Jump to content

Tüp kuyruğu vs Hıyar kuyruğu

Recommended Posts

3 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Evet, bitmişti. Neden türediler,i nasıl türediler, kimler besledi bunları, onları da yazdık işte. AKP.

Kürt oylar pek cazipti, sonra ortaya BOP filan diye bir şeyler çıktı ve Tayyip onun eş başkanı olduğunu söylemeyi pek sevdi falan filan...

Baktı ki milliyetçiliği ayaklar altına alması biraz ters tepiyor ve bu tarafın oyları düşme eğilimi gösteriyor, Kürtlere arkasını döndü. Olan biten bu.

Salaksınız yemin ederim. Babanıza ananıza, yarinize bu kadar güvenmiyorsunuzdur eminim.

Akıllar gitmiş. Beter olun valla... 

kürtlere arkasını dönmedi pkkya ile kürtleri bir tutma birader. 

neyse ya sen tuhaf sıkıntılı bir arkadaşsın 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 185
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 dakika önce, BlackSunTR yazdı:

İyi ya, Kürtçüler anlamında kullandığımı açıklamama da gerek olmasın artık...

Bende bir tuhaflık yok. Gayet netim.

Sende de tuhaflık veya sıkıntı yok ama. Tipik AKP'lisin işte... Yandaş medyadan, aktrollerden duyduğunu gelip satan sıradan bir Tayyipçisin.

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

İyi ya, Kürtçüler anlamında kullandığımı açıklamama da gerek olmasın artık...

Bende bir tuhaflık yok. Gayet netim.

Sende de tuhaflık veya sıkıntı yok ama. Tipik AKP'lisin işte... Yandaş medyadan, aktrollerden duyduğunu gelip satan sıradan bir Tayyipçisin.

senin duydukların neresi acaba?  halk-tv5-oda-sözcü paçavraları olabilri mi?  ben akpli falan değlim erdoğan'ı desteliyor ona güveniyorum başka çare yok elimizdeki tek adam şuanda.

devlet devlet adamı yetiştirdi de biz mi görmüyoruz ya hu

kımıl-maral-temel reis-selo bunlar ne la hadi arkadan gelenlere bakalım. 

tipi tip özgür gel bakalım muharrem çaycı gürsel 

bunlar mı yönetsin ülkeyi?  elimizde olanlar ortada en iyisi erdoğan huzur cumhur ittifakında hüloğğğğğ

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, BlackSunTR said:

Bu adamın ne olduğu daha en başından belliydi zaten.

Bu devirde, mevcut koşullar ve geldiğimiz noktada hala daha AKP'yi savunan adamdan ne beklenir?

Bu adamın daha en başından belli olduğu şey beklenir: Troll..Nam-ı diğer: Aktroll!

Kafası az biraz çalışan adamın yapacağı şey değil bu çünkü.

Toplumlar, layık oldukları şekilde yönetilirlermiş ya, bizler de işte "bu adamların" layık olduğu şekilde yönetiliyoruz.  Ona da yönetilmek denilirse tabi. Sıkıntı burada.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, teflon yazdı:

Bu adamın ne olduğu daha en başından belliydi zaten.

Bu devirde, mevcut koşullar ve geldiğimiz noktada hala daha AKP'yi savunan adamdan ne beklenir?

Bu adamın daha en başından belli olduğu şey beklenir: Troll..Nam-ı diğer: Aktroll!

Kafası az biraz çalışan adamın yapacağı şey değil bu çünkü.

