Jump to content

Müthiş sanat ve Tanrı

Recommended Posts

2 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

bu hayvanlarda akıl değil içgüdü olduğunu doğrular nitekim.

Peki, içip içip alkol komasından ölen kişi de mi içgüdü, otoyola 300 km ile çıkıp tırın altına giren adam da mı içgüdü, akıl nerde? 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 94
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 dakika önce, anibal yazdı:

Var tabi.. Senin o ufak aklının almadığ şey şu. 

Önünde bir bilgisayar var ya... Hah ona bak şimdi. O bilgisayarın malum bir işlemcisi var. Birde RAM'ı, belleği. Şimdi sen çıkmış diyorsun ki, bu işlemcinin bir transistörü bunu yapamaz, demekki bu işlemcinin içinde, bir ruh var falan... 

İşte sayıkladığın şey o. Orada bir tane atom yok. İşlemcide de bir tek transistör yok. Bir iphone 6S'in işlemcisinde, 2 milyardan fazla transistör var. 

Şimdi sen, şundan bir kamyon al bakalım, 

image.jpeg.114ca1327f10dc30d7fdcd04ab611644.jpeg

Bu bir transistör...

Al bundan bir kamyon, yığ şuraya, bakalım 2 ila 2'yi toplayacak mı? 

Ama bunlardan 2 milyarı birleşince, o telefonun yaptığı her işi yapan şey oluyor işte. 

O ufak kafan, amanda o işlemciyi tasarlayan falan diye zırlayacak şimdi. Görmediğin taraf şu, o atomlar, bu işlemciden çok çok daha fazla sayıda ve biraraya gelebilmelerinin tek koşulu, o yumurta yada bilmem ne canlısı gibi olmak. İşte o kaz kafanız bunu anlamıyor. Onu oluşturan atomların, başka bir hale girmesi mümkün değil zaten. Yani, sen o bir kamyon transistörü alıp, döküyorsun meydana, lap diye yapışıp sana bir işlemci oluyor, kendi kendine, çünkü, onlar başka türlü birarada olamıyor zaten, buna bir ihtimal yok. 

O ufak aklın, basit yoldan şunu bari yapabilir. Alrısın marketten bir şişe tuz ruhu. İçine biraz alüminyum, çinko falan atarsın. Bakarsın, lan bu akılsız, şuursuz tuz ruhu ve alüminyum, hidrojen gazı üretmeyi nereen biliyor?

Hah, bu sorunun cevabı, o atomların da nasıl bu sayıklayıp durduğun şeyleri yaptığının cevabının ta kendisi. Orada elinde 3-4 atom çeşidi var, o yumurtada 40 kadar farklı atom çeşidi. ama hepsi aynı kurallarla işliyor, o kadar basit.

Ve evet, o transistörler bir araya gelip çok çok akıllı işler yapabiliyor ya. Emin ol her birinin tek yapabildiği, elektriği geçirmek ya da geçirmemek. İşte bu kadar basit bir durum, bir araya gelince, neler yapıyor, gör işte. 

Hoş, görmeyeceksin, çünkü götünle bakıyorsun. Götünün keyfine geleni hakikat sayıyorsun. 

Yani fizik veya doğa yasaları oluşturmaya yeterli diyorsunuz ? Merak etmeyin sonraki sorum fizik yasalarını kim yarattı olmayacak.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, anibal yazdı:

Peki, içip içip alkol komasından ölen kişi de mi içgüdü, otoyola 300 km ile çıkıp tırın altına giren adam da mı içgüdü, akıl nerde? 

cümle içerisinde demişsiniz zaten akli dengesi yerinde değil alkol almış.Öncesinde ise kendi iradesiyle alkol içmiş.

Sitelerde Paylaş
24 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Deistim buyrun dediğimi çürütün . Madde bunu nasıl yapabilir ki yapamaz ? 

