Jump to content

Evrim var. Kur'an apaçık bunu açıklıyor.

Recommended Posts

4 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

yani  benzetme  yaptım  insan  nasıl  ben  insanın  diyebiliyorsa  Tanrida  ben  tanriyim  kendi  özünü  zatınin  varlığının  bilincinde  olabilir 

Nasıl olabilir? Tanrıyı ne kadar tanıyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 413
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

6 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

yani  benzetme  yaptım  insan  nasıl  ben  insanın  diyebiliyorsa  Tanrida  ben  tanriyim  kendi  özünü  zatınin  varlığının  bilincinde  olabilir

İnsan evrimin bir sürecidir ve bu bal gibi ortada. Hemencecik aha ben insanım demek için ne kadar süre geçti biliyoruz. Biz yine iyi kotu kendimizi tanıyoruz, nerede olduğumuzu biliyoruz ama hala bir nedeni var mı yok mu bilmiyoruz tam olarak. Eee peki tanrıyida burada ki tecrübelerimizin dışında başka bir bilinçle tanımlamamiz mümkün mü? Hayır. O zaman o bizim ürünumuz ya da bu çıkmazda olsa olsa anca ümidimiz olur. İman kişisel bir seçimdir. İnanıyorum demek, bilmiyorum demenin başka bir şeklidir. 

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, HATEM yazdı:

Sayfayı bulamaca çevirdin be.
İlim öğrenmek için konuya, siteye giren kişilere bir iyilik yap ta çık şu forumdan.

Hadi oradan Medineniz bile Yahudice. Allah dediğin bile Yahudice bir isim yehova dan türeme.gelmis burada ilim muhabbeti yapma

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, memjan21 yazdı:

Hadi oradan Medineniz bile Yahudice. Allah dediğin bile Yahudice bir isim yehova dan türeme.gelmis burada ilim muhabbeti yapma

Yazdıklarımda bir ilim görmüyorsan, Beni engellersen daha tutarlı olursun ben de sevinirim. Vaktini isrâf etmeyelim senin.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, HATEM yazdı:

Yazdıklarımda bir ilim görmüyorsan, Beni engellersen daha tutarlı olursun ben de sevinirim. Vaktini isrâf etmeyelim senin.

Senin gibi lalelere haddini bildirmek lazım gerçi arkadaşlar hallediyor. Ama senin gibi bir lale ye vakit harcamam. Hadi naş

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Tanrı nasıl oluştu? 

Bilgiye, bilince nasıl erişti?

Tanrı olduğunu nasıl anladı?

O da bizim gibi sorgulayıp şüpheye düşmedi mi?

Önceleri de düşündüğüm ama cevabını bulamadığım sorular...

Evet, Tanrının varlığı da kendince çok anlamsız ve cevapsız sorularla dolu. Neden var? Nasıl var? Mesela biz düşünmek için bir beyne sahibiz, yine fiziksel yasalara tabiiyiz, peki o fizik ötesi, soyut, sonsuz bir şey ise fiziksel hiçbir şey olmadan nasıl karar alabiliyor? Kim karar alıyor? Karar almasına, hiç düşünmesine gerek var mı? Varlıksız bir varlık. Saçma ve olağanüstü. 

Ve karşılıksız...

Tanrıyı tanımlayabilecek hiç bir şey yok. Bir muamma yahut bir fazlalık gibi. İlk an onun için hiç varolmadı. O hiç var olmadı çünkü o hep vardı!?

Ama benim için var olan tanrı, yaratıcı bir güç, tanrı rolünü üstlenmesi için anlam verdiğim şeydir. Tanımsız, cisimsiz, anlamsız, kavrayamadığım, boşlukların tanrısıdır. O benim için madde ve anti madde arasındaki simetriyi kıran veya kırdıran şeyin ta kendisidir. 

Ama benim tanrım, şimdilik adına tanrı dediğim şey, bir teistin tanrısı değildir.

