Jump to content

"Diyalektik Materyalizm" Saçmalığı

Recommended Posts

Materyalizm aslında evrenin temelinde işleyen prensibin fizik kanunlarından ibaret olduğunu iddia etmektir. Ama Marx, Hegelin etkisinde kaldığı için onun "materyalizminde" en temel prensip "diyalektik" denilen ne üdüğü belirsiz, ve özünde bir akıl yasası olan yasadır. Yani Marxa aslında materyalist dememek gerekir. "Diayelektik materyalizm" Hegelin idealizmin, Marxın da dediği gibi" evrilip çevrilmesinden ibarettir. Aslında aynı felsefenin modifiye edilmiş halidir.

Marxın felsefesinin niye idealist olduğuna dair ikinci bir işaret de, Marxın tarihin bir istikameti ve planı olduğuna inanmasıdır. Bu teistlerle ortak yanıdır. Çünkü teistler de tarihin Allah tarafından yazılmış bir istikameti olduğuna inanırlar. Sadece gerçekten bilimsel olarak bakan insanlar tarihin hiçbir istikameti olmadığına inanır. Burda evrimin bir merdiven şeklinde sürekli bir "gelişme", "mükemmele doğru gitme" şeklinde algılanmasıyla, bir hayat ağacı (phylogeny) şeklinde tamamen körlemesine, hiçbir istikamet yahut amaç gütmeden akması arasındaki analojiye bakılabilir.

Sitelerde Paylaş

Marxismin başka bir çelişkisi de şudur:

Marxism tarihin belli bir "mükemmele" doğru evrimleştiğine inanır, sürekli olarak bir gelişme vardır ve bu mükemmelde sonbulacaktır. Kölelik düzeni, feodalite, kapitalizm ve nihai mükemmel en gelişmiş toplum olarak komunizm.

Marxism aynı zamanda kültür hayatının o toplumun üretim biçimine göre oluştuğunu da söyler. Buna göre her üretim biçiminin farklı bir düşünce hayatı vardır, ve bu düşünce hayatı başka türlü de olamaz, çünkü, bu insanların özgür iradesine bağlı değil (ki Marxism özgür iradeyi reddeder) tamamen maddi yasalara bağlıdır, ve kültür ekonomik "altyapının" zorunlu sonucudur.

Bu teoriden çıkan bir sonuç, düşünce hayatının da o toplum düzeni tarihsel gelişim sürecinde ne kadar mükemmelse o kadar "doğru" olacağıdır.

Tarihi, toplumu ve evreni doğru teşhis edecek ve teorize edecek en mükemmel felsefe, Marxisme göre tabiki Marxismin kendisidir. Ama teoriye göre bu en mükemmel felsefenin, sadece en mükemmel toplum düzeni olan komunist toplumda, komunist üretim ilişkilerinin "üstyapısı" olarak ortaya çıkması gereklidir.

Halbuki Marxism 19. yuzyıl kapitalist Avrupasında ortaya çıkmıştır. Marxın üretim biçimi kadim dostu, ve fabrikalar sahibi Engelsten otlanmak şeklindeydi.

Bu Marxismin bir çelişkisidir.

Sitelerde Paylaş
Materyalizm aslında evrenin temelinde işleyen prensibin fizik kanunlarından ibaret olduğunu iddia etmektir. Ama Marx, Hegelin etkisinde kaldığı için onun "materyalizminde" en temel prensip "diyalektik" denilen ne üdüğü belirsiz, ve özünde bir akıl yasası olan yasadır. Yani Marxa aslında materyalist dememek gerekir. "Diayelektik materyalizm" Hegelin idealizmin, Marxın da dediği gibi" evrilip çevrilmesinden ibarettir. Aslında aynı felsefenin modifiye edilmiş halidir.

