Jump to content

Dronelarda boyut fiyatı ne kadar etkiliyor?

Recommended Posts

Merhaba herkese diyelim ki ,elimizde 90 dk uçuş süresi olan bir drone var.Motorları çok verimli olduğu için uçuş süresi uzun.Ama ortalama bir drone un 30 dk uçtuğunu düşünürsek 90 dk gereksiz.Uçuş süresini azaltıp fiyatını düşüremez miyiz?

Batarya ve motor sabit kalmak şartı ile,daha ağır ama daha uzuz bileşenker ile bu drone maliyetini nasıl azaltabiliriz?

Mesela dronelarda kullanılan,gimbal çok pahalı,bu gimbali daha ağır ama daha ucuz yapabilir miyiz.

Neden bunu soruyorum derseniz,bazı materyallerin hafif ve botutlarının küçük olması fiyatı arttırıyor.Alüminyum gibi.

Teşekkürler.

tarihinde adalet123 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gövde parçaları yapımında Karbon fiber yerine cam yünü kullanılabilir.

Dronelarda durum nasıl bilmiyorum ama bisikletlerde karbon fiber parçalar  maliyetinin 10- 20 katı üstüne satılıyor.
Motorlarda bakır sargı yerine aluminyum sargı kullanılabilir.

Bakır hem pahalı hemde özgül ağırlığı çok yüksek.

Bataryalar çok pahalı o kadar araştırma geliştirmeye rağmen ilerleme yok.

model uçaklarda olduğu gibi iki zamanlı motorlara geri dönüş olsa iyi olur.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, priest of nature yazdı:

Gövde parçaları yapımında Karbon fiber yerine cam yünü kullanılabilir.

Dronelarda durum nasıl bilmiyorum ama bisikletlerde karbon fiber parçalar  maliyetinin 10- 20 katı üstüne satılıyor.
Motorlarda bakır sargı yerine aluminyum sargı kullanılabilir.

Bakır hem pahalı hemde özgül ağırlığı çok yüksek.

Bataryalar çok pahalı o kadar araştırma geliştirmeye rağmen ilerleme yok.

model uçaklarda olduğu gibi iki zamanlı motorlara geri dönüş olsa iyi olur.

Bataryalarda pahalı haklısın şayet bir drone un uçuş süresi uzun ise batarya küçültülerek maliyet epey düşürülebilir.Ama ben bataryadan daha pahalı olan bölümlerden nasıl tasarruf sağlanabilir bunu merak ediyorum?

Mesela telefonlardaki kamera ile fotoğraf makinelerindeki kameraların maliyeti aynı mı? Şu cebe sığabilen fotoğraf makinelerini kastediyorum.

Sitelerde Paylaş

Abes bir soru bu.

Uçurulacak şeyin ağırlığına ve beklenen havada kalma süresine göre, motor ve batarya seçilir. Daha ağrı bir şey yaparsan, ona göre motor, batarya seçersin.

Peki neden seçmiyorlar? Zira, böyle hafif şeylerden yapınca ucuza mal oluyor da, ondan. 

Yani, ağır bir gimbal, omurga, elektronik vs. kullandığında, motor vs. maliyeti o kadar yükselir ki, misli misli pahalıya çıkmaya başlar. 

Buna aslen "roket bilimi" denir. Basitçe şöyle bir tarifi vardır. 100 kg yükün var ve yörüngeye yollayacaksın. Bunun için sana, hesap ediyorsun, 50kg yakıt gerekiyor. Ne güzel di mi, ama değil, zira artık 150 kg yükün oldu, yakıtın kendini de taşıması gerekiyor malum. Gene hesap et, gene üstüne ekle derken, bakıyorsun ki, o yakıtı yakmak için gereken motor daha büyük, daha ağır olmalı... Böyle böyle kısır döngü gibi uzayıp gidiyor hesaplar.  Ve işin doğrusu, faydalı yükü taşımak için, o yükten kat kat fazlasını taşımak zorunda kalıyorsun. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, anibal yazdı:

Abes bir soru bu.

Uçurulacak şeyin ağırlığına ve beklenen havada kalma süresine göre, motor ve batarya seçilir. Daha ağrı bir şey yaparsan, ona göre motor, batarya seçersin.

Peki neden seçmiyorlar? Zira, böyle hafif şeylerden yapınca ucuza mal oluyor da, ondan. 

Yani, ağır bir gimbal, omurga, elektronik vs. kullandığında, motor vs. maliyeti o kadar yükselir ki, misli misli pahalıya çıkmaya başlar. 

Buna aslen "roket bilimi" denir. Basitçe şöyle bir tarifi vardır. 100 kg yükün var ve yörüngeye yollayacaksın. Bunun için sana, hesap ediyorsun, 50kg yakıt gerekiyor. Ne güzel di mi, ama değil, zira artık 150 kg yükün oldu, yakıtın kendini de taşıması gerekiyor malum. Gene hesap et, gene üstüne ekle derken, bakıyorsun ki, o yakıtı yakmak için gereken motor daha büyük, daha ağır olmalı... Böyle böyle kısır döngü gibi uzayıp gidiyor hesaplar.  Ve işin doğrusu, faydalı yükü taşımak için, o yükten kat kat fazlasını taşımak zorunda kalıyorsun. 

Anibal,peki gimbal ve kameradan nasıl tasarruf sağlanabilir? Nitelikten ödün vermeden.

Ayrıca droneun zaten 90 dk uçuş süresi varsa ağırlık bir problem değil.Droneun maliyeti diğer dronelarla aynı sadece daha uzun bir uçuş süresi var .

tarihinde adalet123 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 hours ago, adalet123 said:

Anibal,peki gimbal ve kameradan nasıl tasarruf sağlanabilir? Nitelikten ödün vermeden.

