Jump to content

Beta Partikülü

Recommended Posts

5 saat önce, haci yazdı:

Benim cevabımı okursan protonun tek bozunabileceği yerin kara delikler olduğunu görürsün.

Karadeliklerin protonun bozunduğu yer olduğunu iddia etmemiştim. Eğer proton bozunacaksa karadeliklerde bozunacaktır demiştim.

Çünkü karadelikler evrende en aşırı koşulların mevcut olduğu bir ortamı oluşturuyor.

Ama ben protonun orada da bozunacağını sanmıyorum.

Ben de size eger proton karadeliklerde bozunacaksa bunu neye dayanarak soylediginizi sordum. Normal sartlarda bozunmayan bir parcacigin asiri kosullar altinda bozunabilecegini en azindan teorik olarak iddia eden bir kaynak verebilirdiniz. Fakat siz sadece spekulasyon yapiyorum dediniz. Spekulasyon yaparken bile bir bilimsel dayanaginiz olmali. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, priest of nature yazdı:

proton bozunmuyorsa florür 18 nasıl oksijen 18 dönüşüyor?

%C2%AE+++O+F+%CE%B2+o+Positron+Emission+

Positron+Emission+a+proton+decays+into+a

Bu resimde ise sodyum 22  neon 22 kiye dönüşüyor.

simgenin  sol altındaki sayı proton sayısı.  :)

Cekirdekte bagli olarak bulunan proton sizin de gosterdiginiz soz konusu bozunmalari yaparak notrona donusur. Daha onceki gonderilerde bahsedilen proton ise bir cekirdekte bagli olarak bulunmayan, serbest haldeki protondur. Mesela serbest notronun omru yaklasik 10.3 dakikadir. Fakat cekirdekte bagli olarak bulunan notronlar icin bu deger farklilik gosterir. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, haci yazdı:

Proton bozunmaz. Uyduruyorsunuz.

Haklisiniz biraz yanlis ifade etmisim. Cekirdekteki bir proton Beta + bozunmasi ile notrona donusur. Fakat, daha once verdigim kaynaklarda da belirtildigi gibi serbest protonun bozunabilecegine dair teoriler mevcuttur. 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, oksuz_ yazdı:

Haklisiniz biraz yanlis ifade etmisim. Cekirdekteki bir proton Beta + bozunmasi ile notrona donusur. Fakat, daha once verdigim kaynaklarda da belirtildigi gibi serbest protonun bozunabilecegine dair teoriler mevcuttur. 

O teoriler henüz kanıtlanmadı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...