Jump to content

Nefret suçu

Recommended Posts

8 minutes ago, adalet123 said:

Terör eylemini sadece desteklemek neden suçtur?

Hiç bir şekilde hakaret veya tehdit etmeden sadece yaşadıkları vahşeti birilerine layık görmek neden suç?

Neden olacak?

İşine gelmeyeni, terörist, teröre destek veriyor diye içeri tıkabilmek için.

Lafla, fikirle suç mu olur? Tipik diktatörlük işte.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, adalet123 yazdı:

Hiç bir şekilde hakaret veya tehdit etmeden sadece yaşadıkları vahşeti birilerine layık görmek neden suç?

Oh, neyse ki sadece destekliyormuşsun... Bence de ne var ki bunda, önemsiz (!) bir şey...

İnsanlar ölünce layığını buldu demek gayet insancıl bi hareket haklısın. Neden nefret suçu olsun ki. İyi niyet elçisi olacak insansın aşkolsun kim aksini düşünebilir ki zaten? 

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, adalet123 yazdı:

mafya,devlette herhangi bir kademede yönetici,öğretmen,subay  vb isen insanları etkilyebilirsin o yüzden suç.

örneğin Abdullah öcalan belki adam öldürmemiştir.Ama düşüncelerini  yerine getirip öldürenler var.:)

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Mrs. Cooper said:

Oh, neyse ki sadece destekliyormuşsun... Bence de ne var ki bunda, önemsiz (!) bir şey...

İnsanlar ölünce layığını buldu demek gayet insancıl bi hareket haklısın. Neden nefret suçu olsun ki. İyi niyet elçisi olacak insansın aşkolsun kim aksini düşünebilir ki zaten? 

İnsancıl olmayabilir, o senin düşüncen. Öteki için en bir insancıl şeyde olabilir. 

Kimse, sen veya ben gibi düşünmek zorunda değil, ki biz düşünüyoruz diye, bu doğru olacakta değil. Belki külliyeten yanlış düşünüyoruz, öylesi en bir insancıl olan şey?

İşte o yüzden, adam şunu dedi, yok bunu dedi diye, ona ceza falan verilmez. Elbette yedi sülalesine güzel bir kalay döşeyebilme falan hakkın bakidir, aynı şekilde. Ama ona fiziki olarak bir ceza veremezsin, aslen mesnetsiz olur. 

Ceza, eylemler içindir, düşünceler için ceza mı olur? Düşüncenin doğru veya yanlış olduğuna sen veya ne idiği, kimin piçi olduğu belli olmayan biri mi karar verecek?

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, priest of nature said:

mafya,devlette herhangi bir kademede yönetici,öğretmen,subay  vb isen insanları etkilyebilirsin o yüzden suç.

örneğin Abdullah öcalan belki adam öldürmemiştir.Ama düşüncelerini  yerine getirip öldürenler var.:)

Ona nefret suçu değil, suça azmettirme denir. 

Adam gibi bir hukukta, bu da öyle "aman falanca öldür dedi, bende öldürdüm" gibi olmaz. Maddi, daha doğrusu somut menfaat temini, çeşitli şekillerde zorlama, dayatma vs. olması gerekir ortada.

O şeylerden isen, bu görev yetersizliğini gösterir, ama cezayı hakkani kılmaz. Alırsın bu görevden adamı, hepsi o. Onu da neden alırsın, görevi yapmanın koşullarını önceden bu şekilde belirlemişsen alırsın ancak, hukuki olarak.

Sitelerde Paylaş

İntikam duygusundan kaynaklıdır. Senin bir değerine küfür etsem, fiziksel bir müdahale olmamasına karşı bana zarar vermek istersin. 

Bu zarar verme isteğinin legal hale getirilmiş hali oluyor. 

Tabi burada yasa koyma yetkisi olan kişilerin düşüncüleri esastır. 

Mesela müslüman olmayan farklı bir ülkede tespit edilebilir bir sistemde, aynı laflar edilmiş olsaydı devlet nasıl bir tavır izlerdi ? Örneği var mıdır ?

Bildiğim kadarıyla sürüyle var, ancak başlarına ne geldiğini bilmiyorum :) 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

İntikam duygusundan kaynaklıdır. Senin bir değerine küfür etsem, fiziksel bir müdahale olmamasına karşı bana zarar vermek istersin. 

Bu zarar verme isteğinin legal hale getirilmiş hali oluyor. 

Tabi burada yasa koyma yetkisi olan kişilerin düşüncüleri esastır. 

