Jump to content

Evrimci Dinci Kıyaslaması

Recommended Posts

Bu konuda kosucagimi konuştum..isteyen istediğini kabul eder benim derdim değil.

Evrim ile evrimci arasındaki farkı çok iyi anlattım ve sizde bunu çok iyi  ispat ettiniz. Konudan da uzaklasilmadi. Ben fanatik değilim sadece. Bunu en başta da belirttim.

Eğer seçilim sizin iddia ettiğiniz gibiyse insandan daha üstün canlıların var olduğunu da kabul etmelisiniz. Bunu da bir başlık altında tartismistik.  yaşam için gerekli olanlar .deneye kapalı bir konu.

Evrim maymunu bile insana cevirmis ama Anibal gibileri adam edememiş. İşte bu büyük bir kanit?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 115
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

7 hours ago, Düşünen Hayvan said:

Bu konuda kosucagimi konuştum..isteyen istediğini kabul eder benim derdim değil.

Evrim ile evrimci arasındaki farkı çok iyi anlattım ve sizde bunu çok iyi  ispat ettiniz. Konudan da uzaklasilmadi. Ben fanatik değilim sadece. Bunu en başta da belirttim.

Eğer seçilim sizin iddia ettiğiniz gibiyse insandan daha üstün canlıların var olduğunu da kabul etmelisiniz. Bunu da bir başlık altında tartismistik.  yaşam için gerekli olanlar .deneye kapalı bir konu.

Evrim maymunu bile insana cevirmis ama Anibal gibileri adam edememiş. İşte bu büyük bir kanit?

Bir bitmedi şu ishalin, ne dübürü kübra imişsin mübarek...

Sana kim dediyse, amanda insan en üstün canlı falan diye, seni keklemiş, sen "yaaa, ne böyyük hakikat, bu sırra keşşaf oldum bak" diye büyüklenirken, o da tepene çıkıp seni çok iyi becermiş. 

Evet hem göt, hemde göt lalesi, evrimciler nerde demiş, amanda insan en üstün canlı diye? Dincilerin lafını da alıp evrimciler etmiş gibi sıçan, gelmiş geçmiş en büyük götlerden birisin işte, daha ne olacak?

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Düşünen Hayvan said:

Siz bu kadar esnek olamıyorsunuz. Bilim de taraf değildir. Ama siz  Fanatik davranıyorsunuz. Dincileri din ile uyutup dinci olmayanları da evrimcilikle uyutuyorlar gibime geliyor. Ama insan kendi kendini bu duruma getiriyor.

Evrimcilikle uyutmak da nasıl oluyor acaba? Ortada evrimcilikle insanları uyutup çıkar sağlayan bir gurup falan mı var? İnsanları evrimle uyutup hem sömüren hem de kendinden olmayanlara saldırtan bir oluşum falan mı var? Bu bilim adamları neden insanları evrimle uyutsun?

Dinci ile evrimciyi kıyaslayıp aynı şey olduğunu söylemek nasıl bir cahilliktir, nasıl bir aptallıktır? Birisinin kaynağı masallar, palavralar, zırvalar diğerinin kaynağı ise bilim.

Ayrıca bilim taraf olmaz diye bir şey de yok, bilim bal gibi taraftır, bilim gerçeğin tarafındadır. Bir tarafta zırvalar, masallar diğer tarafta bilimsel yöntemler ulaşılmış gerçekler arasında bilim neden tarafsız kalsın? Böyle saçma sapan mantık mı olur?

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, sağduyu yazdı:

Evrimcilikle uyutmak da nasıl oluyor acaba? Ortada evrimcilikle insanları uyutup çıkar sağlayan bir gurup falan mı var? İnsanları evrimle uyutup hem sömüren hem de kendinden olmayanlara saldırtan bir oluşum falan mı var? Bu bilim adamları neden insanları evrimle uyutsun?

