Jump to content

KUR'AN'DA SAVAŞ

Recommended Posts

Şimdi, marechal1 yazdı:

Bunu tam olarak diyemem. Ama Kur'an'ın sosyolojik reformları göz ardı edilemeyecek kadar değerli.

Şahsen ben biraz sorgulasaydım putperestiliğin saçma olduğunu anlardım ama.

Ben sana diyorum, günümüz için.

putperestlik direk siyasi bir durum politeist yani çoklu yönetimi öngörürken, monoteizm yani tek tanrı demek güc tek bir kişinin ve tek bir komutun elinde demek arkanda da Tanrı oldu mu iyi veya kötü olan her şey için referansınız hazır demektir.Çünkü teizme göre tanrı bir şey için kötü veya iyi diyorsa olay bitmiştir.Diyeceksiniz ki aklıma da uyuyor.Uymasa da bir şey değişmezdi.Çünkü; bir emrine veya bir ayetine hayır olamaz dediğinizde önünüz açılırda diğerlerinide görmezden gelmeyesiniz diye.Dış komut sizi böyle domine edip sizi mahkum hale getirir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 615
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

tanrı bir şey için kötü veya iyi diyorsa olay bitmiştir.

Tanrı kötü bir şey dilemez, bu mümkün değildir. İnsanı yaratan ve ahirette mutlu olmasını isteyen Tanrı neden kullarına kötü şeyler yaptırsın?

tarihinde marechal1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, marechal1 said:

Okuduğunu anlamayacak kadar körsün ya. KÖR KÖRRR!!

Tevbe Suresi, 4. ayet: Ancak kendileriyle antlaşma yaptığınız müşriklerden (antlaşma şartlarına uyan) hiçbir şeyi size eksik bırakmayan ve sizin aleyhinize herhangi bir kimseye arka çıkmayanlar (bu hükmün) dışındadır. Onların antlaşmalarını, süreleri bitinceye kadar tamamlayınız. Allah (haksızlıktan) sakınanları sever.

Kimin kör olduğu belli oluyor, oku bakalım mavi ve kalın kısmı. Ne diyor orada? Daha kırmızı yaptığın cümleden bir sonraki cümleyi bile göremiyorsun, sonra da elaleme kör diyorsun.

3 minutes ago, marechal1 said:

Şahsen ben biraz sorgulasaydım putperestiliğin saçma olduğunu anlardım ama.

Bok anlardın, daha islam denen rezil, kepaze, saçma sapan bir dinin ne olduğunu anlayamıyorsun, putperestliğin mi saçma olduğunu anlayacaktın?

Sitelerde Paylaş
Just now, marechal1 said:

Tanrı kötü bir şey dilemez, bu asla mümkün değildir. İnsanı yaratan ve ahirette mutlu olmasını isteyen Tanrı neden kullarına kötü şeyler yaptırsın?

Sapık, sadist, manyak, psikopat bir karakter olduğu için. Bu tanrıyı yaratanlar da tam kendilerinden esinlenmişler.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Kimin kör olduğu belli oluyor, oku bakalım mavi ve kalın kısmı. Ne diyor orada? Daha kırmızı yaptığın cümleden bir sonraki cümleyi bile göremiyorsun, sonra da elaleme kör diyorsun.

Kardeş manyak mısın, ne demek istiyorsun, amacın ney açık konuş tartışalım.

1 dakika önce, sağduyu yazdı:

islam denen rezil, kepaze, saçma sapan bir dinin ne olduğunu anlayamıyorsun

Neresi rezilmiş efendim?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Sapık, sadist, manyak, psikopat bir karakter olduğu için.

Sanırım ateistsin. Ölünce sana başarılar diliyorum. Sonsuz karanlıkta hiçbir şey düşünemeden bilinçsiz bir şekilde gitmek. Sana çok muhteşem bir şey gibi geliyor, bana cehennemden bile korkunç.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, marechal1 yazdı:

Sanırım ateistsin. Ölünce sana başarılar diliyorum. Sonsuz karanlıkta hiçbir şey düşünemeden bilinçsiz bir şekilde gitmek. Sana çok muhteşem bir şey gibi geliyor, bana cehennemden bile korkunç.

anlamadığım siz ne okuyordunuz fizik bölümü falan mı ?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

Kötülüğü düşünebiliyor en azından. Hem tanrı özgür iradeli değil mi neden kötülüğüde seçemiyor.Mahkum mu iyiliğe doğasına mahkum mu kalmış ?

Tanrı iyiliktir. Fazla pozitifist bir görüş gibi ama budur. İnsan doğası da kötüyü kabul edemez, Tanrı da. Tanrı'nın bize verdiği irade kendi iradesi gibi. Tanrı kendini bu sıfatlarla tanıtıyor. Adil, merhametli...

Sitelerde Paylaş

Tanrı iyiliktir. Fazla pozitifist bir görüş gibi ama budur. İnsan doğası da kötüyü kabul edemez, Tanrı da. Tanrı'nın bize verdiği irade kendi iradesi gibi. Tanrı kendini bu sıfatlarla tanıtıyor. Adil, merhametli...

