Jump to content

Evrim var. Kur'an apaçık bunu açıklıyor.

Recommended Posts

2 saat önce, teflon yazdı:

Herşey düzenliyse, düzen esassa eğer; bana bu "düzenli sistemin" bütün durumlarını hesaplayacak sonlu algoritmayı verir misin rica etsem? Sen verme tabi sen nereden verecen, vereni getir. Olabilirliğini göstermiş olsunlar yeter. Sonraki durumu önceki durumdan yola çıkarak hesaplayacak, ya da bunun hesaplanabilirliğini göstereceksin hepsi bu. Eğer düzen esassa, bunu net bir şekilde yapabiliyor olman, yapılabiliyor olması gerek. Gazan mübarek olsun. Bekliyoruz.

Döngünün bu şekilde zuhur etmesi için tanrıya gerek yok. Sistemin kendi hali bu, kendi haline bıraksan da olacak olan bu zaten. Sana vakti zamanında sorduk: fizik yasalarının olmaması mümkün mü, nasıl? diye. Olabilir bence deyip, üzerinde de gak guk etmekten başka bir şey diyemedin. Bu da ona benzer bir durum işte. Bunun başka bir hali varsa, onu gösterin. Gösterin ki, "demek ki öyle olabilecekken böyle olmuş" diyebilelim. Gösterin ki, bir referans noktası olsun. Gazanız mübarek olsun. 

Aciz tanrın kaosun esiri olmuş, ortaya adam gibi bir şey çıkacak diye 3-5 milyar yıl bekliyor, o da arkasından yine "kaçınılmaz olarak" bozuluyor, sen de bunu tanrının düzeni diye önümüze getiriyorsun. 

güneş  tutulması ay  tutulması  hesaplamasi  hatta  andromeda  ile  carpişma  hesabı  hep  bu  düzenden  ötürü  hesaplanan  şeyler  değil  mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 413
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

@akılsızşuursuz..

Sizin düzen dediğiniz şey aslında insani yanılsamadır.

Neye göre, kime göre düzen? Bu soru referans noktanıza göre değişecektir.

Kozmolojik ölçekte herhangi bir düzen söz konusu değil, yıldızlar parlayıp sönüyor, galaksiler birbirinden uzaklara sürükleniyor, tüm evrende entropi artmaya devam ediyor.

Sıradan bir insan’ın hayatı 70 - 80 yıl desek, bu kozmolojik süreçler için bir göz açıp kapama süresi bile değildir.

Yani bu durum sizin super slow motion kamera dan bir patlamayı izleyip, etrafa ahenkle dağılan parçaçıklara; aman da ne düzenli bir olay bu demenizle aynı mantık. Kozmolojik ölçekte düzen falan yok.

Ayrıca ol deyince olduran bir tanrı neden düzene, fizik kanunlarına, hassas dengelere, elektrona, protona, dört temel kuvvete falan ihtiyaç duysun ki?

Böyle bir tanrının hiçbir şeyin dengeli, düzenli olmasına ihtiyacı yok. Dediğiniz kudrete sahipse canlıyı organsız dahi yaratabilmeli, fizik kanunlarının esiri olmuş tanrı fikri oldukça ahmak bir fikir..

Velhasıl kelam, “düzen” den hiç bir zaman yaratıcı tanrı fikrine ulaşamazsınız,

düzen teizm’e bir dayanak yapılamaz, görece “düzen” dediğimiz olgu ancak natüralizm için bir dayanak oluşturabilir, teizm değil.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

güneş  tutulması ay  tutulması  hesaplamasi  hatta  andromeda  ile  carpişma  hesabı  hep  bu  düzenden  ötürü  hesaplanan  şeyler  değil  mi?

Peki düzensizlik ne? 

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Bu soruyu sormandan mevzuyu zerre anlamadığın belli oluyor. Meseleyi uzatmadan, sana da mahal vermeden tekrar soralım:

Herşey düzenliyse, evrende düzen esassa eğer; bana bu "düzenli sistemin" bütün durumlarını hesaplayacak sonlu algoritmayı verir misin rica etsem? Sen verme tabi sen nereden verecen, vereni getir. Olabilirliğini göstermiş olsunlar yeter. Sonraki durumu önceki durumdan yola çıkarak hesaplayacak, ya da bunun hesaplanabilirliğini göstereceksin hepsi bu. Eğer düzen esassa, bunu net bir şekilde yapabiliyor olman, yapılabiliyor olması gerek. Gazan mübarek olsun. Bekliyoruz.

Not: Hesaplar kesin olacak. Bir kabul ya da model çerçevesinde yaklaşık olarak değil. ***Mesela üç cisim problemi falan olarak aratırsan, konu hakkında bir fikrin olabilir belki.

