Jump to content

Evrimci Dinci Kıyaslaması

Recommended Posts

7 dakika önce, anibal yazdı:

Turp'un sen kadar, solucanın ise senden daha zeki olduğu muhakkak.

En azından ikisi de sen gibi boş boş konuşup durmuyorlar, işinde gücünde mahluklar.

5 saat önce, anibal yazdı:

Değil, nerden çıkarıyon ki, geri zekalı?

sen ilk önce bu dediğini ispatla beni boşver?:0_80cbc_37a71a73_L:

Bunu dediğine göre senden zeki canlılar olmalı.

tarihinde priest of nature tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 115
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 21.03.2019 at 17:01, priest of nature yazdı:

brain-size.jpg

insan canlılar içinde zeka bakımından birinci sırada.

var mı itirazınız?

Beyin tek başına bir boka yaramaz, seni ve eşini tek başına doğaya salalım, en fazla 2 nesil sonra yok olursun, Fare bile evrimsel açıdan insandan çok daha üstündür.

İnsan beyni gereksiz bir evrimsel üründür. Çoğu insan türü bu gereksizlik yüzünden yok olmuştur. Şu an hayatta kalmamızın nedeni beyin değil hayatta kalanları taklit etme yeteneğimizdir. Tabi bunun içinde popülasyonun çokluğu şarttır, her taklit eden hayatta kalamaz.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Abdülmalik said:

Beyin tek başına bir boka yaramaz, seni ve eşini tek başına doğaya salalım, en fazla 2 nesil sonra yok olursun, Fare bile evrimsel açıdan insandan çok daha üstündür.

İnsan beyni gereksiz bir evrimsel üründür. Çoğu insan türü bu gereksizlik yüzünden yok olmuştur. Şu an hayatta kalmamızın nedeni beyin değil hayatta kalanları taklit etme yeteneğimizdir. Tabi bunun içinde popülasyonun çokluğu şarttır, her taklit eden hayatta kalamaz.

Bugün yarın, o beyni kullanan delinin biri çıkacak, kırmızı düğmeye basacak. Kendimizi yok etmemiz yetmiyor gibi, diğer türlerin de alayının köküne kibrit suyu sıkacağız, nükleer aklımızla.

Ama o beğenmediğimiz ve ezip geçtiğimiz hamamböcekleri sağ kalacak, hayatta kalacak, artıklarımızla da bayram edecekler. 

Sitelerde Paylaş

2300 yıl önce kağnı arabasına da araba diyorlardı bugün Bugatti ye de araba diyorlar.
2300 yıl önce taşlı çamurlu yollara da yol diyorlardı bugün asfalt akıllı yollara da yol diyorlar.
2300 yıl önce tahta dingilli yuvarlağa da tekerlek diyorlardı bugün Boeing 747yi taşıyan lastiklere de tekerlek diyorlar.  

Adamlar ne kadar salakmis ki Bugatti dururken at arabası kullanmış.

İşte evrim de böyle .?

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

2300 yıl önce kağnı arabasına da araba diyorlardı bugün Bugatti ye de araba diyorlar.
2300 yıl önce taşlı çamurlu yollara da yol diyorlardı bugün asfalt akıllı yollara da yol diyorlar.
2300 yıl önce tahta dingilli yuvarlağa da tekerlek diyorlardı bugün Boeing 747yi taşıyan lastiklere de tekerlek diyorlar.  

Adamlar ne kadar salakmis ki Bugatti dururken at arabası kullanmış.

İşte evrim de böyle .?

Evrimde tam olarak hangi zamanda,doğal seçilim baskısı göz önüne alınarak, nasıl bir tarz bir değişim ile daha "üstün" olabileceğimizi söyleyebilirsiniz. Unutmamanız gereken şeyler:

A) Evrim o anki ortama o an en uygun kişiyi seçer. Aynı generasyonda A bireyi B bireyinden daha avantajlıysa o seçilir, 25 generasyon sonunda B bireyinin evlatları gözlerinden lazer çıkarabilen ve çok zeki bireyler olacak olsaydı bile -ki olmaz ama örnek vermek açısından söylüyorum-.

B) O şeylerin biyolojik açıdan olası ve mutajenlerle oluşturabilecek bir değişim olması gerekir.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Natüralist Ateist yazdı:

Evrimde tam olarak hangi zamanda,doğal seçilim baskısı göz önüne alınarak, nasıl bir tarz bir değişim ile daha "üstün" olabileceğimizi söyleyebilirsiniz. Unutmamanız gereken şeyler:

A) Evrim o anki ortama o an en uygun kişiyi seçer. Aynı generasyonda A bireyi B bireyinden daha avantajlıysa o seçilir, 25 generasyon sonunda B bireyinin evlatları gözlerinden lazer çıkarabilen ve çok zeki bireyler olacak olsaydı bile -ki olmaz ama örnek vermek açısından söylüyorum-.

B) O şeylerin biyolojik açıdan olası ve mutajenlerle oluşturabilecek bir değişim olması gerekir.

