Jump to content

Allah neden merhamet ve şefkat sahibi olamaz

Recommended Posts

bu yiyerek içerek yaşamak zorunda olan insan deyip duranlar acaba yemeden içmeden canlı kalmanın başka yolunu söyleyebilirler mi? misal insanda bitki gibi bitkisel hayat yaşayıp kök salıp sabit kalıp sadece fotosentezle besinini üretebilir mi? bitki hareketsiz fazla enerjiye ihtiyacı yok.insanın kalbi kasları yürümesi koşması nefes alması hepsi yüksek düzeyde enerji gerektirir.yoksa ölür.ayrıca çeşitli protein vitamın  karbonhidrat yağlar gibi temel besin maddelerine ihtiyacı var biri eksilse yine gider.bu kadar  çeşitli beslenme ancak hem etcil hem otçul olması ile mümkündür.tavşan ile aslan bir değil.tavşan otla yetinir ama aslan  et yemek zorunda. 

insana baktığımızda bir çok şey  kendi ilmi iradesini kudretini aşmaktadır.şu dünyanın dönmesi şu güneşin ayın mutabakat içinde belli yörüngede gezmesi insanın kurdetini aşar.

sen bir ampulu küçücük odana takmaktan acizsin bir sobayı kurmaktan acizsin tüm dünyayı ısıtan bir soba ve aydınlatan bir lamba hükmündeki  güneşi var etmek ve yörüngeye yerleştirmek senin haddine değil ki senin iradene bırakılsın

var etme hayat verme ve öldürme ve diriltme seni aşan şeyler sana sorulacak şeyler değildir.

sen fırtınalı bir denizde büyük bir gemide bulunuyorsun ne gemi ne sen ne deniz senin kuvvetinde değil seni aşıyor.ama ben gemiye binmek istemiyorum denize atlayıp yüzerek gidecem demektesin atla boğul git sana kim ne der

veya git köprüden atla git. yaşama gelme elinde değil madem yaşama veda senin elinde çık git zorla tutanmı var

ama var olmaktan şikayetçisin ama  yok olmaktanda ölümden de korkuyorsun

şu gerçek ki aslında ölümde senin elinde değil yaşamaya programlısın

bu arada besin zinciri bilimin kavramıdır onuda inkar edecek değilsiniz ya.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 121
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

31 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

bu yiyerek içerek yaşamak zorunda olan insan deyip duranlar acaba yemeden içmeden canlı kalmanın başka yolunu söyleyebilirler mi?

ama var olmaktan şikayetçisin ama  yok olmaktanda ölümden de korkuyorsun

Bu canlılar,bu yaşam var olmamış olsaydı,bunlar da olmazdı,canlılar da yaşamda kalmak için yiyip,içmek zorunda kalmazlardı,bu acılar ve vahşetler yaşanmazdı.Yemek,içmek zorunda kalıyoruz,çünkü bu canlılar var, gereksinimleri olan bu bedenler üreyenlerce var oluşa zorlandı.Bu düzen acı,ızdırap,vahşeti çoğaltıyor.Besin zinciri diyerek de,bunları yarattı dediğin allahı merhamet ve şefkat sahibi yapamazsın.Besin zinciri böyle,kim nedeniyle böyle?Sana göre allah yüzünden,eeee besin zinciri öyleyse,allah sonsuz merhamet,şefkat sahibi ve iyi mi oluyor.Bu nasıl mantık öyle?Bak o çok kötülediğin şeytan yaratmamış bunu,buna neden olan senin inandığın allah.Şuna bakıp,besin zinciri diyerek,allahın sonsuz merhametini ve şefkatini mi görüyorsun sen şimdi.Bunda bir merhametsizlik,şefkatsizlik ve kötülük görmüyor musun?Ve onu övüyor musun?Peki ne diyerek övüp,yüceltiyorsun?