Bunun cevabını verene kadar (cevabı verdikten sonra zaten öyle kalacak) sana "düzen" kelimesini kullanmayı yasaklıyorum. Hatta bu, şu sözler periler köşkü müdür nedir, işte orası için de geçerli, onlara da iletirsin. :) 

Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, teflon yazdı:

Bu soruyu sormandan mevzuyu zerre anlamadığın belli oluyor. Meseleyi uzatmadan, sana da mahal vermeden tekrar soralım:

Herşey düzenliyse, evrende düzen esassa eğer; bana bu "düzenli sistemin" bütün durumlarını hesaplayacak sonlu algoritmayı verir misin rica etsem? Sen verme tabi sen nereden verecen, vereni getir. Olabilirliğini göstermiş olsunlar yeter. Sonraki durumu önceki durumdan yola çıkarak hesaplayacak, ya da bunun hesaplanabilirliğini göstereceksin hepsi bu. Eğer düzen esassa, bunu net bir şekilde yapabiliyor olman, yapılabiliyor olması gerek. Gazan mübarek olsun. Bekliyoruz.

Not: Hesaplar kesin olacak. Bir kabul ya da model çerçevesinde yaklaşık olarak değil. ***Mesela üç cisim problemi falan olarak aratırsan, konu hakkında bir fikrin olabilir belki.

Bunun cevabını verene kadar (cevabı verdikten sonra zaten öyle kalacak) sana "düzen" kelimesini kullanmayı yasaklıyorum. Hatta bu, şu sözler periler köşkü müdür nedir, işte orası için de geçerli, onlara da iletirsin. :) 

biraz  daha  açar  mısın  soruyu  insanın  sınırsız  evrendeki  her  şeyi  hesaplamasi  normal  mi  ki?

Sitelerde Paylaş

Demogoji bulamaçlı soru sorma, Net soru sor, net i'tirâz yap.
Sürekli tekrâr yapmaktan patenaj çekmekten de vazgeç artık.

Karşımda omurgalı dur diyorum. Saptırma ve bulamaç dolu link veriyorsun.
Senle Evrim tartışırken, Gemi konusuna eşcinselliğe neden zıplıyorsun. Evrim bitti mi?

On 07.03.2019 at 09:22, teflon yazdı:

Öncelikle suyu kullanarak hidrojeni kast ettiğini "iddia eden" sensin. Yani kitabın ve tanrın adına niyet okuması yapan. Sadece bir ön kabul seninkisi. O vakit önce "su" derken, "hidrojeni" kast ettiğini kanıtlayacaksın, arkasından gelip daha iyisi olur muydu diyeceksin. Yaptığın şey düz, sıradan ve geçerli bir mantık çıkarımı değil çünkü. Örneğin: Ahmet mehmetten uzundur. Hasan da ahmetten uzundur dendiği vakit, biz herhangi bir ek bilgiye ya da yoruma gerek duymaksızın, hasanın mehmetten uzun olduğu kesin çıkarımını yapabiliriz. Seninki ise safi, izafi bir yorum. "Demek ki" diyerek, öyle dediyse demek ki şunu "kast etmiştir" şeklinde çıkarım olmaz ki. Olsa olsa yorum olur. Daha dur bakalım, kimse kabul etti mi ki, su derken hidrojenin kast edildiğini de, kalkıp sana bir de bunun hesabını versin. Hesap verecek olan sensin olsa olsa. Hayır dönüp müslüman alemine sorsak, onlar bile hem fikir olamaz ki bu hususta. Acabaa hidrojeni mi kast ettii, yoksa tongaya basıp tıpkı ilk çağ filozofları misali, su derken düz anlamda suyu mu kast ettii..?? Gel de çık işin içinden.

Bak yukarıda bir bulamacaya  dönüştürdüğün paragrafa satır satır cevap veriyorum.
Aslında bunların cevapları verildi ama anlamadıysan tekrâr îzâh edeyim ya da tiribünlere oynamaktan vazgeç. Kendi canını kurtar.

Öncelikle suyu kullanarak hidrojeni kast ettiğini "iddia eden" sensin.

Benle tartışmaya devâm etmek istiyorsan. Yazdıklarımı okuyup anlamalısın. Eğer anlayamıyorsan tartışmakta ısrâr etme.
Kur'ânda muhatab; Resûlullah ve ashâbıdır. Allah-u Teâlâ Onlara,, "Her canlıyı sudan yarattım" buyurmuş ve "su"yu işâret etmiştir. Onlara Hidrojen atomundan yarattım dememiştir. Onlara suyu zikredip hidrojeni kasdetmemiştir. Anlayabiliyor musun? Ben bunu daha önceden de yazdım ama sende yüzeysel bir anlayış var. Derinlemesine anlayamıyorsun. Önceden yaptığım açıklamayı kopyalıyorum yapıştırıyorum, yine anlamazsın diye ilâve açıklamalar ekleyeceğim.