Dinci ile evrimciyi kıyaslayıp aynı şey olduğunu söylemek nasıl bir cahilliktir, nasıl bir aptallıktır? Birisinin kaynağı masallar, palavralar, zırvalar diğerinin kaynağı ise bilim.

Ayrıca bilim taraf olmaz diye bir şey de yok, bilim bal gibi taraftır, bilim gerçeğin tarafındadır. Bir tarafta zırvalar, masallar diğer tarafta bilimsel yöntemler ulaşılmış gerçekler arasında bilim neden tarafsız kalsın? Böyle saçma sapan mantık mı olur?

Evet çıkar sağlayan birileri var. Dinci rejimlere karşı sizi kullanıyorlar. Çünkü dini probaganda aracı olarak kullandıkları gibi evrimi de araç olarak kullananlar var.

( Anibal) Kimin neresinden anlayıp konuştuğu belli oluyor. İnsan en üstün canlı diyen yok zaten. Doğadaki evrim senin anladığın gibiyse insandan daha üstün varlıkları da oluşturmali.

2000 yıl önceki atalariniz da dünyanın öküzün üstünde durduğunu sonuna kadar savundular çünkü bu o günün en iyi kuramiydi. İtiraz edenlere aynı saldırgan tavırlar takindilar..

Eğer bilim taraflı kalsaydı hala daha aynilarini tartışacaktik. İyi ki tarafsız bilim var. Bilim felsefesi okuyun size pompaladiklari probaganda cümleleriyle yetinmeyin.

Davranışsal yapı atalarınizdan aynı kalmış... Hani evrimleşiyordunuz ?

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 hours ago, Düşünen Hayvan said:

Evet çıkar sağlayan birileri var. Dinci rejimlere karşı sizi kullanıyorlar. Çünkü dini probaganda aracı olarak kullandıkları gibi evrimi de araç olarak kullananlar var.

( Anibal) Kimin neresinden anlayıp konuştuğu belli oluyor. İnsan en üstün canlı diyen yok zaten. Doğadaki evrim senin anladığın gibiyse insandan daha üstün varlıkları da oluşturmali.

2000 yıl önceki atalariniz da dünyanın öküzün üstünde durduğunu sonuna kadar savundular çünkü bu o günün en iyi kuramiydi. İtiraz edenlere aynı saldırgan tavırlar takindilar..

Eğer bilim taraflı kalsaydı hala daha aynilarini tartışacaktik. İyi ki tarafsız bilim var. Bilim felsefesi okuyun size pompaladiklari probaganda cümleleriyle yetinmeyin.

Üstün varlık ne lan, geri zekalı diyecem, ama bir götten zeka beklemek zaten abesle iştigal.

Normal karşılıyoruz, sen kadar safi götten ibaret bir mahluğun, üstün varlık falan uydurmasından daha sıradan bir şey olamaz ki.

Ha, merak ettiysen, çok kaşındırıyor, basuruna falan dokunuyorsa o üstün varlık martavalı, buğday insandan üstün diyeyim sana, onunla avun. Üstün bir varlığı 3 öğün yiyorum diyerek böbürlene böbürlene gezersin.

https://cansurer.com/2018/01/28/tarim-devrimi/

Senin götüne bilimin yapabileceği bir şey yok. bilim henüz safi götten ibaret bir mahluğa daha ötesini yapacak kadar gelişmedi. O yüzden hiç güvenme bilime sen, dincilere git, sana biraz enerji versinler, yüklesinler, belki bir yarışmaya falan girer, birinci falan olursun. Adresi şuradan öğrenirsin, götünü kaldırıp zahmet ederek, nasılsa onu kaldırman yetiyor, başka bir şeyin yok.

image.thumb.png.4d8a1bac058990b240979369181761a1.png

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Üstün varlık ne lan, geri zekalı diyecem, ama bir götten zeka beklemek zaten abesle iştigal.

Normal karşılıyoruz, sen kadar safi götten ibaret bir mahluğun, üstün varlık falan uydurmasından daha sıradan bir şey olamaz ki.

Ha, merak ettiysen, çok kaşındırıyor, basuruna falan dokunuyorsa o üstün varlık martavalı, buğday insandan üstün diyeyim sana, onunla avun. Üstün bir varlığı 3 öğün yiyorum diyerek böbürlene böbürlene gezersin.

https://cansurer.com/2018/01/28/tarim-devrimi/

Senin götüne bilimin yapabileceği bir şey yok. bilim henüz safi götten ibaret bir mahluğa daha ötesini yapacak kadar gelişmedi. O yüzden hiç güvenme bilime sen, dincilere git, sana biraz enerji versinler, yüklesinler, belki bir yarışmaya falan girer, birinci falan olursun. Adresi şuradan öğrenirsin, götünü kaldırıp zahmet ederek, nasılsa onu kaldırman yetiyor, başka bir şeyin yok.

image.thumb.png.4d8a1bac058990b240979369181761a1.png

Anibal seni muhatap almak istersem , kopegimin gotune kaş göz çizer onunla konuşurum.. sen burada zorlanma diye..,

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Eğer seçilim sizin iddia ettiğiniz gibiyse insandan daha üstün canlıların var olduğunu da kabul etmelisiniz.

Neden evrilelim? Zaten evrileceğimiz kadar evrildik, Doğal Seçilim insanlara geldiğinde çok daha az işliyor, teknoloji nedeniyle. Küçük değişiklikler olur ancak.

3 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

3 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Ne o zamanın en iyi kuramıydı -herhâlde siz "iyi" ile "kültürel açıdan mantıklı görüldüğü için kabûl edilen" sözlerini karıştırıyorsunuz- ne de lehine kanıtlar vardı. Fakat evrim lehine birçok kanıt var, en basiti ise fosiller.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Düşünen Hayvan said:

Bu kadar saçma bir iddia mı olur? Sen sanıyor musun ki insanlar sırf evrim teorisi sayesinde dinsiz oluyor? Evrime kadar tonla neden var dinsiz olmak için. Mesela ben müslümanken de evrimciydim.

Bir de evrim nasıl propaganda amacı ile kullanılıyor? Mesela birileri saldırın dincilere evrim size cennet vaad ediyor falan mı diyor? Birileri evrim sayesinde yandaş mı devşiriyor? Dinci bir rejime karşı olmak için evrimci olmaya mı gerek var? Böyle salakça bir mantık mı kurulur?

Dünyanın öküzün üstünde durduğu zırvasının kuram(=teori) olduğunu ancak geri zekalılar söyler. Böyle geri zekalıca bir teori tanımı mı olur? Her kıçtan sallanan zırvaya teori mi denir? Bu kadar salakça bir teori tanımı mı olur?

Eğer seçilim sizin iddia ettiğiniz gibiyse insandan daha üstün canlıların var olduğunu da kabul etmelisiniz.

Birincisi ne yönden üstün? İkincisi neden kabul etmeliyiz? Sen öyle buyurduğun için mi? Bilim öyle "kabul etmelisiniz" gibi dayatmalarla çalışmıyor, ortaya kanıt koyarsın, o zaman kabul ederiz. Bu dinci ağızları bize işlemez. Sen bu kafayla bir yaratıcı olduğunu da kabul etmelisiniz demeye başlarsın yakında.

Sitelerde Paylaş

Evrimi inkar etmiyorum ki sorguluyorum. Ama sizin istediğiniz gibi bir evrim olamaz diyorum yoksa sizin dininiz haline gelir. İnsanın evrimin en tepesinde olduğuna dair kanıtıniz nedir örneğin?   

Fosillerin çoğu adaptasyonu basaramayip türleri yok olan canlılara aittir. Bioloji Biliminin bir tarafı böyle derken diğer tarafı da onlar şimdiki canlıların ataları diyor ama yeterli kanıt sunsmiyor çünkü yuzbinlerce yıl hiç değişmeden günümüze gelen canlılar var.  Afrika çöllerinde de kurumuş göllerde balık fosilleri var bazılarının günümüzde örneği yok nesli tükenmiş balık susuz ortama adapte olamamış. Bir de klişe laflarla gelmeyin bana. Mutasyon biolojide ikiye ayrılır kontrollü ve kontrolsüz olarak.  O zaman evrimciler ilk hücrelerin hangisiyle çoğalmaya başladığını ispatlamali.

Bilim kimseye birşey dayatmaz. Olanı soyler..Bilimin etik kuralları yoktur. Nükleer enerjiyi bilim söyler ama bombayı insan yapar. Etik kurallar insanlara aittir. Bu bir örnek. Evrimde böyle .. bilim kanıt bulur ama bir gurup insan bunu ideolojilestirir. Bilimin bulduğu tüm kanıtlar evrimi öyle komünist Rusya dönemindeki gibi göstermiyor. Dünyanın öküzün üzerinde olduğunu insanlar iddia etmisti zaten bilim değil. Belki o dönem bununla ilgili sacmaliklari kanıt olarak gösterdiler. Bir şey hakkında bilgileri olmadan onu bilim yerine koydular. Evrim ve evrimci arasındaki farkı bilmem anlatabildim mi.

Sitelerde Paylaş

Evrimi inkar etmiyorum ki sorguluyorum. Ama sizin istediğiniz gibi bir evrim olamaz diyorum yoksa sizin dininiz haline gelir. İnsanın evrimin en tepesinde olduğuna dair kanıtıniz nedir örneğin?   

Fosillerin çoğu adaptasyonu basaramayip türleri yok olan canlılara aittir. Bioloji Biliminin bir tarafı böyle derken diğer tarafı da onlar şimdiki canlıların ataları diyor ama yeterli kanıt sunsmiyor çünkü yuzbinlerce yıl hiç değişmeden günümüze gelen canlılar var.  Afrika çöllerinde de kurumuş göllerde balık fosilleri var bazılarının günümüzde örneği yok nesli tükenmiş balık susuz ortama adapte olamamış. Bir de klişe laflarla gelmeyin bana. Mutasyon biolojide ikiye ayrılır kontrollü ve kontrolsüz olarak.  O zaman evrimciler ilk hücrelerin hangisiyle çoğalmaya başladığını ispatlamali.

Bilim kimseye birşey dayatmaz. Olanı soyler..Bilimin etik kuralları yoktur. Nükleer enerjiyi bilim söyler ama bombayı insan yapar. Etik kurallar insanlara aittir. Bu bir örnek. Evrimde böyle .. bilim kanıt bulur ama bir gurup insan bunu ideolojilestirir. Bilimin bulduğu tüm kanıtlar evrimi öyle komünist Rusya dönemindeki gibi göstermiyor. Dünyanın öküzün üzerinde olduğunu insanlar iddia etmisti zaten bilim değil. Belki o dönem bununla ilgili sacmaliklari kanıt olarak gösterdiler. Bir şey hakkında bilgileri olmadan onu bilim yerine koydular. Evrim ve evrimci arasındaki farkı bilmem anlatabildim mi.

İnsanın evrimin en tepesinde olduğunu söyleyen kim, senin götün diyecem, ama götten başka şeyin yok ki...

Götünden sıçtığın boklarla gelme buraya, gitte, evrim neymiş, ne değilmiş, bokyiyenin sıçırtması

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, anibal yazdı:

İnsanın evrimin en tepesinde olduğunu söyleyen kim, senin götün diyecem, ama götten başka şeyin yok ki...