Var olmaktan yakınıyorum,var edilip,yaşama içgüdüsü olan canlılara ölümün dayatılmasından da yakınıyorum.İlk başta var edilmeye karşıyım.O yüzden de yaşamın bir anda yok olmasını isterdim.Yaşama içgüdüsü olan,ölümden korkan canlıları var edip,onlara ölümü dayatmak da,ölüm sürecini yaşatmak da bir işkencedir,sonra da bak ölümden korkuyorsun,kendini öldür demek de pişkinliktir,küstahlıktır.İşte o senin o çok yücelttiğin yaşam ve doğumda bu pişkinlik var.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cenabı Hak bu dünyayı fani şekilde yaratmayı murad etmiş dolayısı ile beden ölür yiyecek tükenir güneş yavaş yavaş sönüşe geçer.ancak ahiret yurdunda solmayan esk,meyen ölmeyen bir beden ve hayat bahş edip ebedi bir cennet hayatı veriyor.

şayet dirilme ve ebedi hayat ve sorgu ve hesab ve sevab ve ceza olmasa idi  bu denilenler bir nebze doğru olurdu. zira geçici kısa süreli bir hayata insan gönderilmiş ki bu dünya hayatı Kur'anda oyun eğlence rüzgar gibi geçen ve dahi çoğu kez sıkıntı eza içeren ancak aynı zamanda da türlü cazip gözü gönlü şenlendirici nimetler de var.velakin  zaten islam dünyayı zindan bir ağaç gölgesi aldatıcı imtihan yeri olarak niteler ve sürekli ahiretteki ebedi hayata yönlendirir.

burda çocuğu ölen biri şayet  ahirete inanmayıp  dirilmeyi reddedip   ölümü mutlak bir yokluk olarak algılasa o çocuğun ölümü cehennem azabından daha ağır ve beterdir

ancak Allah verdi Allah aldı  bu fani eziyetli hayattan  masum saf şekilde Allah onu katına aldı ahirette ebedi hayatta o çocucuğama yine kavuşacağım ve ayrılmayacağım ve dahi o çocuk bir nevi günahsız masum melek gibi olduğu için anne ve babasına dahi şefaat eder ise bu üzülmeye değil belki sevinmeye surura sevk eder

nasıl düşünürsen öyle görürsün nasıl görürsen öyle hissedersin.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

nasıl düşünürsen öyle görürsün nasıl görürsen öyle hissedersin.

Demek sen şuna bakınca,sonsuz şefkat,merhamet sahibi,iyi bir allah görüyorsun.Zaten şuna bakıp da merhamet,şefkat görebilen birinin yazısının da baştan aşağı palavralarla,yalanlarla dolu olması ve bunları gerçek ve doğru olarak sunması da şaşırtıcı olmaz.Ataların tarafından,atalar dini islama inanmaya programlandığın,iman putuna tutsak edildiğin,kuranın içinde ne yazıyorsa gerçek ve doğru olarak görmek,katılmak zorunda bırakıldığın içinde tabi islamın içinde ne kadar tutarsızlık,yalan yanlış varsa da savunmak durumundasın.Şunu yaratan sonsuz şefkat ve merhamet sahibi allah vardır demek zorunda kalmak gibi.Bu oksimoronluğun nedeni iman putuna tutsaklığın.

D9aZgPQ.jpg

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

sizce bu nasıl olmalı

aslanla bufalo yanyana otlamalı mı mesela

bir alternatif sununda eleştiriniz de haklılık payı olsun

varsa yoksa var olan sistemi eleştirmek buda çok kolay

Sen diyorsun ki,bunu yaratan sonsuz şefkat ve merhamet sahibi Allah.Ben de diyorum ki,sonsuz şefkat ve merhamet sahibi olan biri bunu yaratmaz.Nasıl olmalısı işte bu.Ne etle beslenen aslan olurdu,ne de onun avladığı bufalo,ne de bu acıyı,ızdırabı,vahşeti çoğaltan düzen.İşin özü şu aslında.Allah yok.