Marxın felsefesinin niye idealist olduğuna dair ikinci bir işaret de, Marxın tarihin bir istikameti ve planı olduğuna inanmasıdır. Bu teistlerle ortak yanıdır. Çünkü teistler de tarihin Allah tarafından yazılmış bir istikameti olduğuna inanırlar. Sadece gerçekten bilimsel olarak bakan insanlar tarihin hiçbir istikameti olmadığına inanır. Burda evrimin bir merdiven şeklinde sürekli bir "gelişme", "mükemmele doğru gitme" şeklinde algılanmasıyla, bir hayat ağacı (phylogeny) şeklinde tamamen körlemesine, hiçbir istikamet yahut amaç gütmeden akması arasındaki analojiye bakılabilir.

Marxizm, pagan ruhçu öğretinin materyalistlere benimsetilmesi için kurulmuş bir tuzaktır, yemdir.

Tıpkı evrim gibi, sosyalizm de ruhçuluğun temel inanç prensiplerindendir.

Binlerce yıldır dinlere sızarak evrim(tekamül) ve komünizmi insanlara aşılamaya çalışan ruhçular, son 2 asırdır bunu bilim maskesiyle yapmaya başlamışlardır.

Ve olayın derinlerine inerseniz Darwin'in de , Marks'ın da aynı tarikata, dayanışmaya mensup putperestler olduğunu görebilirsiniz.

Bu 21. yüzyılda, reenkarnasyon inancını da sizlere "bilim maskesiyle" benimsetmeye çalışacaklar. Adım adım spiritualist yapılıyorsunuz.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Bu ne heyecan yahu? Bir an kendimi memnun hissettim. Sanki çabalarıma değmiş de Türkiye'de muazzam bir sosyalist eğilim oluşturulmuş, devrim ha oldu ha olacakmış gibi... Halbuki sata sata bitiremediğimiz mülkler ve üretim araçlarını satmaya tam gaz devam ederken, işsizlik ve dolar milyoneri sayımız birbirleri ile doğru orantılı olarak artarken, kapitalizm iliklerimize kadar kanımızı emerken insan niye komünizmden bu kadar çok korkar? Uyanın beyler. Yeni dünya düzeni bu... Eski düzenlere benzemez, fena düzer. Düzmekten ve düzülmekten keyif alanlar işleri yarım kalsın istemiyor anlaşılan...

Sitelerde Paylaş
Bu ne heyecan yahu? Bir an kendimi memnun hissettim. Sanki çabalarıma değmiş de Türkiye'de muazzam bir sosyalist eğilim oluşturulmuş, devrim ha oldu ha olacakmış gibi... Halbuki sata sata bitiremediğimiz mülkler ve üretim araçlarını satmaya tam gaz devam ederken, işsizlik ve dolar milyoneri sayımız birbirleri ile doğru orantılı olarak artarken, kapitalizm iliklerimize kadar kanımızı emerken insan niye komünizmden bu kadar çok korkar? Uyanın beyler. Yeni dünya düzeni bu... Eski düzenlere benzemez, fena düzer. Düzmekten ve düzülmekten keyif alanlar işleri yarım kalsın istemiyor anlaşılan...

İşte senin bu bahsettiğin sömürme olayını gerçekleştiren bir maşa komunizm.

Senin mülkiyetini ve bireyselliğini elinden alıp köle yapma planının parçası.

Ulusların benliğini çökertip, kollektif potada mahvedip , Kudüs merkezli tek toplum haline getirmenin çabasına hizmet eden bir yöntem.

Ruhçuların en yıkıcı ve teslim alıcı silahlarından biri.

Selamlar.

tarihinde Emre1974tr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

emreye marxın yazdığı onca iktisadi doktirini bu adam "ruhçu"(ruhçu nedir iktisatta yeni açılımlar yaptın sanırım) diyerek çürüttüğü için bende teşekkürlerimi sunuyorum. sanırım marxı okuyup anlayıp çürütmek için büyük çalışmalar verdi ve o büyük gerçeğe ulaştı meğersem bizi kudus merkezli bir şeylerin kölesi yapmak istemiş

oysa ben marx ı

tarihin başından beri süregelen "sınıf çatışması" ve insanlığın özgürlüğü tahliller yapmış olduğunu sanıyordum.

sınıf çatışması nedir bilir misin emre, sosyoloji nedir bilir misin peki?

peki özel mülkiyet ve "meta fetişizmi" insanı ne kadar özgür kırıyor emre?

tarihinde xandreal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
..