Ya'nî Herşeyin sudan yaratılması İnsânın topraktan ve meniden yaratılmasının bir önsözü gibi anlatılmıyor. Çünkü Allah'ın hitâbında hedef bigbang veyâ bizler değiliz. Asıl muhatab Ashâb... Ashâba da Bigbang veyâ hidrojen atomu anlatılmaya çalışılmıyor. Onlara verilen mesajda böyle bir hedef yok. Çünkü onların böyle bir talebi yok... Dikkat et, Herşeyi bilen Allah, Sınırlı kapasitesi olan biz insânlarla özelde ashâb ile sınırlı anlayışımıza göre konuşuyor. Allah'ın kelâmının hedeflerini bizim hayal ve düşünce sınırlarımız daraltıyor. Çünkü Mutlak ve müteâli olan Allah, hikmetsiz iş yapmaz, sonsuz ilmiyle anlayamayacağımız ölçüde bizimle konuşmaz. Bak şimdi buraya dikkat et, Allah (c.c.) hikmeti gereği kendi hitâbını sınırlayarak konuşsada konuşan sonsuz ilim sâhibi olduğu için Doğrudan Meselâ büyük patlamadan bahsedilmese de Büyük patlama doğruysa o konuşmadan büyük patlamaya dâir işâretler bulabilirim. Herşeyin yaratıldığı sudan Hidrojen atomunu çıkartmam bunun gibidir.

Allah (c.c.) Ashâba, su diyor onlar da su anlıyorlar. Ashâba Hidrojen kastedilmiyor. Ashâba Hidrojenden bahsedilmesi Allah'ın ilmine muvâfık olsa da Hikmetine aykırıdır.
Hidrojen hitâbı, İfâdenin içinde mündemiçtir ve bizedir.

Sana incelik anlatılmaz ama Âyet-i kerîmede bir incelik var. Âyet-i kerîme, herşeyi sudan yarattım demiyor. Her canlıyı sudan yarattım diyor.
Her şeyin sudan yaratıldığını biz çıkartıyoruz. Çünkü Herşeyin canlı olduğunu biliyoruz.
Biz her şeyin canlı olduğunu bildiğimiz için her şeyin sudan yaratıldığını anlıyoruz. Hidrojen bu noktada devreye giriyor.
Ba'zıları zanneder ki elementler, ma'denler donuktur canlı değildir. Bitkiler hayvanlar canlıdır. Hayır, her şey canlıdır. Fakat bitkilerde hayât daha zâhirdir. Hayy-vânlarda ise hayât sıfatı daha zâhirdir (âşikârdır). Canlılık mefhûmu, bitki ve hayvânlarda daha zâhir olduğu için Bitkiler ve hayvânlar suda ve sudan yaratılmıştır ve İçinde su olmayan canlı (bitki hayvan) yoktur. Görüldüğü gibi Kur'ân, Asıl muhatablarına hitâb etmekle birlikte bizim gibi dolaylı muhatabların artan bilgisine de eşlik eden mu'cîze bir kitaptır.

On 07.03.2019 at 09:49, teflon yazdı:

Yani kitabın ve tanrın adına niyet okuması yapan. Sadece bir ön kabul seninkisi.

Elbette Niyet okuması yapacağım ve Allah'n murâdını araştıracağım. Ben senin gibi putperest değilim ki,, her konuda algımı putlaştırıp Allah yerine koyayım. Niyet okuması falan diye demogoji yapacam diye Ateistlerin, algılarını putlaştırma dangalaklığına işâret etmişsin.
Anlamaya çalıştığın ilâhî kelâm değil, İnsân kelâmı olsa bile kişinin murâdını niyetini çözmeye çalışmaktan doğal ne olabilir.
Sen bütün tartışmalarında bir kitapsız olarak algındaki puta da'vet ediyorsun. Elbette Ben Allah'ı anlama çabasında sürekliyim.

O vakit önce "su" derken, "hidrojeni" kast ettiğini kanıtlayacaksın, arkasından gelip daha iyisi olur muydu diyeceksin.

İnşAllah, sahâbeye hidrojen kastedilmediğini suyun kastedildiğini anlamışsındır.
Biz de Ümmet-i Muhammed'e dâhil olduğumuzdan, dolaylı da olsa hitâba muhatab olduğumuzdan, Su denildiği zamân bana, suyla birlikte hidrojenin anlatıldığını biliyorum.

Çünkü su, Hidrojen ile oksijenden meydana gelir. Su molekülünde iki hidrojen atomuna karşılık bir oksijen atomu olması sebebiyle, Hidrojen gâliptir, baskındır dedik... Buradaki baskınlık, Hidrojenin Oksijen üzerine zât'î baskınlığıdır. Çünkü bir oksijen atomuna karşılık iki Hidrojen atomu vardır. Evet, Oksijenin ağırlık olarak Hidrojene baskınlığı vardır fakat, zât'î baskınlığı esâs almak en makûl olanıdır. Meselâ, Seçimlerde sandığa giden 150 kiloluk bir adam, diyemez ki; "Bu sandıkta 50 kiloluk adamlar oy kullanıyor, ricâ etsem bana üç oy hakkı verebilir misiniz? Ne kadar komik olur değil mi? O halde Su molekülünde atom ağırlıkları yerine Atom oranlarındaki baskınlığı esâs almak en mâkuldür.