Evet ama bunu söylemek çok kolaydır.

Sen diyorsun ki evrim en uygun olanı seçiyor dinciler de diyor ki Allah hikmetiyle yaratıyor.

Ben de diyorum ki ne farkıniz var

Bilim de diyor ki bunu araştırıyoruz. Sonuç bizi nereye götürür ona göre konuşuruz şimdiden sonuca baglayamayiz. Çünkü çelişkiler var. Açıklanamayan çok olay var. Bu seçilim nasıl oldu ve oluyor..sürekli ayilarla ciftleserek superinsan yapamıyorsun. Yada padişahın oğlu da hep padişahlık yapamıyor bir yerde zincir kopuyor birisi deli çıkıyor, birisi düşkün oluyor..

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Sen diyorsun ki evrim en uygun olanı seçiyor dinciler de diyor ki Allah hikmetiyle yaratıyor.

Allah bilim çevrelerinde kabûl görmüyor. Mesela su farklı derecelerde kaynayabilir, birisi "Bu Allah'ın işi." dese buna karşı bilimsel bir kanıt mı üretir bilim? Hayır. Nedenini araştırır, Allah'ı da yok sayar -bazı dindarlar da buna bir şey demez, çünkü bu sadece yok sayma-.

Bilim de diyor ki bunu araştırıyoruz. Sonuç bizi nereye götürür ona göre konuşuruz şimdiden sonuca baglayamayiz.

Hangi bilim? Harvard'ta "Evrim olmadan biyolojinin bir mantığı olmaz." bile deniliyor, daha ne olsun? Psikoloji'de bile böyle bir grup gelişti.

Çünkü çelişkiler var. Açıklanamayan çok olay var.

Size göre var. Bilime göre ise bu daha çok uykunun evrimi gibi belli özel noktalar. Açıklanılabilir noktalar, fakat kesin bir şey diyemiyoruz.

Bu seçilim nasıl oldu ve oluyor..

https://biomed.brown.edu/Courses/BIO48/6.PopGen1.HW.drift.HTML

Türkçe isterseniz Profesör Doktor Ali Demirsoy'un "Kalıtım ve Evrim" diye bir kitabı var, okuyabilirsiniz. "Popülasyon Genetiği" başlığı altında veriliyor.

sürekli ayilarla ciftleserek superinsan yapamıyorsun.

Ayılarla çiftleşemiyoruz, genetik fark fazla olunca çiftleşilemez. Neden olunamayacağı bilinen bir konu.

Yada padişahın oğlu da hep padişahlık yapamıyor bir yerde zincir kopuyor birisi deli çıkıyor, birisi düşkün oluyor..

Bunun Biyoloji'den çok Psikoloji alanı ile alâkası var. Çoğunlukla çevresel etkiler, ama şuanlarda daha çok biyopsikolojik modeller kullanılıyor çünkü Biyoloji'nin de etkisi var. Yine de evrimle ilgili değil.

Sitelerde Paylaş

Dincilerle yada ocu bucularla aynı kefeye girmenizi sağlayan ince fark hepsi kendini bilimin yerine koymasıdır.

Evrim veya  din bilimin konusudur ama evrimcilikle yada dincilik bilimin konusu değil politikanın malzemesidir.

Teoloji ve bilim fakültesi var örnek aşağıda.

https://www.unil.ch/central/en/home/menuinst/formations/ftsr---faculte-de-theologie-et-de-sciences-des-religions.html

İnsanın köklerini araştıran teorilere ilgili bir makale de aşağıda ve yine bilimin konusudur.

http://themelios.thegospelcoalition.org/article/facts-and-theories-in-science-and-theology

Bunlar basit örnekler.

Evrimde bilimin konusudur. Ama zannedildiği gibi değil , kanıtlara göredir. Bir bilim insanı ben öyle düşünüyorum diyerek iddiasını geçiremez. Aksi halde ocu bucu tayfasina katilmis olur

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Dincilerle yada ocu bucularla aynı kefeye girmenizi sağlayan ince fark hepsi kendini bilimin yerine koymasıdır.

Evrim veya  din bilimin konusudur ama evrimcilikle yada dincilik bilimin konusu değil politikanın malzemesidir.

https://www.unil.ch/central/en/home/menuinst/formations/ftsr---faculte-de-theologie-et-de-sciences-des-religions.html

Oradaki herhangi birisi "Şu din doğrudur." diyemiyor ama. Dini savunabilirler fakat fakültenin kendisi "Bu din kesinlikle doğrudur." diyemez.

2 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

http://themelios.thegospelcoalition.org/article/facts-and-theories-in-science-and-theology

Bunlar basit örnekler.

Evrimde bilimin konusudur. Ama zannedildiği gibi değil , kanıtlara göredir. Bir bilim insanı ben öyle düşünüyorum diyerek iddiasını geçiremez. Aksi halde ocu bucu tayfasina katilmis olur

"Hakkında" kısmında klasik Hristiyanlığı savunduğu yazıyor. Daha ne diyecekler? 

