Jump to content

Sağlıklı Gıdaya nasıl ulaşabilirim

Recommended Posts

7 minutes ago, adalet123 said:

Tavuk,kırmızı et,yoğurt  ve peynir gibi temel gıda maddelerinin en sağlıklı olanına nasıl ulaşabilirim?

Maliyeti ne kadar olur?

Marketten alacağın çoğu gıda, en azından belli markalar, tavuk, kırmızı et, yoğurt, peynir özellikle, bulabileceğin en sağlıklı gıdalar olacaktır.

Bir sürü goy goy var, pek bakma onlara sen. İyi denetilen, kaliteli markalar, sağlıklı olmak yönünden gayet yerinde. 

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, adalet123 yazdı:

Tavuk,kırmızı et,yoğurt  ve peynir gibi temel gıda maddelerinin en sağlıklı olanına nasıl ulaşabilirim?

Maliyeti ne kadar olur?

Ben de Anibal gibi düşünüyorum. Kesin olarak kaliteli markaları alacaksın. Maliyetini düşünmeyeceksin.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

Marketten alacağın çoğu gıda, en azından belli markalar, tavuk, kırmızı et, yoğurt, peynir özellikle, bulabileceğin en sağlıklı gıdalar olacaktır.

Bir sürü goy goy var, pek bakma onlara sen. İyi denetilen, kaliteli markalar, sağlıklı olmak yönünden gayet yerinde. 

O zaman neden kanser oranı yüksek?

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, adalet123 yazdı:

Kanser genetik bir hastalıktır.

1. Doğuştan genetik bozukluklar sorumludur.

2. Genetik bozukluk kimyasal maddelerle ilgilidir. Kanserlerden kanserojenler sorumludur yani.
3. Genetik yapının normal olmasına rağmen hücreler normal olarak çoğalırlarken mutasyona uğrarlar ve kanser oluşur.

En sık görülen kanser türü bu üçüncü genetik bozukluğa bağlıdır. Bu genetik hata öngörülemez ve önlenemez.

Beslenme sağlıklı gıdalarla olsa bile insanların bir kısmında kanser oluşacaktır. Sağlıklı gıdaların kansere neden olmayacağı bir efsanedir. Çünkü çoğu kere beslenme sağlıklı bile olsa genetik hata ortaya çıkacaktır. Bu hatanın milyonda bir olduğu hesaplanmıştır.

Sitelerde Paylaş
29 minutes ago, adalet123 said:

Bu bir hayli tartışmalı bir konu, ama seçenekler arasında sana bahsettiğim gıdalar yok.

Ama iyi bir soru, iyi bir cevabı hakediyor bence.

Tamam, başka bir sürü etmen olabilir, onlara sonra değiniriz, ama bu hususta en önemli etmenleri özellikle geniş işlememiz gerekiyor.

Bu hususta en önemli etmen, bilinenin aksine, doğal seçilim mekanizmalarımızın dışında kalan üreme şeklimiz. Yeterince uzun süredir, kadınların doğru dürüst erkekleri seçebilme imkanı yok edilmiş durumda. Özellik evlilik müessesesi yüzünden, hele hele yakın akraba ile evlilik yüzünden, ki buna bir köy falan olarak bakarsanız, genetiğimiz yeterince çeşitliliğe sahip değil. Bu çok çok önemli bir etmen. Bunun devamında, ürememesi gelenin üremesi, ilaveten büyümemesi gerekenin büyüyüp üremeye devam etmesi geliyor. İkinci husus daha önemli. Bebekken yakalanacağı hastalık yüzünden yok olması gereken, zira bağışıklık sistemi ve diğer saz arkadaşları yetersiz olan genotip, ilaçtı, sezaryendi, çok iyi bakımdı falan derken yaşamaya devam ediyor. Eh, o nesilde kansere daha yatkın oluyor. Aynı durum, çok zaman yetişkin bireyler içinde geçerli olabiliyor. 