Belki de tanrıya dair yaptığım bütün yorumlarım hakkında yanılıyorumdur. Herkes haklı olabilir. 

4 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Tanrı başka bir Tanrı tarafından yaratılmadığını kesin olarak nasıl bilebilir?

Bana bunu hatırlattın ☺️

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, HATEM yazdı:

Sayfayı bulamaca çevirdin be.
İlim öğrenmek için konuya, siteye giren kişilere bir iyilik yap ta çık şu forumdan.

af  edersiniz  allame-i cihan  bey  efendi  sizin  olduğunuz  yerde  sorulara  yanıt  aramak  abesle  iştigal  etmek  demek.Buyuk  bir hata  yaptım. Kibriniz  karşısında  çok  küçük  kalakaldim. 

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, sağduyu yazdı:

Modern tıp diye referans verdiği siteye bak, din satıcılarının arap zırvalarını nasıl satarım diye başka bir şey düşünmeyen ahmakların oluşturduğu bir site. Hangi aklı başında bir insan bu siteyi şeyine takar ki?

haydi  teist  bir  tanrıyı  kabul  etmediniz  anlarım kitaplar  saçmalık  dediniz  saygı  duyarım  muhakkak.Fakat  deist  bir  tanrı  yani  temel fonksiyonu  yaratıcı  güç  olan  varlıklara  can  veren  bunca  şeyi  yaratan  (evrimleştiren) bir  "x" neden  olamaz şimdi  diyeceksiniz  klasik: o  zaman  kendini  neden  saklıyor  diye madem  deist  tanrı  imtihan  maksadı  olup  olmadığınida  bilemeyiz  diyerek  tanrıyı  göster  diyeceksiniz  fakat  cevap  çok  basit: tanrı  madde  değildir  .

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

haydi  teist  bir  tanrıyı  kabul  etmediniz  anlarım kitaplar  saçmalık  dediniz  saygı  duyarım  muhakkak.Fakat  deist  bir  tanrı  yani  temel fonksiyonu  yaratıcı  güç  olan  varlıklara  can  veren  bunca  şeyi  yaratan  (evrimleştiren) bir  "x" neden  olamaz şimdi  diyeceksiniz  klasik: o  zaman  kendini  neden  saklıyor  diye madem  deist  tanrı  imtihan  maksadı  olup  olmadığınida  bilemeyiz  diyerek  tanrıyı  göster  diyeceksiniz  fakat  cevap  çok  basit: tanrı  madde  değildir  .

Muhterem

Madem bu kadar yüksekten sallıyorsun ve çok bilmişlik yapıyorsun, sence bu menem tanrı(lar) nedir ?

Yanıtlamadan evvel iyi düşün, ki ben çoğul ekini boşuna kullanmadım !

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

af  edersiniz  allame-i cihan  bey  efendi  sizin  olduğunuz  yerde  sorulara  yanıt  aramak  abesle  iştigal  etmek  demek.Buyuk  bir hata  yaptım. Kibriniz  karşısında  çok  küçük  kalakaldim. 

Konu benim burda bulunmam değil. Konu senin yetersizliğin.
Sen ben mes'elesi değil bu mes'ele,,
Rumuzlarımızla buradayız,
Senlik benlik sizin her tarafınızı öyle sarmış ki Tevhîde dâir ma'rifet size hiç uğrayamamış.
Fetö ve nurs'î gibi Dilinizden tevâzu eksik olmaz, kalbinizde ise dangalakça bir büyüklük var.
Ya Allah aşkına senin burda ne işin var, Savunduğun değerleri küçülttüğünü görmüyor musun? Alay konusu oluyorsun.
Ciddî ciddî söylüyorum sen bu sitenin Trolü müsün? 
Siteyi inceleyen nötr inançlı Genç bir google ziyâretçisi senin yazışmalarını okusa sence sonuç ne olur. Sen hiç Allah'tan korkmuyor musun?
Aslında En büyük kötülüğü buradaki ateistlere yapıyorsun. Evrimleşme kâbiliyeti olanların şevkini kırıyorsun.
Hangi soruya cevap verebildin şu sitede bana bi göster.