O vakit önce "su" derken, "hidrojeni" kast ettiğini kanıtlayacaksın, arkasından gelip daha iyisi olur muydu diyeceksin.

İdrâk edebilecek misin bilmiyorum ama, Herşeyin Hangi nesneden yaratıldığını sizin belirlemenizi istemem noktasında,, Hidrojenin kastedildiğini kanıtladım ama bunu kanıtlamamın hiçbir önemi yok... Ben sana "Su"yun yerine "Su" dan başka bir nesne getir diyorum . Belki sen Evrenin Hidrojenden üretildiğini bile bilmiyordun, öğrenmiş oldun. Ben hepinize sordum,, ortada açıkça görülen "su" var. 1450 yıllık avantajınızla buyrun siz yazın, "Su"yun yerine ne yazacaksınız?...

"Kur'ân insân ürünü diyorsunuz ya hadi buyrun daha doğrusunu yazın" dedim kurudun kaldın...

"Demek ki" diyerek, öyle dediyse demek ki şunu "kast etmiştir" şeklinde çıkarım olmaz ki. Olsa olsa yorum olur. Daha dur bakalım, kimse kabul etti mi ki, su derken hidrojenin kast edildiğini de, kalkıp sana bir de bunun hesabını versin.

Tamam ben böyle yorumluyorum, Suyun Hidrojeni içerdiğini söylüyorum.. Kâinâtın yaratılmasında "su" yun muazzam ve muhteşem bir doğruluk ihtivâ etdiğinin savunmasını yapıyorum.
Buyur, 1450 yıllık avantajınla sana kitap yaz demiyorum, sûre uydur demiyorum bir kelime benzet diyorum,  Tek bir kelîmeyi değiştir. Hepiniz toplanın değiştirin hadi. "Ben Her canlıyı ........ yarattım" Bir nesne söyleyin ki "SU" dan DAHA DOĞRU olsun. Ve Benim yorumumu çürüt...

Bu sorduğum sorunun, Benim hidrojen kanıtımla bir igisi yok ki. Size sorulan soruda Özne Hidrojen değil, SU, SU... Su'yun Hidrojenden oluşması ayrı bir mu'cîze... Suyun Hidrojenden oluşması,, Suyun zikredilmesinden 1400 sene sonra bilimsel verilerle su' açıklamasının çatışmadığını gösterir.  Nitekim birisi çıktı "ossuruk" yazardım dedi. Ossurukta en çok azot olduğu için Evrenin azottan yaratılması sonucuna çıkan yanlış bir açıklama oldu.  

Hesap verecek olan sensin olsa olsa. Hayır dönüp müslüman alemine sorsak, onlar bile hem fikir olamaz ki bu hususta. Acabaa hidrojeni mi kast ettii, yoksa tongaya basıp tıpkı ilk çağ filozofları misali, su derken düz anlamda suyu mu kast ettii..?? Gel de çık işin içinden.

Suyun içinde iki tâne Hidrojen atomu var mı? Var. Suyun hidrojen atomunu ihtivâ ettiğinin hemfikir olacak bi tarafı yok. Hemfikir olmanın bir önemi de yok. Sen misyoner misin? Ateist misin? Farkında mısın? Kur'ânın ilâhî olup olmaması konusunu ne zaman benle tartışsan, birden asıl tezini unutup Müslümânların ahvâliyle dertleniyorsun.  Kur'ân benim yorumumda işâret ettiğim gibi, ilk planda Su'yu arka planda da Hidrojeni kastediyorsa, Müslümânların bu konuda hem fikir olmaması sana ne kazandıracak? Kur'ânın ilâhîliğine karşı gelip, tutarsızlığını iddiâ ederken ben senin tutarsızlığını göstermişsem, bana karşı çıkacak müslümânların varlığı ve çokluğu sana ne fayda getirebilir ki? Sincap gibi ordan oraya sıçrıyorsun, köstebek gibi bi sağ bi sol yapıyorsun. Bir gerçeği ararken, biz boşuna tartışmayalım, gerçeği bulsak ta önemi yok illa ki konsensüs mü oluşması lâzım, çoğunluk ne derse odur mu diyorsun? Biraz daha Omurgalı olalım lütfen. Karşımda dik duran rakip ararım ben.

