Jump to content

FİL SÛRESİ, HRİSTİYAN EBREHE, FİL ASHÂBI, FİL, PUT, MÜŞRÎK MEKKE, KÂBE'NİN KORUNMASI - KORUNMAMASI

Recommended Posts

Hristiyân Ebrehe'ye Karşı İçi Putlarla Dolu Kâbe, ALLAH (C:C) TARAFINDAN NİYE KORUNDU?
Bilindiği üzre, Peygamber Efendimizden önceki dönemdeki Hak dîn Hristiyânlık.
Nasıl oluyor da Allah (c.c.) İçi Putlarla dolu Kâbe'yi Hristiyân Ebrehe'ye Karşı Koruyor?
Peki, Daha Sonra Müslümânların Hâkimiyetine Giren Kâbe Neden Allah (c.c.) tarafından korunmuyor.
Doğal Âfetlerden de Zarâr Görüyor. Nİye?

Bu Dehşetli sorulara mâlesef cevâp verebilen kimse çıkmamış. İnternet sayfalarında Tatmîn edici bir cevap yok.
Anca Şeytânın ve ateistlerin aklına gelebilecek bu soruyla/sorularla yeni tanıştım.
Tamam,, ateistlerin sorularının çoğu, eşeklik belgesi, diploması gibi ama bazen tutarlı ve dehşetli sorular da gelmiyor değil..

Kaç keredir söylüyorum, bana böyle sorularla gelin diyorum anlatamıyorum.
Soru ne kadar dehşetli ve ne kadar zor olursa yediğiniz dayakta o derece lezzetli olacaktır.

Tutarlı bir mantığa dayanan zor sorular,, cevaplanabildiğinde Kur'ân mu'cizelerini açığa çıkartacak, Kur'ânın ilâhî kelâm olduğunu tasdîke mecbûr edecektir.

Ahî,, benim anlamadığım, ortalıkta maaş alan, etiket alan, i'tibâr alan,, binlerce prof var doç var kamyon var. onbinlerce imâm var, şakirt var, cübbeliler şalvarlılar,  varda var...
Allah bereket versin ama Nasıl oluyor da ateistlerin ba'zı sorularına cevap veremiyorlar? En azından bir adam çıkmalı, Farz-ı Kifâyedir.
Benim dînî bir ilmim yok, İmâm hatipli bile değilim. Arâbçamda yok. Ne kaynağım var ne de kaynaklara (maddî kaynaklara- kitaplara) erişme imkân ve kudretim...

Konuyu biraz google dan çalışayım.

tarihinde HATEM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 119
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

15 dakika önce, HATEM yazdı:

Hristiyân Ebrehe'ye Karşı İçi Putlarla Dolu Kâbe, ALLAH (C:C) TARAFINDAN NİYE KORUNDU?
Nasıl oluyor da Allah (c.c.) İçi Putlarla dolu Kâbe'yi Hristiyân Ebrehe'ye Karşı Koruyor?
Peki, Daha Sonra Müslümânların Hâkimiyetine Giren Kâbe Neden Allah (c.c.) tarafından korunmuyor.

Bu Dehşetli sorulara mâlesef cevâp verebilen kimse çıkmamış. İnternet sayfalarında Tatmîn edici bir cevap yok.
Anca Şeytânın ve ateistlerin aklına gelebilecek bu soruyla/sorularla yeni tanıştım.
Tamam,, ateistlerin sorularının çoğu, eşeklik belgesi, diploması gibi ama bazen tutarlı ve dehşetli sorular da gelmiyor değil..

Soru ne kadar dehşetli ve ne kadar zor olursa yediğiniz dayakta o derece lezzetli olacaktır.

Tutarlı bir mantığa dayanan zor sorular,, cevaplanabildiğinde Kur'ân mu'cizelerini açığa çıkartacak, Kur'ânın ilâhî kelâm olduğunu tasdîke mecbûr edecektir.

