Jump to content
tolg

Musa'nın BAHRı infilak ettirmesi ve kızıldeniz iddialarının geçersizliği

Recommended Posts

zamanının eşsiz yapısı sadd el kafara yi kimin yaptırdığı belli değil.piramitlerle ya eş zamanlı veya hemen öncesinde yapılmış,arada fazla zaman farkı yok.ilk piramitlerin bile kimler tarafından yaptırıldığı belli ama bu seddin sahibi belirsiz...sanki objektif tarih tutuluyormuş gibi hani diyorlar ya firavun ve ordusu öldürülecek ve tarih yazmayacak olcak iş mi,bu yapı ile ilgili kayıt yok.adamlar bir daha uğramamış buraya..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 13.04.2019 at 20:28, tolg said:

Musa el BAHRı İNFİLAK ettiriyor (şuara 63) 

ancak firavun ve ordusunun el YEMMde ölüyor (tâ-hâ 78)(kasas 40)(zâriyât 40) 

Musa'nın bebekken bırakıldığı suya da el YEMM deniliyor. (tâ-hâ 39)(kasas 7) 

el bahr ve el yemm farklı yerler.el yemm,musanın bebekken bırakıldığı su yani Nil dolayısıyla firavun da burada ölüyor.bu tespiti Mukatil bin küsür sene önce yapmış zaten.şimdi bize firavun ve ordusunu Nil'e fırlatacak/atacak(kasas ve zariyat 40) bir el bahr lazım,bu da Sadd el Kafara.Anladın mı şimdi set niye Nil üzerinde değil.

Musa seddi sabote ediyor firavun ve ordusu,Musa'nın bebekken bıcı bıcı yaptığı Nil'de boğulmuş oluyor.

Palavrayı bırak da, Sülo gemi filosunu nereye inşa ediyor onu söyle. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

dindar olduğum için sorgulayamıyorum ,sorgulayabilen bilimsel arkadaşlar,zamanının eşsiz yapısı KAFİRLER SEDDİnin  mısır tarihinde neden yer almadığı konusunda fikir yürütebilirler mi?hem iyilik yapmak için dine ihtiyaç yok değil mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, tolg said:

dindar olduğum için sorgulayamıyorum ,sorgulayabilen bilimsel arkadaşlar,zamanının eşsiz yapısı KAFİRLER SEDDİnin  mısır tarihinde neden yer almadığı konusunda fikir yürütebilirler mi?hem iyilik yapmak için dine ihtiyaç yok değil mi?

Sen otlamaya devam et. Ne zaman ot krizin tuttuğunda gel, arayı fazla uzatma.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

KAFİRLER SEDDİ yakınlarında "demolished by Moses" yazılı bir tablet bulunmadıkça ikna olmayacaklar galiba xd 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, deadanddark said:

Bu basligi ne zaman görsem gülerim.

Infilak ettirdi nedir ya. Sabote etti de bari.

Süleyman'ın gemi filosunu deniz dururken Nil'e inşa ettiğini iddia eden bir denyo yazdığı için olabilir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sadd el Kafaranin neden antik mısır kayıtlarında yer almadığını açıklayamayınca böyle hayvar gibi gülersin tabi..sünnilerde rahatsız oluyor niye infilak diyorsun yarıldı desene diye..ayetin orijinalinde infilak yazıyor adamlar rahatsız oluyor xd

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, tolg said:

Sadd el Kafaranin neden antik mısır kayıtlarında yer almadığını açıklayamayınca böyle hayvar gibi gülersin tabi..sünnilerde rahatsız oluyor niye infilak diyorsun yarıldı desene diye..ayetin orijinalinde infilak yazıyor adamlar rahatsız oluyor xd

Herif tam mal, sanki çok büyük bir şey keşfetmiş devamlı aynı konuya gelip gelip bir şeyler sayıklıyor. Aynı küçük bir fino gibi, bir kemik atın, hemen koşturup kuyruğunu sallayarak havlamaya devam etsin.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, sağduyu said:

Herif tam mal, sanki çok büyük bir şey keşfetmiş devamlı aynı konuya gelip gelip bir şeyler sayıklıyor. Aynı küçük bir fino gibi, bir kemik atın, hemen koşturup kuyruğunu sallayarak havlamaya devam etsin.

Birşey keşfettiği yok. Bu iddiayı daha önceden okumuştum. Bu yarılma hikayesinin bir doğa olayı olarak gerçekleştiğini iddia eden bir adam var. Tabi kızıldeniz bu iddia için çok büyük, bu sebeple o da akdenize yakın dar sularda oldu diyor. Ne hıristiyanlara yedirebilmişti bu hikayeyi, ne de yahudilere.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Konu sahibini bir noktada takdir etmek lazım; ne yapıp ne etti, en azından 3000´in üzerinde okunmayı/görüntülenmeyi başardı. Bu da bir şey, belki de ana hedefi budur. Şu Smartphone nesli böyle bir şey olsa gerek. Atsanız atılmaz, satsanız satılmaz; güya aklınca hinlik/cambazlık yapıyor.  

Hiç kimse umursamasa ve hiçbir  yanıt verilmese bile, o üç kuruşluk 2 cümlesini burada habire tekrar tekrar yazmaktan sıkılmaz. Kendini ifade edebildiği tek yer burası galiba.