Sitelerde Paylaş

hepsi otla beslense  bu seferde etçilleri yaratmaya gücü yetmiyor diyecektiniz

veya hepsi fotosentez yapsın kimse kimseyi yemesin dersiniz hepimiz bitkisel hayatta yaşayalım

bitki gibi ağaç gibi toprağa kök salıp   ağaç olalım. hani deyimde der ya bekleye bekleye ağaç oldum:)

eh peki uçan kaçan gezen kelebekler kuşlar ceylanlar o enerjiyi nerden bulacak

o zaman dünya mezaristana dönecek sadece bitkilerden ibaret

hayat zıtlıklar ile kaimdir.bu sünettuAllah dır.

misal sıcak soğuk:

su sıcakla güneşle buharlaşacak göğe çıkacak ama göğü geçip uzaya gitmesin su tamamen dünyadan buharlaşıp gitmesin diye soğuk yüksek katlarda devreye girip suyu yoğunlaştırır

damlalar oluşur yer çekimi ile dünyaya geri döner. yani sadece sıcaklıkla iş yürümüz karşıtı lazım

veya sadece aydınlık hep gündüz olsa dünya yanar gecede nöbetle gelecek ki uyusun dinlensin 

gözün açık olmaya olduğu kadar uyumayada ihtiyacı var

aynı şekilde bitkide var otçulda var etcilde var

bunlar dengedir

etçil kaybolsa dünyayı bitkiler kaplar bazı etçiller yok olsa belli otçul türler kaplar her tarafı

kaldı ki ölüm ile hayatta dünyada  olması gerek zıt eşler

ölüm olmazsa dünya çoğalır birbirini yer

az düşünme:)

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

aynı şekilde bitkide var otçulda var etcilde var

bunlar dengedir

etçil kaybolsa dünyayı bitkiler kaplar bazı etçiller yok olsa belli otçul türler kaplar her tarafı

kaldı ki ölüm ile hayatta dünyada  olması gerek zıt eşler

ölüm olmazsa dünya çoğalır birbirini yer

az düşünme:)

Etçiller,otçulları yer.Sonra etçiller çoğalır,onların da yavruları otçulları yer.Daha fazla acı,ızdırap,vahşet yaşanır.Sonra da oradan bir müslüman bu döngüyü yaratan sonsuz şefkat ve merhamet sahibi allah var diyip,oksimoronluk yapar.Hala anlayamadın sanırım,sen bu sistemi yaratan ve sürekliliğini sağlayan sonsuz şefkat ve merhamet sahibi allah var diyemezsin.Ancak şunu diyebilirsin,bu düzeni yaratan merhametsizdir,acımasızdır.Ama bunu dersen de müslüman olarak kalamazsın.İman putuna tutsak olduğun,islam paketinin içinde ne yazıyorsa katılmak zorunda kaldığın için de bu oksimoron söylemi doğru ve gerçek diye de savunmak durumundasın.

Sitelerde Paylaş

anladım yani varlık hiç olmasın hep yokluk hiçlik olsun

yani şayet ızdırap keder birbirini yeme olmasa idi varlık olsun der miydiniz

yoksa her şartta varlığa karşımısınız

misal varlığı ve hayatı manasız ve gereksiz mi görüyorsunuz

bunları biraz açarsanız sizi daha net anlarım

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

eh peki uçan kaçan gezen kelebekler kuşlar ceylanlar o enerjiyi nerden bulacak

o zaman dünya mezaristana dönecek sadece bitkilerden ibaret

Kendi kendine putunun gücünü sınırlıyorsun ve ona hakaret ediyorsun. Bu sonsuz güçteki tanrı o canlıların içinde ölene kadar enerji olsun diyecek ve olacak! Bu kadar basit, bunu yapamıyor mu? İddaanıza göre evrendeki bütün enerjiyi yoktan şak diye var etmemişmiydi kendisi? illa bazı canlılar işkenceyle yenerek ölmek zorunda mı? Senin putunun canlıları yaratırken onların yaşamını devam ettirmesi için gereken tek yolun onların birbirini yemesi olduğunu söylüyorsa kusura bakmasın gerçekten ahlaksız ve güçsüz bir putmuş kendisi.

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

anladım yani varlık hiç olmasın hep yokluk hiçlik olsun

yani şayet ızdırap keder birbirini yeme olmasa idi varlık olsun der miydiniz

yoksa her şartta varlığa karşımısınız

misal varlığı ve hayatı manasız ve gereksiz mi görüyorsunuz

bunları biraz açarsanız sizi daha net anlarım

Hiç var olmamış olmayı isterdim.Yaşam uğraşmak zorunda kaldığım bir saçmalık,bir dayatma.Ama konumuz neden merhametli ve şefkatli allahın olamayacağı.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Buzul yazdı:

