Jump to content
Düşünen Hayvan

Ateistler Evrimi İnkar Etse Kâfir Olur mu?

Recommended Posts

3 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Evet başka sorum yok.

Deneycilik felsefesini savunuyorum.

Günlük hayatımda faydası olmadığı için evrim varmış yokmuş umurumda değil.

İngilizcede deneysel kelimesinin diğer anlamı şarlatan demekmiş.

sende şarlatan mısın?:)

Alıntı

empiric çevirileri

Sıfat
Sıklık

deneysel
experimental, empirical, tentative, empiric

görgül
empirical, empiric

Isim
şarlatan
charlatan, croaker, quack, phony, mountebank, empiric

tarihinde priest of nature tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İnkâr ve kâfirlik modern kavramlara çok uzak terimler. 

İnkâr etmek: Bir şeyin doğruluğunu bile bile yalanlayıp saklamak. Örneğin cinayeti babasının işlediğini görmesine rağmen sorulduğunda inkâr eden kişi.  

Kâfirlik: İslamiyete inanmayan kişi. Kelime kökünde de saklamak var. 

Ateistler tanrı'nın varlığını inkâr mı ediyor? Hayır. İnanmıyor. Ayrıca bu iddianızı saçma buluyor. 

Ateistler kâfir mi? Evet, islamiyete göre kâfir. 

Tanrı'nın varlığına inanmamak için evrim'i varsaymak şart mı? Değil, ama etrafındaki hayatın çeşitliliğine bilimsel açıdan açıklama arayışında olan insanlar için iyi olabilir. 

Evrimi bile bile yalanlayan ateist kâfir olur mu? Hayır, ama amacı nedir çok merak ederim. 

Evrime  inanmayan ateist kâfir olur mu? Yani Evrime inanmayanlar islamiyete inanmamış olur mu? İslamiyetin evrim iddiası olmadığı için pek sayılmaz. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, bayşapka yazdı:

İnkâr ve kâfirlik modern kavramlara çok uzak terimler. 

İnkâr etmek: Bir şeyin doğruluğunu bile bile yalanlayıp saklamak. Örneğin cinayeti babasının işlediğini görmesine rağmen sorulduğunda inkâr eden kişi.  

Kâfirlik: İslamiyete inanmayan kişi. Kelime kökünde de saklamak var. 

Ateistler tanrı'nın varlığını inkâr mı ediyor? Hayır. İnanmıyor. Ayrıca bu iddianızı saçma buluyor. 

Ateistler kâfir mi? Evet, islamiyete göre kâfir. 

Tanrı'nın varlığına inanmamak için evrim'i varsaymak şart mı? Değil, ama etrafındaki hayatın çeşitliliğine bilimsel açıdan açıklama arayışında olan insanlar için iyi olabilir. 

Evrimi bile bile yalanlayan ateist kâfir olur mu? Hayır, ama amacı nedir çok merak ederim. 

Evrime  inanmayan ateist kâfir olur mu? Yani Evrime inanmayanlar islamiyete inanmamış olur mu? İslamiyetin evrim iddiası olmadığı için pek sayılmaz. 

Hocam siz neden forumda yazmaya ara verdiniz?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evrim artık diğer yaratılış mitolojileri gibi leylek goygoyuna dönüştü. Bu yüzden bu konuyu açtım. Tarım toplumundan sanayi toplumuna geçişte evrim diye bir yorum yapıldı sadece. İlerleyen teknik artık evrimin olmayacağına dair yeterli sayıda delil üretti.

Evrimciler de kendilerine bir din icad etmiş oldular. Bu yüzden evrime inanmak zorunda değilim dedikçe evrimci kafalar aynı dinci refleksleri ile saldırmaya başlıyorlar. Evrim de Leylek hikayesi yada Noel geyikleri gibi mitoloji çöplüğünde yerini alacaktır.  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Düşünen Hayvan said:

Evrim artık diğer yaratılış mitolojileri gibi leylek goygoyuna dönüştü. Bu yüzden bu konuyu açtım. Tarım toplumundan sanayi toplumuna geçişte evrim diye bir yorum yapıldı sadece. İlerleyen teknik artık evrimin olmayacağına dair yeterli sayıda delil üretti.

Evrimciler de kendilerine bir din icad etmiş oldular. Bu yüzden evrime inanmak zorunda değilim dedikçe evrimci kafalar aynı dinci refleksleri ile saldırmaya başlıyorlar. Evrim de Leylek hikayesi yada Noel geyikleri gibi mitoloji çöplüğünde yerini alacaktır.  

Üyesi olduğum akademik kütüphanelerden ( jstor, jurn, elsevier, vs. ) biyoloji bilim dalına şöyle bir göz gezdirdiğimde geçen bir sene boyunca dünya'daki tüm üniversiteler genelinde evrim konulu yaklaşık 30.000 yayın yapılmış. Bu trend üyeliklerimin sürdüğü 15 yıl boyunca her sene artarak devam etti. Evrim konusundan yola çıkıp da başlığında ya da etiketlerinde evrim yazmayanları saymıyorum. 