Yazık...

tarihinde kavak tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bir şey keşfettiğimi iddia etmedim aksine Mukatil  bin süleyman 1300 sene önce yazmış diyorum bilmiyorsanız bu sizin cahilliğiniz.

evet Musa söz konusu olduğunda tarihsel kayıt yok diyenler KAFİRLER SEDDİ gibi zamanının eşsiz yapısının kayıtlarda olmamasına mantıklı bir açıklama getirmek şöyle dursun görmüyorlar bile xD tünelin ucu acayip bir yere mi çıkıyor..lan yoksaa :O   asdfasfa xD

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, tolg said:

bir şey keşfettiğimi iddia etmedim aksine Mukatil  bin süleyman 1300 sene önce yazmış diyorum bilmiyorsanız bu sizin cahilliğiniz.

evet Musa söz konusu olduğunda tarihsel kayıt yok diyenler KAFİRLER SEDDİ gibi zamanının eşsiz yapısının kayıtlarda olmamasına mantıklı bir açıklama getirmek şöyle dursun görmüyorlar bile xD tünelin ucu acayip bir yere mi çıkıyor..lan yoksaa 😮   asdfasfa xD

Tünelin ucu senin ne kadar mal olduğunu gösteren bir yere çıkıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, tolg yazdı:

Misir kayitlarinda "Yukari Misir ve Asagi Misir Duvari" ismiyle kayitlar var. Bu duvar o duvar olabilir. Senin Sadd el-Kafara dedigin arapca bir isim. Yapildigi tarihlerde Khufu/Keops'un zamanina denk geliyor.

Yer yarilsada sen icine girsen ne güzel olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

4700 yıl kadar önce yeryüzünde türünün ilk örneği eşsiz bir yapı var,su tutması için yapılıyor,vatandaş buna kalkmış duvar diyor.Bu duvar o duvar olabilir.. ama OLMAYADABİLİR  değil mi.seddin tarihlemesi  yaklaşık 2650 bc, khufu (2589–2566 BC) dediğin adam the great pyramidi yaptıran kişi mısırlıların inşaatta zirve yaptıkları dönem! daha tarihlemede çöküyor senin iddia ama sen yinede şu "Yukari Misir ve Asagi Misir Duvari" kayıtlarının linkini ver bir de ben bakayım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, tolg yazdı:

4700 yıl kadar önce yeryüzünde türünün ilk örneği eşsiz bir yapı var,su tutması için yapılıyor,vatandaş buna kalkmış duvar diyor.Bu duvar o duvar olabilir.. ama OLMAYADABİLİR  değil mi.seddin tarihlemesi  yaklaşık 2650 bc, khufu (2589–2566 BC) dediğin adam the great pyramidi yaptıran kişi mısırlıların inşaatta zirve yaptıkları dönem! daha tarihlemede çöküyor senin iddia ama sen yinede şu "Yukari Misir ve Asagi Misir Duvari" kayıtlarının linkini ver bir de ben bakayım.

Sen ne diyorsun bre zindik! 

Khufu'nun hüküm sürdügü tarihleri nereden aldin?  Burda da 2620-2580 diyor >>https://de.wikipedia.org/wiki/Cheops

Baraj zaten suyun önüne yapilan duvardir. Baraj kelimesinin kökenine mi inelim simdi?

Dolgu baraji ile ilgili bir kaynak böyle yaziyor>>

Sadd-el-Kafara 
Sadd-el-Kafara dolgu barajının kalıntıları 100 yıldan fazla bir süre önce Mısır'daki Garawi dağında keşfedildi. Baraj MÖ 2600 civarında inşa edilmiş ve tepe boyunca 14 m yüksekliğinde ve 113 m büyüklüğündedir.Dünyada bilinen bu boyuttaki en eski barajdır. Barajın suyu, suyu nadir bulunan fakat şiddetli sellerden korumaktı.

Sadd-el-Kafara Barajı

Barajın çok fazla abartılı kesiti, deneyimsizliğinden kaynaklanıyordu. Ne yazık ki, inşa edilirken baraj sahasının etrafındaki nehri yönlendirecek kanal ya da tünel yoktu. Sonuç olarak, kontrol edilmesi amaçlanan nadir sellerden biri sırasında halen yapım aşamasında iken baraj tahrip edildi. Barajın başarısızlığının sonuçları o kadar ağır olmalı ki Mısırlı mühendisler yaklaşık sekiz yüzyıl boyunca daha fazla baraj inşaatından kaçındılar. 

Asagi ve yukari misir duvarlari ile ilgili kaynak bulabilecegini biliyorum. Ben sana kaynak yerine agzina seker versem.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ingilizce kaynağa bakarsak https://en.wikipedia.org/wiki/Khufu 2589–2566 bc

egyptologist insanlara soruyorum senin kadar net değiller 3. hanedanlıkta olabilir 4. de.hatta tarihlemede 2700 bc de veriliyor bu da 2. hanedanlık demek.

yani kısaca The great pyramidi yapanların Sadd el kafarayı yapamadığını iddia ediyorsun eh senin mantığında bu kadar çalışıyor demek ki

olayı o kadar baside indirgedin ki "duvar aşağı yukarı mısır " diye aratınca duvardaki hiyeroglifler,resimler çıkıyor.o yüzden link istedim,dünya kadar sayfaya girip çıkıyorum hepsini akılda mı tutucam. duvar dediği şey de bu:                    T1_3_he_Sadd_el_Kafara_Dam_photo_from_Sc

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş