Jump to content

Alışveriş sektöründe kullanılan hileler

Recommended Posts

Merhaba,alışveriş sektöründe yani mağazalarda ve marketlerde,insanları daha çok alışveriş yapmaya yönlendirmek için hangi yöntemler nelerdir?

Örneğin ekmek kokusunun insanların iştahını kabarttığı için marketlerde kullanıldığını biliyorum.

Başka hangi yöntemler var?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, adalet123 yazdı:

Merhaba,alışveriş sektöründe yani mağazalarda ve marketlerde,insanları daha çok alışveriş yapmaya yönlendirmek için hangi yöntemler nelerdir?

Örneğin ekmek kokusunun insanların iştahını kabarttığı için marketlerde kullanıldığını biliyorum.

ucuz ve kaliteli olması dışında hiçbir hile beni yönlendiremez.Derdim.

Ama sayfalar dolusu  sözleşmeyi iyi okuyamadığım için modem ve  telefonu internet ile  kakaladılar.:)

Sitelerde Paylaş

Bir sürü var.

Ama birini de ben ekleyeyim. Markete stand kurup, peynir, zeytin, sucuk falan tattırmak. Ya da, kuru yemişçinin size bir şeyler ikram etmesi. 

İnsanların, bir şey aldıkları zaman, karşılık vermek gibi bir dürtüleri vardır. Bunu sömürürler. 

Bir diğeri de, "Hafta sonu fırsatı", "Aldın Aldın" gibi atraksiyonlardır. İnsanlar kaçan bir şey görünce, kovalamak eğilimindedir. Kaçırmayayım derken, lazım olmayan şeyleri bile alırlar. Şahsen ben bunu bile bile çok düşmüşümdür bu tuzağa. 

Sitelerde Paylaş
On Wed Feb 27 2019 at 00:38, anibal yazdı:

Bir sürü var.

Ama birini de ben ekleyeyim. Markete stand kurup, peynir, zeytin, sucuk falan tattırmak. Ya da, kuru yemişçinin size bir şeyler ikram etmesi. 

İnsanların, bir şey aldıkları zaman, karşılık vermek gibi bir dürtüleri vardır. Bunu sömürürler. 

Bir diğeri de, "Hafta sonu fırsatı", "Aldın Aldın" gibi atraksiyonlardır. İnsanlar kaçan bir şey görünce, kovalamak eğilimindedir. Kaçırmayayım derken, lazım olmayan şeyleri bile alırlar. Şahsen ben bunu bile bile çok düşmüşümdür bu tuzağa. 

Anibal cevap için teşekkür ederim.

Peki sen bir otele gidecek olsan güvenli,temiz ve huzurlu bir yer olduğunu nasıl anlardın? 

Sence uzaktan birisene görmediği yerin temiz ve huzurlu olduğunu parasını hakettiğini nasıl düşündürebilirim ?

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, adalet123 yazdı:

Peki sen bir otele gidecek olsan güvenli,temiz ve huzurlu bir yer olduğunu nasıl anlardın? 

Sence uzaktan birisene görmediği yerin temiz ve huzurlu olduğunu parasını hakettiğini nasıl düşündürebilirim ?

@anibalAnibal bu sorumu görmedin sanırım.Neler düşünüyorsun otellerle ilgili? Bu arada 5 yıldızlı değil butik bir otel bizimkisi.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, adalet123 yazdı:

Anlayamazsın, zor iş... 5 yıldızlı bile olsa temizliğine güvenemezsin. Bence otelde kalırken sık sık duş almak en iyisi... Parası ise kesene uygunsa, iyidir...

Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, adalet123 said:

@anibalAnibal bu sorumu görmedin sanırım.Neler düşünüyorsun otellerle ilgili? Bu arada 5 yıldızlı değil butik bir otel bizimkisi.

Gördüm de, hiç anlamam.

Ama genel MBA derslerinden hatırladığım...

Eğer, sezonluk, bir kez gelen müşterileriniz varsa farklı, sürekli gelip gidecek müşterileriniz varsa farklı davranmanız gerekiyor. Yani, Ankara Bestekar'da, sürekli ankaraya gelip gidenleri ağırlayan bir otelle, Antalya'da turist kafilesi ağırlayan bir otel farklı olmalı.

Eğer turistik bir otelseniz, bence, burada her şey var imajı vermeniz önemli. Tabi bu da konseptinize göre. Mesela, Samptorini'de güzel bir otel vardır, aşk oteli olarak bilinir. İlk gün odanızda bir şampanya bekliyor olur. Sebebi basit, görmüşler ki, çiftler geliyor ilk işleri sevişmeye çalışmak oluyor, bilhassa erkekler bunu istiyor. Ama kadınlar doğal olarak yabancı yerde, bilmediği yer falan, rahat edip sekse yanaşmıyor. Şampanya, gereken kıyak kafayı sağlıyor işte bu noktada. "Hareket" başlatıcı olarak görev görüyor. Tabi otelde kalan devam eden süreçte daha mutlu mesut oluyor. 

