Jump to content

Haritalardaki Strateji Aldatmacası

Recommended Posts

36 minutes ago, adalet123 said:

Hocam,bencede bir sömürü var.Ama sizde biraz gözünüzde büyütüyor gibisiniz.

Fakat amerikanın bir yerlerde sürekli operasyon yapması,kendi sahip olduğu imkanlara başka ülkelerin sahip olmasını engellemeside bir çeşit gücü hep elinde tutmak istediğini gösteriyor.

Kara para operasyonu yani Panama belgeleri bile karaparayı kendi ülkesi üzerinden yapılmasını istediği için yapıldı bence.

ABD, rezerv para olmaktan filan zerre mutlu değil. O başına kalmış bir mesele.

Herkes, amanda, ahanda ABD diyerek bir günah keçisi bulup sallarken, dünyanın kalanına bakmak zahmetine girmiyor. Hiç bir şey bilmiyor, yapamıyorsanız, WWII sonrası, Stalin ve Rus yayılmacılığına bakın mesela.

Hani, Yellowstone patlasa, ABD yok olsa, sanki her şey güllük gülistanlık olacak? Ama tekrar, bir daha tekrar bakın bakalım, ABD olmazsa kim kime nasıl kafagöz dalacak?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

27 dakika önce, adalet123 yazdı:

Hocam,bencede bir sömürü var.Ama sizde biraz gözünüzde büyütüyor gibisiniz.

Fakat amerikanın bir yerlerde sürekli operasyon yapması,kendi sahip olduğu imkanlara başka ülkelerin sahip olmasını engellemeside bir çeşit gücü hep elinde tutmak istediğini gösteriyor.

Kara para operasyonu yani Panama belgeleri bile karaparayı kendi ülkesi üzerinden yapılmasını istediği için yapıldı bence.

Normal politikadan farklı bir şey göremiyorum, doğru veya yanlış. Amerikalıların Yeni Dünya dışına "burunlarını sokması" ise süpergüç olmadan önce fazla yok, Roosevelt'ten -Theodore Roosevelt- sonra başlıyorlar ve izolasyon dönemi sonunda zaten demokrasinin koruyucusu görevini -ne kadar doğru olduğuna siz karar verin, konumuzla bağlantılı olmadığını düşünüyorum- üstleniyorlar* ve "tanrısız komünistlerden demokrasiyi korumak" ve etkilerini arttırmak için daha fazla dünya siyasetiyle ilgileniyorlar.

*Önemli bir bilgi de ABD vatandaşlarının Pearl Harbor öncesinde Kanada'nın Avrupalı bir güç tarafından işgal edilmesi durumunda onlara yardım etmeye yüzde doksan "Evet." demişken ondan birkaç ay önceki ankette savaşa girmeye "Hayır." demeleri. Yani o zamanlar yine de izolasyon devam ediyor, Birleşik Krallık'a yardıma karşı çıkılmasa da. Yavaş yavaş Pearl Harbor'dan bağımsız olarak savaşa girme istekleri artıyor gerçi.

http://ibiblio.org/pha/Gallup/Gallup%201941.htm

13 dakika önce, anibal yazdı:

Eğer, Pearl Harbor vakasını anlamaya çalışırsan, ABD'nin bu histerisinin nereden geldiğini anlaman zor olmaz sanıyorum.

Şu malum kim son yung'u düşün, o hidrojen bombalarını kime atmakla tehdit ediyor? ABD'nin oraya atacak hidrojen bombası mı yok? 

Pearl Harbor ile ABD histerisi arasında nasıl bir ilişki kuruyorsunuz? Bildiğim kadarıyla Pearl Harbor Japonların ABD embargosu sonucunda -embargo nedenleri konumuzla ilgisiz sanıyorum- petrol elde etmek ve mineral kıtlığını gidermek amacıyla iyicene güç kazanan Nanshin-Ron poliçesini (?) uygulamalarına engel koyan ABD'nin donanmasına karşı gizli bir saldırıydı ve ABD'nin dışa dönükleşmesini sadece biraz arttırdı.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

ABD, rezerv para olmaktan filan zerre mutlu değil. O başına kalmış bir mesele.

Herkes, amanda, ahanda ABD diyerek bir günah keçisi bulup sallarken, dünyanın kalanına bakmak zahmetine girmiyor. Hiç bir şey bilmiyor, yapamıyorsanız, WWII sonrası, Stalin ve Rus yayılmacılığına bakın mesela.

Hani, Yellowstone patlasa, ABD yok olsa, sanki her şey güllük gülistanlık olacak? Ama tekrar, bir daha tekrar bakın bakalım, ABD olmazsa kim kime nasıl kafagöz dalacak?