Ahî,, benim anlamadığım, ortalıkta maaş alan, etiket alan, i'tibâr alan,, binlerce prof var doç var kamyon var. onbinlerce imâm var, şakirt var, cübbeliler şalvarlılar,  varda var...
Allah bereket versin ama Nasıl oluyor da ateistlerin ba'zı sorularına cevap veremiyorlar? En azından bir adam çıkmalı, Farz-ı Kifâyedir.
Benim dînî bir ilmim yok, İmâm hatipli bile değilim. Arâbçamda yok. Ne kaynağım var ne de kaynaklara (maddî kaynaklara- kitaplara) erişme imkân ve kudretim...

şeytanın  ve  ateistlerin  aklına  gelebilecek  soru  mu  sizce  bu  sizin de  aklınıza  gelmedi  mi  gayet  doğal  olağan  bir  soru  değil  mi?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, HATEM yazdı:

Kabeye saldırı olup olmadığının delili yok ki.

Ebrehe diye biri yaşayıp yaşamadığıda belli değil.

Ayrıca çöl gibi bir yerde savaşmak için fil kullanmak bana saçma geliyor.

Fili çölde nasıl doyuracaksın?susuzluğunu nasıl gidereceksin?Fil deve gibi uzun süre açlığa ve susuzluğa dayanamaz.:)

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, HATEM said:

Düşünmeyip iman ettiğin içindir.

44 minutes ago, priest of nature said:

Cevap veremezler çünkü savundukları şeyin iler tutar yanı yok, akla, mantığa ve bilime tamamen zıt şeyleri şeyleri savunuyorlar.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, sağduyu yazdı:

Düşünmeyip iman ettiğin içindir.

Cevap veremezler çünkü savundukları şeyin iler tutar yanı yok, akla, mantığa ve bilime tamamen zıt şeyleri şeyleri savunuyorlar.

daha  evvel  açıkladım  olmadı.Ebrehenin  amacı  yıkmaktı  Allah  izin  vermedi. Müşrikler  sadece  put  doldurdu  yikmayı  düşünmedi. Allah  inançlarını  kendi  özgür  iradelerince  bozmalarına  izin  verdi  ama  mesele  kendi  evine  gelince  korudu. Daha  sonra  savaşlarda  yıkılması  zarar  görmesi  ebreheninki  gibi  değil  kasıtlı  bir  yıkım  değil  rastgele  yıkılmıştır  veya  zarar  görmüştür. 

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

daha  evvel  açıkladım  olmadı.Ebrehenin  amacı  yıkmaktı  Allah  izin  vermedi. Müşrikler  sadece  put  doldurdu  yikmayı  düşünmedi. Allah  inançlarını  kendi  özgür  iradelerince  bozmalarına  izin  verdi  ama  mesele  kendi  evine  gelince  korudu. Daha  sonra  savaşlarda  yıkılması  zarar  görmesi  ebreheninki  gibi  değil  kasıtlı  bir  yıkım  değil  rastgele  yıkılmıştır  veya  zarar  görmüştür. 

Bunu bana değil HATEM'e anlat, baksana adam o kadar saymış, kimsenin cevap veremediği sonucuna ulaşmış. Demek ki senin yazdıklarını okumamış.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

HATEM bu cevabına kızıp alınmaz mı? Ne demek HATEM önemli değil?

Allah  onun  kalbini  Hatemlemiş  boşver  şimdi.Sizin  için  uygun  ve  tutarlı  yanıt  değil  mi  verdiğim  cevap  çelişki  nerede  yine  hristiyan  ile  müşrik  meselesini  mi  soyleyeceksiniz  yoksa?

Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

Allah  onun  kalbini  Hatemlemiş  boşver  şimdi.Sizin  için  uygun  ve  tutarlı  yanıt  değil  mi  verdiğim  cevap  çelişki  nerede  yine  hristiyan  ile  müşrik  meselesini  mi  soyleyeceksiniz  yoksa?

Değil.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

:D artık arasıra bu tür delilerin zırvalarına gülmek için gelir oldum, değiyor da bazen.

masal kahramanlarının kepazelikleri bir yana, bir de alemleri yaratan en bi en olan allahlarının niyetlerini okumaları da bir başka gülünçlük. allah çıkıp anlatmış demek ki: benim olayım ebreheye ters gitmekti, yoksa konu imar-iskan değildir, diye...

savaşta mancınık kullanılıyorsa, atan tarafın kickmişim kabesini camisini, yıkın amuke diye attığını  düşünemiyor demek ki. ya biz o tarafa doğru mancınıkla atıyorduk ama alemlerin rabbinin evi ve müslümanlar için en kutsal yapı olan kabenin orada olduğunu bilmiyorduk özr dlrz :( falan dediklerini mi sanıyor nedir?

evde savaşçılık oynarken yanlışlıkla vazoyu kıran bebelermiş demek ki bu savaşanlar da.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, HATEM yazdı:

Düşünmeye başlaman iyi bir şey.