Hayaller ve gerçekler.

Gerçi cinlere inanan insanlardan böyle retorikler dinlemek olağan bir durum olmaya başladı. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ne boş beleş tipler var ya, banlayin gitsinler en basit kavramları bile bilmiyorlar basliga bak.  Az önce de gördüm aptalın tekini, yazmis: "evrime inanırlar ama 1500 yıl önce yaşayan Muhammed'e inanmazlar"  diye.  Böyle aptalları barındırmanin amacı insanları sinir krizine sokup forumu canlı tutmak mi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bayşapka yazdı:

Üyesi olduğum akademik kütüphanelerden ( jstor, jurn, elsevier, vs. ) biyoloji bilim dalına şöyle bir göz gezdirdiğimde geçen bir sene boyunca dünya'daki tüm üniversiteler genelinde evrim konulu yaklaşık 30.000 yayın yapılmış. Bu trend üyeliklerimin sürdüğü 15 yıl boyunca her sene artarak devam etti. Evrim konusundan yola çıkıp da başlığında ya da etiketlerinde evrim yazmayanları saymıyorum. 

Hayaller ve gerçekler.

Gerçi cinlere inanan insanlardan böyle retorikler dinlemek olağan bir durum olmaya başladı. 

Geçen il sadece tıp alanında dergilerde yayınlanan 600000 makale var. Sen kalkmış sayı kurnazlığı yapıyorsun. İşte evrimcilerin de dinci reflekslerinden bir tanesi bu. Sayı kurnazlığı yapmak..

Senin bahsettiğin 30000 makalenin içinde “ evrimde ki bir teoriye göre” ifadesi geçiyorsa  evrim olarak  etiketliyorlar. Sana bununla ilgili basit bir cümle ,

“ Darwin was the first recognize ( or at least the first publish) the obsevation that the nature employs an incredible strategy for the development of biological entities.....( Benjamin L.Miller 2010)  

İşte bu makale evrim olarak etiketlenmiş. Ama o yazıda akılsız tasarımdan, tesadüfen bahsetmiyor tam tersine doğanın inanılmaz bir yöntemle biolojik varlıkları geliştirdiği yazıyor..

Cinler konusu da bir teoridir. Ama ona da evrim gibi iman etmiyorum. Sadece eğer Evrim varsa  insandan daha etkili varlıklar da olusma ihtimali var diyorum. Bu konu da evrime yaptığım bir eleştiridir zaten.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben evrimle evli değilim. Sadece olan biteni anlatıyorum. Dediklerimin içinde yalan dolan yok.

Cin teorisi konsunda uyduracağınız sayıları da merakla bekliyorum. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Miller'in 2010 makalesini bulmam biraz zor oldu. Biyoloji değil, kimya bölümü altında olduğu için ve citation (akademik makalelerde diğer makalelere yapılan atıf) sayısı çok düşük olduğu için muhtemelen.

Akıllı tasarımdan olağanüstü yaratıcıdan allahın varlığından bahseden bir makale değil. Bildiğin organik kimya makalesi. 

Cin teorisi konusunu arıyorum, henüz bir sonuca ulaşamadım. Belki teori kelimesinin anlamı konusunda bir sıkıntın olabilir.  

10.1.1.597.448.pdf

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, Düşünen Hayvan said:

Geçen il sadece tıp alanında dergilerde yayınlanan 600000 makale var. Sen kalkmış sayı kurnazlığı yapıyorsun. İşte evrimcilerin de dinci reflekslerinden bir tanesi bu. Sayı kurnazlığı yapmak..

Senin bahsettiğin 30000 makalenin içinde “ evrimde ki bir teoriye göre” ifadesi geçiyorsa  evrim olarak  etiketliyorlar. Sana bununla ilgili basit bir cümle ,

“ Darwin was the first recognize ( or at least the first publish) the obsevation that the nature employs an incredible strategy for the development of biological entities.....( Benjamin L.Miller 2010)  

İşte bu makale evrim olarak etiketlenmiş. Ama o yazıda akılsız tasarımdan, tesadüfen bahsetmiyor tam tersine doğanın inanılmaz bir yöntemle biolojik varlıkları geliştirdiği yazıyor..

Cinler konusu da bir teoridir. Ama ona da evrim gibi iman etmiyorum. Sadece eğer Evrim varsa  insandan daha etkili varlıklar da olusma ihtimali var diyorum. Bu konu da evrime yaptığım bir eleştiridir zaten.

Biyoloji, evrimdir, o kalın kafanın bilmediği şey de bu. Ahanda burda solucan var demen dahi, evrimi işaret eder. Evrim olmadan, biyolojiyi var edemezsin. Kabul etmiyorsan, gider deve sidiğini içer oturursun yerine, biyolojide kendi işine gücüne bakar, seni de tınlamaz zaten.