Madem deistsin, ateistlerin bir tanrıya inanmaması seni neden ırgalıyor? Neden bir tanrı olduğunu kabul ettirmeye çalışıyorsun?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Madem deistsin, ateistlerin bir tanrıya inanmaması seni neden ırgalıyor? Neden bir tanrı olduğunu kabul ettirmeye çalışıyorsun?

kendinizi kandırmayın en  azından diye. Hadi dini geçtim saçma gelebilir ama bir bilinç olduğu da belli gibi he?

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Samimi olarak soruyorum.Biri aniden karşınıza çıktı. Mikrofon uzattı. Bunca canlıyı akılsız şuursuz ve kör tabiat mı yarattı dese ve hatta üzerinde skeptikal yazan bir kağıt görünce bunu dersiniz ki biri yazdı ve iradesi bilgisi gücü var dersiniz ama bunca kainat ve canlıları nasıl kendi kendine tesadüfen oldu dese ne derdiniz nutkunuz tutulmaz mıydı ? 

Niye tutulsun, mağara adamı değilim ki bu salak nurcu argümanlarına kanayım. Sen ve bu zırvaların sahibi nurcular, her şeyi bilen, her şeyi gören, evren yaratabilen varlık yaratılmadan var olabilirken, ondan çok daha az kompleksiteye sahip canlıların neden illa yaratılmış olması gerektiğini mazeret safsatası yapmadan açıklayın, öyle konuşalım. Ben bunları sana yazdım daha önce, ona verdiğin cevabın da mantık hatası olduğunu söyledim karşıt tez getiremedin.

Cümlelerin yarım, nurcu argümanlarını ezberden sallayıp duruyorsun ortaya. Kağıttaki yazıyı birinin yazdığını nerden biliyorsun, hiç düşündün mü.

Tanrı yaratılmadan var olabiliyorsa, madde neden fizik yasaları ona içkin bir şekilde yaratılmadan var olamasın? Tanrı ezelden beri varsa, madde niye olmasın? Tanrı için uydurduğun bahane neyse, maddeye niye uymasın? Bunu anlamak neden bu kadar zor senin gibiler için?

tarihinde skeptikal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

kendinizi kandırmayın en  azından diye. Hadi dini geçtim saçma gelebilir ama bir bilinç olduğu da belli gibi he?

Sana ne? Kendimizi kandırmayalım mı istiyorsun, o zaman çağır tanrını, gelsin. Kendisi dert etmiyor da sana ne oluyor?

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Yani fizik veya doğa yasaları oluşturmaya yeterli diyorsunuz ? Merak etmeyin sonraki sorum fizik yasalarını kim yarattı olmayacak.

Bak hala götünle anlıyorsun...

Yeterli değil, zaruri. Anlayabilyir musun, elbette hayır. Zorunlu hacı, kaz kafanı çalıştır, başka yolu yok, yeteirnce açık mı? O 300 elemanlı proteinin, başka türlü olmasına imkan yok ki, sen gidip amanda bu nassı tesadüf falan sayıklıyorsun...

Fizik yasaları diye bir şey de yok, zira onları da var eden, gene o madde diye sayıklayıp durduğun şeyin ta kendisi. Sen onların neyi nasıl yaptığını keşfedip, adına fizik yasası dediğinde, ortaya bir kanun kitabı koymuş olmuyorsun.

O ufak aklın bir alsın, o sperm, o yumurtaya giderse, ötesi zorunluluktur. İster düşük olur, ister ikiz olur, ister ölü doğar, ister doğar, ister yumurta olur farketmez, bu ortam ve o maddeye bağlıdır, başka bir şey olabilme şansı falan yoktur. 

