde dışarıdan hiç bir enerji nakline ihtiyaç duymadan çalışan sistemler defalarca yapıldı, yapılıyor ve yapılacaklar.

Mide bulandıran sizsiniz, kendinizi nerede ve nasıl görüyorsunuz bilmiyorum fakat benim için bu üslubunuzdan sonra tavşan boku kadar değeriniz yok, bunu bilin istiyorum.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

https://portal.turkpatent.gov.tr/anonim/arastirma/patent/detayli

Buluşun Adı MANYETİK ENERJİ MOTORU
Buluşun Özeti Buluş, enerji teknolojisinde kullanılan, dışarıdan hiçbir enerji girişi olmadan ve ürettiği enerjiyi kendi ürettiği enerjiye kaynak olarak kullanmadan, sadece kendi bünyesinde bulunan mıknatısların (3.5) uyguladığı çekme ve itme kuvveti olan potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye dönüştüren manyetik enerji motoru (A) ile ilgilidir.

image.thumb.png.dc518b19f8822ab6787886af8b26afda.png

yorumsuz. :)

Sitelerde Paylaş
On 23.10.2019 at 15:09, mirasyedi said:

Buluşun Özeti Buluş, enerji teknolojisinde kullanılan, dışarıdan hiçbir enerji girişi olmadan ve ürettiği enerjiyi kendi ürettiği enerjiye kaynak olarak kullanmadan, sadece kendi bünyesinde bulunan mıknatısların (3.5) uyguladığı çekme ve itme kuvveti olan potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye dönüştüren manyetik enerji motoru (A) ile ilgilidir.

Sorun, işe yaramıyor olması. Bir de iş görse, dükkan senin gardaş...

Sitelerde Paylaş
On 23.10.2019 at 21:09, mirasyedi yazdı:

:D

Biraz para bastırınca patent kaydı yaptırmak sorun değil. Patent kaydı yaptırmış olmak, patent almış anlamına gelmiyor. Patent almak normal bir insanı iflas ettirip aç bırakabilir.

Patent kayıtlı birisi bir arkadaşıma musallat olmuştu. :)

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
On 25.10.2019 at 21:44, DreiMalAli yazdı:

:D

Biraz para bastırınca patent kaydı yaptırmak sorun değil. Patent kaydı yaptırmış olmak, patent almış anlamına gelmiyor. Patent almak normal bir insanı iflas ettirip aç bırakabilir.

Patent kayıtlı birisi bir arkadaşıma musallat olmuştu. :)

Sevgiler.

Hocam merhaba, ben Türk patent kurumuna kayıt yaptırdım. Daha sonra ise Amerika patent kurumuna başvuru yapacaktım ancak, patent vekilim izin vermedi. Ticarete dönüşmeyecekse harcadığın 10 bin dolara yazık olur dedi. 

Dronelarla ilgili proje benimki. Uçuş süresini 3 kat arttırıyor. Maliyeti ise çok düşük. 

Siz olsanız nasıl bir yol izlerdiniz? 

Saygılarımla. 

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, Brad pit said:

Hocam merhaba, ben Türk patent kurumuna kayıt yaptırdım. Daha sonra ise Amerika patent kurumuna başvuru yapacaktım ancak, patent vekilim izin vermedi. Ticarete dönüşmeyecekse harcadığın 10 bin dolara yazık olur dedi. 

Dronelarla ilgili proje benimki. Uçuş süresini 3 kat arttırıyor. Maliyeti ise çok düşük. 

Saygılarımla. 

Kayıt yaptırmak, patent almış olmak değil.

Ama öyle bir şey yapmışsan, git patentini al, özellikle ABD'de. Yoksa, gider başkası alır, sen kendi icadını kullanamaz olursun.

Birde böyle, drone'larda denerek alınmaz böyle patent. Bunu genel olarak sistemin karı şeklinde alman lazım. Belki bulduğun şey, tipik uçaklarda da bir işe yarayacak, bunu bilemezsin.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Brad pit yazdı:

Saygılarımla. 

Bence de ABD patenti almalısın. Uçus süresini 3 kat artırmak müthiş bir keşif. Üstelik maliyeti de düşüyor.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Brad pit yazdı:

Saygılarımla. 

Sevgili Brad pit.