1 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Kibriniz  karşısında  çok  küçük  kalakaldim. 

Ah bi küçük kalmayı becerebilsen. Bu foruma da gelme ihtiyacı hissetmezdin.
Diliniz başka kalbiniz başka.
Kibirli olan, Karşısındakine kibir isnâd edendir. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, HATEM yazdı:

Konu benim burda bulunmam değil. Konu senin yetersizliğin.
Sen ben mes'elesi değil bu mes'ele,,
Rumuzlarımızla buradayız,
Senlik benlik sizin her tarafınızı öyle sarmış ki Tevhîde dâir ma'rifet size hiç uğrayamamış.
Fetö ve nurs'î gibi Dilinizden tevâzu eksik olmaz, kalbinizde ise dangalakça bir büyüklük var.
Ya Allah aşkına senin burda ne işin var, Savunduğun değerleri küçülttüğünü görmüyor musun? Alay konusu oluyorsun.
Ciddî ciddî söylüyorum sen bu sitenin Trolü müsün? 
Siteyi inceleyen nötr inançlı Genç bir google ziyâretçisi senin yazışmalarını okusa sence sonuç ne olur. Sen hiç Allah'tan korkmuyor musun?
Aslında En büyük kötülüğü buradaki ateistlere yapıyorsun. Evrimleşme kâbiliyeti olanların şevkini kırıyorsun.
Hangi soruya cevap verebildin şu sitede bana bi göster.

Ah bi küçük kalmayı becerebilsen. Bu foruma da gelme ihtiyacı hissetmezdin.
Diliniz başka kalbiniz başka.
Kibirli olan, Karşısındakine kibir isnâd edendir. 

anladım  bütün  soruların  cevabı  sizde  mi  sizce  yani  verebileceginizi  gerçekten  düşünüyorsanız  ona  göre  davranalım.Hatta  buradaki  ateistlerde  yararlansın  sizden  oldukça.

Sitelerde Paylaş
34 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Neden deistlerin tanrısını kabul etmem, ona inanmam için yırtınıyorsun? Böyle yapmakla neyi başarmış olacaksın? Sen istediğin şeye inan, benden neden senin inandığın bir şeye inanmamı bekliyorsun?

Ayrıca inansam ne olacak, inanmasam ne olacak? Pratikte ne işe yarayacak bu tanrı?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Neden deistlerin tanrısını kabul etmem, ona inanmam için yırtınıyorsun? Böyle yapmakla neyi başarmış olacaksın? Sen istediğin şeye inan, benden neden senin inandığın bir şeye inanmamı bekliyorsun?

Ayrıca inansam ne olacak, inanmasam ne olacak? Pratikte ne işe yarayacak bu tanrı?

meseleyi  inanç  bağlamında  değerlendirmeye  çalışmıyorum  teist  tanrı  deseydim. belki  olurdu  ama  bir  yaraticınin. olduğu  çok  açık  değil  mi  inat  mı  alay  mı  neden  böyle  davranıyorsunuz.Pratikte  bir  işe  yarasin  diye  bir  yaraticiya  inanın  demiyorum  zaten  bunu  kabul  etmek  anlamında  dedim.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

anladım  bütün  soruların  cevabı  sizde  mi  sizce  yani  verebileceginizi  gerçekten  düşünüyorsanız  ona  göre  davranalım.Hatta  buradaki  ateistlerde  yararlansın  sizden  oldukça.

