Jump to content
tolg

Musa'nın BAHRı infilak ettirmesi ve kızıldeniz iddialarının geçersizliği

Recommended Posts

4 hours ago, tolg said:

1)Musa "bahr"ı "infilak" ettiriyor.(şuara 63)

2)firavun ve ordusu "yemm"de ölüyor.(tâ-hâ 78)(kasas 40)(zâriyât 40)

3)Musa'nın bebekken bırakıldığı suya da "yemm" deniliyor.(tâ-hâ 39)(kasas 7)

olayın kızıldenizde gerçekleştiğini iddia eden,inanan arkadaşların bu durumu açıklamaları gerekir.kızıldeniz infilak ettiyse firavun niye  yemm de ölüyor.firavun söz konusu olunca yemm kızıldeniz/deniz oluyor,musanın bebekliği söz konusu olduğunda nil nehri oluyor?bu bahrın kızıldeniz olduğuna dair bilgi nereden geliyor,hadis mi var?

Kızıldeniz neden mi? 

nil'de olsa, herkes görürdü. Başka yerde olsa, gene herkes görürdü. Başlarda bu hikaye böyle anlatılmış olmalı, ama hadi lan, biz niye görmedik diyenler oldukça, uzaklaşıp gitmiştir o deniz. Nihayetinde de, olası en uzak deniz olan, kızıldenize kadar gelmiş olmalı. Oysa, arazinin durumuna bakılınca, mısırdan kaçacak kimsenin, kızıldenize doğru gitmeyeceği bile sorgulanmaz. Devrin şartlarında, firavunun cep telefonu falan yoktuysa, kaçanları takip edip, birde peşlerinden denize girip orada boğulması falan olacak şey değil. 

Her neyse. Bu bir masal, bildiğin masal. Bu masal ha kızıldenizde geçmiş, ha kuzey buz denizinde, değişen bir şey olmaz, olamaz, masal, masal olarak kalır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, tolg said:

olayın kızıldenizde olduğunu iddia edenlerin değilde ateistlerin yırtınıyor oluşu bir tesadüf mü.

Ortada olay molay yok, yahudilerin masalları var sadece, bu masalı gerçek sanıp nerede olduğunu bulmaya çalışanlar da siz dincilersiniz. Hele bir de senin masalı ciddiye alıp üzerine senaryo yazman tamamen komedi. Neymiş Musa Nil üzerindeki bir barajı yarmış. Benim aslı merak ettiğim bu baraj iddiasını hangi mantıkla ortaya attığın? Ne düşündün de bu baraj zırvasını yumurtladın? Bu baraj zırvasını yumurtlamakla masalı daha gerçekçi yapacağını falan mı düşündün? Bu baraj zırvasını ortaya atmakla aslında putunun cahil ve mal olduğunu iddia ettiğinin fark edemeyecek kadar mal mısın? Yani sen diyorsun ki benim put aslında barajı yardı ama o kadar salak ve mal bir put ki yardığı şeyin baraj olduğunu bile bilmiyor, ona deniz diyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 18.02.2019 at 17:17, tolg yazdı:

Şuara 63'te bahsi geçen olay.genel kanı bu bahr'ın kızıldeniz olduğu yönünde ancak konu bütünlüğü açısından diğer ayetlere bakıldığında bu iddianın doğru olması mümkün değil.çünkü firavun ve ordusu bahr'da değil yemm'de ölüyor.

Peki bu yemm nedir? Kuran'da geçen diğer yemm kullanımlarına bakıldığında Musa'nın bebekken sandık içinde bırakıldığı suya da yemm denildiğini görüyoruz.yemm'e bırakılıyor ve firavunun ailesi onu bulup yetiştiriyor. bu yemm'in nil nehri olduğu konusunda bir şüphe yok.yani Kuran nil nehri tipindeki suya yemm diyor.

bahr,kara kelimesinin karşıtı bol su demek yani bugün bizim okyanus,göl,gölet vs dediğimiz şeye araplar 1400 yıl önce bahr diyordu.

özetle;

1)Musa "bahr"ı "infilak" ettiriyor.(şuara 63)

2)firavun ve ordusu "yemm"de ölüyor.(tâ-hâ 78)(kasas 40)(zâriyât 40)

3)Musa'nın bebekken bırakıldığı suya da "yemm" deniliyor.(tâ-hâ 39)(kasas 7)

Musa ile uğraşan bu firavunun adı ne peki? Hangi firavun bu?