Elbette öyle kimse gücü kaybetmek istemez ama her şeyin bir sınırı olmalı.Temel insani hakları çiğnemek pahasına çıkarlar düşünülmemeli.Suudu arabistan a Yüksek İrtifa Alan Savunma Sistemi verecekler.Neden,iran a karşı korumak için muhtemelen.Suudu arabistan daki yönetim zorba,zalim katil bit yönetim.Kendi insanlarına dahi acımıyor.Ama Abd nin en büyük müttefiki.Abd istese çok daha modern ve yine kendine bağlı bir yönetim kurabilir orda.Neden bunu yapmıyor? Gelişmesi çıkarlarına ters olduğu için mi?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Natüralist Ateist said:

Normal politikadan farklı bir şey göremiyorum, doğru veya yanlış. Amerikalıların Yeni Dünya dışına "burunlarını sokması" ise süpergüç olmadan önce fazla yok, Roosevelt'ten -Theodore Roosevelt- sonra başlıyorlar ve izolasyon dönemi sonunda zaten demokrasinin koruyucusu görevini -ne kadar doğru olduğuna siz karar verin, konumuzla bağlantılı olmadığını düşünüyorum- üstleniyorlar* ve "tanrısız komünistlerden demokrasiyi korumak" ve etkilerini arttırmak için daha fazla dünya siyasetiyle ilgileniyorlar.

*Önemli bir bilgi de ABD vatandaşlarının Pearl Harbor öncesinde Kanada'nın Avrupalı bir güç tarafından işgal edilmesi durumunda onlara yardım etmeye yüzde doksan "Evet." demişken ondan birkaç ay önceki ankette savaşa girmeye "Hayır." demeleri. Yani o zamanlar yine de izolasyon devam ediyor, Birleşik Krallık'a yardıma karşı çıkılmasa da. Yavaş yavaş Pearl Harbor'dan bağımsız olarak savaşa girme istekleri artıyor gerçi.

http://ibiblio.org/pha/Gallup/Gallup 1941.htm

Pearl Harbor ile ABD histerisi arasında nasıl bir ilişki kuruyorsunuz? Bildiğim kadarıyla Pearl Harbor Japonların ABD embargosu sonucunda -embargo nedenleri konumuzla ilgisiz sanıyorum- petrol elde etmek ve mineral kıtlığını gidermek amacıyla iyicene güç kazanan Nanshin-Ron poliçesini (?) uygulamalarına engel koyan ABD'nin donanmasına karşı gizli bir saldırıydı ve ABD'nin dışa dönükleşmesini sadece biraz arttırdı.

Olaya böyle değil de, yani sebepleri değilde, sonuçları açısından bakmanız lazım, di mi?

Evet, o dönem, Japonlarla ABD arasında elbette bir sürtüşme vardı. Japonların işgal ettiği Çin'de, Pilot eğitimi falan yapan "Tigers" gibi ABD birlikleri vs. Fakat bunlar asıl konu değil.

Konu, hiç ummadığı bir anda baskın yiyerek, binlerce insanını kaybeden ABD'nin, hükümeti falan demiyorum, halkını üzerinde yaratılan korku, dehşet hissi. Bunu öncelikle bir anlamak gerekiyor. O zaman, Hiroshima ve Nagazaki falan, mantıklı bir raya oturacaktır mesela.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, adalet123 said:

Elbette öyle kimse gücü kaybetmek istemez ama her şeyin bir sınırı olmalı.Temel insani hakları çiğnemek pahasına çıkarlar düşünülmemeli.Suudu arabistan a Yüksek İrtifa Alan Savunma Sistemi verecekler.Neden,iran a karşı korumak için muhtemelen.Suudu arabistan daki yönetim zorba,zalim katil bit yönetim.Kendi insanlarına dahi acımıyor.Ama Abd nin en büyük müttefiki.Abd istese çok daha modern ve yine kendine bağlı bir yönetim kurabilir orda.Neden bunu yapmıyor? Gelişmesi çıkarlarına ters olduğu için mi?

ABD bunu yapmaz, bu ABD'nin işi değil.

Ama orada, ABD'yi büyük şeytan olarak resmen ilan edip, onu fethetmeyi farz sayan bir iran var. 

Tarihe bakın diyorum, çok şey anlatır. İran, islam devrimi, rehine krizi, elçilik ablukası vs. vs. 

Suudilerden bir bok olmayacağı zaten belli bir şey. ABD onlara sistem verecekte... Sistemin anahtarı elbette ABD'nin elinde olacak, kapan dendiği an kapanacak. Suudi bir tehdit oluşturmayacak yani asla.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Olaya böyle değil de, yani sebepleri değilde, sonuçları açısından bakmanız lazım, di mi?

Evet, o dönem, Japonlarla ABD arasında elbette bir sürtüşme vardı. Japonların işgal ettiği Çin'de, Pilot eğitimi falan yapan "Tigers" gibi ABD birlikleri vs. Fakat bunlar asıl konu değil.