- Ayrıca, hal böyle olsa dahi; kast ettiğin şey ancak aciz ve kısıtlı bir insan için geçerli olabilir. Yani kısıtlı bir insan başka bir yolu olmadığı için, o devirde elindeki sözde en iyi örnek(!) olan suyu kullanabilir hidrojen için. Sen kısıtsız tanrını da aciz insan mertebesine indirip, elinden anca bu gelmiş misali suyu kullanmış ol(dur)makla, resmen aşağılıyorsun. Tanrı bu, öyle bir örnekleme anlatım yapar ki, iş senin işkembenden yaptığın yorum ve tanrı adına niyet okumana kalmaz. Hidrojen için suyu kullanmak zorunda kalmak, olsa olsa insana has bir acizliktir. Tanrını aciz yaptın çıktın. Aferim.

Yine bak ayarların bozuldu, kendinden geçtin, ateistliğini unutan yorumlar yapıyorsun.
E sen "su" yun yerine başka bir nesne koyamıyorsun. 1450 yıl sonra bile bunu akıl edemiyorsun. Sonra da Hayâlindeki tanrıya işi havâle ediyorsun.
Âlemlerin Rabb'i olan Allah en muhteşem bir biçimde en hikmetli bir şekilde "su" yu zikretmiş. Bize, "Su" yu zikretmekten daha doğrusu olabilecek bir başka bir nesne yoktur,
Kısıtsız ve mükemmel olarak hayâlinde tasarladığın tanrı, ya'nî senin algı putun, bir atom bile yaratamaz. Zekâ geriliğinin ürünü,, olmayacak işler yapmasını beklediğin,  olmayan bir varlıktan tanrı diye bahsediyorsun. Sana kaç kere anlatacağız Sahâbeye Nötrondan protondan bahsetmek mükemmellik değildir. Fakat siz Allah'tan bu tarz hitablar bekleyecek kadar ilkelsiniz. Mükemmel Tanrının nasıl olması gerektiğinin zerresini idrâk edemiyorsunuz.

Açık olan şu ki, kimse çıkıp da kendi adına "ben hidrojeni temsil etmesi için suyu kullandım" demedikçe, sen kalkıp onun adına, "hidrojeni temsil etmesi için suyu kullanmıştır" diyemezsin!

Bu kitap insâna hitâb ediyor hayvânat bahçesindekilere değil, Senin anlayışına hitâb etmediği kesin. Sen bekle,, Senin için çok açıklayıcı kitap geliyor yolda...

Velhasılı odur ki, sen afedersin dötünden "su derken şunu bunu kast etti" diye bir element uydurdun diye, ben kalkıp daha iyisini ne aramak zorundayım, ne de bunla yükümlüyüm. Çünkü aramaya giriştiğimiz vakit hesapta biz de orada hidrojenin kast edildiği ön kabulünü onaylamış oluyoruz öyle mi? Öyle değil.  Senin yükümlü olduğu şey ise şu: su derken hidrojeni kast ettiğini kesin bir şekilde kanıtlamak. Yorum üstüne yorum şeklinde suyunun suyunu çıkararak değil. Yani şunu diyeceksin: 

Biteremiyosun değil mi konuları, şuuraltında dönüp dönüp tekrâr geliyosun
Evrenin yaratılışını ben hidrojene dayandırdım ve suyun Hidrojeni ihtivâ ettiğini hayretle gördüm ve âyetin Suyu zikrettiğini görünce "SUBHÂNALLAH" dedim.
Sen Suyun yerine başka bir nesne koy ki Daha doğru olsun. Hidrojenin benim yorumum olduğunu ve yanlış olduğunu kabûl et sorun yok.  Yorumlarımı da bir ân unut. Şu Su'yu değiştir su yu...
Görelim senin bilgini...
Bu "su" yu değiştiremeyecek olmanız, yaptığım yorumların gerçek olduğunun kanıtıdır.

"Kuranda orada 'su' derken, kesin olarak 'hidrojeni' kast etmiştir. Bunu kuran ve allah adına, orada net bir ibare olmasa dahi kesinlikle söyleyebiliyorum ve bu böyledir."..Bunu diyebiliyor musun?? Bekliyoruz. İşin ucunda küfre girmek de var. Onu hesap et öyle yaz. Kuranda açık bir şekilde olmayan hükmü, kendi çapında olduruyorsun çünkü.

Evet, İlâhî kelâm, Sahâbeye "Su" yu kasdetmiştir. Onlar için yeterli açıklamadır.
Bütün Elementlerin hidrojen atomu formasyonu olduğu ortaya çıktıktan sonra da bunu bilen herkese aynı zamânda Hidrojeni kasdetmiştir. Fakat burada bir incelik var. "Kasdetmiştir" kelîmesi bizim için pek uygun bir kelîme değildir. Çünkü biz Allah'ın hitâbında ashâb gibi asıl muhatablar değiliz. Ya da Bir yemeğe da'vet edilen misâfirlerden değiliz. Sofradaki misafirlerden kalan artıkları yiyen kedi köpekler gibiyiz. Yemek misâfire hazırlandığı, kedi köpeğe hazırlanmadığı için "kastedildi" hitâbı pek uygun düşmüyor O yüzden en başta şu açıklamayı yapmıştın: Allah (c.c.) Mutlak ve Mütâl ilminin genişliği nisbetinde değil muhatabının durumuna uygun olarak konuşur. Allah (c.c.) muhatabının durumuna uygun olarak, Çok sınırlı ve özel bir konuda konuşsa bile, Konuşan sonsuz ilim sâhibi olduğu için doğrudan kastedilen konunun dışında birçok bilgiye basîretli kişi erişebilir. Çünkü Sonsuz ilim sâhibi yanlışsız konuşur.

