Jump to content

Müthiş sanat ve Tanrı

Recommended Posts

2 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

ilim irade  ve  kudret  gerektiren  bu  işler  atomda  yok  diyeceksiniz  ama  böylesine  şuurvari  işleri yine  ilim  iradesi  olmayan  atomlara  vereceksiniz  sonrada vicdanıniz  rahat  uyuyacaksınız. Eminim. ki  artik  ateistler  de  biliyor  en  azından  bir  yaratıcı  olduğunu  illa  bir  din  olmasına  gerek  yok  bunca  işleri ilimsiz kudretsiz  olamayacağını  biliyor  ama  doğal  unsurlara  sığınıp  kendini  erteliyor.Nasil  oluyor  diye  sorsak  birkaç bir şey  sıralıyor ama  kendini de  tatmin  etmiyor. Resimde  görünen  sorunun  cevabını  kendinize  verme  vaktiniz  gelmedi  mi  ?

Sana o kadar şey yazılıyor, kafan almıyor.

Hayali arkadaşından kurtulman için ne lazım? Sanat diyorsun, çirkinlikleri ve kötülükleri gösteriyoruz, "olsun ama bu hayali arkadaşımın gerçek olmadığını göstermez" diyorsun. Ne olması lazım bu ilüzyonun gerçek olmadığını anlaman için? "Şöyle olsaydı tanrıya inanmazdım" dediğin durum ne?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 94
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

13 dakika önce, kavak yazdı:

Eğri oturup doğru konuşalım...

Bu forumda 1 milyonun üzerinde yorum var, ki konuşulmadık irdelenmedik konu kalmamış. Bu yetmemiş, birçok konu sittin kere  tekrarlanmış.
Bu da yetmemiş, bazılarına neredeyse 50 kere izah edilmiş.
Buna rağmen,  hălă pişmiş kelle gibi buraya damlayıp, güya ilk defa duyuyorlarmış gibi aklıevvellik taslayanlar ve siktiri boktan konu açanlar var.

Affedersin ama bir yerden sonra kayış kopuyor. Mesela ben sanal ortamda yakın bir zamana kadar senli benli yazmamaya gayret ederdim, ancak sizin sayenizde neredeyse bu huyumdan vazgeçmek üzeredeyim. Bilmem anlatabildim mi, muhterem ?!

Gerçi muhteremliği artık pek hak etmiyorsunuz ya, neyse...

Merak etmeyin inceledim eski konuların bir kısmını konu açılmış ama açıklama mı yapılmış oluyor.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, anibal yazdı:

Buyur, deist ol, ona göre başka laflar sokalım sana... 

Müneciim şeyi yemişlik yapma. Sen nerden biliyorsun ki, deist olsan sana ne diyeceğimizi? götünle öyle düşündüğünde, gerçek öyle olmaz, bunu bir aklına sok.

bu dediklerim zaten deist argümanlar temelinde. Tasarım argümanı güzellik argümanı daha çok deizmi destekler dinleri değil 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, skeptikal yazdı:

Sana o kadar şey yazılıyor, kafan almıyor.

Hayali arkadaşından kurtulman için ne lazım? Sanat diyorsun, çirkinlikleri ve kötülükleri gösteriyoruz, "olsun ama bu hayali arkadaşımın gerçek olmadığını göstermez" diyorsun. Ne olması lazım bu ilüzyonun gerçek olmadığını anlaman için? "Şöyle olsaydı tanrıya inanmazdım" dediğin durum ne?

Hiçbir şekilde düzen ama hiçbir şekilde kısa süreli veya uzun süreli farketmez.Her şey karman çorman olsa her canlı bariz kusurlarla donatılmış olsa derdim ki belki (BİLİNÇSİZ ŞUURSUZ ATOM VEYA MADDE PEK İYİ YAPAMAMIŞ ) veyahut dünyamıza her gün meteoor çarpsa derdim ki bu düzen falan değil. Canlılar yiyecek bir şey bulamasa derdim ki rızık veya benzeri bir durum yok .Ekleyebilirsiniz sizde bu minvalde.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

Deistim buyrun dediğimi çürütün . Madde bunu nasıl yapabilir ki yapamaz ? 

Ne yapmış senin şu deist tanrın.Şurada 1000 tane gergedan,şurada 2000 tane fil var olsun demiş,bunlarda yoktan,birdenbire mi var olmuşlar?Bize deist tanrının yaratması konusunda bilgi ver.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Buzul yazdı:

Ne yapmış senin şu deist tanrın.Şurada 1000 tane gergedan,şurada 2000 tane fil var olsun demiş,bunlarda yoktan,birdenbire mi var olmuşlar?Bize deist tanrının yaratması konusunda bilgi ver.

Deist tanrı başta sistemi ayarlar sonra yasalar çerçevesinde canlıda oluşur cansızlıkta müdahale etmez illa imtihan falan etmesi gerekmez.