Teolojik çalışmalar asla Nobel kazanamaz fakat evrim çalışmaları kazanabilir. Mesela Kimya'da geçen yıl Yapay Seçilim çalışması 3 kişiye Nobel kazandırdı. Kimse de "Evrimi işin içine karıştırmayın." demedi.

https://www.nature.com/articles/d41586-018-06753-y

Başka bir örnek ise Harvard'tan gelsin:

https://www.mcb.harvard.edu/resources/associated-research-centers-and-departments/

Harvard Divinity School'da dinsiz de olsan bulunabiliyorsunuz, fakat Evrimsel Biyoloji'yi kabûl etmiyorsanız Evrimsel Biyoloji alanına giremezsiniz. Hatta Lehigh Üniversitesi'nin Biyoloji departmanı direkt "Michael Behe'nin fikirleri kendinedir, biz evrimi kabûl ediyoruz." diye bir açıklama yaptı*:

https://www.lehigh.edu/~inbios/News/evolution.html

*Hatta zorunda kaldı. "News" bölümünde direkt bu açıklama var, yanlış anlaşılmasın diye. Çarpıtma olmasın diye.

tarihinde Natüralist Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
46 minutes ago, Düşünen Hayvan said:

İnsanın köklerini araştıran teorilere ilgili bir makale de aşağıda ve yine bilimin konusudur.

Bunlar basit örnekler. 

Din hangi anlamda bilimin konusu? İddiaları açısından mı yoksa insan ve toplum üzerindeki etkileri ve tarih içerisindeki gelişimi açısından mı?

1 hour ago, Düşünen Hayvan said:

Kimse zaten senin zannettiğin şekilde düşünmüyor, bilim insanlarının ben böyle düşünüyorum diye iddialarını geçirmeye kalkıştığını nereden çıkardın? O dediğin dinde olur, bilimde değil. Bilim insanları olsa olsa "educated guess" yani belirli bir bilgi birikimine ve tecrübelerine dayanarak tahminler yaparlar.

Sitelerde Paylaş

Ben zaten evrimi yada dini inkar ediyorlar demiyorum ki. Sadece araştırıyorlar ve korukorune savunmuyorlar. İnsanın kökenleri adına 4 tane teori var. Makalenin birinde bunlar da yazıyor.  Evrim bunlardan bir tanesi. Hepsi de teori ve kendince delilleri var. Bilim ise hepsini araştırıyor. Yani diğerleri masal kitaplarinda yazmıyor.  Eğer bunlardan birini korukorune savunmaya kalkarsanız ocu bucu olursunuz..

Gelecekte hangisinin doğru olacağını şimdiden bilmek mümkün değil. Bilim insanları da bunu söylüyor zaten. Ama biri çıkar da herşeyi evrim yapıyor akılsız tasarım var bu kesindir derse ki, bunu diyen  siz bile olabilirsiniz, o zaman ideoloji yada din güdümünde kalırsınız.

Sitelerde Paylaş
41 minutes ago, Düşünen Hayvan said:

Ben zaten evrimi yada dini inkar ediyorlar demiyorum ki. Sadece araştırıyorlar ve korukorune savunmuyorlar. İnsanın kökenleri adına 4 tane teori var. Makalenin birinde bunlar da yazıyor.  Evrim bunlardan bir tanesi. Hepsi de teori ve kendince delilleri var. Bilim ise hepsini araştırıyor. Yani diğerleri masal kitaplarinda yazmıyor.  Eğer bunlardan birini korukorune savunmaya kalkarsanız ocu bucu olursunuz..

Gelecekte hangisinin doğru olacağını şimdiden bilmek mümkün değil. Bilim insanları da bunu söylüyor zaten. Ama biri çıkar da herşeyi evrim yapıyor akılsız tasarım var bu kesindir derse ki, bunu diyen  siz bile olabilirsiniz, o zaman ideoloji yada din güdümünde kalırsınız.

Nelermiş o 4 teori?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 hours ago, Düşünen Hayvan said:

Ben de diyorum ki ne farkıniz var

Bilim de diyor ki bunu araştırıyoruz. Sonuç bizi nereye götürür ona göre konuşuruz şimdiden sonuca baglayamayiz. Çünkü çelişkiler var. Açıklanamayan çok olay var. Bu seçilim nasıl oldu ve oluyor..sürekli ayilarla ciftleserek superinsan yapamıyorsun. Yada padişahın oğlu da hep padişahlık yapamıyor bir yerde zincir kopuyor birisi deli çıkıyor, birisi düşkün oluyor..

Allahın sen gibi birinin götünden uydurulmuş olması durumunu atlarsan, elbette.

Git oku biraz, neymiş doğal seleksiyon.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Düşünen Hayvan said:

Bunlar basit örnekler.

Evanjelik dincileri, bilimci sana bir götün hezeyanları işte. 

Bilimin konusu evrimdir, dinler değil. Ve bir takım dincilerin biraraya gelip götlerinden bir şeyler zırvalaması, bilimi bağlamaz. Senin şu örnek diye gösterdiklerin gibi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...