Ve olayın derinlerine inerseniz Darwin'in de , Marks'ın da aynı tarikata, dayanışmaya mensup putperestler olduğunu görebilirsiniz.

..

Emre1974tr bu forumun en akilli müslümanlarindandir. Bu tespitini cok begendim. Iyiki sizler varsiniz yoksa ne olurdu halimiz.. :lol:

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Her tarafı yılık, bilgisizlik ve daha da ötesi yobaz bir cehalet akan savsaklama...

Diyalektiğin ilk çıkış noktası "akıl yasası" değil, akıl yürütme yöntemidir(tez, antitez ve sentez). Bu onu idealist yapmaz... idealist düşünce tarzının aslında mateyalist bir gerçeğe dayandığını öne sürer. Evrenin en temel yasası, insanın düşünce biçimine de elbette yansıyacaktır. Kaldı ki, en temel prensiplerin, doğada farklı formlarda görmek mümkündür; Misal, Darwin, Doğal Seçilimi, ekonomi ile ilgili bir makale okurken keşfettiğini söyler. Çünkü, ekonomide de doğal seçilim gibi basit bir prensip(aksiyom) söz konusudur.

En iyisi, siz biraz daha diyalektik materyalizm çalışın.

Marxın felsefesinin niye idealist olduğuna dair ikinci bir işaret de, Marxın tarihin bir istikameti ve planı olduğuna inanmasıdır.

O halde, en büyük idealist Laplace idi? Bu sözleri, konuya biraz hakim birinin yüzüne söylerseniz, nazik biri değilse, suratınıza karşı güler... benden söylemesi.

Determinizm nedir incelersiniz bir ara...

Bu teistlerle ortak yanıdır. Çünkü teistler de tarihin Allah tarafından yazılmış bir istikameti olduğuna inanırlar. Sadece gerçekten bilimsel olarak bakan insanlar tarihin hiçbir istikameti olmadığına inanır.

Hangi "gerçekten bilimciler"? Mesela Einstein?

Sitelerde Paylaş
O halde, en büyük idealist Laplace idi? Bu sözleri, konuya biraz hakim birinin yüzüne söylerseniz, nazik biri değilse, suratınıza karşı güler... benden söylemesi.

Determinizm nedir incelersiniz bir ara...

Determinizm, tarihin bir amacı, bir planı oldugunu söyleyemez ki

Kaldıki deterministik bir evrende de yaşamıyoruz

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu başlıkta ne demek oluyor, her şeyi biliyor olmanın dayanılmaz çoşkunluğu içinde oraya buraya dışkılamak neden bu kadar cazip geliyor...

Şunu biliyorum ki ne söylersem, ne yazarsam yazayım anlaşılmayacak olanları anlatmak ancak başlık sahibi gibi anlamamakla mümkündür...

Bilmediğiniz şeyler hakkında konuşmayın demiyorum, yargıda da bulunmayın demiyorum ama en azından dışkılamayın yahu...

Bakın olay özet olarak şudur;

Doğadaki nesnel tekerrürlerin kavranışı olarak bilimi inşa eden insanoğlu, kendisi için, doğaüstü güçlerle farazi ilişkiler (din) veya zaman dışı ahlâki hükümler (idealizm) biçiminde özel ayrıcalıklar yaratarak, inatla ve ısrarla kendisini bilimden dışlamaya çabaladı. Marx, insanoğluna, maddi doğanın evrim süreci içerisinde doğal bir halka; insan toplumuna, üretimin ve dağıtımın örgütü; kapitalizme de, insan toplumunun gelişiminde bir aşama gözüyle bakarak, onu bu iğrenç ayrıcalıklardan kesinkes ve sonsuza kadar mahrum etti.