Mesela müslüman olmayan farklı bir ülkede tespit edilebilir bir sistemde, aynı laflar edilmiş olsaydı devlet nasıl bir tavır izlerdi ? Örneği var mıdır ?

Bildiğim kadarıyla sürüyle var, ancak başlarına ne geldiğini bilmiyorum :) 

Kanun koyucularının düşüncelerini doğru kabul etmek zorunda değiliz.Adalet' te bir inançtır.Onun nasıl sağlanacağını bilmek için bir referans noktamız yok gibi.

Fiiliyata dökülmeyen hiç bir şey suç olamaz ve olmamalı.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, adalet123 yazdı:

Kanun koyucularının düşüncelerini doğru kabul etmek zorunda değiliz.Adalet' te bir inançtır.Onun nasıl sağlanacağını bilmek için bir referans noktamız yok gibi.

Fiiliyata dökülmeyen hiç bir şey suç olamaz ve olmamalı.

"Dervişin fikri ne ise zikri de odur." diye atasözümüz var.

İnsanın, kafasının içindeki düşünce ne ise konuşmasında da onu dile getirir.

Sivasda katliam yapanlarında daha önce eyleme  döktükleri suçları yoktu.

Birkaç kişi bir araya gelince cesaret kazanıp nefret ettikleri kişileri yaktılar.

Sitelerde Paylaş
35 minutes ago, priest of nature said:

Birkaç kişi bir araya gelince cesaret kazanıp nefret ettikleri kişileri yaktılar.

Çünkü, karşılarına çıkıp konuşacak kimse yoktu, konuşanı atıyorlardı içeri hemen. 

Biri bir şeyler düşünebilir, söyleyebilir. diğeri de çıkar, karşıt şeyleri söyler. Hatta, o düşüncelere hakaret eder, düşünene küfreder. Bu süreç böyle işler, her iki yönden. İşte o zaman, toksik fikirlere herşeyden önce bağışıklık kazanılır, toplumu öyle ele geçiremez. 

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, adalet123 yazdı:

Tatsız, zevksiz, ahlaksız yorumlar ve düşünceler suç olmamalı ama onlar birçok ülkede suç.

Sitelerde Paylaş
46 dakika önce, priest of nature yazdı:

Dediğin doğru. Ama ceza olması için ortada suç olması lazım.

Sırf suç işleyebilecek bir karakterde olduğunu ima ettiği için hapise girmemeli kimse.

Sitelerde Paylaş

Nefret suçu denilen şeyin başı sonu belli değil.

Söylediğin her şey nefret suçuna girebiliyor. Tüm hayatın savcının kaleminin ucunda.

Hiçbir konuda adam gibi fikir belirtemiyoruz. Ekşi sözlük hesabımı kapatmıştım, açmayı da düşünmüyorum. Mahkeme celbinin nereden geleceği hiç belli olmaz.

AKP'nin bu yasayı getirmesi tamamen kendi menfaati için.Hukuku kendi köleleri edene kadar da beklediler. Şimdi milletin üstünde sopa gibi sallıyorlar.

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, Kenopsia yazdı:

Nefret suçu denilen şeyin başı sonu belli değil.

Söylediğin her şey nefret suçuna girebiliyor. Tüm hayatın savcının kaleminin ucunda.

Hiçbir konuda adam gibi fikir belirtemiyoruz. Ekşi sözlük hesabımı kapatmıştım, açmayı da düşünmüyorum. Mahkeme celbinin nereden geleceği hiç belli olmaz.

AKP'nin bu yasayı getirmesi tamamen kendi menfaati için.Hukuku kendi köleleri edene kadar da beklediler. Şimdi milletin üstünde sopa gibi sallıyorlar.

Bir düşüncenin, inancın nefret suçu olabilmesi için eyleme baş vurulması gerekir. Ben Müslümanlardan, Yahudilerden veya ateistlerden nefret ediyorum şeklinde bir yorum nefret suçu olmamalı. Ne kadar aşırı olurlarsa olsunlar, salt inançlar ve düşünceler suç olmamalı. Eylemlerle desteklenmeyen her inanç ve düşünce özgürce belirtilebilmeli ve savunulabilmeli.

Böyle bir ayrım yapılırsa, nefret suçunu tanımak kolaylaşır. Başka bir deyişle nefret etmek suç değildir. İnsan halidir. Ama nefreti bazı fiziksel davranışlarla eyleme çevirmek suç olmalıdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...