Otur say o zaman kendin, meraklısı isen, buyur ilgili bilimsel yayınların listesi:

https://www.scimagojr.com/journalrank.php?category=1105

Cinler konusu teori falan değildir. Aslen bir osuruktan teyyare olsa da, bilimsel disiplin gereği, hipotez denebilir. Ve varlığını gösterebilen, hipotezi destekleyen hiç bir halt olmadığı için, çürütülmüş bir hipotezden ibarettir. İnsandan daha gelişmiş, daha etkili bir sürüde canlı var zaten, senin bilmiyor olman, bunu değiştirmiyor. 

tarihinde anibal tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Miller Newyork Rochester üniversitesindeyken bu yaziyi yazmış.

Ayrıca DNA oluşumu ile ilgili çalışmalara katılıyor.  ilginç olan şey ise uzanamadiginiz cigere burun kiviriyirsunuz.

Bioloji evrim olarak kısıtlanamaz. Bioorgsnik kimya ile de ilgilenir. Bilimi disiplinlere ayırabiliriz ama bütün disiplinler birbirine bağımlı çalışır. Kimya yada bioloji yada fizik ... Hepsi birbirini inceler. Evrim de biolojinin bir dalı olarak ortaya çıkıyor zaten ama bioloji değil. Öyle olsaydı öyle derlerdi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 14.03.2019 at 22:51, adalet123 yazdı:

Hocam siz neden forumda yazmaya ara verdiniz?

Sorunuz cevapsız kaldı. Bana sormadın soruyu ama cevabi ben vereyim. Baktılar ki dinleri elden gidecek takviye olarak geldi.  

Artık evrim bile evriliyor. Çünkü konuyla uğraşan araştırmacılar bile doğada bir seçilim olduğunu ama bunun sistematik ilerlediğini söylüyorlar. 150 yıl önceki akılsız tasarım , tesadüf gibi sözler kullanmıyorlar. İşte bilim artık bu seçilim mekanizmasını araştırıyor. Canlı yada cansız farketmiyor. Zaten bu tanımlamalar da yakında değişmeye başlar. İnsan vücudu için geliştirilen yeni görüntüleme teknikleri maddenin birbiriyle uzaktan nasıl etkilestigini araştırıyor.  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 16.03.2019 at 10:55, Düşünen Hayvan said:

Sorunuz cevapsız kaldı. Bana sormadın soruyu ama cevabi ben vereyim. Baktılar ki dinleri elden gidecek takviye olarak geldi.  

Artık evrim bile evriliyor. Çünkü konuyla uğraşan araştırmacılar bile doğada bir seçilim olduğunu ama bunun sistematik ilerlediğini söylüyorlar. 150 yıl önceki akılsız tasarım , tesadüf gibi sözler kullanmıyorlar. İşte bilim artık bu seçilim mekanizmasını araştırıyor. Canlı yada cansız farketmiyor. Zaten bu tanımlamalar da yakında değişmeye başlar. İnsan vücudu için geliştirilen yeni görüntüleme teknikleri maddenin birbiriyle uzaktan nasıl etkilestigini araştırıyor.  

Bence söylediklerin doğru, evrimle ilgili yapılan "popüler bilim" yayınları zaman geçtikçe ağız değiştiriyor.

Şahsi saldırıların ve kişilik bozuklukların bir yana, tepkin tam olarak neye onu anlamadım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 15.03.2019 at 10:50, Düşünen Hayvan yazdı:

Tabii tabii alır :) Evrim evrenin ta kendisidir, varlık evrim üzerine kuruludur. Ne zaman ki bu evren yok olur, o zaman evrim süreci sona erer :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Mistik Filozof yazdı:

Tabii tabii alır :) Evrim evrenin ta kendisidir, varlık evrim üzerine kuruludur. Ne zaman ki bu evren yok olur, o zaman evrim süreci sona erer :) 

İspat ?

Kabe yıkılırsa dünyanın sonu gelir..

Dünya müslümanların hatırına dönüyor...

Muhammed olmasaydı evren yarayilmazdi 😗

Senin lafinla bunun ne farkı var?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

İspat ?

Kabe yıkılırsa dünyanın sonu gelir..

Dünya müslümanların hatırına dönüyor...

Muhammed olmasaydı evren yarayilmazdi 😗

Senin lafinla bunun ne farkı var?

Evrim, bilimsel bir gerçektir :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sözde ateistler tanrıya inanmıyorlar ve herşeyi evrim yapıyor diyorlar. Ama her türlü olumsuzluktan tanrıyı sorumlu tutuyorlar. Yani bir bakıma evrimi ilahlastirip tanrıyı da şeytanlastiriyorlar.  

Bu tamamıyla dinci refleksidir.  

Bu yüzden sordum ki evrimi inkar etsek kâfir olurmuyuz😗

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...