Tanrı olan değil oluşturulmaya çalışılan bir şey diyorsunuz yani. Eğer tanrının adı anılmasa veya bir x tanrısı adına savaşan uğraşan onun adını iyiliklerini öne çıkarmaya çalışan birileri yoksa o tanrı da aslında yoktur mu demek istiyorsunuz ?

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, marechal1 said:

Kardeş manyak mısın, ne demek istiyorsun, amacın ney açık konuş tartışalım.

Tevbe Suresi, 4. ayet: Ancak kendileriyle antlaşma yaptığınız müşriklerden (antlaşma şartlarına uyan) hiçbir şeyi size eksik bırakmayan ve sizin aleyhinize herhangi bir kimseye arka çıkmayanlar (bu hükmün) dışındadır. Onların antlaşmalarını, süreleri bitinceye kadar tamamlayınız. Allah (haksızlıktan) sakınanları sever.

Bu ifadenin neresini anlamadın?

9 minutes ago, marechal1 said:

Neresi rezilmiş efendim? 

Neresinden başlasam acaba? Başından sonuna kadarı, tümü, tamamı, külliyen.

8 minutes ago, marechal1 said:

Tanrı kötü olsa Şeytan'a lüzum kalır mıydı?

Masala göre Şeytan'ı yaratan başka bir tanrı mı?

7 minutes ago, marechal1 said:

Öldükten sonra bir şey düşünmene gerek kalmıyor zaten. Öldükten sonra hiç bir şeyin önemi kalmıyor.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrı olan değil oluşturulmaya çalışılan bir şey diyorsunuz yani. Eğer tanrının adı anılmasa veya bir x tanrısı adına savaşan uğraşan onun adını iyiliklerini öne çıkarmaya çalışan birileri yoksa o tanrı da aslında yoktur mu demek istiyorsunuz ?

Öncelikle Tanrı tanımını yapayım:

Tanrı, ezelden ebede kadar sonsuz yaşayan bir insanüstü-doğaüstü bir varlıktır. Asla bir çocuğu yoktur ve kimseye de muhtaç değildir. 

Tanrı olan bir şey, oluşturulmaz, ama birtakım kişiler tanrı uydurabilirler. Politeizm örnektir.

Ona bakılırsa Hitler Katolik idi ama bir sürü Yahudi yaktı. Bu Tanrı'yı kötü göstermez ki. İnsanların davranışları Tanrı'yı göstermez.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, sağduyu yazdı:

Masala göre Şeytan'ı yaratana başka bir tanrı mı?

Şeytan'da hür irade vardı kullandı ve kötülüğü seçti. Kötülük belki de olması gereken bir şey, tam olarak bilemem. Tanrı da yaratmış olabilir kötülüğü. Kendisine layık kulları seçmek için. Çünkü Tanrı kimsenin tercihine karışmıyor.

3 dakika önce, sağduyu yazdı:

Öldükten sonra bir şey düşünmene gerek kalmıyor zaten. Öldükten sonra hiç bir şeyin önemi kalmıyor.

Hiçbir şeyin önemi kalmıyorsa dünyada istediğin kötülüğü yaparsın o zaman seni dizginleyecek bir şeyin de yok. (Bkz. Stalin, Hitler, Cengiz Kağan)

tarihinde marechal1 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, marechal1 yazdı:

Öncelikle Tanrı tanımını yapayım:

Tanrı, ezelden ebede kadar sonsuz yaşayan bir insanüstü-doğaüstü bir varlıktır. Asla bir çocuğu yoktur ve kimseye de muhtaç değildir. 

Tanrı olan bir şey, oluşturulmaz, ama birtakım kişiler tanrı uydurabilirler. Politeizm örnektir.

Ona bakılırsa Hitler Katolik idi ama bir sürü Yahudi yaktı. Bu Tanrı'yı kötü göstermez ki. İnsanların davranışları Tanrı'yı göstermez.

Benim inandığım tanrı bütün gücünü kullandı milyarlarca evreni yarattı sonra gücü tükendiği için şu an yok evrenlerde tanrının maksimum gücünün verdiği güc nispetinde oluşmaya devam edecek .Ne kadar güzel fantezi öyle değil mi ? 

Sitelerde Paylaş

Şeytan'da hür irade vardı kullandı ve kötülüğü seçti. Kötülük belki de olması gereken bir şey, tam olarak bilemem. Tanrı da yaratmış olabilir kötülüğü. Kendisine layık kulları seçmek için. Çünkü Tanrı kimsenin tercihine karışmıyor.

Hiçbir şeyin önemi kalmıyorsa dünyada istediğin kötülüğü yaparsın o zaman seni dizginleyecek bir şeyin de yok. (Bkz. Stalin, Hitler, Cengiz Kağan)

Peygamberlerde hür irade yok mu o halde? 

Sitelerde Paylaş

Benim inandığım tanrı bütün gücünü kullandı milyarlarca evreni yarattı sonra gücü tükendiği için şu an yok evrenlerde tanrının maksimum gücünün verdiği güc nispetinde oluşmaya devam edecek .Ne kadar güzel fantezi öyle değil mi ? 

Tanrı neden yorulsun?

Ayrıca madem Tanrı insanı yaratmış, bu kadar umursamazlık olur mu? Senin deist Tanrı'n bir kitap gönderip insanları düzelttiremiyor mu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...