Toplumlar, layık oldukları şekilde yönetilirlermiş ya, bizler de işte "bu adamların" layık olduğu şekilde yönetiliyoruz.  Ona da yönetilmek denilirse tabi. Sıkıntı burada.

bu coğrafyada en iyisi bu.  ne yapalım finlandiya mıyız biz yada izlandamyız 

isviçre refarandum yaptı adamların derdi sığırların boynuzu. 

sanki biz istemiyoruz daha iyi olsun durumlar ama yapacak bir şey yok 

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, BlackSunTR yazdı:

bu coğrafyada en iyisi bu.  ne yapalım finlandiya mıyız biz yada izlandamyız 

isviçre refarandum yaptı adamların derdi sığırların boynuzu. 

sanki biz istemiyoruz daha iyi olsun durumlar ama yapacak bir şey yok 

Ne demek en iyisi bu,neden biz avrupa ülkeleri gibi olmayalım neden açlık sınırının altında bir maaş alıyor asgari ücretli?,neden bu kadar işsiz var? Neden bikim teknoloji gelişmiyor? Neden bu kadar yüksek suç oranı var bu ulkede?

İki kuruşluk bilgin ve seyrek aklınla bize gelip akıl verme.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, adalet123 yazdı:

Ne demek en iyisi bu,neden biz avrupa ülkeleri gibi olmayalım neden açlık sınırının altında bir maaş alıyor asgari ücretli?,neden bu kadar işsiz var? Neden bikim teknoloji gelişmiyor? Neden bu kadar yüksek suç oranı var bu ulkede?

İki kuruşluk bilgin ve seyrek aklınla bize gelip akıl verme.

seyrek akıllı olan sensin. 

mevcut siyasi partiler içerisinde en iyisi bu demek istedim.

alıntı yaptığın yorumumu adam gibi oku beyinsiz şuan ki şartları savunan mı var

Sitelerde Paylaş
On 13.02.2019 at 13:14, Düşünen Hayvan said:

Ecevit zamanında 80 öncesi stokculuk yaparak tüp kuyruğuna sebep olanlar da bugünkü amerikanci İslamcılardir.

ABD fabrikaları sat dedi, Petkim'i kapat kapat dedi , Kıbrıs'ı bırak dedi..

Ecevit bunları yapmayınca 80 de darbe oldu.

Şimdi 12 Eylül e kadar bulunmayan gıdalar 20 Eylül'de bir anda gökten düşüp cikiverdiler. Ne ilginçtir ki darbe sonrası bir tane bile stokcu yakalanıp idam edilmedi. Peki ya kimler idam edildi dersiniz? 6. Filo defol diyenler tabiki..

Şimdi ise akp bütün fabrikaları sattı , madenleri sattı , çiftçiyi de bitir di.. Kıbrıs'ı da verecek.. adaları verdi ..

Disguclerr bundan iyisini mi bulacak? Sorarım size.

Pek alakası yok. 

O dönem ambargo yediğimiz ve bundan ciddi sıkıntı çektiğimiz doğrudur, fakat, bir şekilde kendine yetebilir olduğumuzdan böyle ciddi bir sıkıntı yoktu. Ben bizzat yaşadım, oradan biliyorum. 

O dönemki asıl mesele, Arap - İsrail savaşı sonrası, petrol fiyatlarının dünya çapında alıp başını gitmiş olmasıdır. BU sebeple, dünya çapında, o eskinin ağır, şatafatlı ve kocaman motorlu otomobilleri yerine, küçük, hafif, az yakan otomobillere geçiş yapılmıştır hatta. Gidin bakın, 50-60'ların otomobilleri hala görülebilir. 

Türkiye'de de o dönem Tüpüde, yağı da vardı, fakat halkın alım gücü düşünülünce çok pahalıydı. Bahsedilen kuyruklar, bunları daha ucuz temin eden yerlerin kuyruğuydu aslen. Tıpkı şimdiki patates kuyrukları gibi. Fakat şu gözden kaçıyor. O dönem şimdiki gibi her yerde market yoktu. Hatta, bugünün migrus veya A.101 gibi marketleri hemen hiç bir yerde yoktu. Bakkallar vardı, hepsi o. Ve tüp fiyatı devletçe belirlenirdi, benzin, mazot gibi. Bu fiyattan kar düşük olduğu için bakkallar bunları getirmezdi. 

Fakat parası olan, en azından tüp, çay, şeker vs. hepsini gayet rahat bulurdu. Mesele, para bulmaktı ki, bugüne göre işte o pek yoktu.