tarihinde HATEM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, HATEM yazdı:

Demogoji bulamaçlı soru sorma, Net soru sor, net i'tirâz yap.

Bu kadar laftan ortaya çıkan sonuç: Senin su aslında hidrojendir diyebilecek kadar madrabaz bir adam olduğun.

Gerisi ise boş laf.

Allah yerine "Cin Ali"'ye övgü düz aynı şekilde, aynı kefeye geliyor.

Örnek:

Cin Ali hikmetsiz iş yapmaz, hikmetiyle bizi aydınlatırken bir yandan da eğlendirmekten geri kalmaz. Cin Ali "Ayşe topu at, at Ayşe at" dediği zaman bu lafın ardında Cin Ali'nin aslında aya gönderilen roketten bahsettiği anlaşılmalıdır. Zira Cin Ali "at" derken arkasındaki hikmet bu lafın öylesine bir söz olmadığına delildir. Cin Ali'nin ortalıkta herhangi bir roket olmadan "atmaktan" bahsetmesi hele hele bu atma işleminin topu dikine atmak şeklinde, adeta bir roketin fırlatılışını tasvir eder nitelikte olması şüphesiz ki bir mucizeye dayanak ve Cin Ali'nin hikmetinin şahane bir göstergesidir.

Uydur gitsin. 

Nasıl olsa utanma yok.

Yaz yazabildiğin kadar.

Ossuruk meselesine gelince: Ulan sana C-H4 dedik. Metan. Sudan daha çok hidrojen içeriyor. Üstelik gaz olması, uçucu olması, yanıcı olması hidrojen ile daha uyumlu dedik. Her bakımdan senin iddiandaki mantığa göre hidrojene sudan daha uyumlu.

Eeeee daha ne uzatıyorsun?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Sundance yazdı:

Uydur gitsin. 

Nasıl olsa utanma yok.

Yaz yazabildiğin kadar.

Ossuruk meselesine gelince: Ulan sana C-H4 dedik. Metan. Sudan daha çok hidrojen içeriyor. Üstelik gaz olması, uçucu olması, yanıcı olması hidrojen ile daha uyumlu dedik. Her bakımdan senin iddiandaki mantığa göre hidrojene sudan daha uyumlu.

Eeeee daha ne uzatıyorsun?

Bu işler Uydurmakla olsaydı, 1450 yıllık avantajla sizde bir kelîme uydururdunuz.
Uyduruk tek bir kelîmeyi âyete yerleştiremeniz mümkün değildir.

Sorularıma net cevap ver, cevâbını net anladıktan sonra yorum yapacağım.

Sen şimdiki aklınla 1450 sene önceki Mekke'lilere,, "Her canlıyı METAN dan yarattım" mı derdin?
Metan, son kararın mı? Ossuruk mu Metan mı?

Her canlının yaratılmasındaki temel madde,, Su'dan daha doğru olduğunu iddiâ ettiğin açıklama Metan mı?

"Metan" son karârın ise sâdece evet diyebilirsin. Mantık hatâlarını göstereceğim.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, HATEM yazdı:

Bu işler Uydurmakla olsaydı, 1450 yıllık avantajla sizde bir kelîme uydururdunuz.

Sen şimdiki aklınla 1450 sene önceki Mekke'lilere,, "Her canlıyı METAN dan yarattım" mı derdin?

Her canlının yaratılmasındaki temel madde,, Su'dan daha doğru olduğunu iddiâ ettiğin açıklama Metan mı?

"Metan" son karârın ise sâdece evet diyebilirsin. Mantık hatâlarını göstereceğim.

Uydurmuşlar zaten. Binlerce tanrı ve din uydurmuşlar. İslam da bu uyduruklardan biri. Daha ne uyduracaklar?

Ben anlatacak olsam, anlatmaya isteğim olsa, ne terane uydurucam, nasıl yarattığımı yerleştirirdim tüm dünyadaki insanların beynine. Her şeye gücüm yetecek de pedofili bir Arap’ın hevasını bekleyeceğim insanlara derdimi anlatmak için.

Senin Allah’ın su demiş, hidrojeni kastetmiş. Hidrojen derken de aslında en küçük atom olması itibariyle atomu kastediyor. Onun da protonu var, nötronu var. Onların da quarkları var, up var, down var, acayip var. 