Konu, hiç ummadığı bir anda baskın yiyerek, binlerce insanını kaybeden ABD'nin, hükümeti falan demiyorum, halkını üzerinde yaratılan korku, dehşet hissi. Bunu öncelikle bir anlamak gerekiyor. O zaman, Hiroshima ve Nagazaki falan, mantıklı bir raya oturacaktır mesela.

Binlerce insanına karşılık atom bombası kesinlikle eşit bir mücadele değil.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, adalet123 said:

Binlerce insanına karşılık atom bombası kesinlikle eşit bir mücadele değil.

Mücadeleler eşit olmak durumunda olmaz hiç bir zaman. Fatih'in gülleleri ile, Konstantinopol'ün sakinleri de eşit değildi.

Teknik olarak, ABD gereken uyarıyı yaptı zaten. Top Japonlardaydı. 

Neyse, ABD haklıydı falan boş teraneler. Haklı olsa da, olmasa da, oradaki 7 yaşında kalıp büyümeyen ölü çocukların gerçeğini değiştirmeyecek. 

Ama önce sonuçları açısından bakalım. Ne yaptı ABD, ne oldu? Japonlar şimdi, California çöllerinde demiryolu yapan köleler mi oldular? Ama Japonlar bunu Çin'de falan tepe tepe yaptılar zamanında. Ne oldu, Japonya ABD'nin bilmemkaçıncı eyaleti mi oldu?

Şimdi birde meseleyi tersinden bakalım. Acaba atom bombası, Hitler veya Japonların elinde olsa ne olurdu? Hiç bunu düşündünüz mü? 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Mücadeleler eşit olmak durumunda olmaz hiç bir zaman. Fatih'in gülleleri ile, Konstantinopol'ün sakinleri de eşit değildi.

Kostantinapolis ismi cok güzel, öyle kalmaliydi.

Istanbul, yunanca sehrin icinde demekmis, bunu Yunan bir arkadastan duydum.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, priest of nature yazdı:

Dünyanın elipsliğinide çok abartıyorsunuz.

1/120.000.000  ölçekli haritada    100 km uzunluğun   kaç santimetre olduğunu olduğunu söyleyebilir misin?:0_80cbc_37a71a73_L:

Bu haritada 100km ile 101 km ayırt edebilir misin?

Yok zaten o haritalar sadece görüntü içindir. Konunun başında bunu defalarca söyledim kimse 500000 ölçekli haritayla yön tayin edemez diye.

Bu yüzden okul kitaplarının arka kapağına konan dünya haritasının da sadece ülkelerin yerinin ve dünyada kapladığı alanı bildirmekten başka amacı olmamalı. Ama gel gör ki Afrika kıtası dünyanın en büyük ikinci kitasiyken Rusya ve Amerikadan daha küçük görünüyor.

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, Düşünen Hayvan said:

Yok zaten o haritalar sadece görüntü içindir. Konunun başında bunu defalarca söyledim kimse 500000 ölçekli haritayla yön tayin edemez diye.

Bu yüzden okul kitaplarının arka kapağına konan dünya haritasının da sadece ülkelerin yerinin ve dünyada kapladığı alanı bildirmekten başka amacı olmamalı. Ama gel gör ki Afrika kıtası dünyanın en büyük ikinci kitasiyken Rusya ve Amerikadan daha küçük görünüyor.

Dünyada kapladığı alan gibi bir amacı nerden salladın ya?

Okul kitabının arkasındaki harita, kim dünyanın neresinde, kimlere komşu, onu gösterir ancak. Amacı da budur zaten.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Ben alan ölçmek için kullanmıyorum.

Koordinatları bilince nerede olduğumu bilsem yeter.:)

stellarium programında  stereographic projection  kullanıyorum.

IG_Azim_Grid.jpg

Düz haritalarda ise https://en.wikipedia.org/wiki/Equirectangular_projection

Çarpılma olsada  enlem boylamlar kare olduğu için çok seviyorum.

800px-Plate_Carr%C3%A9e_with_Tissot's_In

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
59 dakika önce, anibal yazdı:

Dünyada kapladığı alan gibi bir amacı nerden salladın ya?

Okul kitabının arkasındaki harita, kim dünyanın neresinde, kimlere komşu, onu gösterir ancak. Amacı da budur zaten.

Hehehe... Yazıyla da bunu anlatırlar. Vektörlerle de anlatırlar. Gerçi sen gorsen de anlamazsın.

Oraya yazmışım ülkelerin yerini de gösterir diye. Anlamamışsın boşuna kafandan ekleme yapma bari.

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 hours ago, Düşünen Hayvan said:

Hehehe... Yazıyla da bunu anlatırlar. Vektörlerle de anlatırlar. Gerçi sen gorsen de anlamazsın.

Oraya yazmışım ülkelerin yerini de gösterir diye. Anlamamışsın boşuna kafandan ekleme yapma bari.

Eee?

Adamlar böyle anlatmış işte. Neyin teranesi bu? 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...