Götünden sıçtığın boklarla gelme buraya, gitte, evrim neymiş, ne değilmiş, bokyiyenin sıçırtması

Ekosistem şemalarında insan en üst sırada.:)

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, Düşünen Hayvan said:

Kendi kendine karşımdaki insanlar şöyle düşünüyor şöyle istiyor diye kurup ona göre yorum yapıyorsun. Kim evrim bizim istediğimiz gibi olsun diyor? Kim insanın evrimin en tepesinde olduğunu iddia ediyor?

4 minutes ago, anibal said:

Dünyanın öküzün üzerinde durduğu bir iddia ise, bilim böyle olduğunu iddia etmemişse sen bu iddiaya hangi mantıkla kuram(=teori) dedin o zaman?

Ayrıca komünizmle evrim teorisinin ne alakası var? Bu da nereden çıktı şimdi? Bir bilimsel teori nasıl ideolojileştirilir bir anlatsana? Kendi kafanda kurup kurup sonra o kurduğun hayali argümana karşı bir şeyler söylüyorsun.

Sitelerde Paylaş

@sagduyu

Öküzün üstündeki dünya o günün şartlarıyla insanlar tarafından kuramlastirilmis zaten.  Tıpkı şu an evrimcilerin  evrimin ispatlayamadiklarini da sanki ispatlanmış gibi göstermeye çalışması aynı kapıya çıkıyor.  

Örnek olarak bir soru sordum ilk hücreler kontrollü mutasyon mu yoksa kontrolsüz mu çoğaldı diye. Bunun ispatı yoksa ben sözde ateist gazlamalariyla buna inanmam. İspat edilirse o zaman inanırım.   

Evet Rusya evrimi kullandı ve hala kullanmak isteyenler var. Kime karşı? Dinci ülkelerdeki dini kullanan güçlere karşı.. bunun açıklamasını tarih ve politika zaten yapıyor yeterince.  

Sitelerde Paylaş

Bazilari o kadar hizli öldürülüyor ama cok hizli üredikleri icin varligini koruyor, fareler tavsanlar gibi.

Cok hizli cogalmak da bir üstünlüktür. Cok güclü zeki ama cok yavas üremesi onu gücsüz ama hizli üreyen ile ayni seviyeye tasimaz mi?

Seviye bence varligi tehlike altinda olmayanlari ayni cizgide göstermeli. Varligi yokolusa yakin olanlari bir alt cizgiye tasimali. Ekosistemin en tepesi diye bir sey oldugunu sanmiyorum. Planktonun cok tüketilen canli olmasi onu asagi basamaklara tasimaz. Yoklugu tüm canliligin sonu olacak bir canli digerleriyle ayni basamakta yer almali.

Sitelerde Paylaş

@sagduyu

Öküzün üstündeki dünya o günün şartlarıyla insanlar tarafından kuramlastirilmis zaten.  Tıpkı şu an evrimcilerin  evrimin ispatlayamadiklarini da sanki ispatlanmış gibi göstermeye çalışması aynı kapıya çıkıyor.  

Örnek olarak bir soru sordum ilk hücreler kontrollü mutasyon mu yoksa kontrolsüz mu çoğaldı diye. Bunun ispatı yoksa ben sözde ateist gazlamalariyla buna inanmam. İspat edilirse o zaman inanırım.   

Evet Rusya evrimi kullandı ve hala kullanmak isteyenler var. Kime karşı? Dinci ülkelerdeki dini kullanan güçlere karşı.. bunun açıklamasını tarih ve politika zaten yapıyor yeterince.  

Hala sıçıyor geri zekalı göt. Hani sıradan bir göt olsa neyse, götünde geri zekalısı...

Rusya ne zaman kullandı evrimi, göt ve göt lalesi? Senin Lysenko'dan haberin var mı? 

http://www.hup.harvard.edu/catalog.php?isbn=9780674089051

Basurlu, ishal, melanet bir götten ibaretsin, hepsi bu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...