Jump to content

ölçü aletleri nasıl yapılıyor?

Recommended Posts

Tolerans payı ne kadar ?

Eğer 0 (sıfır) ise, aynı uzunlukta bölmek nerdeyse imkansız olur. :D

Okulda yanlış öğrenmediysem, bütün teknik çizimlerin tolerans payı olmak zorunda.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, priest of nature said:

Elimizde bir mastar var diyelim.

Bunu eşit aralıklar ile nasıl bölebiliriz?

Böldüğümüz her parça aynı ölçü de olur mu?:)

Genelde bu iş için, pergel ve cetvel kullanılır, ama cetvel ölçmek için değil, düz çizgi çizmek için hazır edilir. Cetvel dediysem, aslen cetvel ve gönye demek daha doğru olur.

Ölçüleri böyle bulunca, ötesi bir kesme biçme meselesi olacaktır.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Genelde bu iş için, pergel ve cetvel kullanılır, ama cetvel ölçmek için değil, düz çizgi çizmek için hazır edilir. Cetvel dediysem, aslen cetvel ve gönye demek daha doğru olur.

Ölçüleri böyle bulunca, ötesi bir kesme biçme meselesi olacaktır.

En hassas ölçüyü nasıl alabilirim peki?

1cm lik metal kesite ihtiyacım var diyelim,cetvelin 1cm si aslında 9.9.9 mm olabilir.Benim küsuratsız 1 cm ye ihtiyacım varsa bunu nasıl yapabileceğimi öğrenmek istiyorum.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, adalet123 said:

1cm lik metal kesite ihtiyacım var diyelim,cetvelin 1cm si aslında 9.9.9 mm olabilir.Benim küsuratsız 1 cm ye ihtiyacım varsa bunu nasıl yapabileceğimi öğrenmek istiyorum.

Yukarıda söylenmiş, hangi hassasiyeti, hangi toleransı kabul edeceksin, buna bakmalısın. Buna göre, kumpas, mikrometer vs. vs. bir sürü farklı hassasiyette ölçebilen düzenek bulursun. Şuradan, endüstriyel uygulamalarda gereken hassasiyetlerde ölçüm yapmaya yeten çeşitli şeyleri görebilirsin.

http://www.starrett.com/metrology/metrology-products/precision-measuring-tools

Birde, lab. seviyesi ölçüm aletleri vardır ki, pahalı, kullanımı özel eğitim falan gerektiren, çoğu zaman lab'ın kendisini dolduracak boyutlarda bile olabilen aletlerde var. Bunlar ses, ışık vs. kullanarak ölçüm yapabiliyor.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, adalet123 yazdı:

Alıntı
  •  Range (mm): 0-150mm
  •  Graduations (mm): 0.02mm
  •  Revolution Range (mm): 2mm
  •  Construction Material: Stainless Steel
  •  Dial Color: Yellow
  •  Inside Jaw Depth (in): 5/8"
  •  Inside Jaw Depth (mm): 16mm
  •  Outside Jaw Depth (in): 1-1/2"
  •  Outside Jaw Depth (mm): 38mm
  •  Case Type: Plastic
  •  Accuracy (mm): +/-.03mm
  • http://www.starrett.com/metrology/product-detail/metrology/metrology-products/precision-measuring-tools/slide-calipers/Dial-Calipers/120AM-150

En küçük ölçme aralığı 0.02mm ama doğruluğu +/- 0.03mm  

Ölçme derslerinde doğruluğun en küçük ölçme aralığının  onda biri olmalı derlerdi.

Bu kumpasda tolerans değeri  en küçük ölçme aralığından büyük.:)

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, adalet123 yazdı:

Yapamazsın, yapacağın şeye göre her zaman uygun bir tolerans değeri olacaktır. Hiç bir zaman tam 1cm ye ihtiyacın olmaz. 

Sitelerde Paylaş
10 hours ago, priest of nature said:

En küçük ölçme aralığı 0.02mm ama doğruluğu +/- 0.03mm  

Ölçme derslerinde doğruluğun en küçük ölçme aralığının  onda biri olmalı derlerdi.

Bu kumpasda tolerans değeri  en küçük ölçme aralığından büyük.:)

Olaya biraz tersten bakman gerekiyor. Bu söylediğin, evet, doğru ama öyle değil tam olarak.

Bu verdiğin bilgi, o aletle hangi hassasiyette ölçebileceğini gösteriyor. Yani, bu kumpasın doğruluğu 0.03 mm ise, bununla 0.03 x 10 = 0.3 mm bir şeyi makul şekilde ölçebilirsin demek oluyor. Yani, bu aletin en küçük ölçme aralığı 0.3 mm. Bunu böyle çıkarman, düşünmen mantıklı olur.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Bugün kuluçka makinesini deneme amaçlı çalıştırdım.üstündeki termometreye göre 37.5 derecede çalışıp 38 derecede duruyor.

İçine üç tane termometre koydum.

Biri bimetal,biri civalı, diğeri elektronik hepsi farklı değer gösteriyor.

Bimetal 30,civalı 34,elektronik olanı ise 37 santigrat derece.:)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, priest of nature yazdı:

Bugün kuluçka makinesini deneme amaçlı çalıştırdım.üstündeki termometreye göre 37.5 derecede çalışıp 38 derecede duruyor.

Hassaslıkla alakalı olabilir.Hepsi aynı noktada mıydı?

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, priest of nature yazdı:

Sevgili TEN TEN, son derece doğru ölçmek istiyorsan, bimetalı unut gitsin.

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, priest of nature said:

Bimetal yüksek sıcaklıkları iyi kötü ama ucuz yoldan ölçmek içindir. 800 dereceyi 803 derece ölçmek çok sorun olmaz genelde, endüstriyel açıdan. 

Civalı, diğer hava koşullarından falan en az etkilenir. Hassasiyeti aslında son derece iyi ve yüksektir. Sorun, o cetvelinin doğru işaretlenip işaretlenmediği olur genelde. 

Elektronik olanın içindeki sensör önemli. LM60 gibi ucuz bir şeyse, +/- 3 derece hata zaten normali. Buna dijital çevrim hataları falanda eklenince, 5 derece hata payı, gayet olası. Ama mesela, LMT70 gibi precision (hassas) bir sensörse, besleme, EMI falan gerekleri karşılanmışsa, ±0.05°C hassasiyet elde edilebilir olur. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, priest of nature said:

ışık manyetik elektrostatik konularında da birimleri anlamıyorum.

Örneğin   lüx,candela,w/m2  standartları   nasıl bulunup ölçülüyor?:)

Bunların herbiri farklı şeyler. 

Lux, lumen yada, birim alana kaç mum ışık geldiği gibi bir şey. Birbine bir şekilde bağlı bunlar. Ama anlatması uzun iş. 

Şuradan oku, anlarsın biraz:

https://www.wikiwand.com/en/Lux

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...