Jump to content

Devridaim ve termodinamik hakkında ne biliyorsunuz?

Recommended Posts

• İleti 318
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 minutes ago, Sundance said:

Önce suyun kaldırma kuvvetinin bir sisteme birleşik olarak etkidiğini öğren.

Örneğin iç içe geçmiş biri helyum, biri yağ dolu iki balonun, ister helyum dolu balonun diğerinin içinde, ister yağ dolu balonun diğerinin içinde olsun aynı yoğunluklarla aynı kaldırma kuvvetine maruz kalacağını öğren.

Sana demiştim burada kaldıkça sana öğreteceğiz diye. Bak yeni bir şey öğrendin yine. Şimdi ağzını güzelce temizleyebilirsin.

Saçmaladığın sistemde piston aşağı da baksa, yukarı da baksa kayışa bağlı oldukları noktaya piston + haznenin ortak yoğunluğu kadar kaldırma kuvveti etkir. Hazne ve pistonlar eşdeğer ise eşit kuvvet etkir. Bak yine öğrendin. Hadi yıka ağzını şimdi.

Bir de enerji yoktan var edilemez, termodinamiğin esasına ters. Termodinamiğin 1. Yasasıyla matematiksel olarak kanıtlanmıştır. 

Neyse sen ağzına verdiklerimizin müptelası oldun onun için yukarıda yazdıklarım seni kesmez biliyorum ama artık idare et bugünlük.

Bu şapşal, kaldırma kuvveti diye bir şey var sanan, enerji nedir, kuvvet nedir bunları falan bilmeyen moronun teki. Yazıyorsam, bu morona değil, yarın bir gün bunları okuyan falan olur diye yazıyorum safi.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Sundance yazdı:

Saçmaladığın sistemde piston aşağı da baksa, yukarı da baksa kayışa bağlı oldukları noktaya piston + haznenin ortak yoğunluğu kadar kaldırma kuvveti etkir. Hazne ve pistonlar eşdeğer ise eşit kuvvet etkir. Bak yine öğrendin. Hadi yıka ağzını şimdi.

Güldürmeyin beni, kaldırma kuvveti cismin yoğunluğundan bağımsızdır. Bu demirde olsa içi boş plastik kutuda olsa hacimleri eşitse kaldırma kuvveti de eşittir. Geri zekalı kimmiş öğrenin. Tabi tamamen suyun içerisindeyken böyledir. Yoksa su yüzeyine çıktıktan sonra bu kuvvet cismin ağırlığı kadar olur.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Suyun derinliği kayışa etki eden bir kuvvet oluşturmaz. Hazneyi derine batırdıkça basınçtan piston sıkışmaya başlar ancak kuvvet piston ile hazne arasındadır, ne yukarı ne de aşağı kayışa bir kuvvet iletilmesine sebep olmaz.

Can_Ahmet nerede fantazi var okuyup burada bize satmaya çalışıyorsun. Mesele okuduklarının fantazi olduğunu bile anlayamayacak kadar man kafa olman.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, John_Ahmet said:

İşte sistemin ağırlık bakımından dengee olduğu konumda düşünürseniz soldaki ve sağdakiler eş yükseklikte olacaktır. Derinlik arttıkça bu kaldırma kuvvetinin azaldığını görebilirsiniz çünkü su basıncı o hacimi küçültür fakat bunun tüm kuvvet farkları sağ ve sol taraf ile aynıdır. Dolasıyla bu fark kuvvetleri birbirlerini gmtürürler. Bunu dikkate almamanız gerektiğini kavrarsınız. Çünkü kaldırma kuvveti derinliğe bağlı değildir. hacmi aynı olduğu müddetçe sadece hacme bağlıdır. Dolayısıyle hacme etkiyen diğer bir konu ağırlıkların yukarıda mı yoksa aşağıda mı olduğu konusudur. Çünkü onlar serbest haldedir. Sol tarafta ağırlıklar hacmi küçültürken sağ taraftakilerin hacmi büyütttüğünü gözlemleyebilirsiniz. Çünkü buna etkiyen ağırlık kuvvetleri vardır. Dolayısıyla bu kuvvetlerin bileşkesini alın zırvalamayın. Çünkü ben zırvalamıyorum. 

Şu hesabı yapın öyle gelin ben boş konuşmuyorum. Dünyada yapılan bu konu ile ilgili binlerce örnek biliyorum. Bu konular termodinamik konusunu çok yanlış değerlendirdiğiniz ve kütle çekimi ve bu tarz "suyun kaldırma kuvveti" gibi konuları yanlış anlamanıza neden oluyor.