Sana anlatılan her şeye inanma.

Allah şimdiye kadar hiçbir putçuyu korumayıp yok etmişken ne olmuşta putçularla işbirliği yapmış? Saçma değil mi?

Çünkü Ebrehe, mebrehe hikaye, masal, o tarihte Kabe’nin olduğu bile şüpheli, bu olaya dair de hiçbir kanıt yok.

Fil suresinde anlatılan başka bir olay, aslında putçu Nicanor’un Yahudilere fillerle saldırısı anlatılır. Yahudilerde bunu masallaştırılıp Maccabees denen kanonik gospellerine konu etmişlerdir.

https://www.biblegateway.com/passage/?search=2+Maccabees+15&version=GNT

Araplar da bu yahudi masalını kendilerine yontup böyle saçma, çelişkili bir masal uydurmuşlar.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Abdülmalik yazdı:

Düşünmeye başlaman iyi bir şey.

Sen ilkönce düzgün düşünmeyi öğren de yazılan yazıya uygun bir yorum yap.
Ben sorunun güzel ve tutarlı olduğunu söyledim. Fil sûresi hakkındaki sorulara da Allah'ın izniyle cevap vereceğime şu cümlelerle işâret ettim:
"Kaç keredir söylüyorum, bana böyle sorularla gelin diyorum anlatamıyorum.
Soru ne kadar dehşetli ve ne kadar zor olursa yediğiniz dayakta o derece lezzetli olacaktır."

Sana anlatılan her şeye inanma. 

İnanmamak muhâldir. İnanmamak,, mümkün olacak bir olgu değildir. Her insân İnanır. Fakat Kimisi Gerçeğe inanır, Kimisi de yalana, evhâma...
Sen kendini bilmediğin için ne dediğini de bilmiyorsun. Bir de öğüt veriyorsun, Öğütün de şu: Diyorsun ki; "Allah'a inanma gel şeytâna inan"

Allah şimdiye kadar hiçbir putçuyu korumayıp yok etmişken ne olmuşta putçularla işbirliği yapmış? Saçma değil mi?

Saçmalığın kaynağı senin anlayış seviyen. Açıkçası senin Anlayışın kıt.

Allah'ın putçuları, kâfirleri, münâfıklarıi Bu Dünyâda yok etmesi diye bir kural yok. Bilakis Âdetullah, Dünyâda onların özgürce potansiyel kâbiliyetlerini açığa çıkarmasından yana... Evhâmlarınla (şeytânlarınla) yaşıyorsun.
Dünyâdaki imtihân düzeni,, Allah'a zulmeden,, Kâfir, münâfık, putçu, ateist bilimum aşağılık mahlûklara fazlasıyla hayât hakkı verîr. Hattâ koruyucuları bile vardır. Ölüm vakti geldiğinde koruyucular çekilir.
Allah'a değil, mahlûkâtına zulüm yapanlara ise Dünyâ vatanında fazla tahammül edilmez. Cezâsını vermekte acele edilebilir.

Çünkü Ebrehe, mebrehe hikaye, masal, o tarihte Kabe’nin olduğu bile şüpheli, bu olaya dair de hiçbir kanıt yok.

Fil suresinde anlatılan başka bir olay, aslında putçu Nicanor’un Yahudilere fillerle saldırısı anlatılır. Yahudilerde bunu masallaştırılıp Maccabees denen kanonik gospellerine konu etmişlerdir. 

Siz de aklın (nûrun) zerresi yok. Mantığınızda ifsâd olmuş durumda... Durum böyle olunca İnkârdan başka bir çıkış yolunuz kalmıyor.