Bundan çok daha önemli olan bir diğer etmen ise, aşırı şekilde hijyenik yaşıyor olmamız. Özellikle bizden önceki neslin, mikroplara falan karşı öyle aşırı bir tepkisi oldu ki, herşey acayip şekilde hijyenik, mikroptan arınmış olarak önümüze gelmeye başladı. Buna, bilhassa giyimdeki ve çalışma ortamındaki gelişmeler nedeniyle, yeterince güneş görmeme, yeterince birlikte yaşamama (birbirine mikrop aktarımı yapmama) gbi durumlar eklendi. Özellikle bir önceki nesle, yani 1930 - 1980 arası doğan, yaşayan kuşak, kullanılan temizleyiciler vs. açısından aşırı hijyenik haldeydi. Bu da, bağışıklık sisteminin gelişmemiş olmasına ve sonuçta kanser ile savaşma gücüne sahip olmayan bireylerin çoğunlukta olmasına yol açtı.

Kabaca özetlediğimiz bu iki durumun kanser bolluğuna olan etkisi, kabaca %70 ve üzeri denebilir.

Kanserler savaşmanın en garantili yolu bağışıklık sisteminizdir. Ama siz onu geliştirmez ve güneş, spor vs. ile beslemezseniz, kanser kapınızda yalınkılıç bekliyor olacaktır.

Bu iki ana etmenin dışına çıkarsak, gene aynı dönemde, kanserojen olan bir sürü şeyin, ama bilmeden, ama ihmal edilerek hayatımıza girmiş olması. Örneğin, annem mezotelyomadan öldü. Bir akciğer zarı kanseri ve sebebi asbest. Ne alaka derseniz, kendisi anlatırdı, çocukken asbesti bildiğin yerlermiş. Kimse çıkıp, doğal asbestin ne halt olduğunu söylememiş. İnsanlar bununla evini badana etmiş, fırında ekmek pişirdiği yerde, duvarlarda ısı izolasyonu için kullanmış vs. Bir başka örnek, bir zamanlar, amanda ne güzel oluyor diyerek, millete radyumlu diş macunları satılmış, milletin karanlıkta dişleri parlarmış. Tamam, kanser ettiği süratle anlaşılmış ama, acaba o kadar radyum öyle kolayca doğadan akıp gitti mi? Dahası, acaba bilmediğimiz daha ne kanserojen maddeler bugün etrafımızda gezip duruyor? 

Ama sakin olun, bu tür mevzular, toplam kanser vakalarının %5'i ancak olur. 

Sitelerde Paylaş
29 minutes ago, haci said:

Kanser genetik bir hastalıktır.

1. Doğuştan genetik bozukluklar sorumludur.

2. Genetik bozukluk kimyasal maddelerle ilgilidir. Kanserlerden kanserojenler sorumludur yani.
3. Genetik yapının normal olmasına rağmen hücreler normal olarak çoğalırlarken mutasyona uğrarlar ve kanser oluşur.

En sık görülen kanser türü bu üçüncü genetik bozukluğa bağlıdır. Bu genetik hata öngörülemez ve önlenemez.

Beslenme sağlıklı gıdalarla olsa bile insanların bir kısmında kanser oluşacaktır. Sağlıklı gıdaların kansere neden olmayacağı bir efsanedir. Çünkü çoğu kere beslenme sağlıklı bile olsa genetik hata ortaya çıkacaktır. Bu hatanın milyonda bir olduğu hesaplanmıştır.

Genetik denince, genelde kalıtsal gibi anlaşılır hacı. Ama genetiği yaşayan canlıda değiştirebilen çok fazla etmen söz konusu. 

Ha, sağlıklı denen gıdaların kansere yol açabileceği konusunda hemfikirim elbette. Kaldı ki, düne kadar, amanda ne büyük sağlıklı denen aloe vera, ciddi bir kanserojen çıktı mesela. Bilmiyoruz, belki bildiğimiz elma kanserojendir, insanların %20'sinde kansere sebep oluyordu, haberimiz yoktur.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, anibal yazdı:

Genetik denince, genelde kalıtsal gibi anlaşılır hacı. Ama genetiği yaşayan canlıda değiştirebilen çok fazla etmen söz konusu. 