Yani su ile bütün bu yukarıdakileri kastetmiş olduktan sonra metan dese de kastetmiş olabilirdi, helyum dese de, osuruk dese de, başka bir şey dese de. 

Maksat maval okumak olunca Cin Ali de “At” derken “roket at” demeyi kastetmiş olabilir pekala.

Lafa gelince Allah’ınız mangalda kül bırakmıyor ama bir icraatını göremedik şimdiye kadar.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, HATEM yazdı:

Neyin mantığını açıklayacaksın daha?

Suda hidrojen vardır, demek ki Allah su diyerek hidrojeni kastetti diyecek, üstelik de günlerce savunacak kadar şirazen kaymış daha neyin mantığını açıklayacaksın?

Sen burada sayfalarca Enbiya-30’da geçen su ile kastetilen şeyin aslında hidrojen olduğunu savundun. Nedeni olarak da suyun içinde 2 adet hidrojen, 1 adet oksijen olması itibariyle suyun aslında hidrojen sayılacağını söylemedin mi? Biz de metanı örnek verdik işte sana 4 adet hidrojen, 1 adet karbon var. 

Daha ne kıvranıyorsun “su”, “su” diye? Su hiç bir zaman hidrojen olmaz, her şeye gücü yeten Allah, “bu insanlara hidrojeni anlatmak için su diyeyim en iyisi” demez. 

Sana direk atomu anlatabileceğini, Demokritos’un Muhammed’den 1.000 yul önce bunu yapabildiğini, insanların da anlayabildiğini anlattık ama nafile. Utanmadan bir de mantığını anlatacağım size diyorsun.

Canlıların sudan yaratılması meselesine gelince;

Yasin-77’de geçen suyun ne olduğunu zaten biliyoruz biz. İlkel Arap meni ile çocuk arasındaki ilişkiyi görmüş, kadının yumurtasından bihaber insanın meniden oluştuğunu söylüyor işte. 

Sitelerde Paylaş
On 27.02.2019 at 22:49, Sundance yazdı:

Arkadaş sen hidrojen ile suyu aynı kefeye koyunca uyuyor da, biz metanla osuruğu aynı kefeye koyunca mı uymuyor?

1400 yıl önce metan da biliniyordu merak etme.

Osuruğu beğenmediysen bataklık verelim sana ?

Bataklıklarda da bol bol bulunur metan.

"Hidrojen atomunun temsili sudan iyi bir şey bulun" diye bir şey olur mu hiç?

Hidrojenin kendisi var işte.

Sana ayetine kadar yazdım.

Ben yazabiliyorum da Allah mı yazamıyor?

El insaf yaw! 

"Allah 1450 sene önce hidrojen diyememiş, o yüzden su demiş" şeklinde bir savunma mı olur?

Koskoca Allah 1 tane atomu mu tarif edememiş 600'lü yıllarda?

Koskoca Allah 600'lü yıllarda tarif edememiş ama kıçıkırık Demokritos MÖ 400'de yani Allah'tan 1000 sene önce tarif edebilmiş atomu.

El insaf ya!

Hani derler ya "Göz var nizam var" 

Koskoca Allah'ı düşürdüğünüz hale bak. ?

Yukarıdaki cevaba verilen cevap aşağıda.

Bir de kalkmış "mantığını göstereceğim, mantığını göstereceğim" diye atıp tutuyor.

Hani mantığı vardı?

Kulları nasıl anlarsa öyle konuşurmuş. 

Sen, ben nasıl istersem öyle konuştururum desene şuna açık açık.

Şark kurnazı seniiiiii.

On 27.02.2019 at 22:59, HATEM yazdı:

Mutlak ve Müteâl olan Hakk teâlâ, Mutlak ve Müteâl ilminin iktizâsına göre değil, Kullarının isti'dâdına (kapasitesine) göre, hitâb eder, anlayabilecekleri dilden ve seviyede konuşur. Çünkü Allah hikmet sâhibidir.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, gezenbocuk45 yazdı:

Kuranda evrim var demeye başladılarsa dinler çürüme yolunda.

Biz Evrimi konuşmaya Darwin'den bin sene önce başladık.

Evrim yoluyla yaratış, Allah'ın sayısız yaratış usüllerinden sâdece biridir.

Evrim ile yaratış, Allah'ın diğer usüllerle yaratışına engel değildir.

İbrâhim "Rabbim! Ölüleri nasıl diriltiyorsun, bana göster!" deyince, rabbi "Yoksa inanmıyor musun?" demişti. O "Hayır inanıyorum, fakat kalbim tam kanaat getirsin diye" cevabını verdi. Rabbi "Kuşlardan dört tane al, onları kendine alıştır, sonra (parçalayıp) her bir tepeye onlardan bir parça bırak, sonra onları çağır. Koşarak sana gelecekler ve şunu bil ki, Allah hep galiptir ve hikmet sahibidir" buyurdu.