Ben ne hocayım ne de öğretmen. Kendi halinde gariban bir vatandaşım. :)

Patent konusunda hiç tecrübem yok, bilgim de yok. Sadece; patent kaydı yaptırmış olan, ağzı laf yapan ve arkadaşımın peşinde koşturan bir sahtekarın sayesinde öğrendiğim ve aklımda kaldığı kadarıyla:

Almanya'da patent kaydı yaptırmak için bir kaç bin Mark ödeyecektin (o zamanlar Avro yoktu, para birimi Mark'dı). Patent alabilmek, patent sahibi olabilmek için ama bir kuruma patent araştırması görevi vereceksin. O kurum yüz binlerce patenti gözden geçirecek, senin kaydına benzer patent kaydı, patent veya patentler var mı diye araştıracak, sonucu sana bildirecek. Eğer şimdiye dek senin patent kaydına benzer bir kayıt, bir patent yoksa, sen patent almak için başvurabileceksin. Patent araştırması masrafı yüz bin Mark'ın çok çok üzerindeydi. Ayrıca patent alma başvurusunun masrafı da yine bir kaç on bin Mark tutarındaydı.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, DreiMalAli yazdı:

Sevgili Brad pit.

Ben ne hocayım ne de öğretmen. Kendi halinde gariban bir vatandaşım. :)

Patent konusunda hiç tecrübem yok, bilgim de yok. Sadece; patent kaydı yaptırmış olan, ağzı laf yapan ve arkadaşımın peşinde koşturan bir sahtekarın sayesinde öğrendiğim ve aklımda kaldığı kadarıyla:

Almanya'da patent kaydı yaptırmak için bir kaç bin Mark ödeyecektin (o zamanlar Avro yoktu, para birimi Mark'dı). Patent alabilmek, patent sahibi olabilmek için ama bir kuruma patent araştırması görevi vereceksin. O kurum yüz binlerce patenti gözden geçirecek, senin kaydına benzer patent kaydı, patent veya patentler var mı diye araştıracak, sonucu sana bildirecek. Eğer şimdiye dek senin patent kaydına benzer bir kayıt, bir patent yoksa, sen patent almak için başvurabileceksin. Patent araştırması masrafı yüz bin Mark'ın çok çok üzerindeydi. Ayrıca patent alma başvurusunun masrafı da yine bir kaç on bin Mark tutarındaydı.

Sevgiler

Bu çok saçma bir uygulama.

Buluş yapanı cezalandırma gibi birşey. :)

Patent almadan üretim için harcanır o para.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 11.11.2019 at 19:21, mirasyedi yazdı:

Bu çok saçma bir uygulama.

Buluş yapanı cezalandırma gibi birşey. :)

Patent almadan üretim için harcanır o para.

Evet öyle. Sanırım her önüne gelen patent almasın diye yapmışlar, ancak ticarete dönüşecekse patent alıyor insanlar. 

Sitelerde Paylaş
On 11.11.2019 at 16:23, haci yazdı:

Bence de ABD patenti almalısın. Uçus süresini 3 kat artırmak müthiş bir keşif. Üstelik maliyeti de düşüyor.

Övgünüz için teşekkürler. Çok zarifsiniz. Ama maalesef müthiş olması para edeceği anlamına gelmeyebiliyor. En nihayetinde, bir şirketin satın almasını bekleyeceğim ve bu boş bir beklenti de olabilir. 

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, Brad pit said:

Evet öyle. Sanırım her önüne gelen patent almasın diye yapmışlar, ancak ticarete dönüşecekse patent alıyor insanlar. 

Uygulama öyle değil aslında.

Sen patent için başvurursun. Bu sana patent hakkı vermez. Başvurun askıya çıkar. Kimse itiraz etmezse, yani bu mevzuda şu şu patent vardı demezse, askı süresi sonunda patent hakkını elde etmiş olursun. Bunun masrafı çok fazla değildir. Ama eğer, birinin patenti varsa konuya dair, o zaman başvurun reddedilir ve masraflar sana yazılır ki işte o masraflar baya ciddi rakamlar tutabilir.

Bu yüzden çoğu kurum, kişi, patent aracı kurumlarına başvurup öncelikle, bir patentle çakışıp çakışmadıklarını araştırtır. Ama bu zorunlu değildir. 

Her durumda, tamam, ucuz yoldan çooook maliyetli değil. Fakat, genede, ilk 3 sene için yıllık 2000 dolar gibi bir masrafı göze almak makul olan yoldur. Bu noktada, mesela, KOSGEB vs. desteği alınması gibi bir takım şeylere de bakılabilir.

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, anibal yazdı:

Uygulama öyle değil aslında.

Sen patent için başvurursun. Bu sana patent hakkı vermez. Başvurun askıya çıkar. Kimse itiraz etmezse, yani bu mevzuda şu şu patent vardı demezse, askı süresi sonunda patent hakkını elde etmiş olursun. Bunun masrafı çok fazla değildir. Ama eğer, birinin patenti varsa konuya dair, o zaman başvurun reddedilir ve masraflar sana yazılır ki işte o masraflar baya ciddi rakamlar tutabilir.

Bu yüzden çoğu kurum, kişi, patent aracı kurumlarına başvurup öncelikle, bir patentle çakışıp çakışmadıklarını araştırtır. Ama bu zorunlu değildir. 

Her durumda, tamam, ucuz yoldan çooook maliyetli değil. Fakat, genede, ilk 3 sene için yıllık 2000 dolar gibi bir masrafı göze almak makul olan yoldur. Bu noktada, mesela, KOSGEB vs. desteği alınması gibi bir takım şeylere de bakılabilir.

Amerika patent kurumuna başvuru durumunda 10 bin dolar ödememiz gerekir. Patent araştırma masrafı ise 5-6 bin tl. 

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, Brad pit said:

Amerika patent kurumuna başvuru durumunda 10 bin dolar ödememiz gerekir. Patent araştırma masrafı ise 5-6 bin tl. 

Gerekmez.

Bir şeyi karıştırıyorsunuz. Patent başvurusu başka bir şey. Birini, sizin için patent başvurusu yapmak için tutmak başka bir şey. Patent başvurusu, 1000 doların altında bir ücretle yapılabilir. Ama, dosya hazırlayacaksınız, başka patentlerle çakışacak mısınız vs. vs. gibi bir sürü işi sizin yapmanız gerekecek. Eğer bu karışık denebilecek işlerle uğraşamam diyorsanız, bu işi profesyonel olarak yapan ve genelde avukat olan tiplere parayı verirsiniz. Unutmayın, ABD'de avukatlar tam olarak şeytanın avukatıdır. Şöyle de bir şey var, diğer patent sahiplerinin falan işte o avukatlardan var. 

Neyse, sizin için bürokrasi ve iş takibini yapacak olanlar ise, işin karmaşıklığına göre bir ücret talep eder. Bu da genelde, 5.000 ila 15.000 dolar arasında bir rakam tutar. Ama mesela yazılım patenti için böyle bir hizmet isterseniz, kafadan 20.000 dolardan açarlar kapıyı.

Bu iki noktayı kaçırıyorsunuz. Petnet almak ucuz sayılabilir. Ama tonla bürokrasi, emek ister. Bunları sizin için başkası yapsın derseniz, parasını da ona göre verirsiniz.

Sitelerde Paylaş
On 12.11.2019 at 22:41, Brad pit yazdı:

Daha ucuz yollu bir çözüm arıyorsan PTT'nin şöyle bir hizmeti var. Buluşunun bir prototipini yapıyorsun sonra bir kağıda da açıklamasını yapıp onu bir kutuya koyuyorsun ve PTT'ye müracaat ediyorsun ve onlar kutuyu mühürleyip kutuyu senin adresine postalıyorlar ve ileride bir anlaşmazlık yaşadığında heyet eşliğinde mührü çözüp prototipini onlara gösteriyorsun. İşte bu da patent yerine geçiyor. Çok daha ucuz bir yöntem ve bu yöntemi hali hazırda patent başvurusu yapmış olsan dahi yine de uygula hatta bir değil bir kaç adet hazırlatıp gönder ki birden fazla durum için elinde imkan olsun.

Bu konularla çok ilgilendim. Sana yardımcı olabilecek en iyi tavsiyem şimdilik budur. Bu yöntemi çok fazla kullanan kişi var. Gerçekten işe yarıyor.

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, John_Ahmet said:

Daha ucuz yollu bir çözüm arıyorsan PTT'nin şöyle bir hizmeti var. Buluşunun bir prototipini yapıyorsun sonra bir kağıda da açıklamasını yapıp onu bir kutuya koyuyorsun ve PTT'ye müracaat ediyorsun ve onlar kutuyu mühürleyip kutuyu senin adresine postalıyorlar ve ileride bir anlaşmazlık yaşadığında heyet eşliğinde mührü çözüp prototipini onlara gösteriyorsun. İşte bu da patent yerine geçiyor. Çok daha ucuz bir yöntem ve bu yöntemi hali hazırda patent başvurusu yapmış olsan dahi yine de uygula hatta bir değil bir kaç adet hazırlatıp gönder ki birden fazla durum için elinde imkan olsun.

Bu konularla çok ilgilendim. Sana yardımcı olabilecek en iyi tavsiyem şimdilik budur. Bu yöntemi çok fazla kullanan kişi var. Gerçekten işe yarıyor.

Size bu saçma salak akılları kim veriyor?

Bu hiçbir işe yaramaz. Senin şu yarım aklınla millete ziyan açmaktan başka işin yok mu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...