Bu daha önemli değil mi?

İsmi, cismi belli olmayan bu adamın ister deniz, ister nehir, ister küvette boğulmasının ne önemi var?

Neyi ispatlamaya çalışıyorsun?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
14 hours ago, sağduyu said:

Ortada olay molay yok, yahudilerin masalları var sadece, bu masalı gerçek sanıp nerede olduğunu bulmaya çalışanlar da siz dincilersiniz. Hele bir de senin masalı ciddiye alıp üzerine senaryo yazman tamamen komedi. Neymiş Musa Nil üzerindeki bir barajı yarmış. Benim aslı merak ettiğim bu baraj iddiasını hangi mantıkla ortaya attığın? Ne düşündün de bu baraj zırvasını yumurtladın? Bu baraj zırvasını yumurtlamakla masalı daha gerçekçi yapacağını falan mı düşündün? Bu baraj zırvasını ortaya atmakla aslında putunun cahil ve mal olduğunu iddia ettiğinin fark edemeyecek kadar mal mısın? Yani sen diyorsun ki benim put aslında barajı yardı ama o kadar salak ve mal bir put ki yardığı şeyin baraj olduğunu bile bilmiyor, ona deniz diyor.

Zaten öyle bir barajda yok. Kaffara seddi hiç bir zaman tamamlanbilmiş değil. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
49 minutes ago, tolg said:

bakalım kahramanımız bilimsel ateist gelecek bölümde kızıldenizcileri kendi ayetleriyle alt edebilecek mi.

Temizlemeye, açıklamaya çalıştığın şey kendi bokunuz, farkında mısın?! ..Şimdi sen sana en son sorulanların birine dahi cevap yazamamışken, bu kof ukalalık da nedir? Ortaya bir şey attın, kendi elinde patladı ve daha "o" ayetlerinde ne olduğuna, neden bahsettiğine dair kesin bir hüküm dahi veremezken bu sözde apaçık kitabın, hala daha neden bahsetmektesin?

Masal üstüne masal işte. Çelişki üstüne çelişki. Belirsizlik üzerine belirsizlik. Bunu öğrenmiş oldun işte. Aferin ve geçmiş olsun.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
52 minutes ago, tolg said:

bakalım kahramanımız bilimsel ateist gelecek bölümde kızıldenizcileri kendi ayetleriyle alt edebilecek mi.

Kızıldenizciler kendi meseleniz, bizi fazla ırgalamıyor, yalnız bu vesileyle senin de tam bir mal olduğun ortaya çıkmış oldu. Yalnız kendi mallığını sergilemekle kalmadın, bir de putunun barajda biriken suya deniz diyecek kadar cahil ve mal bir put olduğunu iddia ettin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

henüz bir kızıldenizci gelip olayın neden kızıldenizde gerçekleştiğini iddia ettiklerine dair bir gerekçe gösteremedi,onların yerine ateistler yırtınıyor xD

ne biçim sorguluyorlarsa ateistlerin de bunu sormak gibi bir derdi yok onun yerine tekrar tekrar aynı cevaplanmış sorularını yazıp goygoy yapıyorlar.acz diye buna derim xD

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, tolg said:

ilk tefsircilerden Mukâtil bin Süleyman (702-767) bu olayın Nil'de gerçekleştiğini söylüyor.niye kd dememiş??

Şeyimizde bile değil. Sen onu bırak da bahr kelimesinin barajda biriken su anlamına geldiğini nerenden çıkardın, onu açıkla.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kutsal kitapların hangisinde bu hadisenin Kızıl Deniz´de cereyan ettiği yazıyor ?

Var mı, bunu bilen bir dindar ?

Var ise, hangi kitabın hangi pasajında yazıyor ?

Yok ise, bize ne onun bunun şahsi yorumlarından.

Aydınlatıcı dindarvari cevapları bekliyoruz efendim...:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 20.02.2019 at 16:50, tolg yazdı:

olayın kızıldenizde olduğunu iddia edenlerin değilde ateistlerin yırtınıyor oluşu bir tesadüf mü.

Bre beyinsiz bir adam, Ateist niye yırtınsın? Geri zekalı, yırtınan sensin... Yırtındığının bile farkında değilsin..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sadd el-Kafara seddi Nil üzerinde degil. Barajdan geriye hic birsey kalmamis. Musa baraji uzaya ucurmus olmali. Resimlerde hic birsey yok.

Musa doguya degil güneye dogru kaciyormus demekki. Firavunu ikna etmeyi basarsaydi, tatli diliyle kobrayi disari cikarsaydi bu kadar zahmete girmezdi.

Ekran Alıntısı.PNG

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, Magnesia yazdı:

Bre beyinsiz bir adam, Ateist niye yırtınsın? Geri zekalı, yırtınan sensin... Yırtındığının bile farkında değilsin..

konuyu açan benim,olayın kızıldenizde olduğunu iddia edenler henüz gelemedi onlar yerine ateistler yırtınıyor kör müsün! sizin hakaretten başka bir numaranız yok mu.

kızıldenize vuruyorum bir iki ateist inliyor..nası vurduysam xD

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, tolg said:

konuyu açan benim,olayın kızıldenizde olduğunu iddia edenler henüz gelemedi onlar yerine ateistler yırtınıyor kör müsün! sizin hakaretten başka bir numaranız yok mu.

kızıldenize vuruyorum bir iki ateist inliyor..nası vurduysam xD

Ne sayıklıyorsun ki? 

Ateistlerin kızıldeniz dediğini, yırtındığını falan nerenden uyduruyorsun ki? 

Hoş, uydurmandan başka bir şeyde göremedik, yemm ile bahrı başka şey diye uydurmak, hiç yapılmamış barajı patlattı diye uydurmak falan.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

seddin nil üzerinde olduğunu iddia etmedim hatta haritadaki yerini de link olarak vermiştim eğer kör değilseniz nil üzerinde olmadığını görürsünüz.kalıntıları mevcut,bu seddin boyutları belli!!!!Musa'nın güneye kaçtığı izlenimine nereden kapıldın belki kuzeye kaçıyordu,Nil boyunca birçok yerleşim yeri var.

T1_3_he_Sadd_el_Kafara_Dam_photo_from_Sc

01_big.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Just now, tolg said:

seddin nil üzerinde olduğunu iddia etmedim hatta haritadaki yerini de link olarak vermiştim eğer kör değilseniz nil üzerinde olmadığını görürsünüz.kalıntıları mevcut,bu seddin boyutları belli!!!!Musa'nın güneye kaçtığı izlenimine nereden kapıldın belki kuzeye kaçıyordu,Nil boyunca birçok yerleşim yeri var.

Eğer sende kör değilsen, burada bir sed inşa edilmeye çalışıldığını, ama hiç bir zaman bitirilemediğini görürdün.

Gerçi kör olman gerekmiyor, yeterince miyopsan, gene görememiş olabilirsin. Yeterince de hipermetropsan, sana kaç defa bunun böyle olduğunu yazdığımız halde okuyamamış olabilirsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bazı dindarlarda kuyruk ağrısı ayyuya çıkmış vaziyette. Gariplerim dinsizlerin açıklarını nasıl yakalarım derdindeler, iyi mi ?! :D
Muhtemelen bu yüzden gözlerine uyku da girmiyor...

Daha evvel ne demiştik, ki anlamak istemeyenin gözüne gözüne sokarlar.

Mesela şöyle:

On 24.02.2019 at 18:01, kavak yazdı:

Kutsal kitapların hangisinde bu hadisenin Kızıl Deniz´de cereyan ettiği yazıyor ?

Var mı, bunu bilen bir dindar ?

Var ise, hangi kitabın hangi pasajında yazıyor ?

Yok ise, bize ne onun bunun şahsi yorumlarından.

Aydınlatıcı dindarvari cevapları bekliyoruz efendim...:D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ilk tefsircilerden Mukâtil bin Süleyman (702-767) bu olayın Nil'de gerçekleştiğini söylemesi önemli.Mukâtil tefsirini yazdığında daha kütübi sitte yazarları ortada yok rivayetlerden seçmece yapılmamış.kendisi de bir hadis uzmanı olan Mukâtil seçilmemiş binlerce rivayet içinde bile kızıldenzden bahsetmemesi önemli.

tarihinde tolg tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...