Bunun gibi bakmak, bir konsept düşünüp buna odaklanmak iyi olacaktır.

Bunlar benim fikrim. Yanlış olması ihtimali çok daha yüksek. Pek aklım ermez otlecilik işlerine, zira genelde otelimi yanımda taşırım seyahatlerde. 

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
22 saat önce, Khan yazdı:

Sezon boyu süren (sözde) indirimler. Genellikle bunlar %50 civarında olur.

Kurabiye kokusu insanlara huzur veriyor ve bir şey satın alma düşüncesi uyandırıyormuş.

Boya kokusu,satılacak evin yeni yapıldığını düşündürüyormuş.

Kırmızı renk,yemek yerken hazmı kolaylaştırıyormuş.

Yanlışta olabilir tabi.

Sitelerde Paylaş
On 02.03.2019 at 13:07, adalet123 yazdı:

Otele gitmeden önce yorumları araştırıyor insanlar ve en güzel geri dönüş, memnun kalan müşteri tavsiyesi ile yaşanır. Gelenler eşine dostuna önerdikçe müşteri sayın katlanmaya başlar. İşini severek yapacak ve en az bir yabancı dil bilen, temiz giyimli, güler yüzlü personel de çok önemlidir. Hijyen kuralları asla ihmal edilmemeli ve iyi bir aşcı ile çalışmak gerekiyor. Gelen müşteriyi yolunacak kaz gibi görmediğiniz sürece o insan tekrar tekrar geleceği gibi başkalarını da yönlendirecektir.

Bulunduğun ilde şayet varsa Deulcom tarzı meslek kurslarından birisine katılıp sertifika al ve böylece işini çok daha profesyonelce ilerletebilirsin.

tarihinde Ali Genco tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Ali Genco yazdı:

Otele gitmeden önce yorumları araştırıyor insanlar ve en güzel geri dönüş, memnun kalan müşteri tavsiyesi ile yaşanır. Gelenler eşine dostuna önerdikçe müşteri sayın katlanmaya başlar. İşini severek yapacak ve en az bir yabancı dil bilen, temiz giyimli, güler yüzlü personel de çok önemlidir. Hijyen kuralları asla ihmal edilmemeli ve iyi bir aşcı ile çalışmak gerekiyor. Gelen müşteriyi yolunacak kaz gibi görmediğiniz sürece o insan tekrar tekrar geleceği gibi başkalarını da yönlendirecektir.

Bulunduğun ilde şayet varsa Deulcom tarzı meslek kurslarından birisine katılıp sertifika al ve böylece işini çok daha profesyonelce ilerletebilirsin.

Hocam çok teşekkür ederim.Bu tavsiyeler benim için çok önemli.Keşke,dinsizler ve muhalif olanlar ülkemizde baskı altında olmasa.

Burdaki bir çok kişiyi otele davet eder,2-3 hafta kafa dinlemesini sağlardım.Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların,daha fazla tatile ihtiyacı var.

Sitelerde Paylaş

Butik otel işletmeciliği çok karlı bir iştir aslında, yeter ki işi bilen bir ekibiniz olsun. Otelin konumu ve özgünlüğü çok önemlidir ayrıca tanıtım için kullandığın web sayfasındaki görselleri de çok iyi seçmelisin. Otel mobilyaları ve tekstili konusunda masraftan kaçmamalısınız. Aşcı en önemli detaylardan birisidir çünkü yemek kalitesi iyi değilse müşteri bir daha gelmez. Huzurlu ve konforlu bir ortam sağladığın takdirde gelen müşterinin kalitesi de sayısı da her geçen gün artacaktır.

Tatillerde çoğu insan butik otel tercih etmeye başladı, bu fırsatı iyi değerlendir derim. Beraberinde meslek kursu, yabacı dil konusunu da asla ihmal etmemelisin. Meslek kurslarından uluslararası sertifika veren birini seçme şansın olursa ilerleyen dönemde edindiğin tecrübe ile zincir otellerin yurt dışı tesislerinde de iş bulabilirsin. 

tarihinde Ali Genco tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 24.02.2019 at 21:05, adalet123 yazdı:

Amacın bilinçli tüketici olmak mı

Yoksa çevreden taktikleri öğrenip uygulamak mi, yoksa ödevini burada yapmak mı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...