Hiç var olmamış olmayı isterdim.Yaşam uğraşmak zorunda kaldığım bir saçmalık.Ama konumuz neden merhametli ve şefkatli allahın olamayacağı.

peki ölmeyi düşünüyormusunuz zira saçma ve manasız olan bir şeye ömür boyu katlanmak insana izdırap vermez mi?

ve şayet bunu yapamıyorsanız nedeni nedir?

zira sizde de bir çelişki var

hem hiç var olmamayı diliyorsunuz manasız  saçmalık görüyorsunuz hemde hayatta kalma veya gitme sizin elinizde olduğu halde bunu yapamıyorsunuz

yani aklınız iradeniz kuvvetiniz olduğu halde sizi engelleyen nedir 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, nogodbutAllah yazdı:

Hiç var olmamış olmayı isterdim.Yaşam uğraşmak zorunda kaldığım bir saçmalık.Ama konumuz neden merhametli ve şefkatli allahın olamayacağı.

dayatma ve zorunluluk nedir ben hala anlayamadım

ben bunu insanın fıtratında var olan yaşama programlanmış olmasına bağlarım

yani hayatta ne kadar kötülük saçmalık  eziyet olsa da insan var olmayı hayatta kalmayı daha baskın görüp onu seçiyor

misal ömür boyu hapis aldığı halde hayatına son vermeyip yaşamayı seçebiliyor

yani o hapis hayatı dahi ne kadar ümitsiz çileli olsada netice yine hayat olduğu için o berbat hayat yokluğa tercih edilmiyor

bunu akıl kalb sahibi her kes hissedebilir bence.hayatı baskın kılan daha ne olabilir?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, nogodbutAllah yazdı:

peki ölmeyi düşünüyormusunuz zira saçma ve manasız olan bir şeye ömür boyu katlanmak insana izdırap vermez mi?

ve şayet bunu yapamıyorsanız nedeni nedir?

zira sizde de bir çelişki var

hem hiç var olmamayı diliyorsunuz manasız  saçmalık görüyorsunuz hemde hayatta kalma veya gitme sizin elinizde olduğu halde bunu yapamıyorsunuz

yani aklınız iradeniz kuvvetiniz olduğu halde sizi engelleyen nedir 

O intihar edenlerin hepsi sanıyor musunuz ki bir günde intihar etmeye karar verdiler.Uzun süre intiharı düşünüp,intihar edenler var.Yaşama içgüdüsünü ve ölüm korkusunu yenmek,intihar etmek de kolay değil tabi.Ama konu bu değil.İnandığınız rab.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

dayatma ve zorunluluk nedir ben hala anlayamadım

ben bunu insanın fıtratında var olan yaşama programlanmış olmasına bağlarım

Yaşam ve ölüm bize çocuk yapanlarca dayatılıyor.Demek ki programlanma da yaşamı ve ölümü dayatmak var.Ama buna karşı çıkan doğum karşıtları var.Şimdi bunlar programlanmalarına karşı çıkıyorlar.Acı çekecek canlılar var etmeyiz,yaşama içgüdüsü olan canlılara ölümü dayatmayız diyorlar.Nasıl oluyor bu iş.

Sitelerde Paylaş

O intihar edenlerin hepsi sanıyor musunuz ki bir günde intihar etmeye karar verdiler.Uzun süre intiharı düşünüp,intihar edenler var.Yaşama içgüdüsünü ve ölüm korkusunu yenmek,intihar etmek de kolay değil tabi.Ama konu bu değil.İnandığınız rab.

yaşama içgüdüsü ve ölüm korkusu sizce nedir? nerden gelmiştir. evrimsel bir sonuç mudur?

zaten onu soruyorum bu kadar bela eza cefalara rağmen insana hala hayatı tercih ettiren nedir?

ölüm korkusu ve ve yaşam içgüdüsü bizim elimizde değilmi?

değilse nereden gelmiştir.?

ne gelmek ne gitmek elimizde olmayan bir hayatı  nasıl sorgulayabiliyoruz ve hep kötü olduğunu söyleyebiliriz.

zira insan mutlak manada kötülüğüne inandığı birşeyi düşünmeden yapar

ama sanki içimizde hayatın varlığın yokluktan daha mühim olduğunu fısıldayan taraflar var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...