Lev Troçki

Tabi anlaşılmaz olan şeyle anlaşılamayan şeyin ne olduğunu bulmak bizzat bu eylemin sahibine aittir.

Başlık sahibi gibi organizmalarla aynı organlara sahip olmak ne garip...

Durmak yok dışkılamaya devam, oraya buraya özellikle...

Sitelerde Paylaş
Determinizm, tarihin bir amacı, bir planı oldugunu söyleyemez ki

Determinizm, tarih denilen şeyin, sonucu kesin belli bir sürecin anlık bir kesiti olduğunu, yani, tarihin "amacı" olduğunu söyler. Tabii, burada "amaç"ın üzerinde mecazi bir ironi olduğunu farketmek lazım gelir...

Kaldıki deterministik bir evrende de yaşamıyoruz

Siz öyle zannedin.

Ayrıca, deterministik evrende yaşayıp yaşamamız ne değiştirir?

Determinizmi bilmeden, onu fatalizm zannedene verilen cevapta, bu iddiaya ne gerek var?

tarihinde kodoman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Determinizm, tarih denilen şeyin, sonucu kesin belli bir sürecin anlık bir kesiti olduğunu, yani, tarihin "amacı" olduğunu söyler. Tabii, burada "amaç"ın üzerinde mecazi bir ironi olduğunu farketmek lazım gelir...

Ama bazı marksist arkadaşlar olaya bahsettiğiniz mecazi ironi açısından bakmıyorlar

Siz öyle zannedin.

Öyle değil mi?

Ayrıca, deterministik evrende yaşayıp yaşamamız ne değiştirir?

determinizme dayanarak mecazi bir ironide yapsanız "evrenin bir amacı var" ifadesi boşa çıkar

Determinizmi bilmeden, onu fatalizm zannedene verilen cevapta, bu iddiaya ne gerek var?

Ara bilgi olsun.

Fazla bilgi göz çıkarmaz

Sitelerde Paylaş
Ama bazı marksist arkadaşlar olaya bahsettiğiniz mecazi ironi açısından bakmıyorlar

O bazıları bakmasa da olur.

Öyle değil mi?

Değil!

Indeterministik atom altı parçacıkların, deterministik evrene etkisi hala tartışmalıdır.

Basit bir örnek, elektronların konumunun ve hızının aynı zamanda belirlenememesi, kimyasal ve fiziki makro evrene nasıl bir etki eder... tartışılır.

determinizme dayanarak mecazi bir ironide yapsanız "evrenin bir amacı var" ifadesi boşa çıkar

Sözlere şahit olan boş ise elbette boş çıkar...

Ara bilgi olsun.

Fazla bilgi göz çıkarmaz

Bilgi? "Evren Indeterministiktir" bir bilgi değil, bir varsayımdır.

Sitelerde Paylaş
Değil!

Indeterministik atom altı parçacıkların, deterministik evrene etkisi hala tartışmalıdır.

Basit bir örnek, elektronların konumunun ve hızının aynı zamanda belirlenememesi, kimyasal ve fiziki makro evrene nasıl bir etki eder... tartışılır.

Sonuçta indeterministik atomaltı bir evren oldugunu kabul ediyorsunuz.

Bunun makro evrene etkisini sanırım en basitinden schrodingerin kedisi düşünce deneyi anlatıyor

Bilgi? "Evren Indeterministiktir" bir bilgi değil, bir varsayımdır.

Varsayım değil bir sonuçtur. Kuantum mekaniğinin matematiksel bir sonucu

"varsayalımki belirsizlik olsun" diyerek yola çıkılmamıştır

Ve bu bilgidir aynen evrim teorisi kapsamındaki yasaların ve bulgularında birer bilgi niteliği taşıdıgı gibi

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...