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

bu dediklerim zaten deist argümanlar temelinde. Tasarım argümanı güzellik argümanı daha çok deizmi destekler dinleri değil 

Hah işte, yok öyle bir argüman. Varsa da, osuruktan ibaret.

Zira, sen gibi salaklar bakınca, orada, su, hava, ateş ve topraktan oluşmuş, öyle bir halt görüyor. Ama 21. YY da bakan aklı başında biri, oradaki zilyonlarca atomun, birleşip o şeyi yapması gerektiğin, bunun için gereken her şeyin, o atomlarda eksiksiz var olduğunu zaten görüyor. 

İlkçağlarda kalmış, aptal salak laflarla, elbette sizde osuran bir göt muamelesi görüyorsunuz, doğal olarak.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

rızık veya benzeri bir durum yok .Ekleyebilirsiniz sizde bu minvalde.

Tasarlanarak yoktan var edilen aslan,tasarlanarak yoktan var edilen,kendisi için rızık olan buffaloyu avlarken.Rabbim sonsuz şefkat ve merhamet sahibidir,iyidir diyen bir müslümana göre.

V9nPXy.jpg

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Hah işte, yok öyle bir argüman. Varsa da, osuruktan ibaret.

Zira, sen gibi salaklar bakınca, orada, su, hava, ateş ve topraktan oluşmuş, öyle bir halt görüyor. Ama 21. YY da bakan aklı başında biri, oradaki zilyonlarca atomun, birleşip o şeyi yapması gerektiğin, bunun için gereken her şeyin, o atomlarda eksiksiz var olduğunu zaten görüyor. 

İlkçağlarda kalmış, aptal salak laflarla, elbette sizde osuran bir göt muamelesi görüyorsunuz, doğal olarak.

atomda cidden bunu yapabilecek ilim irade bilgi kudret var mı varsa bariz bir şekilde bunu kanıtlarsanız demagoji yapmadan zaten teistliğin veya deistliğin bir anlamı kalmaz .

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Hiçbir şekilde düzen ama hiçbir şekilde kısa süreli veya uzun süreli farketmez.Her şey karman çorman olsa her canlı bariz kusurlarla donatılmış olsa derdim ki belki (BİLİNÇSİZ ŞUURSUZ ATOM VEYA MADDE PEK İYİ YAPAMAMIŞ ) veyahut dünyamıza her gün meteoor çarpsa derdim ki bu düzen falan değil. Canlılar yiyecek bir şey bulamasa derdim ki rızık veya benzeri bir durum yok .Ekleyebilirsiniz sizde bu minvalde.

Canlıların yiyecek bulmasını bırak, evrenin çoğunda zaten canlılık yok. Şu gezegende canlılığın olması, düzenin olduğuna ve tanrının varlığına kanıt olarak gösterilebiliyorsa, evrenin ezici çoğunluğunda canlılığın olmaması, düzensizliğe ve tanrının yokluğuna kanıt olarak gösterilebilir. Sen onu bırak. Bu düzen diye saydığın şeylerin her birine istemediğin kadar karşıt örnek var zaten. Bunlar sana gösterildi. Daha ne istiyorsun?

Şu resmi kaç kere attılar sana forumda?

https://odatv.com/images/resimler/1(590).jpg

Al sana rızık. Bunları gördün ve hala aynı şeyleri zırvalıyorsun. Öyle olmaz o iş. Düzen nedir, onu tanımla. Örnek verme ama, tanımla. Ona göre tartışalım. Canlılar rızık buluyormuş, bulmayanlar öldü zaten. Türlerin %99 unun yok olduğu yerde ne sallıyorsun hala.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Buzul yazdı:

Yani ne diyorsun,evrim var mı diyorsun?

evrim var evrimi en başta hükmünü koyup yöneten var.Yani maddeler bir araya gelip böyle kusursuz canlılar yapılar meydana getiremez diyorum. Yoksa ben evrim bunu açıklayamaz demiyorum aksine açıklanması mümkün diyorum.Yani bilgisizlikten kalkan argüman sunmuyor aksine bilgimiz dahilinde de bir tanrıya gereksinim olduğunu söylüyorum .

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, skeptikal yazdı:

Canlıların yiyecek bulmasını bırak, evrenin çoğunda zaten canlılık yok. Şu gezegende canlılığın olması, düzenin olduğuna ve tanrının varlığına kanıt olarak gösterilebiliyorsa, evrenin ezici çoğunluğunda canlılığın olmaması, düzensizliğe ve tanrının yokluğuna kanıt olarak gösterilebilir. Sen onu bırak. Bu düzen diye saydığın şeylerin her birine istemediğin kadar karşıt örnek var zaten. Bunlar sana gösterildi. Daha ne istiyorsun?