Ha, sağlıklı denen gıdaların kansere yol açabileceği konusunda hemfikirim elbette. Kaldı ki, düne kadar, amanda ne büyük sağlıklı denen aloe vera, ciddi bir kanserojen çıktı mesela. Bilmiyoruz, belki bildiğimiz elma kanserojendir, insanların %20'sinde kansere sebep oluyordu, haberimiz yoktur.

Genetik denince haklı olarak genelde kalıtsal gibi anlaşılır. Ama bu kalıtsallık oldukça karmaşıktır. Bazı genetik bozukluklara bağlı kanserler ileri yaşlarda ortaya çıkabilir ve onların kalıtsallığı belli olmayabilir. Meme ve prostat kanserleri gibi örneğin.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, haci said:

Genetik denince haklı olarak genelde kalıtsal gibi anlaşılır. Ama bu kalıtsallık oldukça karmaşıktır. Bazı genetik bozukluklara bağlı kanserler ileri yaşlarda ortaya çıkabilir ve onların kalıtsallığı belli olmayabilir. Meme ve prostat kanserleri gibi örneğin.

Elbette.. birde genetik olarak yatkınlıkta elbette olabilir. Bunlar malum konular. 

Bir fenotip, genotip ve çevrenin birleşiminden oluşuyor. Bunu akılda tutmak lazım Konu şu ki, genotipi düzenlemek olası değil, ama çevreyi evet. Yani, bu kanserler neden oluyor deniyorsa, genotip durumunu ayrı, çevre etkilerini ayrı ele almak gerekiyor, aslen.

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, anibal yazdı:

Elbette.. birde genetik olarak yatkınlıkta elbette olabilir. Bunlar malum konular. 

Bir fenotip, genotip ve çevrenin birleşiminden oluşuyor. Bunu akılda tutmak lazım Konu şu ki, genotipi düzenlemek olası değil, ama çevreyi evet. Yani, bu kanserler neden oluyor deniyorsa, genotip durumunu ayrı, çevre etkilerini ayrı ele almak gerekiyor, aslen.

Evet, aynen öyle... Çevre en kolay değiştirilebilecek ortam.  Ancak bilim son zamanlarda genetik yapıyı da değiştirmeye çalışıyor. Bu alanda ilerleme var. Ama yavaş.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, haci said:

Evet, aynen öyle... Çevre en kolay değiştirilebilecek ortam.  Ancak bilim son zamanlarda genetik yapıyı da değiştirmeye çalışıyor. Bu alanda ilerleme var. Ama yavaş.

Olacak elbette.. Başka bir yerde yazdım. Bir kaç nesil sonra, "bu kesinlikle insan değil, başka bir tür" diyeceğim canlılar var olacak dünyada. 

Kanser mi,  sanırım son kurbanları listesinde ancak sen ben falan varız. Öyle bir dert olmayacak, bahsettiğin çalışmalar yüzünden, nispeten yakın gelecekte.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, fumes said:

Kanserin sebebi

1. Genetik

2. Stres

3. Aşırı sigara, alkol tüketimi ve çevre kirliliğidir.

Sigara ve alkolün kanser yaptığına dair ciddi bir bulgu yok. 

Ha, sigara ve alkol sizi bir sürü şey yapabilir, mesela siroz, sizde keşke kanser olaydım diyebilirsiniz, ama gerçek bu. 

bir günah keçisi lazım, o da sigara ile alkol olmuş, ama emin olun bunların kanserdeki payı milyonda bir bile değil.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Ha, sigara ve alkol sizi bir sürü şey yapabilir, mesela siroz, sizde keşke kanser olaydım diyebilirsiniz, ama gerçek bu. 

bir günah keçisi lazım, o da sigara ile alkol olmuş, ama emin olun bunların kanserdeki payı milyonda bir bile değil.

Anibal,benim babamın kafa ve karın bölgesinde şişlikler var.Nadir görülen bir kan türüymüş bu.Babam bize cilt hastası olduğumu söyledi doktor diyor ama ben kanser olduğunu ve bizden gizlemeye çalıştığını düşünüyorum.Bu konuda bilgin var mı?