Paylaştığım dokümanlara bakmayıp sırf ezberden konuya yaklaşacağınızı daha önceden tahmin etmiştim. Önyargıyla değil, bir şeyi ispatlamak, kanıtlamak için değil bana buradaki tüm kuvvetleri gösterin ve konuyu kavrayın. Siz hesap yapmadığınız sürece ben zırvalamış olarak görüleceğim. Bu konuda fizik yada matematik bilgileriniz yeterli değilse çok iyi olduğunu düşündüğünüz birinden yarım isteyin. Öyle cevaplamaya çalışın fakat gerçekten bu hesapları yapın. Çizimlerde ölçüleri istediğiniz gibi alın. Ağırlıkları özkütlesi 1'den büyük ne alırsanız alın. Bana tam bir hesap yaparak gelin yoksa anlamayıp benim zırvaladığımı düşüneceksiniz. Daha bu şamandıraları hava kanalları ile birbirlerine bağlayıp bir de o durumdaki durumunu analiz edeceğiz.

Arkadaşlar bu boş bir iddia değildir. Lütfen gerçekçi bir hesap yapın.

Karşı bir iddiada iseniz muhtemelen konuyu yanlış kavradığınız anlamına gelir. Ben kaldırma kuvvetinin ne olduğunu ve ağırlıktan bağımsız olduğunu biliyorum endişeniz olmasın.

Bak geri zekalı dangalak. O kutular varya, onlar suyun içindeyse tamamen, hacimleri aynı olacak. Birazcıkları dahi suyun dışında ise, gene hacimleri aynı olacak. Hepsi suyun dışında olsa bile gene hacimleri aynı olacak. Hayat çok garip di mi, bööle vapurlar falan hatta, yüzüyorlar acayip acayip di mi? Hah, şapşal divane, o vapur aynen bu yüzden yüzüyor işte.

Sen safi zırvalıyorsun, başka da hiç bir şeyin yok. 

Geri zekalı eğer dediğin gibiyse, bu aletin suya girmesine bile gerek olmaz, hava basıncıda yeterince yeterli bir şeydir zaten. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Güldürmeyin beni, kaldırma kuvveti cismin yoğunluğundan bağımsızdır. Bu demirde olsa içi boş plastik kutuda olsa hacimleri eşitse kaldırma kuvveti de eşittir. Geri zekalı kimmiş öğrenin.

Evet karnın daha doymamış. Aç ağzını biraz daha geliyor. 

Suyun kaldırma kuvveti yoğunluk farkından doğar. Önce ilkokul fiziği öğren ayı! 

İster su olsun, ister hava olsun yoğunluğu az olan yukarı çıkar. Helyum balonun uçması misali.

Demir gemiler yüzüyor zira demir + içindeki hava sisteminin bileşik yoğunluğu sudan az.

Daha istersen çekinme istese hemen verelim ağzına.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Sundance yazdı:

İster su olsun, ister hava olsun yoğunluğu az olan yukarı çıkar. Helyum balonun uçması misali.

Demir gemiler yüzüyor zira demir + içindeki hava sisteminin bileşik yoğunluğu sudan az.

Bu kadar mal bir herif bir de caka sata sata yazmıyor mu hasta oluyorum.

Biz zamanında bu kadar özgüven sahibi olmadık hiçbir zaman. ?

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, John_Ahmet said:

Güldürmeyin beni, kaldırma kuvveti cismin yoğunluğundan bağımsızdır. Bu demirde olsa içi boş plastik kutuda olsa hacimleri eşitse kaldırma kuvveti de eşittir. Geri zekalı kimmiş öğrenin. Tabi tamamen suyun içerisindeyken böyledir. Yoksa su yüzeyine çıktıktan sonra bu kuvvet cismin ağırlığı kadar olur.

Hep aynı şekilde saçmalayıp durduğun için, buna sayıklıyorsun demeyeceğim.

Kaldırma kuvveti dediğin şey, o cismin ağırlığı ve yoğunluğuna bağlıdır kaz kafalı. Bir de amanda fizik matematik bilen falan diyorsun ya. Kaldırma kuvveti, cismin ağırlığından hacmi kadar suyun ağırlığını çıkararak bulunur, andaval. yoğunluk ve haliyle cismin ağırlığı değişince, nasıl olacakta değişmeyecek o kuvvet. 

Git önce kuvvetin ne olduğunu öğren, buralarda fiziği falan ağzına almadan evvela...

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Sundance yazdı:

Suyun derinliği kayışa etki eden bir kuvvet oluşturmaz.

Benim söylemediklerime karşı iddialarda bulunup insanların gözünde küçültmeye mi çalışıyorsun? Benim yaptığım şeyin ne kadar zor olduğunu bir gün anlayacaksın. Böyle man kafalara düşünmeyi öğretmek atomu parçalamaktan daha zordur.