Şu resmi kaç kere attılar sana forumda?

https://odatv.com/images/resimler/1(590).jpg

Al sana rızık. Bunları gördün ve hala aynı şeyleri zırvalıyorsun. Öyle olmaz o iş. Düzen nedir, onu tanımla. Örnek verme ama, tanımla. Ona göre tartışalım. Canlılar rızık buluyormuş, bulmayanlar öldü zaten. Türlerin %99 unun yok olduğu yerde ne sallıyorsun hala.

Samimi olarak soruyorum.Biri aniden karşınıza çıktı. Mikrofon uzattı. Bunca canlıyı akılsız şuursuz ve kör tabiat mı yarattı dese ve hatta üzerinde skeptikal yazan bir kağıt görünce bunu dersiniz ki biri yazdı ve iradesi bilgisi gücü var dersiniz ama bunca kainat ve canlıları nasıl kendi kendine tesadüfen oldu dese ne derdiniz nutkunuz tutulmaz mıydı ? 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

evrim var evrimi en başta hükmünü koyup yöneten var.Yani maddeler bir araya gelip böyle kusursuz canlılar yapılar meydana getiremez diyorum. Yoksa ben evrim bunu açıklayamaz demiyorum aksine açıklanması mümkün diyorum.Yani bilgisizlikten kalkan argüman sunmuyor aksine bilgimiz dahilinde de bir tanrıya gereksinim olduğunu söylüyorum .

Bir koyun atlayınca,arkasından diğer koyunlar da atlamış.500 koyun ölmüş.Bu mu kusursuzluk ?

Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

atomda cidden bunu yapabilecek ilim irade bilgi kudret var mı varsa bariz bir şekilde bunu kanıtlarsanız demagoji yapmadan zaten teistliğin veya deistliğin bir anlamı kalmaz .

Var tabi.. Senin o ufak aklının almadığ şey şu. 

Önünde bir bilgisayar var ya... Hah ona bak şimdi. O bilgisayarın malum bir işlemcisi var. Birde RAM'ı, belleği. Şimdi sen çıkmış diyorsun ki, bu işlemcinin bir transistörü bunu yapamaz, demekki bu işlemcinin içinde, bir ruh var falan... 

İşte sayıkladığın şey o. Orada bir tane atom yok. İşlemcide de bir tek transistör yok. Bir iphone 6S'in işlemcisinde, 2 milyardan fazla transistör var. 

Şimdi sen, şundan bir kamyon al bakalım, 

image.jpeg.114ca1327f10dc30d7fdcd04ab611644.jpeg

Bu bir transistör...

Al bundan bir kamyon, yığ şuraya, bakalım 2 ila 2'yi toplayacak mı? 

Ama bunlardan 2 milyarı birleşince, o telefonun yaptığı her işi yapan şey oluyor işte. 

O ufak kafan, amanda o işlemciyi tasarlayan falan diye zırlayacak şimdi. Görmediğin taraf şu, o atomlar, bu işlemciden çok çok daha fazla sayıda ve biraraya gelebilmelerinin tek koşulu, o yumurta yada bilmem ne canlısı gibi olmak. İşte o kaz kafanız bunu anlamıyor. Onu oluşturan atomların, başka bir hale girmesi mümkün değil zaten. Yani, sen o bir kamyon transistörü alıp, döküyorsun meydana, lap diye yapışıp sana bir işlemci oluyor, kendi kendine, çünkü, onlar başka türlü birarada olamıyor zaten, buna bir ihtimal yok. 

O ufak aklın, basit yoldan şunu bari yapabilir. Alrısın marketten bir şişe tuz ruhu. İçine biraz alüminyum, çinko falan atarsın. Bakarsın, lan bu akılsız, şuursuz tuz ruhu ve alüminyum, hidrojen gazı üretmeyi nereen biliyor?

Hah, bu sorunun cevabı, o atomların da nasıl bu sayıklayıp durduğun şeyleri yaptığının cevabının ta kendisi. Orada elinde 3-4 atom çeşidi var, o yumurtada 40 kadar farklı atom çeşidi. ama hepsi aynı kurallarla işliyor, o kadar basit.

Ve evet, o transistörler bir araya gelip çok çok akıllı işler yapabiliyor ya. Emin ol her birinin tek yapabildiği, elektriği geçirmek ya da geçirmemek. İşte bu kadar basit bir durum, bir araya gelince, neler yapıyor, gör işte. 

Hoş, görmeyeceksin, çünkü götünle bakıyorsun. Götünün keyfine geleni hakikat sayıyorsun. 

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Hala aynı geri zekalılıktasın..

Maddeler bir araya gelince, sadece ve sadece o ortamda olabilecekleri şey neyse, o hale gelebilirler. Bunu anlamamayacak kadar götünden yukarıya düşünme kabiliyetini çıkaramamış bir şeysin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...