Jump to content

ateistlerin cevabını beklediği zor soru

Recommended Posts

1 dakika önce, anibal yazdı:

Dinler onu demez. Dinler amanda herşeyi insan için onun yararına yaptık der. Evet, belki işin başında bu söylev çıkmaz ortaya. Ama tüm dinler evrilirken bir noktada bu söylenmek zorunda kalır, dinciler tarafından. 

Bununla ilgili kuranda casiye 13. ayet var yerde ve gökte ne varsa size musahhar kıldı. (Yani öğrenebilmeniz,keşfedebilmeniz için sizin için yarattık diyor.)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Just now, akılsızşuursuzatom said:

Her şeyin demekle hata etmişim yukarda saçma olmuş zaten.Her şeyin zararı yok elbette dünyada.

Şimdi de bizim putumuz şöyle merhametli, böyle şefkatli şöyle sevgi dolu, çok adaletli söylemleri ile dünyadaki kötülükleri ve daha da ötesi bizzat putun kendi yaptığı kötülükleri nasıl bağdaştırabiliyorsun, onu açıkla?

Mesela put falan kavmi şöyle helak ettim, filan kavmi böyle yok ettim diye böbürlenip duruyor ya, bu kavimlerdeki bebek ve çocukları öldürmek kötülük değil mi?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Şimdi de bizim putumuz şöyle merhametli, böyle şefkatli şöyle sevgi dolu, çok adaletli söylemleri ile dünyadaki kötülükleri ve daha da ötesi bizzat putun kendi yaptığı kötülükleri nasıl bağdaştırabiliyorsun, onu açıkla?

Mesela put falan kavmi şöyle helak ettim, filan kavmi böyle yok ettim diye böbürlenip duruyor ya, bu kavimlerdeki bebek ve çocukları öldürmek kötülük değil mi?

O kavmin elebaşlarını helak ediyor. Toptan çoluk çocuk helak mevzusu hangi ayette var ki ? 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

O kavmin elebaşlarını helak ediyor. Toptan çoluk çocuk helak mevzusu hangi ayette var ki ? 

Falan kavimi helak ettim demiyor mu? Ayetin neresinde çoluk ve çocuklar hariç diyor?

Daha deprem ve salgın hastalıklara gelmedim. Sırada bunlar var.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Tabi tabi, tosbağaya kalan kadar boğacak sel geliyor ki, nuh aman nesilleri kurumasın diye her hayvandan birer çift alıyor. 

Ama o tufan geliyor, hiç çoluk çocuğa falan dokunmuyor, di mi? Hatta, zaten o devirde insan zürriyeti kesikmişmiştir, hiç bebek, çocuk falan yokmuştur ha?

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

izleyiverin  videoyu  elestirilerinizi  bekliyorum.Cok  uzun  değil  aslında 

Sen bir bardağı bıraktığında yere düşüp kırılacağını biliyor musun?

Allah her şeyi biliyor mu? Alim-i mutlak mı?

Sonucunu kesin olarak bildiğin bir şeyi sınava tabii tutar mısın?

İşin mantığını geç.

Nasıl bir psikopat "Dur bakiim ben canlı yaratayım, içlerinden istemediğim gibi hareket etmeyenlere de sonsuza kadar işkence edeyim" der?

Sitelerde Paylaş

İzlemeye üşenenler için:

Videoda Allah'ın Şeytanı yaratmasının neticesi iyi olduğu için yarattığı ifade ediliyor.

Allah şeytanı yaratmasa, (yaratılmamış) Şeytan'a yenilip tecavüz edenler de cennette olacağı için haksızlık oluyormuş.

Argümanın patladığı nokta parantez içindedir.

Sitelerde Paylaş

Videodaki mantıkla, Hitler'in Yahudilere soykırım uygulamasının eğer neticesi Hitler açısından iyi ise Hitler'in Yahudileri katletmesi haklıdır.

Videodaki mantığa göre; insanın içine kötülük tohumunu yerleştiren Allah, o tohumu kullanıp kötülük yaptırması için şeytanı yaratan Allah, kimin ne halt yiyeceğini bile bile o şekilde yaratan da Allah sonra da insanları cennet ve cehenneme koyan da Allah.

"Pisi pisikopatım

Billah yaparım"

Sitelerde Paylaş

Teolojik olarak Allah şeytanı yaratmadı, insanlar şeytanı yarattı.

Tek tanrıcılığın tıkandığı tek nokta kötülük problemi, bunu açıklayabilmek için şeytan kavramı uydurulmuş, Ama bu da kendi içinde Allah’ın şeytana izin vermesi gibi saçma öğeler barındırıyor. Gücü olmasına rağmen şeytanın yapacaklarını engellemeyen bir tanrı kötüdür. Bunu hesaplamak çok mu zor du?

Tabi yalan şeyler de böyle saçmalıklar doğaldır.

Bana göre şeytan ve tanrıyı evrimsel basamaklarda aramak gerekir. Tanrı, ben buna iyilik, erdem diyorum, beynin büyümesiyle ortaya çıkan bilinç, şeytan ise hayatta kalmamızı ve üremeyi sağlayan ilkel içgüdülerdir. İçgüdü hep daha fazlasını isterken, bilinç bunu kısıtlamaya çalışır, iyilik ve kötülük çatışmasıda buradan çıkar.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Sundance yazdı:

İzlemeye üşenenler için:

Videoda Allah'ın Şeytanı yaratmasının neticesi iyi olduğu için yarattığı ifade ediliyor.

Allah şeytanı yaratmasa, (yaratılmamış) Şeytan'a yenilip tecavüz edenler de cennette olacağı için haksızlık oluyormuş.

Argümanın patladığı nokta parantez içindedir.

Şeytanı  yaratmasa  adaletsizlik  olacaktı. Kötü  insanlarda  cennete  gidebilirdi.Fakat  bu  suretle  peygamberler  gibi  insanlarla  hitler  gibi  insanların  farkı  ortaya  kondu.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Şeytanı  yaratmasa  adaletsizlik  olacaktı. Kötü  insanlarda  cennete  gidebilirdi.Fakat  bu  suretle  peygamberler  gibi  insanlarla  hitler  gibi  insanların  farkı  ortaya  kondu.

Şeytanı yaratmasa kötü insanlar olacak mıydı?

Eğer şeytanı yaratmasa kötü insanlar olmayacak idi ise cennette kötü insan olamazdı.

Eğer şeytanı yaratmasa da kötü insanlar olacaktı idi ise şeytanı neden yarattı?

Mantık kendi içinde döngü içeriyor.

tarihinde Sundance tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Sundance yazdı:

Eğer şeytanı yaratmasa kötü insanlar olmayacak idi ise cennette kötü insan olamazdı.

mantıklı  bir  soru  sordunuz  gerçekten  .

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Sundance yazdı:

seytan  olmasa  idi  insan  yine  kötü  olabilirdi ama  şeytan  farenin  yeteneğini  geliştirmek  için  kedi  gorevi  gören  ekstra  bir  araç  gibi  geliyor  bana 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

seytan  olmasa  idi  insan  yine  kötü  olabilirdi ama  şeytan  farenin  yeteneğini  geliştirmek  için  kedi  gorevi  gören  ekstra  bir  araç  gibi  geliyor  bana 

Sonuç?

Hangisi?

Olabilir miydi, olamaz mıydı?

Biraz olabilirdi de, biraz da olamazdı şeklinde bir cevap, cevap değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...