Tek bir gerçek var o da sizin beni anlayamayacak kadar konuya yabancı olmanız ve muhtemelen beni yanlış anlıyor olmanız pek tabi küçük bir ihtimal de olsa anladığınız halde yan çiziyor olmanız söz konusudur. Bunların dışında bir ihtimal olarak. @priest of nature kadar fizik bilen dürüst insanlar olsanız bu sistemin ilginç oduğunu kabul eder beni doğru anlar ve doğru yorumlar getirebilirdiniz. Suçlu ne biliyor musun? Evrim.

Siz bunu anlayabilecek kadar evrimleşemediniz ve anlamamak ve konuya daha da yaklaşmamak için ezberlerinize güveneceksiniz. Ben ise sorgulayan, düşünen, kimseyi hafife almayıp hesap yapan insanlar arıyorum. Öyle biri denk gelirse ve o kişi buraya beni doğru anlayıp söylediklerime paralel bir şey yazarsa ne söylendiğini ön yargılarınızdan kurtulup anlamış olacaksınız.

Şimdi söylenenin ne olduğunu anlayın. Sistemi gerçek fizik bilgilerinizi kullanarak değerlendirin. Ön yargılarınızdan kurtulup hesap yapın ve ondan sonra doğru anlayıp anlamadığınızı değerlendireyim.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Sundance yazdı:

Hacim diyor mal. ???

Aynı hacimde yağ damlası mı yoksa civa damlası mı batar?

Neden yağ yüzer de, civa batar?

Can_Ahmet hani 1 kere 2 kere rezilliği anlarım da senin varlık nedenin oldu bu forumda.

Cem Yılmaz’ın dediği gibi bu seninki “keyfe girer” ???

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Benim söylemediklerime karşı iddialarda bulunup insanların gözünde küçültmeye mi çalışıyorsun? Benim yaptığım şeyin ne kadar zor olduğunu bir gün anlayacaksın. Böyle man kafalara düşünmeyi öğretmek atomu parçalamaktan daha zordur.

Tek bir gerçek var o da sizin beni anlayamayacak kadar konuya yabancı olmanız ve muhtemelen beni yanlış anlıyor olmanız pek tabi küçük bir ihtimal de olsa anladığınız halde yan çiziyor olmanız söz konusudur. Bunların dışında bir ihtimal olarak. @priest of nature kadar fizik bilen dürüst insanlar olsanız bu sistemin ilginç oduğunu kabul eder beni doğru anlar ve doğru yorumlar getirebilirdiniz. Suçlu ne biliyor musun? Evrim.

Siz bunu anlayabilecek kadar evrimleşemediniz ve anlamamak ve konuya daha da yaklaşmamak için ezberlerinize güveneceksiniz. Ben ise sorgulayan, düşünen, kimseyi hafife almayıp hesap yapan insanlar arıyorum. Öyle biri denk gelirse ve o kişi buraya beni doğru anlayıp söylediklerime paralel bir şey yazarsa ne söylendiğini ön yargılarınızdan kurtulup anlamış olacaksınız.

Şimdi söylenenin ne olduğunu anlayın. Sistemi gerçek fizik bilgilerinizi kullanarak değerlendirin. Ön yargılarınızdan kurtulup hesap yapın ve ondan sonra doğru anlayıp anlamadığınızı değerlendireyim.

Sen akli dengesi yerinde olmayan bir zavallısın.

Bu foruma yazdıkça daha net anlaşılıyor.

Senin bu durumunu gördükçe içimden yazmak gelmiyor. Üzülüyorum haline.

Ama o kadar ağır zırvalıyorsun ki yorum yazmamak okuyanlara ayıp hale geliyor.

Neyse, Allah kurtarsın diyelim.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, John_Ahmet said:

Bak kaz kafalı budala, sana demedik mi, fiziği ağzına almadan evvel, git önce kuvvet nedir onu öğren..

Hadi, git yarın okulda lise 2 fizik hocasını bul, ona sor, öğrenirsin belki, yürü şimdi yatıp uyumaya, sütünü içmeyi de unutma.. Ne işin var senin bu saatte, uyuz liseli...

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, anibal yazdı:

Kaldırma kuvveti dediğin şey, o cismin ağırlığı ve yoğunluğuna bağlıdır

Kaldırma kuvveti yoğunluktan ve ağırlıktan bağımsızdır. Bu kuvvet su için şöyle ifade edilir.

Fkaldırma = Vbatan . g

F -> Kaldırma kuvvetidir.

V -> cismin batan hacmidir.

g -> ise yerin çekim ivmesidir.

Bana bu formülde kaldırma kuvvetinin ağırlık yada cismin yoğunluğu ile ilgili olan kısmını gösterir misin?

Kaldırma kuvveti cisim ne olursa olsun vardır ve senin bahsettiğin konu cismin batıp batmayacağını belirler. Kaldırma kuvvetinin daha ne olduğunu bile bilmeyen bir prof. un olduğunu bilmiyordum. Öğrenmiş oldum.