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, adalet123 said:

Anibal,benim babamın kafa ve karın bölgesinde şişlikler var.Nadir görülen bir kan türüymüş bu.Babam bize cilt hastası olduğumu söyledi doktor diyor ama ben kanser olduğunu ve bizden gizlemeye çalıştığını düşünüyorum.Bu konuda bilgin var mı?

Bunu bilemem, dediğim gibi, kanser edecek çok şey var, ama bunlar "sağlıklı beslenmeye" dair değil.

En azından şöyle söyleyeyim, amanda sağlıklı beslenecem diye, aptalca iş yapıp, ne idiği belirsiz şekilde, otobanın kenarında otlayıp, sütü kurşun dolu sütleri içmediysen, kanser riskin az. 

Haaa, gidip SEK süt alıp içtiysen, onlar bu kontrolü yapıyor, hiç bir şey olmazsın. 

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, adalet123 said:

Haaa, biraz için rahatlatayım, kanserden başta annem pek çok insanı kaybettim. Ama gördüğüm, kanser öyle suratında, alnında şişlikle falan hoşgeldim demiyor. Şahsi kannatim, kanser falan değil onlar. Ama elbette bunu ancak ciddi tıbbi tahliller söyleyebilir ve bende onların sonuçları yok.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Haaa, biraz için rahatlatayım, kanserden başta annem pek çok insanı kaybettim. Ama gördüğüm, kanser öyle suratında, alnında şişlikle falan hoşgeldim demiyor. Şahsi kannatim, kanser falan değil onlar. Ama elbette bunu ancak ciddi tıbbi tahliller söyleyebilir ve bende onların sonuçları yok.

Anibal,bir arkadaşına vasiyet nasıl yazılır diye sormuş arkadaşı bana aramızda kalsın diye yemin ettrip öyle söyledi.Bence kanser arasıra başı da dönüyor.

Teşekkür ederim yardımın için.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, anibal said:

Evet haklısınız biraz araştırınca net bir bulgu olmadığını gördüm. 

Sitelerde Paylaş
13 minutes ago, adalet123 said:

Anibal,bir arkadaşına vasiyet nasıl yazılır diye sormuş arkadaşı bana aramızda kalsın diye yemin ettrip öyle söyledi.Bence kanser arasıra başı da dönüyor.

Teşekkür ederim yardımın için.

Şimdi konuları karıştırmamak lazım. 

Sen, ben, bir tanıdığımız, herkese kanser olabilir. 

Bu, hemen yarına ölecek demek değildir. Kanserden kurtulmanın yolu aslında belli, kanseri takmamak, stresine girmemek. O zaman büyük ihtimalle, tıbbi destekle birlikte, bünye o kanseri yener. 

Yani, baban kanser ise, yapılacak şey başka.

Ama babanın böyle bir durumu var mı, onu bilmeyiz, meçhul bizim için o. Belki kendide o şişliklerden kurunut yaptı, aha kanser oldum diyerek geziniyor, bunu bilmek olası değil. 

Geçen, troid nodülü çıktı, aha kanser olduk diye, bir sürü vaveyla ettik, bir şey çıkmadı mesela. Yaş bir rakamı aşınca, insan bunları kendine kolayca yakıştırıyor, tecrübeyle sabit. Ama çok zaman boş çıkıyor.

Olay, görnüdüğü kada rbasit değil. Basitçe sana şunu dinleteyim:

Sanıyorum, sen hiç yaşlı olmadın daha. ama biz genç olduk, senin ne hissettiğini biliyoruz. 

Ve görüyoruz ki, maalesef, insan, bazen ölümü özlüyor, gelse de artık bitse bu diyor. İşte ölümü getiren de bu oluyor. Yani, baban her ne olursa olsun, ona vermeniz gereken, yaşamın güzel olduğunu göstermek. Bak, dikkat et, "insan, bazen ölümü özlüyor, gelse de artık bitse bu diyor" bu, laf olsun değil, basbaya tecrübe ile gördüğümüz şey, kendimizde bile gördüğümüz. 

Emin olabileceğin tek şey, "hadi o zaman birlikte şarkı söyleyelim" diyecek kadar genç kalan kimsenin, kansere özellikle, asla pabuç bırakmayacağı..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...