Daha 90'larda dahi, öyle gidip bankadan kredi falan çekemezdiniz kolay kolay. Atıyorum, iş bankasının çek defterine sahip olmak, itibarlı esnaf olmak sayılırdı. Kredi kartı falan almak için, üst düzey memur, baya büyük esnaf falan olmanız gerekirdi. Sonra borçlanmak kolaylaştı. Millette işte malum boğazına kadar kredi, kredi kartı derken borca battı. Tabi bunun yarattığı para bolluğu olunca, bu marketler falan her yerde mantar gibi çoğaldı gitti. 

12 Eylülde bulunmayan bir şey yoktu aslen. 20 Eylül'de de bulunmazdı, daha önce bulunanlar. 12 Eylülden 1 yıl en az sonra, bakkalın ancak alıp gelebildiği 5 kg çayı, işyerinde küçük kağıt külahlara pay edip müşterilerine birer adet sattığını bilirim. Kaldı ki, o tüp kuyrukları falan en fazla 78'de bitmişti, hadi olsun 1 yıl sürmüştür. Kaldı ki, ambragonun kalkmasını takiben, ortalık nispeten iyileşmeye başlamıştı.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, BlackSunTR said:

seyrek akıllı olan sensin. 

mevcut siyasi partiler içerisinde en iyisi bu demek istedim.

alıntı yaptığın yorumumu adam gibi oku beyinsiz şuan ki şartları savunan mı var

Mevcut siyasi partilerin içinde, en kötüsü AKP. Belki şunu desen, amanda mevctu liderler içinde en iyisi Tayyip, bak o tartışılabilir olur. Ama en kötü partinin AKP olduğu tartışılmaz. 

Gider bakarsan, memleketteki ne kadar millete ziyan tip varsa, hepsinin AKP'de toplanıp bir yerlere geldiğini görmen zor olmaz. 

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, anibal yazdı:

Pek alakası yok. 

O dönem ambargo yediğimiz ve bundan ciddi sıkıntı çektiğimiz doğrudur, fakat, bir şekilde kendine yetebilir olduğumuzdan böyle ciddi bir sıkıntı yoktu. Ben bizzat yaşadım, oradan biliyorum. 

O dönemki asıl mesele, Arap - İsrail savaşı sonrası, petrol fiyatlarının dünya çapında alıp başını gitmiş olmasıdır. BU sebeple, dünya çapında, o eskinin ağır, şatafatlı ve kocaman motorlu otomobilleri yerine, küçük, hafif, az yakan otomobillere geçiş yapılmıştır hatta. Gidin bakın, 50-60'ların otomobilleri hala görülebilir. 

Türkiye'de de o dönem Tüpüde, yağı da vardı, fakat halkın alım gücü düşünülünce çok pahalıydı. Bahsedilen kuyruklar, bunları daha ucuz temin eden yerlerin kuyruğuydu aslen. Tıpkı şimdiki patates kuyrukları gibi. Fakat şu gözden kaçıyor. O dönem şimdiki gibi her yerde market yoktu. Hatta, bugünün migrus veya A.101 gibi marketleri hemen hiç bir yerde yoktu. Bakkallar vardı, hepsi o. Ve tüp fiyatı devletçe belirlenirdi, benzin, mazot gibi. Bu fiyattan kar düşük olduğu için bakkallar bunları getirmezdi. 

Fakat parası olan, en azından tüp, çay, şeker vs. hepsini gayet rahat bulurdu. Mesele, para bulmaktı ki, bugüne göre işte o pek yoktu.

Daha 90'larda dahi, öyle gidip bankadan kredi falan çekemezdiniz kolay kolay. Atıyorum, iş bankasının çek defterine sahip olmak, itibarlı esnaf olmak sayılırdı. Kredi kartı falan almak için, üst düzey memur, baya büyük esnaf falan olmanız gerekirdi. Sonra borçlanmak kolaylaştı. Millette işte malum boğazına kadar kredi, kredi kartı derken borca battı. Tabi bunun yarattığı para bolluğu olunca, bu marketler falan her yerde mantar gibi çoğaldı gitti. 