Kaldırma kuvveti cismin sadece hacmi ile ilgilidir. Eğer ayrıca cismin batıp batmayacağı soruluyorsa o durumda senin söylediğin bilgiler gerekli olur.

İşte daha kaldırma kuvvetinin ne olduğunu bilmeyen andavallar bana fizik öğretmeye kalkıyor.

Sitelerde Paylaş
Just now, Sundance said:

Sen akli dengesi yerinde olmayan bir zavallısın.

Bu foruma yazdıkça daha net anlaşılıyor.

Senin bu durumunu gördükçe içimden yazmak gelmiyor. Üzülüyorum haline.

Ama o kadar ağır zırvalıyorsun ki yorum yazmamak okuyanlara ayıp hale geliyor.

Neyse, Allah kurtarsın diyelim.

Liselinin kuvvet, momentum, yerçekim alanı, enerji falan nedir, ne değildir haberi yok, gelmiş burada termodinamiğe rest çekiyor..

Cahil cesareti denen şeyin zirve yaptığı bir vaka, tam bir liseli vakası...

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Kaldırma kuvveti yoğunluktan ve ağırlıktan bağımsızdır. Bu kuvvet su için şöyle ifade edilir.

Fkaldırma = Vbatan . g

Bana bu formülde kaldırma kuvvetinin ağırlık yada cismin yoğunluğu ile ilgili olan kısmını gösterir misin?

Kaldırma kuvveti cisim ne olursa olsun vardır ve senin bahsettiğin konu cismin batıp batmayacağını belirler. Kaldırma kuvvetinin daha ne olduğunu bile bilmeyen bir prof. un olduğunu bilmiyordum. Öğrenmiş oldum.

Kaldırma kuvveti cismin sadece hacmi ile ilgilidir. Eğer ayrıca cismin batıp batmayacağı soruluyorsa o durumda senin söylediğin bilgiler gerekli olur.

İşte daha kaldırma kuvvetinin ne olduğunu bilmeyen andavallar bana fizik öğretmeye kalkıyor.

Eveeet fiziğin f sini bilmiyormuşsun formülün doğrusu bu 

Fkaldırma= Vb.ds.g

ds suyun özkütlesi.

Hacim x özkütle neydi?

Öğrendin mi?

Ağzına ne yapacağını biliyorsun.

Muck ??

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

5 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Fkaldırma = Vbatan . g

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, John_Ahmet said:

Fkaldırma = Vbatan . g

Liseli işte hala sayıklıyor oradan...

F_\text{net} = 0 = m g - \rho_f V_\text{disp} g \,

Biliyon mu ne diyo bu? 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, anibal yazdı:

Liseli işte hala sayıklıyor oradan...

F_\text{net} = 0 = m g - \rho_f V_\text{disp} g \,

Biliyon mu ne diyo bu? 

Biliyorum yazıyor zaten Fnet diyor kaldırma kuvveti demiyor senin kalın kafan şu cümleyi yazmana sebep.

23 dakika önce, anibal yazdı:

Kaldırma kuvveti dediğin şey, o cismin ağırlığı ve yoğunluğuna bağlıdır kaz kafalı.

Fnet yoğunluğa bağlı mı cismin yoğunluğunu gösteren değişkenin hangisi? İşte yoğunluk cismin batıp batmayacağını belirler. Hatta yoğunluğa gerek bile yok bu değer negatif çıkarsa cisim batar pozitif çıkarsa yüzer diyebiliriz. Hani yoğunluğa bağlıydı. Ne oldu? Şiştin mi?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, John_Ahmet said:

Biliyorum yazıyor zaten Fnet diyor kaldırma kuvveti demiyor senin kalın kafan şu cümleyi yazmana sebep.

Fnet yoğunluğa bağlı mı cismin yoğunluğunu gösteren değişkenin hangisi. İşte yoğunluk cismin batıp batmayacağını belirler. Hatta yoğunluğa gerek bile yok bu değer negatif çıkarsa cisim batar pozitif çıkarsa yüzer diyebiliriz. Hani yoğunluğa bağlıydı. Ne oldu? Şiştin mi?

Git sen sütünü iç, yat uyu, yarın sabah sabah tarih dersi zor olur... ZAvallı liseli..

Başkaları için yazayım, sudaki bir cismin üzerindeki net kuvvet, her zaman sıfırdır. Kaldırma kuvveti denen şey, zahiri bir vektör olarak hesaplamalarda gereken yerini alır. Mesela neyi hesaplamada mı, taşın içinde ne kadar altın varmış onu hesaplayacaksan. Sudaki bir cisim üzerinde, ona etkiyen net kuvvet her zaman sıfırdır, bu liseli hala bir kaldırma kuvveti varda cisme aşşağıdan yüklenmiş, omuzlamış cismi titan gibi taşıyor falan sanıyor. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...