Evrim de dâhil bütün yaratışların temeli, Kâinâttaki her varlığın her sâniye binlerce kez Allah tarafından yeniden yaratılmasıdır.

Sitelerde Paylaş
On 09.03.2019 at 10:23, HATEM yazdı:

Sana incelik anlatılmaz ama Âyet-i kerîmede bir incelik var. Âyet-i kerîme, herşeyi sudan yarattım demiyor. Her canlıyı sudan yarattım diyor.
Her şeyin sudan yaratıldığını biz çıkartıyoruz. Çünkü Herşeyin canlı olduğunu biliyoruz.
Biz her şeyin canlı olduğunu bildiğimiz için her şeyin sudan yaratıldığını anlıyoruz. Hidrojen bu noktada devreye giriyor.
Ba'zıları zanneder ki elementler, ma'denler donuktur canlı değildir. Bitkiler hayvanlar canlıdır. Hayır, her şey canlıdır. Fakat bitkilerde hayât daha zâhirdir. Hayy-vânlarda ise hayât sıfatı daha zâhirdir (âşikârdır). Canlılık mefhûmu, bitki ve hayvânlarda daha zâhir olduğu için Bitkiler ve hayvânlar suda ve sudan yaratılmıştır ve İçinde su olmayan canlı (bitki hayvan) yoktur. Görüldüğü gibi Kur'ân, Asıl muhatablarına hitâb etmekle birlikte bizim gibi dolaylı muhatabların artan bilgisine de eşlik eden mu'cîze bir kitaptır.

Mucize olmaması bir yana, suda yaratılmak ile sudan yaratılmak farklı şeyler. Su önemli bir parça ama tek şey değil.

On 09.03.2019 at 10:23, HATEM yazdı:

Ben sana "Su"yun yerine "Su" dan başka bir nesne getir diyorum . Belki sen Evrenin Hidrojenden üretildiğini bile bilmiyordun, öğrenmiş oldun. Ben hepinize sordum,, ortada açıkça görülen "su" var. 1450 yıllık avantajınızla buyrun siz yazın, "Su"yun yerine ne yazacaksınız?...

"Kur'ân insân ürünü diyorsunuz ya hadi buyrun daha doğrusunu yazın" dedim kurudun kaldın...

Neden bir misal versin ki? "madde" der, ona ruhi özellikler ekliyormuş gibi davranır -öyle anlaşılabilecek şekilde, Ashab için-, ama Döteryum'un -olası ilk element, Hidrojen'in nötronsuz hâli- özelliklerini verir. Bu sayede hem mucize olur, hem de Ashab karşı çıkmaz.

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, HATEM yazdı:

Biz Evrimi konuşmaya Darwin'den bin sene önce başladık.

Evrim yoluyla yaratış, Allah'ın sayısız yaratış usüllerinden sâdece biridir.

Evrim ile yaratış, Allah'ın diğer usüllerle yaratışına engel değildir.

İbrâhim "Rabbim! Ölüleri nasıl diriltiyorsun, bana göster!" deyince, rabbi "Yoksa inanmıyor musun?" demişti. O "Hayır inanıyorum, fakat kalbim tam kanaat getirsin diye" cevabını verdi. Rabbi "Kuşlardan dört tane al, onları kendine alıştır, sonra (parçalayıp) her bir tepeye onlardan bir parça bırak, sonra onları çağır. Koşarak sana gelecekler ve şunu bil ki, Allah hep galiptir ve hikmet sahibidir" buyurdu.

Evrim de dâhil bütün yaratışların temeli, Kâinâttaki her varlığın her sâniye binlerce kez Allah tarafından yeniden yaratılmasıdır.

Dediğimde haklıymışım. :)

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
On 09.03.2019 at 23:20, gezenbocuk45 yazdı:

Kuranda evrim var demeye başladılarsa dinler çürüme yolunda.

On 10.03.2019 at 21:31, gezenbocuk45 yazdı:

Dediğimde haklıymışım. :)

Evet Dînler çürüyor, sizin dînsizlik dîniniz de bu dînlere dâhil...
İslâm ise diğer dînlerden ayrı,, tek geçerli dîn... Ve sürekli canlanıyor, sürekli yükseliyor.

Sitelerde Paylaş
17 minutes ago, HATEM said:

Evet Dînler çürüyor, sizin dînsizlik dîniniz de bu dînlere dâhil...
İslâm ise diğer dînlerden ayrı,, tek geçerli dîn... Ve sürekli canlanıyor, sürekli yükseliyor.

La evladım, size zamanında darı falan görürdünüz, nasıl becerdiniz bu kadar hızlı evrim geçirmeyi?

Sitelerde Paylaş
On 10.03.2019 at 02:55, HATEM said:

Bir insan buna nasıl inanır, aklım almıyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...