12 Eylülde bulunmayan bir şey yoktu aslen. 20 Eylül'de de bulunmazdı, daha önce bulunanlar. 12 Eylülden 1 yıl en az sonra, bakkalın ancak alıp gelebildiği 5 kg çayı, işyerinde küçük kağıt külahlara pay edip müşterilerine birer adet sattığını bilirim. Kaldı ki, o tüp kuyrukları falan en fazla 78'de bitmişti, hadi olsun 1 yıl sürmüştür. Kaldı ki, ambragonun kalkmasını takiben, ortalık nispeten iyileşmeye başlamıştı.

Tüp ve margarin ithal geliyordu oyillarda.pahali olması global olarak normaldir ve kuyrukların olusmasi da normaldir. Türkiye ambargo yediği halde gıda enflasyonu yaşamadı. Sadece tüp ve margarin enflasyonu vardı. Bunu sen de söylemişsin zaten. 

Bugünlerde kiyaslarsan ıspanak patates soğan Türkiye'de fazlasıyla yetişebilen ürünlerdir. Ama gıda enflasyonu başladı hatta ambargo yemedigimiz halde yediğimiz kazıkların haddi hesabı yok.

Türkiye'de 70 li yıllarda gıda enflasyonu yoktu. Bu durum her zaman çarpıtılarak anlatılır. Sadece tüp margarin kitligi yaşandı  ki bu durum zaten senin de dediğin gibi dunyadaki kısıtlı üretimden kaynaklanıyordu. ABD nin ambargosu bile bize bugünkü kadar koymadı maalesef. Çünkü kağıt , kumaş , cam , kauçuk , çelik , deri , deterjan , şeker , alkol üreten fabrikalarımız ve tohum üreten sertifikasyon birimlerimiz vardı.akp de bütün bunların hepsini satınca kendi kendimizi alkislayarak dünyaya rezil ettik işin özeti bu.  Gıda enflasyonu darbe sonrası Özal'ın Türkiye'yi serbest pazara sokmasiyla başladı.

Şimdi tarım ülkesinde patates yetişmiyor çünkü ziraat bankası çiftçiye degil insaatciya ve ithalatçı ya kredi veriyor. 

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, anibal yazdı:

Mevcut siyasi partilerin içinde, en kötüsü AKP. Belki şunu desen, amanda mevctu liderler içinde en iyisi Tayyip, bak o tartışılabilir olur. Ama en kötü partinin AKP olduğu tartışılmaz. 

Gider bakarsan, memleketteki ne kadar millete ziyan tip varsa, hepsinin AKP'de toplanıp bir yerlere geldiğini görmen zor olmaz. 

ya işte onu diyorum zaten akp derken erdoğan yani gerisi fasa fiso. 

yemişim partisini. yanlışlıkla akp yazmışım erdoğan yerine

Sitelerde Paylaş
27 minutes ago, BlackSunTR said:

Erdoğan da eğer iyi olsaydı, kendi partisinin böyle kötü olmasına müsaade eder miydi?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, BlackSunTR yazdı:

Erdoğan'ın tek farkı arkasında tarikatından tut da aynı kaba sıçanlardan oluşan çok sağlam bir destek olması.

Yoksa lider dediğin fasa fiso, ilkel toplumlarda bir anlam ifade eder ancak.

Biz de tam gelişmemiş olduğumuz için ortaya çıkıyor işte bunlar.

Millet dediğinin, yaptığının ne manaya geldiğine bakmadan sadece görüntüsüne, konuşma şekline bakarak bir şey sanıyor.

Erdal İnönü'ye, Bülent Ecevit'e oy vermeyen, Cem Boyner'e 0,04 gibi rezil oy veren halk gidip buna oy veriyor.

Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, anibal yazdı:

Erdoğan da eğer iyi olsaydı, kendi partisinin böyle kötü olmasına müsaade eder miydi?

işte erdoğan sandığınız- sandığımız kadar tam hakimiyet kurmuş değil.  aile bakanı mesela ne olduğu belli değil.  değişik durumlar var belki hepsi projedir.  ak parti zamanında yaptığı gibi başka bir siyasi hareket olsa sıfırdan yeni kurulan belki o zaman erdoğan devrilir.  ama şu durumda elimizdeki mallar içerisinde erdoğan harici başkası desteklenmez imkansız ben desteklemem. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Sundance yazdı:

Erdoğan'ın tek farkı arkasında tarikatından tut da aynı kaba sıçanlardan oluşan çok sağlam bir destek olması.

Yoksa lider dediğin fasa fiso, ilkel toplumlarda bir anlam ifade eder ancak.

Biz de tam gelişmemiş olduğumuz için ortaya çıkıyor işte bunlar.

Millet dediğinin, yaptığının ne manaya geldiğine bakmadan sadece görüntüsüne, konuşma şekline bakarak bir şey sanıyor.

Erdal İnönü'ye, Bülent Ecevit'e oy vermeyen, Cem Boyner'e 0,04 gibi rezil oy veren halk gidip buna oy veriyor.

onlar basiretsiz adamlardı. erdoğan herkese eşit güçlü karakterli. 

hatta ben daha sert olmasını isterdim özellikle gezici vandalları şöyle bir güzel sallandıracaksın bakalım ne oluyor.

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, BlackSunTR said:

işte erdoğan sandığınız- sandığımız kadar tam hakimiyet kurmuş değil.  aile bakanı mesela ne olduğu belli değil.  değişik durumlar var belki hepsi projedir.  ak parti zamanında yaptığı gibi başka bir siyasi hareket olsa sıfırdan yeni kurulan belki o zaman erdoğan devrilir.  ama şu durumda elimizdeki mallar içerisinde erdoğan harici başkası desteklenmez imkansız ben desteklemem. 

Bu hiç mi hiç inandırıcı falan değil.

Elinde mallar falan yok. Bir bak, söylediği her şey yalan olan birinden daha kötü olabilir mi herhangi biri? 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, BlackSunTR yazdı:

hatta ben daha sert olmasını isterdim özellikle gezici vandalları şöyle bir güzel sallandıracaksın bakalım ne oluyor.

İşte ülke senin zihniyetinle yönetilmeye devam ettiği sürece burnumuz boktan kurtulmayacak.

Ülkede bilim, eğitim, adalet, üretim kalmadı.

AKP iktidara geldiği gibi bunları üreten kesimin sırtına binip nemalanmaya başladı.

Eeee artık emecek kan kalmadı.

Sitelerde Paylaş
Just now, BlackSunTR said:

ben öyle düşünmüyorum. 

Elbette düşünmeyebilirsin, ama gerçek bu.

En basit bir örnek vereyim, ne oldu, kaç yüz cuma geçti, hani cuma günü kabataş mevzusunun videosunu izleyecektik? Yalan çıkmadı mı?

Çıkıp, obama bizi defalarca aldattı, fetö bizi aldattı falan diyen, ertesi güne bizi hiç kimse aldatmadı demedi mi? 

Bir bak, doğru söylediği bir tek şey bulabilecek misin? İşte şu en son sebze mevzusu. Hani nerde o tarladan 50 kuruşa alınıp, 5 liraya satılan domates? Eğer öyleydi ise, neden 50 kuruş değil bu domates hala?

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, BlackSunTR said:

Gezide vandallık yapan tek taraf, oradaki çadırları yakanlardı. Gene sana yalan söyleyip kandırdılar. Amanda camide içki içtiler dediler, caminin imamı "yok öyle bir şey" dedi. Kabataşta türbanlı bacıma işediler dedi, onun da aslı astarı çıkmadı. Yani, bak işte, yalandan dolandan başka hiç bir şeyleri yok bunların.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...