15 saat önce, Abdülmalik yazdı:

o tarihte Kabe’nin olduğu bile şüpheli

Söylediğin sözde biraz mantık görsem cevap vermeye hazır bekliyorum.
Fakat siz fikren çok ezilmişsiniz yada ezikliğinizi önceden kabûl etmiş bir rûh hâliniz var ki "O târihte Kâbe'nin olduğu bile şüpheli" diyerek işi deli gibi yorumlar yapıyorsunuz.
"Ben de akıl ne gezer mantık ne gezer, ben deliyim bana bişey anlatılmaz" diyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, HATEM said:

Fil sûresi hakkındaki sorulara da Allah'ın izniyle cevap vereceğime şu cümlelerle işâret ettim:

Hala izin alamadın mı? Randevu falan mı vermiyor put?

4 hours ago, HATEM said:

Allah'ın putçuları, kâfirleri, münâfıklarıi Bu Dünyâda yok etmesi diye bir kural yok. Bilakis Âdetullah, Dünyâda onların özgürce potansiyel kâbiliyetlerini açığa çıkarmasından yana...

Emin misin? Demek ki Allah Kuran'da ben falan kavmi şöyle helak ettim, filan kavmi boğdum, şu kavmin üstüne taş yağdırdım derken yalan mı söylüyor? Hatta bir keresinde Nuh ve bir kaç canlıyı kurtarıp kalanını telef etmemiş mi?

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, sağduyu yazdı:

Emin misin? Demek ki Allah Kuran'da ben falan kavmi şöyle helak ettim, filan kavmi boğdum, şu kavmin üstüne taş yağdırdım derken yalan mı söylüyor? Hatta bir keresinde Nuh ve bir kaç canlıyı kurtarıp kalanını telef etmemiş mi?

“Helâk ettiğimiz her memleketin mutlaka bilinen bir yazısı (belli vakti) vardır. Hiçbir toplum ecelini geçemez ve ondan geri de kalamaz.” (Hicr,15/4-5).

“Her milletin belli bir eceli vardır. Onların eceli geldi mi, ne bir an geri kalabilirler, ne de öne geçebilirler” (Araf,7/34)

“Allah, eceli geldiğinde hiçbir kimseyi asla ertelemez. Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır” (Münafıkun, 63/11).

Hiçbir kimse Allah’ın izni olmadan ölmez. Ölüm belirli bir süreye göre yazılmıştır. Kim dünya menfaatini isterse, kendisine ondan veririz. Kim de ahiret mükafatını isterse, ona da ondan veririz. Biz şükredenleri mükafatlandıracağız"  buyurulmaktadır. (Al-i İmran 3/145)

“Âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, biz onları bilemeyecekleri bir yerden yavaş yavaş felakete götüreceğiz”(Araf,7/182).

Allah'ın putçuları, kâfirleri, münâfıklarıi Bu Dünyâda -ale'l-acele- yok etmesi diye bir kural yok. Bilakis Âdetullah, Dünyâda onların özgürce potansiyel kâbiliyetlerini açığa çıkarmasından yana... Nûh'un kavminde olduğu gibi 900 sene sabır ve tahammül var. Bu sabır ve tahammül, her insânın potansiyel kâbiliyetlerinin ve Allah'ın da en güzel vasıfların sâhibi olduğu açığa çıksın diyedir. Her şeyin yaratılmasından maksat zâten bu isimlerin açığa çıkmasıdır.

Dünyâdaki imtihân düzeni,, Allah'a zulmeden,, Kâfir, münâfık, putçu, ateist bilimum aşağılık mahlûklara fazlasıyla hayât hakkı verîr. Hattâ koruyucuları bile vardır. Ölüm vakti geldiğinde koruyucular çekilir.
Allah'a değil, mahlûkâtına zulüm yapanlara ise Dünyâ vatanında fazla tahammül edilmez. Cezâlarını vermekte acele edilebilir.

Şirk koşmak, gerçekleri örtmek Allah'a zulmetmektir. Vahdâniyet mertebesine yapılan bir eziyettir, haksızlıktır.
Allah'a yapılan zulüm, cezâsız kalmayacaktır fakat kullara (İnsân, hayvan) yapılan zulmün cezâsını vermek Allah için daha önceliklidir.  Çünkü Allah çok sabırlıdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...