Ayrıca droneun zaten 90 dk uçuş süresi varsa ağırlık bir problem değil.Droneun maliyeti diğer dronelarla aynı sadece daha uzun bir uçuş süresi var .

Pek sağlanamaz.. 

Zira zaten bunlar yapılırken, olabildiğince onlardan tasarruf edilmeye çalışıyor.

Bunun bir yolu şu olabilir. Genelde, bir gimbal üstüne, bir gopro oluyor ya. Diyelim böyle bir şey var. Sen gimbal ve kamerayı entegre olarak birlikte üretirsin. Bu hme maliyetten, hem ağırlıktan falan bir ton şey kazandırabilir. Tipik bir kamera, çok çok daha küçük olabilir, öyle ki gimbale bile gerek kalmayabilir daha basit halledilebilir işler. Nasıl dersen, mesela 6 tane kamera koy. Yırttın bir sürü motor, mekanik hareket falan hepsinden. Ama tabi bu her zaman işe yaramaz. 6 kamera dediğim, yumruk kadar hacme 20-25 kamera sığabilir, kasarsan.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
20 saat önce, adalet123 yazdı:

Bataryalarda pahalı haklısın şayet bir drone un uçuş süresi uzun ise batarya küçültülerek maliyet epey düşürülebilir.Ama ben bataryadan daha pahalı olan bölümlerden nasıl tasarruf sağlanabilir bunu merak ediyorum?

Mesela telefonlardaki kamera ile fotoğraf makinelerindeki kameraların maliyeti aynı mı? Şu cebe sığabilen fotoğraf makinelerini kastediyorum.

Elektronik kısmı çok ucuz.

Yerli üretim  yapamadığımız için biz  pahalı olarak görüyoruz.

Batarya  ile motorlar daha pahalı.

Dediğim gibi karbon fiber yerine cam yünü kullan.Karbon fiber parçaları aşırı pahalıya satıyorlar.

Drone gövdesinide plakalardan değil ince çubuklardan yaparsan ağırlığı ve maliyeti azaltırsın.

Çubukları üçgen oluşturacak şekilde bağlarsan daha sağlam olur.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, priest of nature yazdı:

Dediğim gibi karbon fiber yerine cam yünü kullan.Karbon fiber parçaları aşırı pahalıya satıyorlar.

Drone gövdesinide plakalardan değil ince çubuklardan yaparsan ağırlığı ve maliyeti azaltırsın.

Gimballer de çok pahalı.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, priest of nature said:

Cam yünü kullanıyorsun, bu kez ağırlık artıyor, motor gücü, batarya kapasitesi falan derken, katlanıp gidiyor, daha pahalıya çıkabiliyor. 

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, adalet123 yazdı:

Gimballer de çok pahalı.

Gimbal basit bir parça.Kendin yaparsan çok ucuza imal edebilirsin.

Elektronik parçaları zaten üretemiyoruz.

Motorlar ile bataryalarda değişime izin vermiyorsun.Geriye gövde kalıyor.

Onlarıda kendin üretirsen aşağıdaki sitedeki fiyatlardan daha ucuza elde ettiğini görebilirsin.Dolandırıcı olmuş herkes.:).

https://www.kompozitshop.com

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, priest of nature yazdı:

Bana menzili uzun wifi kamera lazım.

Ortalama 1-2 km civarında.

Birde bu kameranın görüntülerini   ipad ile nasıl izleyebilirim?

Wifiye o kadar uzaktan bağlanamassın.Özel cihaz gerekir.Kameraya internet bağlantısı kurup ipsi üzerinden bağlan.Yapamayacak durumdaysan hazırını kolayca bulabilirsin.Tabi yapman hem zevk verir hemde maliyeti az olur muhtemelen.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, adalet123 yazdı:

Wifiye o kadar uzaktan bağlanamassın.Özel cihaz gerekir.Kameraya internet bağlantısı kurup ipsi üzerinden bağlan.Yapamayacak durumdaysan hazırını kolayca bulabilirsin.Tabi yapman hem zevk verir hemde maliyeti az olur muhtemelen.

Bu dji spark  drone 2km  wifi  ile bağlanıyor.

https://www.dji.com/uk/spark?site=brandsite&from=homepage

Avrupa için ucuz bizim için pahalı.:(

Sitelerde Paylaş
14 hours ago, adalet123 said:

Wifiye, çok çok uzaklardan bağlanabilirsin. Özel cihaz falan pek gerekmez. Sebebi de, drone'un uçuyor olması. Kabaca, teorik mesafe, 30km ve ötesi.

Sana tek gereken bir anten. Daha doğrusu bir anten reflektörü. Yapması basit. En basit olanlardan biri bir pringles kutusu. 

pringles antenna ile ilgili görsel sonucu

Bu menzilini rahat bir iki kat artırır. Daha fazlası için, en iyi çözüm, reflektör kullamaktır. 

diy wifi parabolic antenna ile ilgili görsel sonucu

Kullanacağın reflektörün boyuna göre, menzilin 30km'ye rahatça çıkar. bu mesafe için, en kolay reflektör, ufak bir çanak anten alıp yapmak olacaktır. 

Radyo sinyallerinde, bir mesele var: ITU kuralları. Onlarda der ki, WiFi çıkışı 100mW üzerinde olamaz. Yani, para verip alacağın her wifi aleti, aynı güçte olacaktır, çok mesafeyi etkilemez. Fakat, gücü artıramıyorsan, anten ile kazancı artırabilirsin. Ve bu antenleri de, eli havya tutan herkes, bir şekilde yapabilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...