Jump to content

Tanrıya İnanmanın Faydaları

Recommended Posts

Birinci resimdekiler tanrıya imanı en yüksek kişiler..

Yaser Arafat Ermenistanı karabağda destekleyen kişiydi. Filistinde bir ömür demagoji yaptıktan sonra öldüğünde İsviçre bankalarında paralarının olduğu ortaya çıktı.

Katar emirinin israilli hahambaşı ile nargile keyfi...

İkinci resimdekiler de onların hükmettikleri topraklarda yaşayan insanlar .. Ve Faydaları..

Daha bir çok örnek var onları da size bırakıyorum.

18191_875414645846518_5179908317693838859_n.jpg

index.jpg

Sitelerde Paylaş

Arafat da diğer emir, kral, şeyhler gibi kapitalizmin kuklasıydı.

İngiliz Lawrence'den sonra aynen Türkiye'de olduğu gibi dünyada iktidar da muhalefet de kapitalist projedir.

Bu proje dinlerden daha etkili olmuştur, zira din ile sadece cahilleri kandırabiliyorlar ama iktidar-muhalefet ilişkisiyle profları bile yutturabiliyorlar.

Örneğin bu ülkede etkili-yetkili muhalifler seçimleri kurtuluş olarak gösteriyorsa bilin ki, o bu projenin adamıdır.

Sitelerde Paylaş

Voltaire, 200 yıl önce şöyle demişti: 

Allah olmasaydı bile, onu icat etmek gerekirdi...”

Doğru...

- Allah olmasaydı, yaşadığımız bunca güzellik için kime şükredecektik

- Allah olmasaydı, onun ödüllendirici cenneti olmasaydı, bunca yoksulluğu, açlığı, eşitsizliği, bunca kötülüğü neyle izah edebilirdik, nasıl katlanabilirdik.

- Bizi bağışlaması için sığınabileceğimiz bir Rabbimiz olmasaydı, kendi yaptığımız kötülükleri, haksızlıkları nasıl unutabilecektik...

- Allah olmasaydı ve bize Hallac-ı Mansur’un o olağanüstü “Enel Hak” duygusunu bahşetmeseydi, başbakanlar, krallar, imparatorlar olup, “İrili ufaklı bütün dağları ben yarattım” kudretinin hazzını nasıl yaşayabilecektik?

- “Allah ben’im” duygusunun kudreti olmasaydı, köşe yazarı olup, “Şundan sıkıldım, bundan sıkıldım” afra tafralarını nasıl atabilecek, kendimizi, sadece kendimizi dürüst, renkli, yaratıcı, farklı hissedip, geriye kalan herkesi snobe edebilecektik...

- Dünyada bunca kötülük, bunca haksızlık varken, onlara bakıp, “Ya bir de Allah olmasaydı” sorusuna verecek naçizane bir cevabımız olabilecek miydi...

* * *

Uzak, yakın ölümlerle, linç kampanyalarıyla, şahsi bozgunlarla, kaybetmişliklerle, geriye hiç dönmeyecek yok oluşlarla geçen bir haftadan sonra, dün sabah içime yerleşen duygu şudur:

Allah, çok iyi bir fikirdir....

Hem de çok çok iyi...

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Kindi yazdı:

Doğru...

Hayır, doğru değil.

Voltaire, nam-ı diğer François-Marie Arouet, tanrı ile ilğili özlü söylemlerinde, peşinden gittiğiniz tanrının ismini hiçbir zaman telafüz etmemiştır.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 hours ago, Kindi said:

Doğru...

- Allah olmasaydı, yaşadığımız bunca güzellik için kime şükredecektik

- Allah olmasaydı, onun ödüllendirici cenneti olmasaydı, bunca yoksulluğu, açlığı, eşitsizliği, bunca kötülüğü neyle izah edebilirdik, nasıl katlanabilirdik.

- Bizi bağışlaması için sığınabileceğimiz bir Rabbimiz olmasaydı, kendi yaptığımız kötülükleri, haksızlıkları nasıl unutabilecektik...

- Allah olmasaydı ve bize Hallac-ı Mansur’un o olağanüstü “Enel Hak” duygusunu bahşetmeseydi, başbakanlar, krallar, imparatorlar olup, “İrili ufaklı bütün dağları ben yarattım” kudretinin hazzını nasıl yaşayabilecektik?

- “Allah ben’im” duygusunun kudreti olmasaydı, köşe yazarı olup, “Şundan sıkıldım, bundan sıkıldım” afra tafralarını nasıl atabilecek, kendimizi, sadece kendimizi dürüst, renkli, yaratıcı, farklı hissedip, geriye kalan herkesi snobe edebilecektik...

- Dünyada bunca kötülük, bunca haksızlık varken, onlara bakıp, “Ya bir de Allah olmasaydı” sorusuna verecek naçizane bir cevabımız olabilecek miydi...

* * *

Uzak, yakın ölümlerle, linç kampanyalarıyla, şahsi bozgunlarla, kaybetmişliklerle, geriye hiç dönmeyecek yok oluşlarla geçen bir haftadan sonra, dün sabah içime yerleşen duygu şudur:

Allah, çok iyi bir fikirdir....

Hem de çok çok iyi...

Allah dememiş, tanrı demiş, ne diye arap putuna yontuyorsun? Hiç utanıp sıkılmıyor musun göz göre göre yalan söylemeye?

Ayrıca tespit yanlış, tanrı zaten insan icadı, olmadığı için icat edilmiş, olsaydı icadına falan gerek kalmazdı.

10 hours ago, Kindi said:

Allah olmasaydı, yaşadığımız bunca güzellik için kime şükredecektik

Tersten düşünelim, bu mantığa göre yaşadığımız onca acı, keder, adaletsizlik, çirkinlik için de tanrıya küfretmemiz gerekir.

Alman nazi kamplarının birisinin duvarında da şu cümle yazılıymış: "Eğer bir tanrı varsa onu affetmem için yalvarmak zorunda."

"Wenn es einen gott gibt muß er mich um verzeihung bitten."

Eğer bir tanrı varsa tüm insanlığın bir araya gelip bu tanrıya yarattığı her canlının yaşadığı acıları, çarezilikleri, haksızlıkları tek tek yaşatması lazım, yok öyle rahat rahat oturup ahkam kesmek.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...