Bak Ahî, Konu Ben değilim. Verdiğin cevaplarda bir yetkinlik, bir doğruluk olsa en çok ben istifâde ederim. Seni de tebrîk ederim. 
İslâmı küçük gösteriyorsun, insânlara zarârlı oluyorsun, terakkîlerine engel oluyorsun. Ateistlerin trolü olsan ancak bu kadar başarılı olursun. 
Git kendini başka mecrâlarda tatmin et, inan bana başkalarına faydanın dokunduğu mecrâlarda rûhun daha çok tatmîn olacaktır.

tarihinde HATEM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

meseleyi  inanç  bağlamında  değerlendirmeye  çalışmıyorum  teist  tanrı  deseydim. belki  olurdu  ama  bir  yaraticınin. olduğu  çok  açık  değil  mi  inat  mı  alay  mı  neden  böyle  davranıyorsunuz.Pratikte  bir  işe  yarasin  diye  bir  yaraticiya  inanın  demiyorum  zaten  bunu  kabul  etmek  anlamında  dedim.

Akıl dışı, mantıksız, salakça bulduğum bir iddiaya neden inanayım? Beni yaratıcı dediğin zımbırtıya inandırınca bu yaratıcının sana ödül vereceğini falan mı sanıyorsun?

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, HATEM said:

Bak Ahî, Konu Ben değilim. Verdiğin cevaplarda bir yetkinlik, bir doğruluk olsa en çok ben istifâde ederim. Seni de tebrîk ederim. 
İslâmı küçük gösteriyorsun, insânlara zarârlı oluyorsun, terakkîlerine engel oluyorsun. Ateistlerin trolü olsan ancak bu kadar başarılı olursun. 

Adam buraya İslam'a kul devşirme ve bunun karşılığında extra bir kaç huri alma hayaliyle gelmiş, tutup adamın bu amacına taş koyuyorsunuz. Çok ayıp!

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kavak yazdı:

Muhterem

Madem bu kadar yüksekten sallıyorsun ve çok bilmişlik yapıyorsun, sence bu menem tanrı(lar) nedir ?

Yanıtlamadan evvel iyi düşün, ki ben çoğul ekini boşuna kullanmadım !

Daha önce tartışmıştık.  Yaratıcı tanrı zatından söz ederken hemen tüm din ve görüşlerde tek olduğunu biliyorsun ayrıca olası yaratıcı tanrının tek olması gerektiğinin matematik kanıtı üzerine de epey yazmıştık. Hele bir söyle neden çoğul ekini kullandın. İlk dinin de tek tanrı dini olduğunu çok defa yazmıştım ki animizm bile bu dinden sonra olmalı. Sen bunları biliyorsun. Dinlerdeki farklı algı ve inanışlardan dolayı tanrı kavramının karşılık geldiği anlamın bozulduğunu düşünüyorum. Kelime anlamları, zamanla maksadını çok fazla değiştirerek gerçek anlamını yitiriyor. Sen bunu hangi maksatla söyledin.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, John_Ahmet said:

Daha önce tartışmıştık.  Yaratıcı tanrı zatından söz ederken hemen tüm din ve görüşlerde tek olduğunu biliyorsun ayrıca olası yaratıcı tanrının tek olması gerektiğinin matematik kanıtı üzerine de epey yazmıştık. Hele bir söyle neden çoğul ekini kullandın. İlk dinin de tek tanrı dini olduğunu çok defa yazmıştım ki animizm bile bu dinden sonra olmalı. Sen bunları biliyorsun. Dinlerdeki farklı algı ve inanışlardan dolayı tanrı kavramının karşılık geldiği anlamın bozulduğunu düşünüyorum. Kelime anlamları, zamanla maksadını çok fazla değiştirerek gerçek anlamını yitiriyor. Sen bunu hangi maksatla söyledin.

Tanrı denen zıkkım insan uydurması olduğuna göre istenilen sayıda uydurulabilir. Tek tanrı fikri çok tanrı fikrinden bile daha salakça bir fikirdir, çok tanrı fikrinde hiç olmazsa değişik özellikler değişik tanrılara atanabilir, tek tanrıcılar bunu bile düşünemeyecek kadar aptal oluyorlar haliyle.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...