Ama sen, neden o 500 milyon spermden, o sperm bu işi becerdi, bilemezsin, dersin, tesadüf işte, o kazanmış yarışı. Bu, amanda sperm tesadüfen yapıp bebek yaratıyor demek değil, senin o süreçteki şeyleri bilmediğin anlamına gelir sadece. Ve dahası, bu esnada, olası olanın olduğunu. Senin o süreç hakkında bilgin arttıkça, o olasılık uzayı zaten senin için teke yaklaşır. Her şeyi biliyor olsaydın, zaten hangi spermin o işi yapacağını da en başında biliyor olurdun. Peki nerden bilecen, milletin vajinasının içine elektron mikroskopu mu sokacaksın, nasıl becereceksen, 30 m'lik aleti? 

İşte tesadüf denen şey oradaki meseledir. Sen ise, sanki amanda o sperimi tesadüf yumurtaya taşımışta dendiğini sanarak zırvalayan salağın birisin.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

cümle içerisinde demişsiniz zaten akli dengesi yerinde değil alkol almış.Öncesinde ise kendi iradesiyle alkol içmiş.

EEe, nereey gitti akıl? Hani akıl, başka bir şeydi madem?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

aklı elimine edici maddeler yok demedim ki örtüyor ama aynı maddeyi almayınca gayette akıllı varlıklarız. 

Peki nerden biliyon bu koyunların, aklı örtecek bişey yemediklerini? Uyduruyon gene bir tarafından?

Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

aklı elimine edici maddeler yok demedim ki örtüyor ama aynı maddeyi almayınca gayette akıllı varlıklarız. 

Emin misin? Madem o kadar akıllı varlıklarsınız neden din gibi deli saçması bir şeye inanıyorsunuz? Bir dine inanmanın neresinde akıl var?

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Ayrıca sadece maddeler yok, bir de din denen saçmalıklar var, bu dinden bir fırt çekince ne akıl kalıyor ne mantık. Etkisi de bazılarında ömür boyu sürüyor, mesela sende.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, sağduyu said:

Emin misin? Madem o kadar akıllı varlıklarsınız neden din gibi deli saçması bir şeye inanıyorsunuz? Bir dine inanmanın neresinde akıl var?

NE akıllısı? Akıl için beyin lazım, beyni çalıştırmak lazım, bunlar ancak götlerini çalıştırıyorlar, hepsi o.

Uydurmuş gene götünden, neymiş, koyunlar atlıyormuş uçurumdan, nedenmiş, akılları yokmuş, içgüdüymüş..

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ayrıca sadece maddeler yok, bir de din denen saçmalıklar var, bu dinden bir fırt çekince ne akıl kalıyor ne mantık. Etkisi de bazılarında ömür boyu sürüyor, mesela sende.

:D:D:D: ne güldüm ya  ( bir fırt çekiyorsun )

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, skeptikal yazdı:

Niye tutulsun, mağara adamı değilim ki bu salak nurcu argümanlarına kanayım. Sen ve bu zırvaların sahibi nurcular, her şeyi bilen, her şeyi gören, evren yaratabilen varlık yaratılmadan var olabilirken, ondan çok daha az kompleksiteye sahip canlıların neden illa yaratılmış olması gerektiğini mazeret safsatası yapmadan açıklayın, öyle konuşalım. Ben bunları sana yazdım daha önce, ona verdiğin cevabın da mantık hatası olduğunu söyledim karşıt tez getiremedin.

Cümlelerin yarım, nurcu argümanlarını ezberden sallayıp duruyorsun ortaya. Kağıttaki yazıyı birinin yazdığını nerden biliyorsun, hiç düşündün mü.

Tanrı yaratılmadan var olabiliyorsa, madde neden fizik yasaları ona içkin bir şekilde yaratılmadan var olamasın? Tanrı ezelden beri varsa, madde niye olmasın? Tanrı için uydurduğun bahane neyse, maddeye niye uymasın? Bunu anlamak neden bu kadar zor senin gibiler için?

onların tek sıkıntısı sanırım atomlarda istedikleri veya gereken şeyleri bulamaması tespit edememesi durumu diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...